rapsohigh83

Transalpina si Transfagarasan (intr-o zi)

Recommended Posts

Super performant omul.

Remarcabil.

5 hours ago, majikstone said:

Eu credeam ca el se ocupa mai mult cu cicloturismul, dar daca spui ca are performante similare cu profesionistii atunci se explica media aia de viteza. Eu pe un traseu echivalent, dar cu asfalt impecabil pe coborari, poate ca as putea sa sper la o medie de 21, poate 22 km/h (fara a tine cont de pauze), ceea ce ar face inchiderea buclei in 24 de ore (dintre care estimez eu minim 4 ore de pauza) dificila spre imposibila.

Dc nu ma chinuiau toate cele, terminam in 22 de ore, dar am renuntat cand mai erau 15 km, nu stiu daca acum regret sau nu ,dar atunci era crunt

Cu o planificare buna se obtine si mai putin ,dar as face in doi, singur e nebunie, trebuie psihic de fier

6 minutes ago, krazyeone said:

Cu o planificare buna se obtine si mai putin ,dar as face in doi, singur e nebunie, trebuie psihic de fier

Sunt convins ca se poate obtine un timp mai bun in conditii ideale, mai ales in grup (asta implicand si impartitul sarcinilor la trena in mod echitabil pe bucatile plate). Dar nu de catre mine :P 

18 minutes ago, majikstone said:

Sunt convins ca se poate obtine un timp mai bun in conditii ideale, mai ales in grup (asta implicand si impartitul sarcinilor la trena in mod echitabil pe bucatile plate). Dar nu de catre mine :P 

Nu chiar, e foarte greu sa gasesti mai mult de 2 persoane cu care sa faci acest traseu

Chiar si in doi e dificil, nu ai cum sa dozezi la fel efortul

As vrea refac traseul ,dar la pas in 3 zile :)

21 hours ago, Tolstoievski said:

Mda, Livanu face doar tururi de Olanda acum :) 

Si din cand in cand concursuri si ture sf

Cea mai sf mi se pare cea de 9000 m

Viteza maxima: 92.2Km/h... holy sh**!!!! Mie mi-e frica sa merg cu peste 60Km/h si asta si-a dat drumul la vale cu peste 90Km/h...

• Confused 1

Pai nu am zis ca ar fi sau nu greu. Insa ziceam de mine: si daca as avea posibilitatea (adica o panta suficienta) sa ajung la viteza aia, mi-ar fi frica pe bicicleta la viteza aia. Daca se intampla ceva (poate iti sare un animal in fata), nici nu vreau sa ma gandesc la urmari...

Scriu si aici ce am pus pe FB, poate ajuta pe careva.

Noi am sarit cu vreo 40' de alea 24h, dar nu pot sa zic ca ma afecteaza in vreun fel. Se aduna timpii aia de pauza absolut ireal :) 

Coechipierul a avut probleme stomacale inca de la Jina, iar pe TF au revenit mai abitir. Asa ca am urcat ca melcii, cu exceptia portiunilor unde am dat de ursi :D 

-Cea mai mare problema ramane sa mananci constant. Ti se face scarba de tot si nu mai intra nimic.
-Somnul nu e un factor important la tura de 24h. Nu e timp suficient sa te doboare, mai ales daca plusezi la cofeina.
-Cafeaua creste substantial pulsul. Poate ajuta sa stai treaz, dar te poate solicita inutil.
-Timpul total de pauza creste incredibil, chiar daca opresti doar sa mananci si sa te schimbi.
-Ar fi bine sa te dai cu crema la dedesubturi inca de la inceput. Mai cu seama daca e foarte cald.

-Nu as merge singur atata timp. As lua-o razna, chit ca nu-s prea sociabil. Fara suport pe traseu categoric nu. Asta ramane pentru cei cu adevarat puternici.
-Picioarele duc mult si bine, chiar daca esti gras si batran.
-Capul duce si mai mult. Calibrat sa fie.

117444814_3746273455402507_6447117715605

• Upvote 2
  • Like 3
  • Thanks 1

Impresionant @Tolstoievski ce ați reușit să realizați.

