ombun

Intrebati-l pe Primarul General !

Recommended Posts

ANAF a blocat conturile RATB din cauza datoriilor.

În acelaşi timp, un pasaj inutil la Casa Presei a fost inaugurat (mare "fluidizare" de trafic, de facto s-a anulat o trecere de pietoni şi un semafor).

Politicile primăriei Bucureşti => investiţii cretine în anumite fantasmagorii neglijand infrastructura importanta, a transportului local.Se baga banii într-un oraş destinat automobiliştilor, centuri, pasaje, bretele. Transportul în comun se tot degradează în capitala. 

• Upvote 4

......si in acel loc la Casa Presei, noul pasaj a incurcat si traversarea intersectiei cu bicicleta, cine merge pe acolo poate intelege cum si in cel fel.

A încurcat-o şi pe cea pietonală, dacă mergi cu copilul în cărucior sau ai deficienţe de mers trebuie să ocoleşti vreo 800m, pentru că pasajul pietonal are doar scări fixe (şi cam multe, de gâfâie chiar şi oamenii perfect sănătoşi).

• Upvote 1

Este interzisa intrarea bicicletei in Pasajul de la Piata Presei, dar pentru evitarea acestui lucru trebuie sa ajungi pe banda a treia, unde se circula destul de tare. Deci mai bine o iei prin pasaj. :(

Esti fortat indirect sa gresesti. ! :((

• Upvote 1

Unde scrie că este interzisă? Sunt indicatoare în acest scop?

@@Dr2005, da, este un indicator.

Numai bine!

Adrian

In data de 7 august 1864 s-a infiintat Primaria orasului Bucuresti. Primul primar ales a fost Barbu Vladoianu.

• Upvote 1

Alina Roman, şefa Administraţiei Străzilor Bucureşti, a demisionat. PMB: Defecţiunile apărute la sistemul de managment al traficului vor fi remediate

http://adevarul.ro/news/bucuresti/alina-roman-sefa-administratiei-strazilor-bucuresti-demisionat-pmb-defectiunile-aparute-sistemul-managment-traficului-vor-remediate-1_561505e5f5eaafab2c674094/index.html

Ce frumoasă e țara asta, splendidă! O problemă se "rezolvă" doar când ajunge pe mâna presei...

Asta era blonda care a zis că bicicliştii sunt sub 1% şi că trebuie să facem îmbunătăţiri pentru şoferi, că ei sunt mai mulţi.

Vad acum o campanie in asa-zisa presa despre traficul ingrozitor din Bucuresti. Vina o au diverse lucrari intarziate sau nici macar incepute. Aha, bine ca stiu de ce se iese asa greu din sector 6, ... pentru ca in capatul sos. Pantelimon nu s-a terminat reabilitarea bulevardului. Sau ca la Sudului nu stiu ce pod a vegetat in stare de "under construction" ca se plimba patronul cu cele 3 avioane private ...

Manipulare sau prostie dincolo de orice limita? Lucrari multe dar executate rapid sunt solutia?

Lasa, ca ieri mi-a zis cineva ca, citez: "mi se pare foarte aiurea ca in Bucuresti sa stau dupa un biciclist pe sosea...mi se fura un drept!".

Nu, nu era manelist...ceea ce-i si mai trist ;)

Poate stiti, poate nu stiti, dar parcul Grozavesti din Bucuresti (cel din zona gurilor de metrou ale statiei Politehnica) este de ceva vreme parcare gratuita :)...pentru ca asa-i in tenis.

De ceva vreme, e din ce in ce mai folosita de oamenii care nu au unde-si lasa calestile.

Asa ca am zis sa incerc marea cu degetul si am formulat o sesizare prin e-mail catre Politia Rutiera. Ma astept sa fiu redirectionat catre (minim) alte doua autoritati care, la randul lor, imi vor spune ca nu au ce face.

In cazul in care premonitia mi se adevereste, intentionez sa trimit pozele, mail-ul meu si toate raspunsurile catre ceva televiziune. Tot dintr-o curiozitate. 

Na, daca tot e vreme proasta, am mai mult timp sa ma umplu de nervi prin Bucuresti.

Textul "sesizarii" mele:

Buna ziua,

Numele meu este [Tibi Fieraru'] si as dori sa sesizez un comportament ce a devenit din ce in ce mai prezent si sufocant.

In Bucuresti, zona gurilor de metrou ale statiei "Politehnica", parcul situat vis-a-vis de cladirea IBM (Parcul Grozavesti) a devenit o parcare in toata regula pentru cei ce au treburi in zona. Se parcheaza pe spatiul verde si, de cele mai multe ori, sunt masini lasate chiar si pe alei.

