rapsohigh83

Transalpina si Transfagarasan ( intr-o zi )

Recommended Posts

@Livanu

Felicitari si din partea mea.

Nu este genul meu de tura, insa admir determinarea cu care ai dus-o la capat.

Ce urmeaza?

Felicitari ! 

Daca ar fi sa mai faci inca o data tura ce ai face diferit  ?

Ceva sfaturi pentru alti doritori ?

Multumesc mult. Urmeaza ORM-ul, pe 31.08.

Concluzii: a fost greu,mai ales pe ultimii kilometrii. Pe perioadele de intuneric nu m-as fi descurcat fara masina. Si la lumina farurilor este periculos, mai ales pe coborarea in serpentine, unde lumina farurilor ajunge dupa un interval de timp (pana cand si masina ia curba) si cateva secunde esti in intuneric. Chiar pe ultima coborare pana la Cabana Capra era sa lovesc un caine, care era in mijlocul drumului si pe care nu l-am vazut, si mai era sa cad aproape de baraj din cauza nisipului din curba, care iar nu l-am vazut. Daca eram singur cred ca schimbarea baieului mi-ar fi luat o ora, deoarece eu nu aveam forta sa il dezlipesc. Acum m-a ajutat prietenul meu care si el s-a chinuit ceva (si este destul de voinic), pana la urma l-am taiat.

Ca si sfaturi:

sensul ales a fost unul bun, sa plec de la baza trans-ului la fel, a fost o decizie inspirata. Aceste lucruri le-am ales ca urmare a postarilor anterioare si a impresiilor celor care au facut acest traseu, fapt pentru care le multumesc, m-au ajutat foarte mult. Ideal ar fi ca masina sa te urmeze tot timpul, si sa ai un set de roti de schimb. Este extraordinar sa ti se dea apa atunci cand ceri, sau ceva de mancare, sau o haina uscata.

In doi sau trei poate ar fi mai usor doar daca nivelul participantilor este la fel, altfel opririle ar fi mai dese, ritmul diferit.

Portiunile de drum neasfaltat de pe transalpina (mai ales cele de pe portiunea Obarsia Lotrului - Dobra) efectiv de scot din minti, daca s-ar putea evita ar fi ideal.

• Upvote 2

Este aproape neverosimil! Impresionant!

Felicitari!

Am vazut ca anul asta ai facut 7000 km inregistrati pe Strava. Au fost pregatire sau pur si simplu?

De TA stiam ca e santuri tot din juma in juma de km.

Kilometrii facuti anul acesta au fost facuti mai mult cu gandul la ORM. Pentru tura aceasta ca si pregatire, acum doua saptamani am facut 342km, ca sa vad cum ma simt pe o distanta mai mare.

Si cateva poze de pe trans:

post-11263-0-75876400-1404117829_thumb.jpg

post-11263-0-00022000-1404117841_thumb.jpg

post-11263-0-61540400-1404117855_thumb.jpg

post-11263-0-96684000-1404117864_thumb.jpg

Felicitari! Mare realizare!

Poti te rog sa ne descrii un pic bicicletele? Ce rapoarte ati folosit, cat de des faceati pauze pe urcari, cu ce v-ati alimentat, si alte amanunte care i-ar putea ajuta pe viitorii temerari.

De asemenea, cat de gustoasa a fost berea dupa tura asta? :)

Salut, scuze ca pun o asa intrebare, dar nu ma prind ce este ORM?

OK, multumesc, stiam de eveniment dar nu m-am prins cu prescurtarea.

Felicitari! Mare realizare!

Poti te rog sa ne descrii un pic bicicletele? Ce rapoarte ati folosit, cat de des faceati pauze pe urcari, cu ce v-ati alimentat, si alte amanunte care i-ar putea ajuta pe viitorii temerari.

De asemenea, cat de gustoasa a fost berea dupa tura asta? :)

Bicicleta mea este "setata" pentru urcari. Are angrenaj 50:36 si caseta 12-32. Pe urcari nu m-am oprit deloc. Cel mai "greu" sau dificil am trecut peste Pasul Tartarau, unde fara sa imi dau seama am urcat cu cauciucul spate desumflat, si ramasesem fara apa si mancare, nu mi-am dat seama ca am pana, nici nu se lasase de tot, si ultimii 5km de pe Transfagarasan au fost iarasi foarte dificili.