Pe mine mă bate la cap un amic să facem tura aceasta dar încă mi se pare foarte grea.

2 hours ago, Tolstoievski said:

Scriu si aici ce am pus pe FB, poate ajuta pe careva.

Noi am sarit cu vreo 40' de alea 24h, dar nu pot sa zic ca ma afecteaza in vreun fel. Se aduna timpii aia de pauza absolut ireal :) 

Coechipierul a avut probleme stomacale inca de la Jina, iar pe TF au revenit mai abitir. Asa ca am urcat ca melcii, cu exceptia portiunilor unde am dat de ursi :D 

-Capul duce si mai mult. Calibrat sa fie.

117444814_3746273455402507_6447117715605

Pana la urma nu este ceva oficial, targetul de 24 de ore e ceva dezirabil

Varsta este doar un numar :)

Au mai reusit 3 amici sa faca traseul https://www.strava.com/activities/3777667139

Capul duce mai putin decat picioarele , alea pica ultimile :)

• Upvote 2

Fix la 5 ani dupa TA+ TF , anul acesta, probabil in lipsa concursurilor si a altor provocari, manat si de faptul ca am stat in carantina o perioada bunicica de timp

m am gandit sa incerc provocarea suprema as spune, Everesting ul.

Pentru cine nu stie, trebuie urcat un deal, segment, de x ori pana insumezi 8848 m , inaltimea muntelui Everest, fara somn, fara limita de timp

Pe scurt

https://www.strava.com/activities/3947086324

Am sa revin cu povestea detaliata

• Upvote 4
  • Thanks 1

Pai sa revii, ca te asteptam. Dar parca mai bine faci un topic separat, sa nu incurcam oalele. 

O sa tot fie si din astea; noi avem planul facut :D

Cam caldurica din ce vad la tine pe Strava. Ati ales bine segmentul, ca e constanta panta, dar macar a adiat vantul? Ori v-a rupt caldura?

Bine, bine, ma abtin, astept sa insiri tu povestea :) 

M am gandit la topic separat dar parca cumva sunt cam in aceeasi oala , sau cel putin asa le vad eu

panta nu e deloc constanta, asa pare,  sunt parti f dure, cel putin inceputul este crunt , cred ca primul km are 11% pe 1 km ,dar orice urcare ai alege are avantaje si dezavantaje 

Caldura a fost, da, cam trei ture am suferit, pulsul crestea un pic la acelasi efort, noroc cu in izvor la mijlocul urcarii

Pe coborari inghetam, noroc cu buff, vesta 

@krazyeone

Vin si eu cu rugamintea ca povestea "Everesting ul" sa o postezi intr-un topic separat. O poti posta alaturi, la "Plimbari, Ture, Calatorii".

Asfel, povestea va avea o expunere mai buna si va fi utila celor care vor sa incerce ceva similar.

Multumesc.

On 8/23/2020 at 7:19 PM, krazyeone said:

Everesting ul.

Pentru cine nu stie, trebuie urcat un deal, segment, de x ori pana insumezi 8848 m , inaltimea muntelui Everest, fara somn, fara limita de timp

Interesant. Cred ca aici secretul ii sa gasesti traseul unde valoarea inclinatiei pantei te avantajeaza cel mai mult. Daca esti catarator probabil esti mai ok pe un traseu mai scurt cu panta mai abrupta, iar pe polul celalalt ar fi un traseu mai lung cu panta spre fals plat.

Dezamagirea mea ii ca "Mariana Trenching-ul" se refera tot la urcare :))

• Upvote 1

în urmă cu 3 ore, MLADEN said:

Daca esti catarator probabil esti mai ok pe un traseu mai scurt cu panta mai abrupta, iar pe polul celalalt ar fi un traseu mai lung cu panta spre fals plat.

Sunt "puncheor", am 88 kg, deci nu ma avantajeaza nici o panta, dar da ai dreptate, o panta mai buna ar fi fost Piatra Arsa sau Transfagarasan.