Gabi.B.HD

Alegere bicicleta 24" pentru fete

Recommended Posts

Salut,

In 15 martie, fetita mea implineste 9 ani, iar cadoul pentru ziua ei va fi o noua bicicleta de 24". Pana acum a avut una de 20" cu 3 viteze in butuc, care i-a ramas mica. Ne dorim o bicicleta fara suspensii, cel putin 6x3 viteze, cu care sa facem si ceva iesiri in afara orasului dar pe drumuri amenajate. 

Pana acum am gasit Neuzer Cindy si Cross Alissa. Ca minus pentru Alissa, caucicurile cu crampoane si lipsa aparatorilor de noroi, a portbagajului si a sistemului de iluminare, accesori care oricum vor fi montate ulterior intrucat vom folosi bicicletele si in diminetile in care asfaltul este umed de roua si nu ne convine sa ajungem la destinatie precum dalmatienii. Site-urile sunt cu titlu informativ, ambele biciclete gasindu-se la magazine de la mine din oras, magazine care le asigura si garantia in atelierele proprii.

Ce parere aveti? Merita echiparea de pe Alissa banii in plus?

Sau una second adusa de dincolo ca o gasesti la preturi mai mici si cu componente cel putin egale sau peste ca si performanta.

Pe cea de 20" pe care a avut-i inainte am luat-o sh la un pret acceptabil si in stare tehnica perfecta. A mers 2 veri fara nici cea mai mica problema. Din pacate, de 24" nu am gasit absolut nici una resuscitabila macar.

Ce inaltime are fetita?

24 merg pe un cadru maricel. Nu o sa se chinuie cu el?

In toamna, a trebuit sa fac ceva pentru ca ridicasem saua la bita de 20" la maxim iar piciorul tot era destul de flexat si am trecut pe la un magazin de biciclete unde copii pot testa diferite marimi/cadre. Chiar daca solutia de moment a fost o tija mai lunga, cea corecta era schimbarea bicicletei cu una mai mare. 

Nu tin neaparat sa fie mtb pentru ca va fi folosita preponderent pe asfalt. Cele puse azi au cadrul de aluminiu si incercam sa cumpar ceva cat mai usor. Am discutat cu cei de la reprezentanta neuzer si indiferent daca voi lua mistralul sau cindy imi vor pune anvelope kenda k935 de 1.95 respectiv 1.75

Fetița mea a avut un Neuzer (cadru de oțel cu forma de la Mistral și cu furcă fixă) cam tot așa: de la 9 până la 11 ani.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/J7UGaCPMQF3PAhN26kDqRvV7tQYeq5yvA-qBXA9TIqU?feat=directlink

Dacă poți negocia prețul pt Cube eu aș merge mai degrabă pe varianta asta. (Nu doar pt "marcă")

În preț văd că sunt și apărători și lumini...

MaC®

Frumoasa bicicleta, dar acum nu mai este in oferta modelul acela de cadru. Ne-am inteles la pret pentru Cube iar maine pleaca spre mine. Lumnile sunt ceva indeit (din cate a spus vanzatorul) in sensul ca are magneti pe spite si cand trec prin dreptul farului, genereaza curentul si becul se aprinde. Ramane sa vedem ce si cum vor fi.

S-o stăpânească sănătoasă și fără probleme!
:)

Mă tot gândeam dacă am dat un sfat pertinent. Fiind un model de 2012 nu prea văd să fie uzată. Cât să fi mers? 500/1000/1500km? Bănuiesc că de fapt e ca nouă și s-a mers sub 500. La fel, nu cred să fie "bușită" (puține sunt fetele care să "riște" la vârsta asta ;)) ) Iar prețul este foarte bun ținând cont că una nouă de 2013 e cam dublu...
Sper să nu mă fi înșelat. :)

A ajuns bita: 796 lei cu tot cu transport (750+46). Nu a fost chiar impecabila asa cum a spus vanzatorul, roata fata avand o usoara descentrare si cateva zgarieturi retusate pe cadru, dar reglajul pe duritate al furcii fata, de care nu am stiut ca exista, compenseaza micile semne de uzura. Nu am avut cum sa vedem si cum merge pentru ca la noi e lapovita.

