rapsohigh83

Transalpina si Transfagarasan ( intr-o zi )

Recommended Posts

Din propria experienta de pescar de competitie la crap, caruia i-au trecut destul de multe lanterne frontale prin echipament, va recomand modelele din gama Led Lenser H7.

Este modelul Led Lenser H7R cu incarcator si acumulatori la 170lm care se invarte in jurul sumei de 220 RON si mai nou a aparut Led Lenser H7R.2 undeva pe la 310 RON, care are urmatoarele caracteristici:

Boost: 250lm/160m/7ore

Power: 200lm/140m/12ore

Low Power: 20lm/50m/60ore

Greutate: 165gr

Baterii: acumulator+incarcator(incluse)

Da, noi eram... Multumim si noi de aprecieri. Intr-adevar, foarte utile experientele impartasite... Ma bucur mult pentru reusita ta. Poate ne-om vedea cumva sa povestim una-alta. Daca vii la KOM, la Paltinis pe 19, eu o sa fiu acolo...imbracat tot in verde Cannondale, cu bicicleta tot Cannondale verde:)

bravo domnu` ! Jos palaria! 

@rapsohigh83

Felicitari.

Daca ai putea spune si cateva vorbe despre traseu, alimentatie, cazare, etc ar fi ideal.

Ca link-ul de pe Strava nu stiu cat ajuta la o minima documentare.

Multumesc pentru intelegere.

Mersi.

Despre traseu, ce sa zic, un traseu dificil, atat prin prisma distantei mari acoperite cat si a diferentei de nivel care este undeva la 7000 m, desi pe andoid Strava a masurat 12 000 m.

Despre cazare n-am ce sa zic, nu m-am cazat nicaieri, traseul l-am facut in 22 ore cu tot cu pauza.

Am plecat la 03:30 din Curtea de Arges via Rm Valcea - Horezu - Novaci - Urdele - Obarsia Lotrului - Lacul Oasa - Jina - Sibiu - Cartisoara - Balea Lac - Curtea de Arges  ( 01:30 )

Datele de pe computer suna cam asa :

Distanta totala 449 km;

Timp efectiv de pedalat: 19:05 h;

Viteza medie: 23,5 km/h;

Viteza maxima - 74 km/h;

Diferenta de nivel reala - 6750 m.

Am mancat cam ce mananci la orice tura normala (doar ca au fost multiplicate)

Am baut la fel, izotonic, si foarte rar apa plata.

Vremea a fost super (17-20 grade in Pasul Urdele, respectiv Muntinu iar la Balea Lac 7 grade (ora 21:45).

Am coborat pe intuneric insa de la Balea Lac, noroc cu farurile de calitate folosite...

Daca mai doreste cineva informatii, sa-mi adreseze intrebari :)

• Upvote 9

De la cineva care nu a trecut de 200km cu 1600m...un mare WOW! Impresionant! Felicitari!

Felicitari in primul rand.

Apoi, o intrebare: cum e traficul in zona Horezu - Bunești/Firești (sectorul de pe DN67), comparativ cu traficul intens de pe DN1? Aceeasi intrebare pentru sectorul Aldești - Curtea de Argeș (DN75C).

Multumesc.

• Upvote 1

Da nu ne-ai zis daca a fost fain, daca te-ai simtit bine, din astea. Ne-ai pus numa "statistica". Ori datu pe bicicleta e mai mult de atat...sau nu? :-S

• Upvote 2

Păi "statistica" a şi fost scopul lui. ;))

Dacă ar fi să ghicesc, s-a simţit excelent după ce a gătat, iar în timpul nu a stat să-şi studieze sentimentele deoarece era concentrat asupra ţelului.

(@@rapsohigh83, am ghicit? :D )

• Upvote 5

Multumesc pentru aprecieri baieti. Eu am plecat la 3,30 din Curtea de Arges,cunosteam excusiv tot drumul,starea lui si tot ce tine de drum ( inclinatie panta,tip asfalt,gropi )

Sincer nu prea ai cum sa te simti bine ( cu rucsac in spate de aprox 3 kg,si nu exagerez ,atatea ore ) ...telul era sa fac tura in timp util,nu sa ma bucur de peisaje

Despre trafic ce sa spun,nici n-am sesizat masinile care treceau pe langa mine,n-au fost prea multe ...in primul rand am ajuns foarte repede la Novaci .