Pauzele nu au fost lungi, cu exceptia celei in care am schimbat baieul, dar nici acolo nu cred ca am stat mai mult de 20min. Am doar 1h30' in plus fata de timpul pedalat si aici s-a adunat si timpul de la finalul turei unde cu chiar la cetate la Poienari m-au asteptat doi prieteni sa ma intampine, o surpriza placuta.

Nu stiu sa iti spun cate lichide am baut, multe oricum, tin minte ca pe Trans, ma astepta masina la fiecare 4-5km, si imi schimbam bidonul. Mancare: am consumat cred ca 9 geluri, 3 batoane, o felie de paine cu sunca si cascaval, o tableta de glucoza si multe banane iar in bidoane era pusa cate o pastila de fast hidratation.

@@Livanu: Felicitari pentru reusita, curaj, rezistenta si rabdare. Si, a propos de rabdare, sunt convins ca ajutorul prietenului tau a fost de nepretuit. Tare sunt curios insa, in momentele de singuratate cum ai stat cu "pisicu'" (singuratatea alergatorului de cursa lunga...), pentru ca iti trebuie sa stai bine-bine cu capul pentru o asemenea performanta. 

Foarte tare! Felicitari!

E cumva prima reusita a TA + TF (complet) in aceeasi zi?

Parca mai realizase cineva performanta anul trecut, insa fara a "inchide" bucla, sper sa nu ma insel...

Dupa ce am trecut de Saliste si am ajuns in Sibiu mi-am dat seama ca am sa termin tura. Imi era teama si stateam cu gandul la problemele tehnice ce puteau sa apara. Mai aveam doar un baieu de schimb, mi se rupsese o spita la roata spate. Am avut in masina trusa completa, lant de schimb, pompa de picior.

Mental am fost ok, am avut o singura data tentatia sa pun masina la trena, intre Sibiu si rondul de la Talmaciu unde a fost vant de fata, dar m-am abtinut!

Daca eram singur, sa schimb baieul ar fi durat mult, eu nu as fi putut sa il dezlipesc asa repede, si prietenul meu s-a chinuit un pic, pana la urma l-am taiat. Oricum, fara asistenta si lumina masinii nu m-as fi descurcat.

Felicitari Liviu, esti tare.

Singura imbunatatire a programului pe care as putea sa o sugerez ar fi evitarea coboririi pe intuneric. Citind descrierea ta mi-am dat seama de pericol. Ar fi posibile variante in care pe intuneric sa se parcurga numai urcari (fie TF, fir TA) sau zone de ses. Nici sa termini cu o urcare n-ar fi fost tocmai OK, cred ca ideal ar fi fost sa incepi cu urcarea (fie TF, fie TA) si sa inchei cu ses.

Oricum, esti de admirat, felicitari!

Bravo ! Esti foarte tare !

Eu am incercat, culmea, tot sambata... doar ca am plecat la 4:45 din Curtea de Arges iar planul era ca din Obarsia Lotrului sa o iau pe prin Voineasa-Brezoi -Talmaciu - Cartisoara.

Cand am ajuns in Brezoi mi-am dat seama ca nu mai am suficient timp sa termin toata tura pe lumina /masina de asistenta n-aveam (chiar e aiurea cu 2 kg in spate), riscam sa merg pe intuneric pe Transfagarasan, m-am razgandit si  am facut dreapta via Rimnicu Valcea - Curtea de Arges. Buna alegere

Greselile mele..

- Am plecat destul de tarziu - 04:40 (trebuia la 3:30 maxim)

- Am dormit doar 4 ore cu o seara inainte si doar 5 ore cu 2 nopti in urma (odihna conteaza enorm)

- Inainte sa plec am mancat destul de putin / pe drum la fel

- Nu am avut masina de asistenta - (conteaza foarte mult sa nu ai in spate 1.5\ 2 kg cu diverse)

- M-am oprit foarte des (a cate 5-15 minute) pentru nevoi fiziologice si halit diverse batoane. Nu am luat niciun gel /doar un baton firma $#@@

- Am facut 2 pene (care mi-au luat circa 20-30 minute)

Imi pare rau ca n-am am facut si eu, culmea,initiatorul turei aici :)  . Next time

Tura mea arata cam asa - http://www.strava.com/activities/159957760

Felicitari inca o data !