Bita si un copil fericit:

32znp0k.jpg

t9730l.jpg

Bravo!

EU am vrut sa-ti spun de cand ai exprimat intentia. Bicicletele astea au doua chestiuni nefericite.

Geometria este cam bizara(prima chestiune). E predispusa la race si pentru un copil nu-i chiar ce trebe.

Cand am vazut fata pe bicla in casa era deja tarziu, dar si acum pe strada sesizez acelasi aspect.

Nu sta foarte confortabil pe ea. Trebuie sa cauti un prelungitor pentru gatul furcii(a doua chestiune, taiat prea scurt din fabrica) destul de curand. La viraje mai stranse va da cu genunchii in mansoane :(

Desi is destul de zdravene, chiar grele, verifica sa nu cumva aiba tija de sa in pozitia care-i vine ei bine, la limita sau peste toptube. Ia tija mai lunga daca este asa.

Eu am una la fel, de baieti, cu roti de 16. Stiu ce vorbesc. La mine a fost simplu ca am comutat pe al mic pe Cube si pe cel mare pe alta cu roti tot de 16 dar cu o ceometrie muult mai convenabila.

M-apucasem să scriu și eu mai devreme (pe la ora 15:00 - noroc că forumu' știe să "auto save content").

M-am abținut mai apoi,  am zis că nah, să încerc să mai atenuez imaginea de băgător de seamă   :)

Uite ce ziceam:

Bravo  :)

Mi se pare mie sau are picioarele lungi? (sau față de poza din casă ai lăsat șaua un picuț mai jos?...) Ar putea da cu genunchii în ghidon.

Aceeași problemă o aveam și eu cu fi-mea. Cam lovea cu genunchii în ghidon. (la 10 ani avea pantaloni pt 12-13  - acum are pt. 16 la 13 ani și un pic) 

O altă problemă - aș zice eu, ar fi a 3-a și se adaugă la ce zise mebezeu' mai sus: ele vin cu brațe la pedalier de 170   @-) Așa era pe Neuzeru' ăla. Apăi cum să pui pt copchii de 8-9-10 ani așa ceva? Mai ales pe o geometrie clar atipică? Din ce știu Shimano are și pe 165.

Ar mai fi ceva: ghidonul ar trebui răsucit nițel. Acum îmi pare "tras în spate". Probabil că va sta un piculeț mai aplecată, dar e totuși un MTB. 

Nu mă pricep, poate merge și cu o pipă reglabilă ca să "înalți" ghidonul.

Desi is destul de zdravene, chiar grele, verifica sa nu cumva aiba tija de sa in pozitia care-i vine ei bine, la limita sau peste toptube. Ia tija mai lunga daca este asa.

Te rog sa-mi si traduci chestia de mai sus ca nu am inteles ce anume trebuie sa fac: Sa dau saua mai in fata sau mai in spate?

Cu inaltimea, este o solutie de compromis. Ar trebui sa o mai ridic dar o voi face doar dupa ce se va obisnui sa o culce pentru a se sprijini pe un singur picior cand incaleca/descaeca sau asteapta la semafor. Din pacate, mai are doar 1-2 cm pana la semnul de maxim iar tije mai luni de 40 cm nu am vazut asa ca, desi pe alt forum mi s-a spus ca o bita de 24 va fi prea mare pentru o fata de 9 ani, se pare ca nu o va folosi mai mult de un an, maxim 2.

Daca maine o sa ne lase poaia, vom face o iesire mai lunga si vedem ce mai putem ajusta.

Te rog sa-mi si traduci chestia de mai sus ca nu am inteles ce anume trebuie sa fac: Sa dau saua mai in fata sau mai in spate?

Sper sa fie edificatoare imaginea.

In figura 1 se incercuieste cum trebuie sa fie tija mai jos decat toptube. Altfel exista risc de rupere a cadrului(seattube) in zona superioara de peste toptube.

Ziceam ca sunt cadre zdravene, chiar grele, masive pentru categoria de varsta la care se adreseaza, dar riscul nu poate fi neglijat.

seat_post_1bolt_1.jpg

Acum am inteles despre ce vorbeai. O sa incerc sa-mi marchez limita de ridicare a seii avand in vedere indicatiile tale.