Rodney

Sfat cumparare cursiera

Recommended Posts

Salut!

Urmeaza sa imi cumpar o cursiera si caut niste sfaturi sau sugestii in legatura cu ce as putea cumpara. Tin sa mentionez ca intentionez sa merg cu ea minim 4000 de kilometri(atat am facut cu precedenta, dar aceea era un mountain bike din otel; la cursiera presupun ca va trebui sa schimb mult mai multe piese pentru distanta asta).  Care ar fi cea mai buna varianta? Am inteles ca exista cursiere care nu sunt facute pentru activitati mai intense, si nu sunt asa rezistente. Este adevarat? Eu voi face catarari si sprinturi, si de aceea nu as vrea sa ajung sa imi cumpar una "de croaziera" din nestiinta de cauza.

Am gasit mai multe optiuni, dar deocamdata nu sunt atat de experimentat incat sa imi pot da seama daca este ceea ce imi trebuie.

Bugetul ar fi pana in 3000 de lei. Poate 3500. Banuiesc ca asta limiteaza destul de mult din optiuni.

Multumesc. :)

*Sunt dispus si pentru un second hand daca am garantia ca a fost bine ingrijita si ma va tine ceva mai mult timp.

Bugetul te limiteaza foarte mult daca o iei din magazin. Daca o cumperi de ocazie s-ar putea sa gasesti ceva rezonabil cu posibilitatea de a o imbunatati.

Eu zic ca la 3500 de lei iei ceva BUN ! Si poti face treaba cu ia.... Si nu mai trebuie imbunatatiri... :)

Eu zic ca la 3500 de lei iei ceva BUN ! Si poti face treaba cu ia.... Si nu mai trebuie imbunatatiri... :)

Si poti face treaba cu ea :)

• Upvote 2

4000 km nu e o distanta mare. Eu fac cam 8000 pe an, dar sunt multi care fac peste 10mii/an. In 4000 km nu trebuie sa schimbi decat lantul, mai ales ca vrei sa faci catarari. Nu prea inteleg ce sprinturi vrei sa faci. Bicla pare ok privita de la distanta, depinde cum te vei simti pe ea. N-am inteles cate pinioane are.

Salut!

Urmeaza sa imi cumpar o cursiera si caut niste sfaturi sau sugestii in legatura cu ce as putea cumpara. Tin sa mentionez ca intentionez sa merg cu ea minim 4000 de kilometri(atat am facut cu precedenta, dar aceea era un mountain bike din otel; la cursiera presupun ca va trebui sa schimb mult mai multe piese pentru distanta asta).  Care ar fi cea mai buna varianta? Am inteles ca exista cursiere care nu sunt facute pentru activitati mai intense, si nu sunt asa rezistente. Este adevarat? Eu voi face catarari si sprinturi, si de aceea nu as vrea sa ajung sa imi cumpar una "de croaziera" din nestiinta de cauza.

Am gasit mai multe optiuni, dar deocamdata nu sunt atat de experimentat incat sa imi pot da seama daca este ceea ce imi trebuie.

Bugetul ar fi pana in 3000 de lei. Poate 3500. Banuiesc ca asta limiteaza destul de mult din optiuni.

Multumesc. :)

*Sunt dispus si pentru un second hand daca am garantia ca a fost bine ingrijita si ma va tine ceva mai mult timp.

de 30.000-35.000lei iti poti lua fie un second foarte bun (un aluminiu cu echipare ultegra, probabil 6700 si niste roti bunicele) fie un parci nou (posibil sora sau tiagra si niste roti entry level). eu personal as merge pe prima varianta din mai multe motive, inutil sa le insir acum

4000km sa schimbi piese, glumesti? anu trecut am facut 6000km si cu greu m-am induplecat sa schimb lantu, eh, sunt mai zgarcit :D

PS

daca nu mergi mai mult de 4000km pe an nu are rost sa-ti iei bicicleta de peste 2000-2500lei desi si asa e cam mult

Tunarule ,cam multe zerouri ai pus pe acolo . Ori pui lei vechi ori noi :)

Tunarule ,cam multe zerouri ai pus pe acolo . Ori pui lei vechi ori noi :)

am cam exagerat cu zerourile :)) ...oricum, ati prins ideea

daca nu mergi mai mult de 4000km pe an nu are rost sa-ti iei bicicleta de peste 2000-2500lei desi si asa e cam mult

Daca ai bani conteaza mai putin astfel de ratiuni.

Principiul meu de cumparare a bicicletei, deci a unuia nici bogat dar nici sarac, e urmatorul: cu cat te duci cu ea mai departe de casa, cu atat iti trebuie ceva mai fiabil. Si in consecinta am ales o cursiera noua pe care am dat, la oferta, vreo 2800ron  Am zis ca la banii astia e suficient de fiabila si s-a si dovedit a fi: in vreo 20mii km m-a adus acasa de fiecare data, cu o singura exceptie, dar nu din vina ei, cand am cazut si am descentrat rau roata fata. Atunci am sunat dupa depanare (sotie) care a venit si m-a cules de pe drum. Mai ramane si cum ai grija de ea, cum o intretii etc. Peste 3500 ron incepi sa nu mai stii ce platesti, fiabilitate sau performanta (greutate mica). Sau te documentezi si studiezi cataloage, review-uri....