ovidiu

12-14.07.2013 - Întâlnirea Ciclism.ro

Recommended Posts

Acum cateva minute m-am trezit dupa o mica repriza de somn.

Sambata dimineata sculat la 6:30, intalnit cu prieteni ciclism.ro, urcat de placere la Paltinis, sus baut o cafea (pastrat pentru berea de seara), coborat la Curmatura, atmosfera superba, urcat iar la Paltinis dar pe off-road - King of the Off-road, ovationat si aplaudat Turul Sibiului, coborat pe unde am urcat - Santa, schimbat din plasticuri in ceva mai confortabil si mai calduros - venea racoarea specifica zonei, aplaudat si incurajat concurentii King of the Beer - brain freeze superbe, baut ce a mai ramas din bere, facut gratar, alta bere, cognac, rachiu 70o, iar bere, preparat gulas la ceaun cu foc de lemne, socializare ~4am pe langa foc, incercat culcat in cort, frig, raul Steaza parca era cascada Niagara, fermuarele corturilor care se tot desfaceau pentru ca cei dinauntru sa mearga sa goleasca rezervoru', duminica dimineata, lumina, somn ioc, iar prieteni, iar bere, iar rachiu, plaja, mai multe cani cu cafea, terminat bere - rachiu, luat ramas bun, trist.

Bestial.

Multumim Sherifu'

ps: pentru cei ce nu au venit, nu stiti ce-ati pierdut.

• Upvote 5

Cred ca imi dau seama ce am pierdut, dar asta este, bine ca a fost buna dispozitie si udatura din plin...

Sambata dimineata am ajuns la Curmatura Stezii eu si cu cativa prieteni.Am urcat odata pana la Paltinis ca sa facem o recunoastere apoi am coborat.Am mancat ceva usor,ne-am baut cafelele,apoi ne-am luat numerele de concurs.Dupa aceea am verificat bicicletele,le-am mai uns,le-am mai unflat si dupa am plecat sa ne mai plimbam pe sosea,cat sa nu ne racim.Am luat dupa aceea startul la KOM,la categoria de sosea.Am urcat bine,unii dintre noi au intampinat probleme tehnice dar tot nu au renuntat.Dupa urcare am facut multe poze la ciclistii profesionisti care soseau din Turul Sibiului si ne-am bucurat de spectacol.Dupa premiere am coborat la Curmatura unde am mancat,am baut si am povestit.Dupa focul de tabara,mai pe la miezul noptii ne-am stras fiecare la cort si am dormit.Dimineata,unii din noi am fost sa vedem contratimpul iar altii am plecat spre Slatina.A fost o atmosfera senzationala atat la urcarea spre Paltinis cat si la focul de tabara.Ne-am distrat perfect,am facut poze,si am ramas cu amintiri de neuitat.Speram sa se repete si la anul!

• Upvote 1

A fost grozav. Atmosfera placuta si berea buna (multumim jupan Ovidiu). Dupa paharul 9 am pierdut numaratoarea dar au mai fost cateva. Salut inca o data pe iouman1 si pe membrii Drink Team cu care am socializat  :drinking: de minune. La anul neaparat un bis.

Am postat si pozele facute: https://picasaweb.google.com/118180072530366909307/Trans2013?authuser=0&feat=directlink

si eu am urcat prieteneste, apoi KOM offroad, apoi strigat si incurajat TCS-ul pana ma durea gatul, apoi cand am luat-o pe coborare m-au redirectionat "niste baeti" (alt Ovidiu din Sibiu & company) cu ceva all-mountain-uri pe o coborare "tare offroad" si bolovanoasa ce ne-a dus in Rasinari, astfel ca dupa doua urcari la Paltinis am fost bucuros ca am reusit traseul acela bolovanos (am inteles ca a fost bucata din concursul Geiger mai demult)... urcat inapoi pana in curmatura stezii rupt in gura de obosit (psihic mai ales), insa baia din paraul rece de langa cort m-a scos din stare, iar mancarea a refacut si partea fizica...

nu stiam din pacate ca la K.O.Beer e cu inscrieri, ca ma bagam si acolo, iar la ce sete aveam... :D

atmosfera de dupa super, focul de tabara, glumele, gasca, pasta de dinti marca Drink Team (multzam baieti!), imi pare rau doar ca unii sunt "fugarici" si am plecat dimineata cu ochii lipiti...

multumesc "pentru suport" tuturor pe care i-am deranjat sambata noaptea... daca au existat (la mine s-a taiat filmu' la un mom. dat) :)

ne vedem la anu' si la multi ani!

ceva foto si de la mine:

https://www.facebook.com/silviu.negoita/media_set?set=a.646645045365344.1073741831.100000595640896&type=1

@@slashu  Nu se pot vedea foto fara cont pe BigBrother. Seteaza albumul pe public.

• Upvote 1

A fost fain, parcă chiar mai mișto decât în alte ediții cu participare mai numeroasă. :) Păcat că am fost cam pe fugă, n-am prea apucat să stau prin tabără să socializez cu toată lumea, nici bere n-am băut că trebuia să mă întorc cu mașina în Sibiu.

Urcarea mi-a plăcut mai mult decât Transfăgărășanul, lucru care mă surprinde și pe mine știind cât de mult „iubesc” urcările. :) Dură cățărarea din prima jumătate, am dat jos și casca de cald, acum sunt ars de soare pe scăfârlie prin părul tuns scurt. Noroc că au mai fost și nori, iar în Păltiniș a fost răcoare bine. Ar fi fain să repetăm isprava și la anu', că acum doar ni s-a deschis pofta pentru traseul ăsta.

