daniel_craiova

Ture pentru craioveni

Recommended Posts

Pe 3-4 octombrie as fi disponibil ... Poate ne strangem mai multi saptamana asta, mai pe seara, sa discutam ce si cum.

http://sportstracker.nokia.com/nts/w....do?id=1632072

O super iesire!

Am iesit cu Tino. E un circuit interesant, atentie ca la iesirea din BREASTA , la colt, pe dreapta, e un handicapat, un tigan care a luat un pietroi sa dea cu el in noi, sa treceti cu viteza prin BREASTA. Imagine postată

SFAT!

La KM 23 mergeti la stanga de-alungul dealului, si faceti la dreapta pe primul drum, noi am urcat direct dealul cu bicicletele in spinare pe alocuri, sa nu spargem pneurile. Apoi am luat-o pe camp, aproape orbeste, pana am ajuns la ferma de la KM26 - se vede acolo o cladire alba la o rascruce de drumuri. Daca acum cateva saptamani o luam pe aici, ne bucuram de struguri, peisajul este superb.

In rest, tot traseul este OK.

Tino este intr-o forma foarte buna, adica ma face knock-out, numai bicicleta m-a ajutat sa mai tin pasul cu el... Imagine postată

Poza "la vie final cut" este facuta la km 25, in aproprierea fermei ( se vad si cum ard niste focuri, imi aminteste de imaginile din IRAK Imagine postată ).

Poze uploadate aici -> http://www.craiovaforum.ro/meetups/mtb-isti-415358-2.html

PS. Ne-am intalnit vineri la 19 30 si am stabilit, daca este vremea buna, sa iesim sambata 3 octombrie, iar vineri sa trecem pe la un tip care sta vis-a-vis de universitate si care are un bikeshop si merge si el cu noi, trecem pe la el sa verifice bicicletele. El va veni cu un vito si doua bicle + roti, eu vin cu un doblo care va transporta bicicletele inapoi la craiova, iar vito-ul va aduce riderii. Costurile de transport sunt discutate la fata locului, sa aveti si voi niste bani, ca tot omul.

Edited by The_Wolf_Biker

Salutari,

Bravo pentru iesirea de sambata, deci se poate face un traseu "extrem" inclusiv cu bicla in spinare si pe langa Craiova, daca cineva mai avea ceva dubii!

Imi pare rau ca n-am venit cu voi, ma revansez sambata asta.

Salutari ! iar ati comis-o?am vazut ruta,se pare ca va place la Mihaita!asa cum v-am mai povestit,acolo am radacinile.anul asta speram sa ma deplasez si sa umblu hai-hui pe mtb ,amintindu-mi de copilarie ,de toate nazbatiile si sa revad locuri dragi.nu am reusit,la anul poate o sa-mi doresc mai mult si o sa reusesc asta.pana atunci spor la pedalat!

Da Niki, am comis-o;). Dar asa cum am scris si in celalalt topic, o sa o comitem si noi in zona voastra si sper ca impreuna cu voi. O sa te insotim cu drag si cand iti doresti sa vii pe plaiurile natale.

Noi Sambata daca tine vremea cu noi vrem sa bagam o tura de offroad pana la Calafat (cam 100 km). Invitatia este deschisa

Spor la pedalat si voua.

Salut,

Prognoza pentru sambata -> Vremea la munte - Predeal, Semenic, Stana de Vale, Vladeasa, Paltinis, Iezer, Sinaia, Cuntu, Vf. Omu, Parang, Poiana Brasov - Prognoza meteo ...Imagine postată

Sa vad maine dimineata pe pielea mea ce este...daca e tolerabil si nu ploua englezeste...poate ma bag Imagine postată.

Daca si voi impartasiti otzarasica din mania mea, sunteti si voi maine la start la primarie la ora 9:00 Imagine postată.

Cu respect,

Vasile BUJOR

Imagine postată

Sambata 10.10.2009, e vreme potrivita! Fara nori, cu temperaturi intre 20-25 de grade, cu vant usor - 11 kmph . Vremea la munte - Predeal, Semenic, Stana de Vale, Vladeasa, Paltinis, Iezer, Sinaia, Cuntu, Vf. Omu, Parang, Poiana Brasov - Prognoza meteo

Ramane acelasi circuit Route: Propunere: Maglavit maraton | Bikemap.net - cu exceptia ca mergem pana la Calafat.

Se baga careva?

Eu am un fiat doblo care poate sa care bicicletele la intoarcere, dar loc de oameni... ( e ilegal sa cari oamenii in dubita ).

Pentru alte informatii, nu ezitati sa ma contactati prin mijloacele de mai jos.

Cu respect,

Vasile Lucian BUJOR

www.reparatoriidecalculatoare.ro

www.bmco.ro

IIIIIIIHAAAAm/!!! Foarte tare frate!!!

Acum scurt timp ma intorsei de la pedalare. Am plecat la 9:30 la pedalat si am strabatut imprejurimile Craiovei ( Bucovat, Paliula, Bujor, Fantanele, Radovan, Lipovu de Sus, Lipovu, Salcuta, Panaghia, Gura Vaii, Livezi, Podari, Craiova ).

