ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Eu am MK fara Protection si am facut doar 2 pene de cand le am (o data la concursul din parcul din Sibiu :-??). Am mers doar pe offroad cu ele ca pt sosea am slickuri.

In ce perioada de timp ai facut doua pene ? Eu am facut doua pene in primele 10 luni de la cumpararea bicicletei si 6 (si pe fata si pe spate, cu cauciuc rupt pe spate ultima data) in ultima luna.

Sa-mi iau MK simple ? Vad diferente mari de preturi (de la 35 la 65 de lei bucata). Exista diferente intre ele ?

Imi pare rau sa te dezamagasc, dar MK Supersonic sunt 150 RON in Romania iar Protection sunt cu 7 euro mai scumpe. De pe net ar iesi pe la 130 RON bucata cele Supersonic. Cu siguranta nu multa lume e dispusa la o investitie asa mare pentru un mic plus la eficienta, iar in acest caz cele normale sunt o alegere foarte buna. Schwalbe de asemenea se invart pe la 160 RON bucata. Imi cer scuze, dar nu stiu exact ce bicicleta ai si mai ales ce roti, dar daca nu sunt niste roti mai usurele (sa zicem de la Mavic Crossride incolo) probabil ca nu merita investitia. De asemenea, aceste cauciucuri trebuie neaparat combinate cu niste camere ultralight, de preferat sub 100 g, care mai costa si ele cam 30 RON bucata, indiferent de producator (Maxxis, Schwalbe, Continental), altfel cam dai banii degeaba.

Apropo de asta, daca vreti un upgrade la niste roti usoare, ieftine si bune, incercati-le pe astea. Eu din astea am de ceva vreme si par foarte rezistente, in plus sunt si ceva mai usoare decat Crossride.

Referitor la diferenta dintre cele cu 35 si cu 65 RON, probabil primele sunt niste cauciucuri banale pe wirebead iar cele cu 65 sunt foldable.

In ce perioada de timp ai facut doua pene ? Eu am facut doua pene in primele 10 luni de la cumpararea bicicletei si 6 (si pe fata si pe spate, cu cauciuc rupt pe spate ultima data) in ultima luna.

Sa-mi iau MK simple ? Vad diferente mari de preturi (de la 35 la 65 de lei bucata). Exista diferente intre ele ?

Cum a zis si Hcampian, probabil unele sunt wired, altele foldable. Eu am foldable de 2.2. Au fost in jur de 50RON

Le am de prin aprilie-mai. La inceput am mers cu ele si prin oras, dar nu recomand. Sunt zgomotoase rau si se tocesc destul de repede. Dupa 10 frane d-alea nesimtite deja se vedeau crampoanele tocite.

Prima pana am facut-o, dupa cum am spus si mai sus la concursul din Sibiu (am si abandonat atunci in tura a 2-a :-??) A doua pana am facut-o prin august, dar nu stiu cand si unde ca am gasit roata pe pana a 2-a zi.

In rest sunt f.multumit de ele. La anu vreau sa-mi iau Race King Supersonic.

Am fost pe la assport si mi-au spus ca si astea cu protectie se duc. Eu le vedeam ca "indestructibile". Mi-au recomandat sa merg pe wired si sa am rezerva in geanta o foldable. Ei recomandau sa pun pe bicicleta maxxis SWAMP THING 2.35. Sa le iau sau sa ma indrept tot spre Continental MK simple ?

In acest moment mai am o anvelopa Schwalbe smart sam, cea care a "scapat" dupa maratonul de la Geiger Sibiu. Sa o pastrez pe bicicleta? Sau sa o inlocuiesc si pe ea ?

L.E. Acum am primit raspuns de la bikenet.ro :

"Continental Mountain King sau Continental Race King, avem de 2,20, pliabil, la pretul de 35.00 lei / buc"

Care din cele doua le recomandati ? Ma intereseaza sa am siguranta pe munte (pietris, noroi, radacini, bolovani, umed sau uscat). Am facut pana pe fata cu Schwalbe smart sam la 15 km/h pe un drum cu bolovani mari si era sa ma duc... Ideea e ca pana atunci avusesem viteze de 35 km si m-am speriat rau. De aceea ma gandisem la Conti MK cu protectie. Ce ma sfatuiti ? Nu mai vreau sa traiesc senzatia pe care am trait-o cand am facut pana pe fata.

Cei de la AsSport si-au BATUT JOC DE TINE. Vor sa vanda si ei ce nu cumpara nimeni. Swamp Thing, si crede-ma ca am unul, e un cauciuc EXCLUSIV de noroi, cu care pe uscat o sa pedalezi din greu la vale pe asfalt. Nici sa nu te gandesti sa faci asa ceva! Si nici de noroi de XC nu e bun, ca e prea lat, e doar de DH!!! Am invatat pe pielea mea la Medias la concurs acum 3 ani si nu le recomand nici dusmanilor. Sa vezi cum o iau toti la vale, pe asfalt, fara sa pedaleze, si tu pedalezi ca nebunul si nu-i ajungi...

Imagine postată

Ia-ti un MK pe fata si un RK pe spate si o sa fii cel mai fericit MTB-ist. Cat despre pene, s-ar putea sa umblii cu rotile prea putin umflate. Verifica tot timpul cu o pompa cu manometru sa ai macar 45 psi si o sa vezi ca penele vor fi mult mai rare. Eu am deja din primavara pe spate Racing Ralph, care e foarte subtire, cu camera de 95 g, care e ingrozitor de subtire, am aproape 100 kg si n-am facut NICI O PANA si crede-ma, am avut unde, dar ma duc pe 55 psi. Singurele pene ce le-am facut au fost pe fata, de la camerele de rahat de la Michelin, la care li se smulge valva presta cu totul daca e panta prea mare si mergi cu frana pusa fiindca valva nu e filetata si nu are inelul de fixare pe janta.