-

• Upvote 3

Felicitari, Livanu. Intr-adevar mare realizare. Cred ca te-am vazut pe portiunea Tartarau-Dobra, sambata, prin jurul orei 14. Eram cu un prieten cu care am facut in ziua aia urcarile la Jina, Transalpina(nord) si Tartaraul. Jos palaria pentru curajul tau, mai ales in conditiile in care ai facut bucla singur. :-bd

Bravo Liviu....ești foarte bun.

Am încercat și eu tura ăsta (puțin modificat traseul) tot în aceeași zi cu tine, însă nu am reușit... mi-am dat seama ca nu sunt suficient de puternic și pregătit pentru a reusi și am scurtat-o, ieșind la final 320 de km, cuprinzând doar Transalpina.

Asta este tura http://app.strava.com/activities/159699082

Va multumesc mult!

@@sebi si eu am vazut o masina negra cu numar de BC care avea o cursiera sus pe ea in apropiere de Dobra, mergea in sens opus, si sa stii ca fara sa vreau m-am gandit la voi (mai ales ca am citit de cateva ori topicul vostru cu Dolomitii)!

Apropo de topicuri: pe mine m-au ajutat foarte mult cele scrise anterior aici (pe acest topic si pe altele) despre aceasta tura, m-au facut sa inteleg cam la ce sa ma astept, asa ca sunt binevenite informatiile pe care le putem impartasi.

Multumesc mult. Urmeaza ORM-ul, pe 31.08.

Concluzii: a fost greu,mai ales pe ultimii kilometrii. Pe perioadele de intuneric nu m-as fi descurcat fara masina. Si la lumina farurilor este periculos, mai ales pe coborarea in serpentine, unde lumina farurilor ajunge dupa un interval de timp (pana cand si masina ia curba) si cateva secunde esti in intuneric. Chiar pe ultima coborare pana la Cabana Capra era sa lovesc un caine, care era in mijlocul drumului si pe care nu l-am vazut, si mai era sa cad aproape de baraj din cauza nisipului din curba, care iar nu l-am vazut. Daca eram singur cred ca nu schimbarea baieului mi-ar fi luat o ora, deoarece eu nu aveam forta sa il dezlipesc. Acum m-a ajutat prietenul meu care si el s-a chinuit ceva (si este destul de voinic), pana la urma l-am taiat.

Ca si sfaturi:

sensul ales a fost unul bun, sa plec de la baza trans-ului la fel, a fost o decizie inspirata. Aceste lucruri le-am ales ca urmare a postarilor anterioare si a impresiilor celor care au facut acest traseu, fapt pentru care le multumesc, m-au ajutat foarte mult. Ideal ar fi ca masina sa te urmeze tot timpul, si sa ai un set de roti de schimb. Este extraordinar sa ti se dea apa atunci cand ceri, sau ceva de mancare, sau o haina uscata.

In doi sau trei poate ar fi mai usor doar daca nivelul participantilor este la fel, altfel opririle ar fi mai dese, ritmul diferit.

Portiunile de drum neasfaltat de pe transalpina (mai ales cele de pe portiunea Obarsia Lotrului - Dobra) efectiv de scot din minti, daca s-ar putea evita ar fi ideal.

N-ar fi poate mai buna varianta cu plecarea de la Balea ? Ma gandesc ca ai fi evitat sa cobori fiind foarte obosit si fiind pe intuneric.

Si o intrebare : ce frontala ai avut ?

Frontala a fost a prietenului meu, o sa il intreb ce marca este.

In curand o sa primesc poze si o sa pun cateva si aici.

Frontala a fost a prietenului meu, o sa il intreb ce marca este.

In curand o sa primesc poze si o sa pun cateva si aici.

ce vreau sa spun e ca o frontala buna, as zice ca ar trebui sa fie suficienta  . De exemplu un led Lenser h7