ovidiu

12-14.07.2013 - Întâlnirea Ciclism.ro

Recommended Posts

Da. Nu. Nu. Da. NU.

Cam atat de la A.M.C.ro

@@Trevizes, mai bine ca nu ai prins loc in accelerat. Trenul are vagon de biciclete doar scriptic.

A fost o intalnire reusita.

Inca o imagine memorabila a fost sa-l vad pe Han printre protagonisti KOM inaintea atator alti bucuresteni. Cum nu-i cunosc prea bine pe cei care au sosit primii 15 sunt curios daca nu cumva e chiar al doilea bucurestean sosit dupa basso.

De ce te-a uimit ? Han are 58 kg si urca foarte bine. Nu stiai asta ?

Han a venit pe 13 . Dani Pasager pe 10, Stefan 445 pe 15,Costin Canibalul  pe 16 iar eu pe 18

Pare că Ovidiu "a ucis Întâlnirea" cu programarea KOM în aceeaşi zi şi la distanţă de trei ore. Nu e problemă, nu e vina lui, el a fost prezent.

Zmeii s-au antrenat încă de la Întâlnire

camp1.JPG

Mulţam fain pentru poze celor care au plăcerea şi pasiunea să ne însoţească la urcare.

Câteva poze şi de la mine aici: https://d.transfer.ro/KOM-transfer_ro-16jul-a4f78a.rar

TOATE CELE BUNE!

Și eu care credeam ca nu ne-a vazut nimeni ... :)

Dupa ce ca ai trisat grosolan :), ai mai si plecat pe sest, nu stiu cand, ca "dimineata" cand am iesit din cort nu mai era niciun maus primprejur, sa bem o cafea impreuna :(

Mausule, poţi considera că nu a văzut nimeni, că poza nu există, dar ce sfat îi dai tânărului în albastru? ;)

camp3.JPG

Felicitări pentru al doilea tricou cu buline, de data aceasta pe off-road!

Felicitări şi pentru primul rege al muntelui, acum încoronat a doua oară pe şosea!

• Upvote 2

Suprapunerea KOM cu urcarea de la intalnirea nu a fost chiar pe placul meu, a trebuit sa aleg KOM :(

Mergea un Trans la sfarsit de iulie cum ne-am obisnuit, fara stress de concurs.

• Upvote 1

Interesanta intalnirea de anul asta. Pentru mine, care ii cunosc pe toti dar nu cunosc pe nimeni, a fost cam ciudat.

In primul rand am fost foarte incantat de ecusoanele de anul asta si am fost pozat pe urcare de multe ori. Abia astept pozele.

Pe de alta parte, anul acesta nu a mai strigat nimeni dupa mine: "Hai ca se poate!" chiar daca stiu ca se mai putea.

Se spune ca prima data te duci la o intrunire din curiozitate, a doua oara de fraier iar apoi din obisnuinta. Totusi, ma intreb daca tura asta nu a fost a doua. De plecat s-a plecat dar nu stiu cand, de ajuns s-a ajuns dar finalul pregatit pentru turul Sibiului a creat putina confuzie.

Din pacate am pierdut focul de tabara si berea din cauza ca m-am ratacit intr-un beci cu vinuri din Sibiu impreuna cu sotia.

Altfel, urcarea de la Paltinis este superba si ma bucur ca am urcat-o destul de eficient.

Din pacate am omis sa citesc computerul sa stiu daca am cu ce sa ma laud, dar asta e.

Cu tot cu deplasarea din Sibiu si inapoi am papat cam 3000 de calorii ceea ce e un efort destul de consistent.

Le multumesc organizatorilor, in special lui Ovidiu pentru ca an de an reuseste sa faca acest efort si abia astept intalnirea de anul viitor.

In seara asta, fiind mai melancolic, am dat o fuga pana in locul unde saptamana trecuta am avut marea intalnire, adica la Curmatura, si surpriza, ce sa vezi, chiar pe locul pe care noi am facut gulas la ceaun la 2 dimineata si am bagat aer in butoaiele cu bere, era o intrunire in care se vorbea despre iubirea aproapelui, preaslavirea Domnului si alte chestii de genul. O multime mult mai numeroasa decat noi statea pe scaune si ascultau ce vorbea un tip pe scena, toata zona era plina de corturi si masini, si asa ca o frustare, am urcat cativa km pe Santa ca sa am de unde sa cobor.

Mausule, poţi considera că nu a văzut nimeni, că poza nu există, ...................  ;)

Art. 161

(1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede:

d) sa circule fara a tine cel putin o mana pe ghidon si ambele picioare pe pedale;

e) sa circule in paralel, cu exceptia situatiilor cand participa la competitii sportive organizate;

f) sa circule in timp ce se afla sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;

g) sa se tina de un vehicul aflat in mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul sau impins ori tras de o persoana aflata intr-un vehicul;

i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce pot fi folosite;

n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemele de franare sau cu un vehicul care nu este prevazut cu avertizor sonor;

p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament, cu exceptia cazurilor in care, inainte de intersectie, trebuie sa se incadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stanga;

s) sa conduca vehiculul fara a mentine contactul rotilor cu solul.

(2) Pe timpul circulatiei pe drumurile publice, conducatorii de biciclete sunt obligati sa aiba asupra lor actul de identitate. iar, conducatorii de mopede sunt obligati sa aiba, in plus, certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si certificatul de inregistrare a vehiculului.

Aoleo cate s-au strans . Aici e caz de arest.

Sunt prevederile vechi. Nu mai sunt valabile in forma asta.

IN plus, la punctul daca la autovehicule exista RAR care constata o astfel de disfunctionalitate a sistemului de franare, la biciclete nu exista institutie tehnica. Asa ca prevederea este degeaba. Agentul constatator, adica pol;itistul nu are legal conditia tehnica de a constata tehnic o astfel de problema.

Punctul s este de asemenea lipsit de valabilitate, intrucat nu se poate constata lipsa contactului cu solul, si nici demonstra in vreo instanta ca determina risc in mentinerea directiei de mers sau a echilibrului.

Zic si io :)

Cu ceva intarziere, cateva poze facute de Arpad Nagy - artsitul plastic cel cu caricaturile/portretele si prelucrate putin de mine.

ciclism.ro 2013

4ngq.jpg

qdbp.jpg

z79j.jpg

m9cu.jpg

...Si acum stand "la gura sobei" ~O), nu vreti sa spuneti unde si cand, va fi intanlirea de anul acesta ...? :-

• Upvote 3