ombun

Intrebati-l pe Primarul General !

Recommended Posts

S-a ales praful de asa zisa pista de biciclete de pe Buzesti. Azi pe la 19:30

93852e06fe50dd291d2e1552ab76a609.jpg

• Upvote 1

Am sa repet, cat ma vor tine rarunchii: mai intai legi bune pentru ciclisti. Respectarea/aplicarea lor sa fie verificata de catre Politie. Nu costa mai nimic.

Infrastructura, apoi. Optar si alte alea.

• Upvote 4

Astazi, din cate am inteles, se strangeau stalpisorii galbeni care delimitau pista de pe Buzesti. Am platit-o, acum o desfiintam. 

Am sa repet, cat ma vor tine rarunchii: mai intai legi bune pentru ciclisti. Respectarea/aplicarea lor sa fie verificata de catre Politie. Nu costa mai nimic.

Infrastructura, apoi. Optar si alte alea.

Logic vorbind, sunt putine legi total independente de infrastructura. Pe masura ce aceasta se creeaza si legile evolueaza.  

Admitand prin reducere la absurd ca ai neaparat insa nevoie de conditia numarul 2, aplicarea legilor de catre organele in drept ... cum o faci? Cine ii controleaza pe cei care ar trebui sa controleze pe altii Dar pe cei care care la randul lor controleaza pe cei care controleaza, etc ...

De unde deci toate astea? Costa imens. Aaa, tu vrei sa zici ca va veni din interior acest angajament: "aplicarea legii, va veni de la sinele fiecaruia. Cum educi pe cineva sa fie asa in conditiile in care evidenta ne arata contrariul? Educatie? unde nu s-a reusit in sute de ani ? ... .  Mie imi suna ca si cum ai spune ca, de fapt, asa ceva nu se va intampla niciodata. 

EX. Ce are costuri mai mici daca vrei ca sa blochezi accesul pe un drum? Pui o bariera fizica in cale sau platesti un om sa pazeasca un semn pe care scrie "Interzis". 24/24 ...

Eu zic ca o viziune superioara, un plan corect si o infrastructura implementata au darul si de a rezolva problema si de a educa ... masele.

O mică remarcă aici: legile controlează comportamentul uman, infrastructura îl facilitează dar nu și condiționează. Întâi vine legea, apoi infrastructura. Cât despre control, asta e o discuție care depășește cadrul topicului (și forumului) de față, dar nu e nimic nou în lumea civilizată. Da, noi suntem încă până la gât în mlaștină și nu vedem cale de ieșire, dar asta nu înseamnă că nu există căi de ieșire ci doar că încă nu am atins o masă critică a celor care să vrea să iasă din mlaștină, așa cum alții au făcut acum niște decenii. Restul sunt detalii. Poți să ai tu superplanul lui pește prăjit, dacă nu poți convinge lumea să-l urmeze atunci nu se va implementa. Bine cu de-a sila nu se poate.

Întâi vine legea, apoi infrastructura.

Mai gandeste-te ... 

Poți să ai tu superplanul lui pește prăjit, dacă nu poți convinge lumea să-l urmeze 

"Lumea" in Romania e un concept gol, altfel spus societatea civila este 95% anesteziata. Restul de 4.99% reactioneaza mai mult doar cand este manipulat. 

Lucrurile nu se schimba cu aportul maselor, ci doar cand un X are suficienta putere si influenta (bani). Asa e pe aici modelul social. Daca unii asteapta sa se destepte din somn Constiinta Neamului, sau sa vina "legalistii" sau "rationalistii" la pupitru cu butoane, inseamna ca nu-si pretuieste propriul timp scurt pe acest pamant. 

Sau hai sa fiu mai transant: nu ma intereseaza care e parerea ta sau a oricui care jeleste pe aici. Nici parerea mea nu intereseaza pe nimeni si de fapt in nici o moment nu s-a pus problema ca sa tina cont cineva de pareri si opinii de jos in sus. Iau deciziile cei care au puterea, pentru ca in cele din urma este vorba despre bani si cum se misca acestia. 

Altfel spus, astazi facem pasaje si lucrari si poduri si parcuri pentru ca trebuie facute plati si pentru ca reprezinta traseul cu masina al lui X, Y, Z. 