Locatia precisa poate fi vazuta pe harta la urmatorul link: https://goo.gl/maps/WwU3wq1CF4u
Am atasat cateva poze realizate in jurul orelor 17:00, intr-o zi lucratoare. Mai multe pot fi vizualizate aici: https://goo.gl/photos/aN7tvUyakUhShy7R9

M-ar interesa sa aflu care este actul/dispozitia ce reglementeaza ca acel spatiu verde (unul din extrem de putinele spatii verzi din sectorul 6) sa fie folosit in regim de parcare gratuita.
In cazul in care acest parc este in regim de spatiu verde, m-ar interesa ce sanctiuni vor fi aplicate celor ce folosesc in mod abuziv acest spatiu pentru a-si parca gratuit autovehiculul si, in mod special, cand vor fi aplicate aceste sanctiuni.

Va multumesc anticipat pentru informatiile acordate.

O zi cat mai buna!

qtlsutHvBy_aI4_NnWTtALrYzIG1eIIQ58S8oX8X

hEC-AkhTxh_thMZwcEpKQ8geDm8o_KZ2f4sGkhpT

jzISTfqu1Svu6WAoF4HwmckmBZoK_ZLploejYbdN
  • Upvote 5

Da, ar trebui sa apara si la TV. Sper sa reusesti ceva in sensul asta.

Cred ca se va gasi "o solutie", se vor gasi niste banuti si o firma care sa taie copacii si sa asfalteze pe acolo pentru a transforma locul intr-o parcare in toata regula.

• Upvote 1

Poliţia Rutieră o să zică că parcul nu e drum public şi ei nu au jurisdicţie acolo, apoi îţi vor recomanda să te adresezi administratorului parcului (care e opri Primăria Generală, ori cea Sector 6).

Am trimis si catre Politia Locala. 

Adun mail-uri de la toti, am rabdare :). Fac si o schema logica si trimit la TV, sa vad cat dezinteres exista si acolo.

Nu e drum public, dar sunt masini inmatriculate. 

Nici locurile de parcare nu sunt drumuri publice, la drept vorbind. Dar acolo se poate rezolva cu politia locala.

• Upvote 2

Am primit raspuns din partea Serviciului Control Ecologie si Protectia Mediului din cadrul Politiei Generale:

Stimate Domn,

Urmare petiţiei Dvs din data de 23.09.2015, înregistrată Direcţia Generală de Poliţie Locală şi 

Control a Municipiului Bucureşti cu nr. 18058/26.10.2015 şi la Direcţia Control cu nr. 

6620/C/28.10.2015, privind parcarea autoturismelor în Parcul Grozăveşti, precum şi a controlului 

efectuat, vă comunicăm următoarele:

-În conformitate cu prevederile art. 21 lit. e din Legea nr. 24/2007, ocuparea nelegitima a spaţiilor 

verzi din intravilanul localităţilor constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă conform 

prevederilor art. 23, p (1), lit. B din acelaşi act normativ.

-În urma constatărilor făcute cu ocazia controlului, Primăria Sectorului 6 şi Administraţia 

Domeniului Public şi Dezvoltare Urbană Sector 6 au primit înştiinţare să ia măsuri pentru evacuarea 

autoturismelor din Parcul Grozăveşti, precum şi pentru asigurarea integrităţii, refacerii şi îngrijirii 

spaţiilor verzi (garduri, bariere, pază).

De asemenea, au fost afişate somaţii pe autoturismele staţionate pe iarbă în parc, pentru a fi 

mutate în afara acestuia, sub rezerva sancţiunii contravenţionale în cazul în care se va mai reveni pe 

spaţiul verde.

Amu, sa vedem. Apreciez raspunsul, oricum.
  • Upvote 5

@@diorgulescu

Bravo Domnule!  =D>  Daca am face toti asa, cred ca lucrurile s-ar misca mai repede, spre bine! Cel putin asa sper, in naivitatea mea de platitor de taxe si impozite! :D

De ani de zile, de fiecare data cand trec prin zona Universitate-Unirii, raman uimit de numarul mare de masini parcate ilegal, desi in zona sunt cateva parcari cu sute de locuri disponibile! In plus, mai mereu sunt politisti in zona, fie de la IGP, fie de la Locala. Da, dupa cum bine stim cu totii, masinile sunt parcate ilegal sub nasul politistilor, nefiind necesar niciun efort din partea lor sau vreo sesizare din partea cuiva ca sa constate asta. In multe locuri, au fost rupti stalpisorii sau gardurile ce delimiteaza trotuarul de carosabil iar masinile troneaza fara probleme pe trotuare, asta in zona 0 a capitalei! :) Ce pretentii sa avem de la zonele marginase, unde trotuarele si asa inguste sunt ocupate in intregime de masini, cand in centrul orasului, al capitalei, Politia se face ca nu vede contraventii pe banda rulanta? :) In orice societate sanatoasa, Politia isi face treaba fara sa fie trasa de maneca, la noi, insa, viata... are mult farmec! :D

Azi am trecut din nou prin zona Universitate-Unirii si, impulsionat de tine, am facut un set de poze si vreau sa-l trimit si eu catre un organ abiliat, sa vad ce zice. Probabil tot un bla-bla politicos... Unde sa le trimit? IGP? Nea Petre Toba? :-/

masini parcate ilegal

• Upvote 1

@@Poseidon

Sper ca actiunile sa aiba si un rezultat concret. Cand mai trec prin zona, o sa verific. Stim cum e la noi, de cand se da un ordin/o dispozitie si pana cand se implementeaza....