• Upvote 1

Poate facem o intalnire si pe Transalpina :)  , cu baza la Novaci-Straini

Faina atmosfera, si chiar daca au fost mai  putini participanti ca anul trecut parca cei prezenti au fost toti unul si unu :P

Si cateva poze de la noi :

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.599243140097403.1073741858.284677011554019&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.599265053428545.1073741859.284677011554019&type=3

• Upvote 4

@@cip235 superbe pozele, m-am gasit si eu, multumesc.

Imi pare bine ca va plac , sper ca macar toata lumea sa aiba cate o poza de la noi :)

@@slashu  Nu se pot vedea foto fara cont pe BigBrother. Seteaza albumul pe public.

ciudat, este si a fost tot timpul pe "public"

Imi pare bine ca va plac , sper ca macar toata lumea sa aiba cate o poza de la noi :)

Multumesc si eu pentru foto! :)

Da, multumiri pentru foto.

In alta ordine de idei pentru cei care au stat la cort la Curmatura Stezii cautati-va de capuse.Eu am facut rost de una.

Pai, poate aia era singura :)

• Upvote 1

Pai, poate aia era singura :)

Asa sa fie..Oricum era terminata dupa doua urcari in aceeasi zi la Paltinis.

• Upvote 1

A fost o intalnire reusita.

Am plecat cu un autocar de langa Gara de Nord, vineri la ora 14.30, fara rezervare, cu bicicleta la cala de bagaje (48 lei). Am avut camera rezervata la pensiunea Mai, la 1 km de pensiune Curmatura Stezii, care ofera in general servicii bune dar la un pret destul de mare, eu am fost singur in camera si am dat 50 eur / noapte, dar daca se ia camera in doua persoane, pretul incepe sa fie corect (60-70). Asta a fost una din impresiile globale pe care mi-am format-o, zona se supraevalueaza. Nu o mai vazusem pina acum, eram foarte curios despre ce e vorba, voi reveni cu siguranta, am lasat tot pe data viitoare sa vizitez tot ce inseamna Rasinari + Paltinis pentru cultura romana, dar nici peisajele nu m-au dat pe spate, iar preturile sunt totusi prea exagerate pentru ceea ce ai la dispozitie.

La intoarcere am incercat sa iau bilet la acceleratul de 15.30 din Sibiu, cel care care are si vagon de biciclete, evident totul era dat de mult. Acceleratul venea din TM si banuiesc ca devine groaznic de aglomerat de la Brasov de biciclete si calatori. Nu am riscat sa iau bilet fara loc si multumesc pe aceasta cale domnului coleg biciclist cu care am fost la caserie si a incercat sa ma asigure de suport din partea sa si a celor care aveau deja bilete cumparate. Am reusit sa plec tot din Sibiu, tot cu un tren, dar de la 18.30, ceea ce a picat bine pentru ca am avut timp sa vizitez centrul vechi si sa prind si etapa finala 3B a turului Sibiului care avea startul din Piata Mare. Este un tren foarte ciudat, care se formeaza din Sibiu, nu are cum sa fie niciodata ocupat, cu tot cu bicicleta a costat doar 45 lei, are si locuri marcate, vagoane moderne si este definit ca un "Regio Express", dezavantajele fiind urmatoarele: ajunge la 2.30 noaptea in Bucuresti, pe drum se suie o gramada de lume proasta si galagioasa de la satele din imprejur, este gandit ca un personal de noapte catre Constanta - Mangalia, care trece prin Piatra Olt, Pitesti ... prilej cu care pe drum se umple de calatori cu bagaje imense iar spatiu devine din ce in ce mai aglomerat, nu se poate pune problema sa te poti odihni in orele de noapte.

Daca bicicleta mea ar putea povesti si ea, ar putea spune ca in ciuda atator evenimente care au loc in zona respectiva, locurile prin care am trecut nu sunt prea bike-friendly, parlamentari multe si discutii la receptie ca sa ma inteleg cu cei de la receptia pensiunii, lucrurile rezolvandu-se de abia cand a venit patroana, alte parlamentari si la tren cu controlorii care nu-si imaginau unde putea sta o bicicleta care avea bilet in tren, dar treceau cu vederea pe cocalarii care nu aveau nici un bilet de calatorie, tot felul de persoane cercetatoare care iti gadila bicicleta in tren, unul chiar confundand-o cu un fel de scaun de bar, incercand sa se aseze pe sa si cu picioarele pe una din pedale (!).

Ca a mai pus unul manele in compartiment, nu ar fi nimic, memorabila ramane scena de la cabana, unde un intreg familion, parinti, copii, mama soacra, cumnate sau verisoare, au intrebat candid pe domnul de la receptie daca au seminte la vanzare.

Inca o imagine memorabila a fost sa-l vad pe Han printre protagonisti KOM inaintea atator alti bucuresteni. Cum nu-i cunosc prea bine pe cei care au sosit primii 15 sunt curios daca nu cumva e chiar al doilea bucurestean sosit dupa basso.

• Upvote 2

Pare că Ovidiu "a ucis Întâlnirea" cu programarea KOM în aceeaşi zi şi la distanţă de trei ore. Nu e problemă, nu e vina lui, el a fost prezent.

Zmeii s-au antrenat încă de la Întâlnire

camp1.JPG

Mulţam fain pentru poze celor care au plăcerea şi pasiunea să ne însoţească la urcare.

Câteva poze şi de la mine aici: https://d.transfer.ro/KOM-transfer_ro-16jul-a4f78a.rar

TOATE CELE BUNE!

• Upvote 5

@@savuts multumesc pentru poze si placerea de a pedala impreuna pentru o buna bucata din "climbing for fun", o zi plina de evenimente.