Sa nu intelegi ca nu o sa mai faci pene niciodata, doar ca vor fi exeptionale si rare. Un lichid din ala anti-pana poate sa te ajute.

Ok, multumesc de sfaturi. La 35 de lei bucata, merita sa incerc. Va anunt ce senzatii o sa am L-)

Merita sa le iei, George le aduce direct din Ungaria si are preturi bune pe la unele componente. Iti aduce si orice vrei la comanda, chestii pe care nu le gasesti pe aici (piese de schimb, garnituri, etc...)

Acum mi-am adus si eu aminte. Tot 35ron am dat pe ele de la bikenet.. nu stiu de ce aveam impresia ca dadusem 50ron L-)

Nu stiu daca merita varianta cu Protection. Eu am SpeedKing 2.1 fata/spate ,cea de pe spate fiind cea cu Protection. La o coborare de la Omu o piatra ascutita a trecut prin el ca prin branza. Intr-adevar gaura este minuscula si poate fi folosit in continuare fara probleme si nu stiu cum ar fi fost daca era varianta normala. In rest numai de bine. Raportul pret/calitate este excelent.

Ma gandesc si eu la o pereche MountainKing 2.2 pe viitor ,dar mai la iarna.

de ce nu incercati camere de latex? michelin inca produce si se pare ca daca pui lichid anti-pana aerul scapa mai greu.

ma gandesc sa-mi iau si eu niste conti desi sunt fan schwalbe. nu ma imbuneaza deloc protectia nici de la conti, nici de la schwalbe: varianta de mai sus se pare ca e suficienta.

ca si aderenta care e mai bun? mk sau rk? de panaracer firexc pro ce ziceti?

mk e all around, rk e mai mult de hard pack. totusi exceptia o face irina kalentieva care a castigat cu rk pe noroi la offenburg acum 2 ani. eu mai nou ma dau cu rk in orice conditii si merg super fain. In schimb ai putea pune un mk fata si un rk spate.

noroc,

Vlad

Incet-incet o sa-mi iau eu o camera din aia de latex si o sa va zic cum e. Ultima data cand am fost la Decathlon am pus-o in cos si am mers la casa si abia acolo m-am razgandit si am fugit s-o pun inapoi pe raft. Presimt ca data viitoare trec cu ea si de casa... Totusi, 42 RON pt o camera nu e usor de dat...

race king is gume foarte bune,cum spune si vlad,eu am fata spate,pe traseu de cros am fost vineri cu niste amici,eu aveau niste maxxis si unul chiar a luat o trinta intr-o curba prin padure,eu am mers ca flober-ul ,nici nu exista termen de comparatie,ma bag in curbe de nu se discuta.

race king is gume foarte bune,cum spune si vlad,eu am fata spate,pe traseu de cros am fost vineri cu niste amici,eu aveau niste maxxis si unul chiar a luat o trinta intr-o curba prin padure,eu am mers ca flober-ul ,nici nu exista termen de comparatie,ma bag in curbe de nu se discuta.

Votez si eu cu Race King pentru orice fel de teren, pietriș, frunze, crengi, pământ si asfalt fara probleme, inca nu am prins noroi mare dar daca au presiune mica sunt sigur ca se descurca excelent, sunt f foarte rapide, franeaza la fel de bine, am reusit cu ele sa bag un 62.46 km/h la o coborare pe pietris fara sa-mi dau seama si sa nu am nici un fel de emotii pe curbe sau la franare si aveam si 50 de psi in ele, la 38 ron bucata cât am dat pe ele sunt mulțumit dacă țin 2-3 mi de km și sigur mai iau o pereche.

Votez si eu cu Race King pentru orice fel de teren, pietriș, frunze, crengi, pământ si asfalt fara probleme, inca nu am prins noroi mare dar daca au presiune mica sunt sigur ca se descurca excelent, sunt f foarte rapide, franeaza la fel de bine, am reusit cu ele sa bag un 62.46 km/h la o coborare pe pietris fara sa-mi dau seama si sa nu am nici un fel de emotii pe curbe sau la franare si aveam si 50 de psi in ele, la 38 ron bucata cât am dat pe ele sunt mulțumit dacă țin 2-3 mi de km și sigur mai iau o pereche.

si eu am Race king fata/spate. sunt foarte multumit de ele tinand cont si de faptul ca au costat 38Ron. singurul minus care il au e faptul ca la iesirile la munte, pe drum cu pietre riscati sa va taiati cauciucul pe margine. eu am varianta normala, varianta Protection ar acoperi si acest minus.

si eu am Race king fata/spate. sunt foarte multumit de ele tinand cont si de faptul ca au costat 38Ron. singurul minus care il au e faptul ca la iesirile la munte, pe drum cu pietre riscati sa va taiati cauciucul pe margine. eu am varianta normala, varianta Protection ar acoperi si acest minus.

Am fost la Decathlon, intr-un exces de zel provocat de ziua de salar, si mi-am aruncat in cos o camera de latex, pe care am pus-o pe spate. Am sa fac un review dupa Tusnad. Am sa urmaresc in special cele 4 puncte importante, 3 bune si 1 rau:

Bune:

- rezistenta redusa la rulare

- protectie la pana

- amortizarea mai buna a socurilor

Rele:

- pierderea presiunii peste noapte

Pana acum imi place look-ul:

Imagine postată