daniel_craiova

Ture pentru craioveni

Recommended Posts

Frumoasa incursiunea in parc!

Bicileta fuge

Nimeni n-o ajunge

Are dor de duca

Parca ar fi naluca.

Toata ziua prin zapada

Vin jandarmii sa o vada

Bicicleta de-i usoara

Fuge parca zboara.

de astazi am echipamentul complet!mi-am facut rost si de tricou.casca si ochelarii imi venisera saptamina trecuta.astept cu nerabdare topirea gheturilor!

ieri si azi am facut o doua iesiri in forta ,ca pentru inceput de sezon.am fost tot in regiunea ,,marilor lacuri"calugareni-1 si lacul de peste dig,calugareni 2 precum si zona dunarii,pina la tarm unde am admirat in liniste bulgaristanul.

am folosit bicicleta unui prieten,o bicla shimano,care s-a comportat excelent prin gropi si hirtoape la fel in namoale si nisip.inconvenientul ca era marimea cadrului m cred asa ca noada si umerii au avut de suferit din cauza pozitiei.

ieri am avut un companion un ciine lup agatat pe drum si care m-a insotit absolut tot traseul si-normal-cind am ajuns in sat si credeam ca ramine al meu,m-a parasit.l-am revazut azi,era al unui pescar ce isi ucidea pasiunea pe malul baltii,in frig.dar-din pacate -azi nu m-a mai urmat.asa ca am pedalat la greu printre dune,pe dig si prin lunca.o frumusete,o zona cu potential extraordinar,cu teren pentru ciclism de teren cum rar gasesti in alte locuri.

la final,pe digul de la dunare fiind,am intilnit un animal ciudat,era la mare distanta de mine si parea a fi o felina mare dupa forma capului si a picioarelor spate.ce am remarcat ca avea o culoare inchisa.invit prietenii care se pricep sa-si dea cu parerea.

au fost doua zile excelente de pedalat.

https://picasaweb.google.com/117441386359020085150/1011martie2012CalugareniDunare?authuser=0&authkey=Gv1sRgCMC2hYSk1L6oGQ&feat=directlink

gata primavara e aci

cand incepem?

sambata sau duminica, cand iti convine iesim, eu sunt liber

maine schiz la ranca

posibil si sambata

nu pot spune nimic despre weekend pe bicicleta

https://maps.google....850c6389a21ed0a

pentru posesorii de aifoane,samsunge si alte aparate care sparg lemne si bat cuie,azi am probat -in premiera-citeva aplicatii descarcate din magazin play:velox,bike computer,bicy comp si traseele mele.toate sint aplicatii gratuite si in mare fac cam acelasi lucru:functioneaza ca un computer de bicicleta,iti arata harta prin gps-ul telefonului,viteza,cit stai,cit pedalezi si-lucru grav pentru cei cu neveste acasa-pe unde ai fost...

singura aplicatie pe care o voi pastra ,accesibila,usor de folosit si de descarcat mi se pare a fi traseele mele. e in romana,imi arata in timp real pe unde umblu si e usor de descarcat prin mail la maps google.va invit sa vizualizati un traseu scurt de proba.daca veti da clic pe partea finala atraseului(dezrobirii sfirsit)veti vedea inclusiv diferentele de nivel intr-o fereastra.deci,in concluzie,renunt la ciclocomputer pentru aceasta minune a tehnicii,chinezaria

In afara de cei de la dau pedala.ro sunteti cam putini din Craiova care va dati la maratoane MTB. Curaj fratilor ca nu va mananca muntele. Anul trecut am avut un concurent cu semicursiera si a terminat 30 km in 7 ore. Hai si voi la Defileul Jiului xc Maraton pe 20 mai la Bumbesti Jiu.

Pentru cei care vor sa incerce o tura de dezmorteala, sunt asteptati la ora 13.00 la Petrom Calu' Mort(Probabil primul care a ajuns in lasagna inglejilor). Va fi o tura pe asfalt de aprox 45-50 km.

Salut, merge cineva pe la Bucovat, sau ceva plimbare in jurul Craiovei? Unde as putea sa gasesc companie pt drumurile astea, pe aici pe forum? Ca aici poate nu e topicul cel mai potrivit. Multumesc

Salut, merge cineva pe la Bucovat, sau ceva plimbare in jurul Craiovei? Unde as putea sa gasesc companie pt drumurile astea, pe aici pe forum? Ca aici poate nu e topicul cel mai potrivit. Multumesc

Depinde de tipul de ciclism care il practici. Onroad sau offroad.

Era bine sa precizez.. ca as prefera sa se mearga in medie cu 13, 14 km / h . Offroad. Ma gandeam ca poate gasesc un grup sau persoane care pedaleaza cam la viteza asta, in medie, ca altfel mi-e ca raman in urma.

De fapt.. nu am bicicleta, mai exact alerg, dar pot sa ma tin destul, si chiar daca nu, tot incerc. cred ca raman in urma pe sosea si recuperez cand parasim soseaua. Am tot alergat pe dealurile dinspre Mischii, Ghercesti, Simnic, prin sate, dar as merge si pe la Bucovat, pe oriunde, de fapt

http://floringradinaru.blogspot.ro/

Interesanta activitate si mai greu gasesti tovarasi pentru asa ceva la noi. Sper sa am timp in curand sa scot si eu bicla la plimbare prin imprejurimi, o sa incerc sa anunt aici din timp.

PS. Imi place ce desenezi.

Ms. Cam greu ce-i drept de gasit tovarasi. Stiu de niste drumuri faine pe la Bucovat, prin padure, spre Podari sau alte chestii. am tot fost pe coclauri singur dar e mai fain in gasca, macar la sfarsit de saptamana..

Salut, s-au mutat toti MTB-istii din Craiova pe daupedala.ro?

Am inceput incalzirea pentru ceva ture mai lungi atunci cand s-o topi zapada sus la munte.

Azi ceva usor pe la padurea de langa Ghercesti.

https://onedrive.live.com/redir?resid=469109ebf81d7d23!27109&authkey=!AL70hxxvgavPrL8&ithint=file%2cgpx

http://www.bikemap.net/ro/route/3005098-simincu_de_jos-mischii-mlecanesti-padure_ghercesti/