rapsohigh83

Transalpina si Transfagarasan ( intr-o zi )

Recommended Posts

Un pic masochista relatarea si intamplarile...oricum trebuie ceva vointa/nebunie sa continui! Cred ca parte din sentimentele tale referitoare la dorinta de a te opri si la inutilitatea actiunilor tale le-am trait si eu si sunt groaznice...plumb in picioare! Sa ne spui daca ai slabit ceva in zilele dupa tura!

+400...felicitari...are vreun pret?

Scopul dicteaza de obicei vointa 

Incerc sa povestesc si partile neplacute, sunt si parti placute bineinteles :)

Picioarele ciudat nu au avut nimic(mai rau e dupa o alergatura cu baietii de pe ciclism) , ceva crampe pe TA dar care au trecut ( am mai ridicat tija de sa la un moment dat)  , 

Nu am slabit nimic, am 90 kg si cam asa m-am intors , nu asta era scopul,  am mancat inainte, in timpul si dupa tura + lichide f multe

Pretul? o oboseala groaznica care incepe sa treaca, fundul care ustura si orgloiul un pic ranit ca nu am mai avut puterea sa fac inca 20 km pana la vila :)

dar a fost decizia mea si nu o regret ca am luat-o in momentul respectiv 

• Upvote 1

Bah, voi nu aveti ce face acasa. Sincer mi se pare mare masochism, mai ales ca esti un mare grasan. si atatia km de plat ca sa faci 2 catarari ... eu unul as sari in masina pentru platul ala si as merge sa fac transul oricare din ele si m-as baga in masina la shaorma pana la al doilea trans. era la un moment dat si pentru mine o idee, dar acum ca am vazut cu ce se mananca zic un mare PAS, prefer turle prietenesti pe trans cu intoarcere seara la o pastrama si un vin de casa.

nu prea e plat, de la baza lacului vidraru si pana unde incepe transalpina, in 100 si ceva de km strangi peste 1000m urcare

si na, fiecare cu placerile lui, eu as mai merge inca o data

Bravo George si Cristi

• Upvote 1

Pai eu as spune sa vb mai mult de chestiile placute...e pacat sa incarci colegii cu sentimente negative...nu de alta, da le tai avantul de nebunii :). Pozitive thinking!!!

Nu ma gandeam ca scopul a fost sa slabesti, dar organismul reactioneaza tardiv la un anumit tip de efort.

Daca pretul a fost atat de mic, probabil ca a meritat! :) De ce am intrebat de pret-tonul tau a dictat asta? Pt ca acum vreo 5 ani am iesit cu un prieten care nu iesise niciodata pe o catarare mai serioasa, pe la Secaria pe un traseu cu 80km cu 1500m dif si deabia am reusit sa ajungem pe lumina plecand la o ora rezonabila. S-a demoralizat total! Pretul a fost ca vreo luna nu a vrut sa se mai urce pe bicla decat la iesiri usoare! :)

• Upvote 1

Pai eu as spune sa vb mai mult de chestiile placute...e pacat sa incarci colegii cu sentimente negative...nu de alta, da le tai avantul de nebunii :). Pozitive thinking!!!

Nu ma gandeam ca scopul a fost sa slabesti, dar organismul reactioneaza tardiv la un anumit tip de efort.

Daca pretul a fost atat de mic, probabil ca a meritat! :) De ce am intrebat de pret-tonul tau a dictat asta? Pt ca acum vreo 5 ani am iesit cu un prieten care nu iesise niciodata pe o catarare mai serioasa, pe la Secaria pe un traseu cu 80km cu 1500m dif si deabia am reusit sa ajungem pe lumina plecand la o ora rezonabila. S-a demoralizat total! Pretul a fost ca vreo luna nu a vrut sa se mai urce pe bicla decat la iesiri usoare! :)

Pai daca nu aveam positive thinking nu ajungeam nici la 200 km   :) (ma rog eu sunt mai negativist de fel) dar am inceput sa imi schimb perceptia 

Este posibil  sa apara o slabire daca nu as manca cat 2 :)

Stai linistit am luat cursiera la sfarsitul lui 2013, in 2014 prin aprilie  am facut prima data o catarare la Campina si m-am dat jos de cateva ori pentru ca nu mai puteam impinge pedalele pe acele pante, inca le consider grele si incerc sa le evit pentru a nu busi genunchii. 

Revin cu o intrebare pentru cei care au facut traseul asta: cum e traficul in zonele Horezu - Bunești/Firești (sectorul de pe DN67) si Aldești - Curtea de Argeș (DN75C)? Cu mentiunea ca e vorba de traficul in timpul zilei, nu foarte devreme dimineata sau foarte tarziu noaptea, cand oricum circula putine masini. Multumesc anticipat!

Revin cu o intrebare pentru cei care au facut traseul asta: cum e traficul in zonele Horezu - Bunești/Firești (sectorul de pe DN67) si Aldești - Curtea de Argeș (DN75C)? Cu mentiunea ca e vorba de traficul in timpul zilei, nu foarte devreme dimineata sau foarte tarziu noaptea, cand oricum circula putine masini. Multumesc anticipat!

Sunt multe impedimente , nu totul este perfect din pacate, sunt multe zone unde imi venea sa arunc bicla si sa abandonez din cauza masinilor 

Din pacate nu mai stiu exact unde anume erau multe masini, tin minte ca pana sa faci dreapta spre Cartisoara a fost nasol 

tin minte ca pana sa faci dreapta spre Cartisoara a fost nasol 

Adica pe DN1 dinspre Sibiu?

Pe hartie arata foarte frumos. Ai ceva kilometri in picioare pe anul in curs?

Momentul critic va fi dimineata zilei 2, la Ranca, in care ar trebui sa te simti in forma buna pentru pedalat, fara sa fii "rupt" de efortul din prima zi.

Da. Da am la activ câteva ture mai lungi 50-100km + ca merg aprope zilnic  10km cu bicla la munca. Așa mi sa părut și mie distanta cam mare de parcurs pentru a2a zi...dar am zis că e mai multa coborâre..

Ar fi de preferat sa nu mergi singur. In cazul in care simti ca nu mai poti, sa ai un plan B (tren Sebes - Sibiu - Ramnicu Valcea).

Era bine 4 ,dar am doar trei la dispoziție .. O sa ne orientam când ajungem la Sibiu. Daca nu avem timp ne întoarcem din Sibiu. 

Ai trei zile la dispozitie , noi l-am facut in 23 de ore :)

Ar trebui sa mergi cam 150 km pe zi , dar cum nu ai asa multi km in picioare , nu stiu cum vei mai merge a doua/treia zi

Bafta