Mi se termina acumulatorul GPS-ului bluetooth pe la km 52, adica pe la Salcuta, deci cred ca facuram un 70 de km macar .

Ma incurca deraiorul spate si o zona mlastinoasa de-a lungul lacului dinspre Varvor si Fantanele unde aleseseram o directie gresita, dar tot raul spre bine Imagine postată.

ROCK ON Imagine postată .

PS. In gura vaii luai ceva dulce si imi restaurai puterea spectaculos si reusii sa-l depasesc pe colegul meu de drum, Cristi - Perfidus -.

PS. Prin zona mlastinoasa imi intra piciorul pana la genunchi - adica, imi trasei niste cizme gri lucios de toata frumusetea Imagine postată - si apoi bagai picioarele undeva unde era un izvor cu un jgheab amenajat, pentru vite -.

Edited by The_Wolf_Biker

Poze din ultima tura cu lupu' ciclist (The_Wolf_Biker). Enjoy:D

De-abia astept sa se incalzeasca vremea sa scot bicla. Acum mi-am mai eliberat programul asa ca spert sa facem Ranca-Obarsie.

Si eu de asemenea! Chiar acum o ora am parcurs cateva pagini pe forumul Softpedia si incepusem sa fac planuri (popasuri, cate zile ne trebuie, etc). Dar mai avem timp, intervalul optim este luna august pentru ca in iulie ploua foarte des si mai devreme prinzi zapada :))

Pana in vara, Transalpina va fi asfaltata ceea ce inseamna ca in doua ore o cobori (si mai putin daca vrei). Poate reusim sa rupem o zi - doua mai devreme.

@Perfidus: anul asta chiar nu trebuie sa mai ratam Transfagarasanul, cu probleme medicale sau nu[-O<.

Din cauza vremii de afara si a vremurilor m-am ingrasat, mi s-au atrofiat muschii si m-am cufundat in facut planuri.

Unul din planurile pe care ni le-am propus Perfidus (Cristi) si cu mine inca de anul trecut este Transalpina. Ma bucur ca mai sunt doritori

Eu vin cu o propunere a acestei ture de 3 zile car ar fi cam asa :

Ziua 1 - lasat masina in Novaci pe la ora 9 si urcat la Ranca pe valea Gilortului (traseu care l-am mai facut anul trecut), circa 4 ore si jumatate si 27 de km daca imi aduc bine aminte (daca gresesc il rog pe Cristi sa ma corecteze). O mica gustare la Ranca si incepem urcarea sustinuta pe Papusa pana in pasul Urdele circa 10 km. Aici o pauza de admirare a peisalului, sper sa avem vreme buna si atmosfera clara si admiram in voie Parangul, Fagarasul, Muntii Lotrului, Muntii Capatnii, Buila si Coziei. Pana aici avem o diferenta de nivel de circa 1650m. Apoi urmeaza o coborare usoara de 2-3 km si iarasi urcare catre varful Muntinu. Apoi coborare sustinuta pana la Obarsia Lotrului (diferenta de nivel de -800m) unde vom innpota fie la casute, fie la cort.

Ziua 2 – Plecare dis de dimineata de la Obarsia Lotrului catre lacul Vidra, propun ocolirea acestuia prin stanga lacului, drumul “classic” prin dreapta catre Voineasa nefiind spectaculos. Propun sa mergem catre Voineasa prin cheile Lotrului si pe la Cataracte. Am auzit ca locurile acelea sunt superbe. Sper sa merite efortul acestui ocolis destul de consistent. De la Catarcte incepem urcarea sustinuta catre Voineasa. Daca timpul ne permite de la Voineasa vom cobori pana in Ciunget unde vom innpota la vreo pensiune sau la cort. Apreciez pentru aceasta zi circa 80 km

Varianta de rezerva la ziua 2 (pentru lenesi) – Obarsia Lotrului catre Voineasa pe drunul 7A prin dreapta lacului Vidra urcare sustinuta si grea pana in Curmatura Vidrutei apoi coborare pa asfalt pana la Voineasa si in continuare catre Ciunget, circa 60 km.

Ziua 3 – varianta 1 (mai grea dar mai frumoasa) – Plecam iarasi dis de dimineata la impins bicla cam o ora pana sub varful Chica Lupului de unde apucam drumul de creasta al muntilor Latoritei pe langa Varful Beltur, pe la Pietrele Albe, Plaiul Poienii, apoi urcare catre varful Fratesteanu Mare, coborare catre Vf. Misesu, urcare catre Virful Pistrita, urcare catre Varful Puru, coborare catre Vf. Zanoguta, apucam Coasta Benghii si ajungem in Seaua Stefanu (1915m) pe Transalpina. De aici parcurgem in sens invers Transaplina si coboram pe asfalt pana in Novaci. Sa fie vreo 95 km…

Varianta 2 – din Ciunget foaie lele pana la Petrimanu (21 km) pe valea Latoritei, apoi urcare grea 6 km pana in Curmatura Oltetului si coborare de 25 de km pana in Polovragi, iar de aici 12 km pana in Novaci.