Ca sa schimbi ceva in Romania, trebuie sa schimbi persoane. 

Hai sa va zic si eu o gluma, ca se leaga: io-te cum de la un "membru" in afara subiectului avem acum si-un administrator si-un moderator in aceeasi galeata :-W

Fac mea culpa...

Ne lipsesc taclalele la bere și ne deversăm aici cu genuflexiunile astea intelectuale :D Scuzați.

Întrebare pentru dom' Primar: acuma că demontăm demarcatoarele pistei de biciclete înainte de a le veni sorocul de înlocuire din punct de vedere al amortizării investiției financiare în capital fix, n-ar trebui să-i fie cuiva imputate aceste pierderi/distrugeri de patrimoniu?

S-a desfiintat pista de pe Buzesti? Care e problema pina la urma? 

E vorba doar de niste consumabile cu un ciclu de viata destul de scurt, dupa cum s-a vazut si in alte situatii in care elemente asemanatoare au fost folosite in Bucuresti. Ar trebui o bordura inalta intre partea de carosabil pentru masini si pista? 

Daca nu ar exista morcovii astia, soferii ar parca in acel spatiu. 

93852e06fe50dd291d2e1552ab76a609.jpg

Circula ieri o poză cu o echipă ce demonta la ei într-o veselie, probabil după ce au fost distruși de utilajele de deszăpezire. Oricum, aș fi curios să aflu încadrarea lor contabilă și timpul de depreciere. Vorba aia, și pe Al Capone l-au prins tot din cauză de finanțe, nu pentru crime, deci dacă nu ți-e frică de contabili cu chelie și ochelari ar trebui să te gândești mai bine :D

(...) aș fi curios să aflu încadrarea lor contabilă și timpul de depreciere. Vorba aia, și pe Al Capone l-au prins tot din cauză de finanțe, nu pentru crime, deci dacă nu ți-e frică de contabili cu chelie și ochelari ar trebui să te gândești mai bine :D

Pai la oprescu is multe de verificat...

Achizitiile publice la Primaria Municipiului Bucuresti.

Cu siguranta, individul asta e in top 3 "Cei mai nocivi primari din istoria urbei"! Pacat ca inca mai sunt multi ce cred ca e posibil un dialog cu un astfel de individ...

• Upvote 1

Cum a reusit Primaria din Viena sa reduca numarul persoanelor care calatoresc cu masina personala cu aproape 15% in ultimii 35 de ani, desi numarul de masini a crescut, iar orasul s-a extins? Cati kilometri de piste pentru biciclete are acest oras? Cati bani se investesc in transportul public? Ce pateste in Viena proprietarul unei cladiri monument istoric daca isi lasa in paragina imobilul? De ce la Viena nu vezi masini parcate pe trotuar?

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20073573-momentul-care-noi-cineva-parca-trotuar-imediat-ridicata-masina-vrem-ponderea-celor-care-folosesc-masina-personala-scada-urmatorii-ani-sub-25.htm

Are sanse. "Prosti, dar multi" raspunse Lapusneanul cu sange rece

• Upvote 2

Daca nu i se scoate un dosar castiga sigur, mai ales ca localele au un singur tur. Nici nu exista contracandidat, poate Piedone, formal.

In loc de sorinel, sa-l propunem primar pe @@sopinel.

Ne-am scos :P

Or să modifice legea astfel încât primarul general nu o să mai aibă nici o putere :-W

In loc de sorinel, sa-l propunem primar pe @@sopinel.

:)

Proprietarii erau interesati ca suprafata de teren respectiva sa dobandeasca caracter construibil, in conditiile in care, potrivit planului de urbanism zonal actual, aceasta suprafata de teren nu avea caracter construibil, fiind incadrata in categoria "spatii verzi".

http://www.ziare.com/stiri/dna/dna-a-mai-prins-in-flagrant-inca-un-angajat-de-la-primaria-capitalei-in-timp-ce-lua-mita-1367973

Io ma-ntreb daca stirea asta e scrisa de catre cineva care are proprietatea cuvintelor:

cei de la OPTAR (Organizatia pentru Promovarea Transportului Alternativ in Romania) l-au dat in judecata pe primarul Sorin Oprescu

asa ca pe 30 iunie 2015 a fost depusa o cerere de chemare in judecata pe numele Primariei Bucuresti.