maximcatalin

Mavic Crossride - probleme butuc

Recommended Posts

Pentru ca am vazut ca mai multa lume are Mavic Crossride 29 disc (vin stock pe mai multe modele de Canyon, printre altele), atentie la freehub.

N-am gasit din ce material e facut, si Mavic nu zice pe nicaieri ca ar fi recomandate doar pinioane cu spider, dar cam asa arata dupa vreo 700 km rulati cu o caseta Deore non-spider:

caseta_crossride_29.jpg?w=AADOQIChv2Z_ZL

Mi se pare o uzura exagerata pentru un rulaj atat de mic, mai ales ca nu obisnuiesc sa pedalez in forta.

Revin cu un post, sa fiu si eu de ajutor, am gasit cartea de service pentru modelele vechi de butuci MAVIC CrossRide(model 2000-2001) .

Am cautat manulalele astea de mi-a venit acru. Servisarea pare foarte simpla.

Intrebare despre acest set de roti:

Cum strang unele spite care s-au slabit la roata spate?

Spitele fiind de tip spada, cand rotesc de niplu, se roteste si spita si nu mai se imbina bine una peste alta.

Faza e ca roata nu e descentrata, dar se aud niste pocnituri cand pun frana spate mai tare, sau cand urc o panta mai in forta.

Aceleasi pocnituri se aud si daca tin frana spate pusa si pe loc fortez bicicleta sa mearga in fata.

M-am tot uitat de unde ar veni pocniturile astea si am descoperit unele spite mai slabe.

Salut,

AI nevoie de asa ceva:

CXRKEY-2.jpg

In schimb pe la noi merge si patentul, daca poti tine spita cu el, nu e profi dar in caz de urgenta isi face treaba.

Si la spitele rotunde e valabila chestia cu rotitul. Cand invart niplul tin doua degete pe spita ca sa o simt cat se rasuceste.

Daca se rasuceste, dupa ca invart nipulul o tura complet il dezvart un sfert de tura, ca sa revina spita.

Stiu ca dezgrop un thread vechi, dar se potriveste subiectul.

- poate cineva sa ma indrume unde sa ma uit? Am gasit un clicket rupt care se plimba prin caseta, l-am scos si continua sa faca zgomot, dar numai in anumite pozitii ale pedalierului (implicit casetei).

De asemenea m-ar ajuta daca imi puteti spune un service unde pot gasit sa cumpar clichetii pentru Crossride.

Thanks

Am descoperit azi un mic joc la roata fata, mavic crossride 2011. Se poate scoate jocul strangand putin piulitele? Refuz sa cred ca sunt rulmentii de vina. Rotile abia daca au 2000km si nici nu au fost abuzate

In principiu da, asta e si scopul lor, dar cu atentie. Strangi numai pana dispare jocul si ai grija sa mearga usor roata dupa ce ai facut asta.