Ar mai fi varianta sa urcam cu masina pana la Ranca pentru scurtarea traseului la varianta cu mers pe creasta Latoritei, dar ce pacat ca am rata coborarea de la Ranca la Novaci pe asfalt, chiar daca am mai comis-o de doua ori.

Ca data de plecare as propune totusi mijlocul lui Iulie ca e ziua mai lunga si poate mai apucam Transaplina neasfaltata in totalitate.

Acum va astept pe voi sa incopiti o configurare a traseului pe GPS, ce zici Cristi, Dadu ? Se mai “inscrie” cineva ?

Oricum pana atunci mai trebuie sa ne antrenam prin Muntii Mehedintiului , Valcan sau Capatinii.

Gasca din Severin, ne primiti ?

De acum, sunt putine sanse sa ratez iesirile iar in ce priveste planul exact, nu ne va lua mai mult de o zi - doua sa-l punem la punct, cert e ca Obarsia merita vizitata "pe indelete". O sa caut o harta detaliata

Pana atunci, trebuie sa facem niste iesiri mai dese si mai lungi, iarna asta a fost prea lunga.

Gasca din Severin este dispusa la "munca",asa ca va asteptam cu drag si eventual in masura posibilitatilor vom face trasee/ture impreuna!

Varianta "ptr lenesi" din a doua zi e mai grea, chiar daca mai scurta, decat prima. Urcarea in Curmatura Vidrutei e abrupta si lunga, deci mergeti pe prima varianta, e mai frumoasa si per ansamblu mai usoara. Ca punct de interes ptr ea e si Barajul Balindru.

De Valcan sunt si eu interesat si sigur voi ajunge in vara asta, vezi topicul dedicat. Poate pedalam impreuna.

Da, da, foarte frumos traseul Tino, sa prind vreo doua-trei ore libere si studiez chestia cu ocolitul lacului Vidra pe stanga si cheile Lotrului, suna interesant. Iar traseul ala de creasta ("Strategica") vroiam sa-l propun chiar eu, mi-ai luat-o inainte.

VladG, tu ai facut odata traseul pe Strategica parca, ne vedem pe pasul Vulcan sa ne povestesti ce si cum B-). Am un bun prieten cu o cabanuta acolo sus, sigur planific o iesire cand o sa vina in tara (vine destul de des mai ales vara).

Salut si gashca din Severin, spor la "antrenament" ! Sunteti foarte tari ca puteti iesi la ture deosebite si la zero grade, fie ele partial pe asfalt!

"Keep walking" - everybody !

Cristi

Da, am mers pe Strategica, Transalpina pe Valea Latoritei, Vidra - ambele laturi, Curmatura Oltetului, cam tot ce e in zona.

Ar fi frumos sa ne intalnim pe munte. Vorbim cand se duc zapezile de pe varfuri.

Sunt niste descreierati cu cursierele :)). In Dolj, doar o mica parte din drumuri sunt asfaltate si doar o mica parte din acele drumuri sunt practicabile fara sa-ti musti limba, iar intamplator toate drumurile - chiar si cele de proasta calitate - sunt foarte utilizate de masini.

Deci cea mai buna alegere sunt montanele, este o zona de vis.

Cursierele nu-s pentru Romania, atat de mult imi doresc o cursiera, dar sunt scumpe datorita faptului ca nu ai pe unde sa te dai...adica nu dau eu nici 400 de euro ca sa ma plimb pe doar cateva drumuri. :((

Sunt niste descreierati cu cursierele :)). In Dolj, doar o mica parte din drumuri sunt asfaltate si doar o mica parte din acele drumuri sunt practicabile fara sa-ti musti limba, iar intamplator toate drumurile - chiar si cele de proasta calitate - sunt foarte utilizate de masini.

Deci cea mai buna alegere sunt montanele, este o zona de vis.

Cursierele nu-s pentru Romania, atat de mult imi doresc o cursiera, dar sunt scumpe datorita faptului ca nu ai pe unde sa te dai...adica nu dau eu nici 400 de euro ca sa ma plimb pe doar cateva drumuri. :((

Din acelasi motiv nu mi-am luat o cursiera inca si din ce am auzit de la niste prieteni din "domeniul asfaltarilor" avem sanse slabe sa vedem si noi ceva de calitate.

baieti, vedeti ce era cum 6-7-8 ani, grupul care iesea pe cursiere chiar si spre horezu, unde era drum din beton (costica, gabi copilu', nea costi pictoru', claudiu cocosu' etc). Cursierele erau in floare la vremea respectiva. apropo CSM ciclism mai activeaza pe velodrom? cred ca si voi ieseati atunci ca doar avem aceiasi varsta dar poate nu cu noi.

e pacat ca sunt drumuri bune de antrenament, nu ca aici in bucuresti, unde toate iesirile din jur sunt pe plat, nu tu un deal pana la mama naibii...