Daca am plecat la 3,30 , la 7,40 eram in Novaci ( 119 km )  cu tot cu pauza ( sambata nu e trafic intre orele astea )...Pe Transalpina masini foarte putine...cel mai aglomerat era pe DN1 ( Sibiu-Cartisoara )

Ce pot concluziona

Nu ai voie sa pleci cu rucsac greu in spate ( am inceput sa-l simt pe la Jina dupa 10 ore ) iar pe Transfagarasan ,pe ultimii 15 km mi l-a carat colegul Andrei ( care se simtea foarte bine,desi mai avea si el unul greut )

Nu pleci la tine fara faruri de calitate,dimineata ai nevoie de ele si seara,eu am coborat de la Balea Lac la 22:00

Nu mai car dupa mine atatea batoane energizante,la un moment dat iti vine sa vomiti,pur si simplu ai vrea sa papi altceva ( eu m-am intors cu ele acasa,vreo 10 la numar,cred ca am avut vreo 20 )

Cel mai greu mi s-a parut la Jina ( km 230 )...am urcat cu 8 km/h medie...doar cine a fost pe acolo stie despre ce este vorba ( panta medie este 8,5-9 % ) cu cateva bucati de 14-15 %

Desi ma temeam ca ma voi tari pe Transfagarasan,aveam 345 km la prima curba,nu m-am oprit decat o data sa-mi fac plinul cu apa..

Sa cobori pe intuneric de la Balea Lac  e o experienta,fara faruri nu stiu cum m-as fi descurcat,erau 7 grade si batea un vant teribil...imi inghetau degetele,si ma presa rucsacul pe coloana

Am avut la mine vreo 3 geluri ,cate unul luat inainte de fiecare " deal" ,unu inainte de Transalpina,unul inainte de Jina si unul inainte de Transfagarasan

Am avut in rucsac 3 sandwichuri cu sunca,asa bine intrau....pacat ca n-am mai avut vreo 2-3

Am avut o punga cu migdale vrac de cca 100 g de care nu m-am atins,tot la fel inca o punga de migdale,caju si nuci de 200 g cu care m-am intors acasa

O punga in care aveam praf izotonic si niste pastile efervescente cu continut de magneziu si alte minerale ( porcarii din comert ),te umfla de gaze

Nu stiu ce sa mai zic,inca nu mi-am revenit,am pielea amortita pe la umeri din pricina rucsacului,la o coapsa am febra la cealalta nu :))

Culmea,aveam febra si la fesieri... :))

• Upvote 1

Da bucile, cum e cu bucile....

Spre uimirea mea,am facut febra musculara ...dar acum sunt ok :)

Nu stiu ce sa mai zic,inca nu mi-am revenit,am pielea amortita pe la umeri din pricina rucsacului,la o coapsa am febra la cealalta nu :))

Nu ar fi fost mai simplu să montezi un portbagaj şi să pui ghiozdanul pe el?

• Upvote 1

Aproape sigur bicicleta lui n-are prinderi, nici eu n-as pune cu adaptoare.

Daca mai doreste cineva informatii, sa-mi adreseze intrebari :)

Care intrebari ? Bravos monsherule!

Din ce am vazut in poza nu ti-ai ales cea mai buna varianta de rucsac, cel al lui Andrei pare mai OK, cu prindere la piept si bretele late. 

Felicitari inca o data. 

Nu e de vina rucsacul, ci greutatea lui. Acum sunt bine, mi-a trecut durerea. Mersi.

Salut

Incep prin a spune ca aceasta tura nu este si nu va deveni o clasica , este o tura dura si ca sa o termini trebuie sa indeplinesti multe conditii, in primul rand este un razboi psihologic cu tine insuti, indiferent cu cine esti, tot singur mergi 

Acum doua saptamani impreuna cu un grup de prieteni am fost la prima mea tura mai lunga, 300 km pana la mare , m-am simtit ok , pana atunci nu am avut niciodata o tura de 200 km 

Aceasta tura a fost o tura de antrenament pentru un prieten care isi dorea sa faca bucla , mi-am spus ca as vrea sa il insotesc , macar pe o bucata mai mare 200 km , chiar ma gandeam ca nu am vazut toata Transalpina 

Din start spun , daca nu aveam masina de asistenta nu cred ca m-as fi gandit sa ma duc cu el.