Legat de cui faci sesizari: eu habar nu aveam, asa ca m-am asigurat zona pentru care faceam sesizarea este in sectorul 6. Am dat cu Goagal (cum m-au invatat politicienii...) si am gasit adrese de la Politia Locala a sectorului, Primaria sectorului si Politia Romana (bpr [ aatt ] politiaromana punkt ro :D ).

Am primit si numere de inregistrare pe post de reply, iar intr-un final a venit raspunsul postat mai sus.

As sugera aceeasi abordare. Ma gandesc ca sesizarea in paralel a mai multor institutii va forta, in mod involuntar, informarea reciproca. Daca nu primesti raspuns in intervalul legal de timp, cred ca poti trimite si catre Asociatia Salvati Bucurestiul, ceva televiziuni mai serioase dar cu un pic de iz al zgandaririi (vezi Digi24)...sau cine stie, poate chiar catre @@ombun, desi sunt convins ca are cu totul alte prioritati si proiecte prin "backlog"...

Chapeau bas :)

De multe ori am și eu nelămuriri: cui mă adresez? Știu că e legea care interzice fumatul în stațiile de metrou. Da' cine o aplică, să mă plâng că Metrorex a înființat spații pentru fumat pentru angajați în subteran, susținând că ăla e „spațiu tehnic” deși e spațiu deschis la 2 metri de peron și se simte fumul de acolo? Nebuloasă.

Uite încă una proaspătă, legată de parcarea pe trotuare: e ilegală, conform instanței, fiindcă așa spune legea. Chiar dacă normele de aplicare contrazic legea. Chiar dacă Poliția citează doar din normele de aplicare, perpetuînd această legendă urbană. Și eu pe cine sesizez? BPR, care îmi spune citatul din normă pe argumentația desființată de tribunal? Și pe ăia atunci îi consider prost informați, sau că fac abuz în serviciu?

In plus tocmai a fost creata aplicatia de Android si AppStore Civic Alert, unde poti raporta in timp real, cu coordonate, poze si descriere, catre "organizatori" (inca n-am dibuit cine sunt, in afara developerului care are cont linkedin):

http://www.stiridesibiu.ro/?p=27303

https://www.linkedin.com/pulse/civic-alert-o-platforma-pentru-un-oras-cu-simt-bogdan-grigorescu

Ei se angajeaza sa raporteze catre autoritati si sa te tina la curent cu evolutia sesizarii.

@@Poseidon

(...) sau cine stie, poate chiar catre @@ombun, desi sunt convins ca are cu totul alte prioritati si proiecte prin "backlog"...

Anul trecut, din ce-mi aduc aminte, circula pe forum o intrebare retorica cand se faceau referiri la personagiul respectiv: "Glumesti, nu?" :))

Orice persoana venita in Bucuresti, in maxim 5 minute, in orice directie s-ar uita, se izbeste vizual de numarul mare de masini parcate ilegal. Ori asta inseamna un risc enorm, in primul rand pt pietoni si biciclisti, de a-si pierde viata, fiind participanti la un trafic in care nu sunt asigurate conditiile de siguranta elementare. Daca Politia se face ca nu vede, am minima pretentie ca macar un autopropus oengist, ce militeaza pt transport alternativ, sa se autosesizeze intr-o astfel de situatie, fara sa-i trimitem noi mesaje sau poze. E grav daca ajungem sa tragem de maneca si oengeurile sa faca ceea ce spun ca fac! In cazul celui la care ai facut referire, nu cred ca mai are maneci de care sa-l tragem: una i-am rupt-o noi, prin trageri repetate, cealalta si-a dat-o jos singur, ca sa nu fie rupta si ea la randu-i (topicul inchis la cerere).

Voi trimite mesaje autoritatilor locale in privinta masinilor parcate ilegal, sa vad ce raspund.

@@Traveller

Se pare ca aplicatia respectiva e inca in testare dar intentia lor e laudabila! :)

Ar mai fi un aspect. Intelesesem la un moment dat de la un prieten care chemase politia pentru a amenda niste masini parcate ilegal pe trotuarul din fata casei sale, cum ca autoritatilor le este mai usor dpdv legal sa actioneze pe baza sesizarilor din partea unui cetatean decat prin autosesizari. Era ceva legat de tergiversari birocratice. Respectivii ofiteri erau prompti in a imparti amenzi si somatii cand erau chemati la fata locului.

• Upvote 1

Am trimis acum o sesizare pe situl DGPMB; imediat am primit pe e-mail confirmarea automata de primire a petitiei mele. Sa vad ce bla-bla-uri primesc ca raspuns! :)

Se bazeaza pe faptul ca la un eventual proces-contestatie a celui sanctionat pot sa te cheme ca martor in instanta, au alt curaj sa aplice legea.