Cu doua zile inainte am bagat paste in mine , pizza si budinca, nu stiu cat bine sau rau este, dar ma simteam cam plin

Ne-am trezit la 3 dar pana am fost gata sa facut 4 am , cred ca ora ideala de plecare ar fi un 3 sau maxim 3:30 , am dormit cam prost si putin in noaptea aceea si chiar si cu o noapte inainte, lucrurile astea se simt enorm , cel putin la inceput de drum 

Cand am plecat nu ma simteam foarte bine iar Cristi parca era contra timp , am tinut pasul cu el cu toate ca nu imi parea ritmul meu, eu sunt cam lenes dimineata 

Am facut opriri mici de 10 minute maxim pentru alimentare si hidratare 

Transalpina am urcat-o destul de incet , inainte de urcare am luat un gel dar stomacul meu nu la acceptat , asa ca l-am varsat, cam nasol sentimentul 

La un moment dat dupa ce am inceput sa cobor, sa facut un frig de incepusem sa tremur spasmatic , aveam o vesta antivant dar nu a fost suficienta la momentul respectiv

Pe la lacul Oasa au inceput primele ganduri sa renunt, drumul de acolo pur si simplu ma scos din minti, nu stiu exact cat dar 20 km din km in km erau portiuni neasfaltate , cu pietre , portiuni de offroad 

Am facut o pauza mai mare inainte de Jina, am mancat sanvichuri cu sunca, curmale 

Portiunile de plat au fost un chin pentru mine, ma refer mental, efectiv nu mai vroiam sa pedalez

Nu stiam la ce sa ma astept nestiind traseul , dar pe Jina m-am simtit excelent , chiar daca am urcat fara sa fortez mi sa parut geniala urcarea dar foarte grea, mai ales ultimii 2-3 km 

Din pacate nu ne-am incadrat in timp ,chiar si cu un vant din spate , am mers destul de tare din Sibiu,  cand am ajuns in Cartisoara era destul de tarziu ,cand am ajuns la baza Transului mi-am spus...hai sa o fac si pe asta si gata, nu am urcat niciodata pe intuneric :)

Aici oboseala si-a spus cuvantul mai ales la Cristi  ,  urcat pe bezna combinat cu frig, dupa ce am ajuns la Balea lac, mi-am spus iarasi ca trebuie sa ma opresc, nu cobor bine nici ziua, dapai noaptea, noroc cu masina care ma urmat, Cristi avea lanterna mai puternica si putea sa coboare mai rapid 

Cand am vazut +400 km pe Garmin, am zis stop! nu mai are rost sa fac inca 20-30 km pe un plat , bezna frig, aveam suflul de parca alergasem sprint dupa tramvai si nu puteam sa inspir/expir deloc , pulsul nu mai crestea mai mult de 120 bpm 

Am avut destul de multe probleme peste care am inceput sa trec (noroc ca nu am avut probleme tehnice)  , la inceput ma durut foarte rau stomacul , cred ca de la pastele de cu 2-3 zile inainte, spre final ma ustura spatele foarte rau si talpa de la piciorul stang, toate astea sunt ca o picatura chinezeasca, dar cea mai mare problema a fost suflul , eu avand astm bronsic 

http://www.strava.com/activities/344470645

Real am facut cam ~420 km din bucla totala , gps ul a tot dat erori pe anumite portiuni si nu am avut senzor de viteza si nici nu i-am dat drumul de la inceputul turei

Nu mi-am dorit niciodata si nici nu speram sa pot face asa ceva , nu aveam in plan sa termin bucle sau alte nebunii, imi place sa merg pe bicicleta , imi place sa ma bucur de libertate sa vad peisaje si sa ma bucur de natura

Consider ca mi-am indeplinit obiectivul ...neavand unul :)

Nu stiu daca o sa mai fac vreodata o astfel de nebunie, vedem la anul ,

deocamdata am o oboseala de nu mai stiu de mine, trebuie sa dorm sa imi revin :)

• Upvote 6

Un pic masochista relatarea si intamplarile...oricum trebuie ceva vointa/nebunie sa continui! Cred ca parte din sentimentele tale referitoare la dorinta de a te opri si la inutilitatea actiunilor tale le-am trait si eu si sunt groaznice...plumb in picioare! Sa ne spui daca ai slabit ceva in zilele dupa tura!

+400...felicitari...are vreun pret?

Bah, voi nu aveti ce face acasa. Sincer mi se pare mare masochism, mai ales ca esti un mare grasan. si atatia km de plat ca sa faci 2 catarari ... eu unul as sari in masina pentru platul ala si as merge sa fac transul oricare din ele si m-as baga in masina la shaorma pana la al doilea trans. era la un moment dat si pentru mine o idee, dar acum ca am vazut cu ce se mananca zic un mare PAS, prefer turle prietenesti pe trans cu intoarcere seara la o pastrama si un vin de casa.

• Upvote 2