Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

moroshanu

Merida Matts în stare jalnică doresc să o salvez

Recommended Posts

Salutare tuturor MTB-riștilor.

Sunt noul posesor al unui Marida Matts SE special edițion. Este primul meu MTB. Mai am o cursieră Merida cumpărată SH, pe care am aduso în stare F.B. 

Sunt mecanic auto iar repararea, restaurarea și întreținerea  bicicletelor (mele și al soției) este un hoby.

Nu cunosc prea multe despre MTB-uri.

Am câteva întrebări:

1. unde sau cum găsesc urechea de cadru?. Criminalul de la care am cumpărat bicicleta (un țăran stupid) a pierdut-o cu schimbător cu tot (un deore XT RD-M751). Aceasta este imaginea cadrului pentru care caut urechea:http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/560030_352242554891770_961932757_n.jpg

locașul de pe cadru sa cam deteriorat deoarece mocofanul a pus un deraior montat pe ax, cumpărat de la piață.

2. unde găsesc un deraior XT sau ceva care să potrivească pe caseta cu 9 pinioane? Caut ceva la un preț rezonabil. Am dat pe toată bicicleta 50 de lei (mi-a vândut-o la preț de fier vechi, că stătea în ograda zmeului și de descompunea).

3. unde găsesc o manetă de schimbător  XT cu 9 viteze (sau piese pentru).

Vă mulțumesc anticipat.

Pune poze cu toata bicicleta ca sunt tare curios in ce stare a lasat-o domnul despre care ai vorbit.

Eu unul nu m-as chinui sa pun viteze pe o bicicleta in halul acela pentru ca exista posibilitatea reala ca urechea sa nu mai stea cum trebuie ce ar duce la tot felul de probleme cu schimbatul vitezelor. Eu zic sa faci un single speed din ea si sa folosesti schimbatorul acela pe ax pe post de intinzator de lant.

Criminalul (de la care am cumpărat bicicleta) = un țăran stupid

Salut si bine ai venit pe forum!

Te rog, cu alta ocazie, sa nu mai jignesti taranii.

Bafta cu reparatiile!

Nici nu a jignit taranii, a jignit doar UN taran. Si cred ca are dreptate am vazut si eu bicle foarte bune ajunse pe mana unor necunoscatori care pur si simplu le-au distrus.

Chiar in sat la mine un taran de 1,60m inaltime merge pe un Cube 29er de 22". I-a rupt urechea si schimbatorul si a pus un lant de ala alat peste foaia mijlocie si un pinion la intamplare si a facut-o SSP. I-a prins cu suruburi de cadrul de aluminiu  niste fiare ruginite de care a fixat o scandura sa-si poata cara copilul. Franele nu mai tin, rotile sunt strambe, scaunul si mansoanele rupte, dar el asa merge cu ea. 

Am vrut sa o cumpar, i-am oferit un pret triplu fata de cat a dat el pe ea dar nu a vrut sa o dea. Si mai are doua biciclete.

SI cand am zis taran m-am referit la un om care locuieste in zona rurala, se ocupa doar de cresterea animalelor si cultivarea pamantului, se imbraca doar cu salopete si cizme de cauciuc indiferent de vreme si are un miros specific.

Cer scuze dacă am jignit pe cineva. Am toată stima pentru țărani, cumpăr de la ei brânză, lapte și o pălincă foarte bună. Dar cel despre care am scris nu muncește nimic, primește totul de gata.

Cât despre bicicletă, cadrul nu pare să fie strâmb. Dacă fac rost de piesele necesare cred că o voi aduce într-o stare bună de funcționare, nu cred că depășesc bugetul de 200-300 lei.

Urechea de cadru mă îngrijorează deoarece momentan locuiesc într-un orășel mic unde nu găsesc nimic, pe internet este mai greu să comand o piesă neidentificată.

Am să pun și poze.  

Urechea de schimbator ar trebui sa se aseze perfect in partea canelata. Din pacate nu exista un standard, sunt o gramada de forme deci trebuie sa cauti una potrivita la nimereala, dupa ochi. Nu imi dau seama insa daca nu cumva a fost deformata acea adancitura, e destul de dubios. In acest caz vei nevoit sa faci una la strungar.

Asta de exemplu pare similara http://www.bikekucko.ro/index.php?route=product/product&path=59_71&product_id=873 (in plus bikekucko este dealer merida, deci posibil sa ai noroc). Sau intreaba la bikefun.ro, importatorul oficial merida.

Legat de schimbator: nu ai nevoie neaparat de XT, toate modelele mai noi sunt compatibile cu caseta de 9 viteze. Gama shimano de la Altus in sus (Alivio, Deore, Deore LX, SLX) este deja acceptabila. La fel cu maneta.

Merci Ferkov, urechea din poză este ce caut. Locașul urechi este cam jenată dar rezolv problema cu un șabăr și puțin epoxi-metal la montaj.

Aici sunt și poze cu bicicleta: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.352627078186651.83365.100003180845890&type=1

Cadrul, furca, roțile, cuvetele, schimbătorul de foi, angrenajul și caseta cu pinioanele sunt în stare bună.

caut următoarele componente:

-manete frână și schimbător (9x3) separate sau integrate

-deraior pentru 9 viteze

-frîne V

-lanț

-șa

-caluri și cămăși de cablu pentru frâne și viteze

-anvelope și camere

și probabil apărători de noroi.

Vă rog să-mi dați sfaturi ce și de unde să cumpăr. Care variante sunt un compromis mai bun preț-calitate.

Eu sunt din Baia Mare dar momentan (anul acesta) locuiesc în Tg. Bujor jud. Galați. 

Vă mulțumesc pentru comentariile făcute și pentru cele viitoare.

saluti 

acat de bicicleta ca a ajuns in ha;ul acela si norc de ea ca vrei sa o refaci . eu zic sa inceri sa iei legatura la galati cu tata |MAUS (Ionascu Marius).  te va ajuta precis cu ditati. asta daca esti aproape de Galati. iti trimit un PM cu numarul lui.

Mare noroc ati avut amandoi. Si tu si bicicleta :). Asteptam sa vedem cum arata reparata.

manetele le-am achiziționat, alivio 9x3 SH la 55 lei perechea

Am o întrebare: Pe jantele Alexrims crostini 1.1 pe care au fost montate anvelope de 26X2.10 pot să montez anvelope 26X2.35?

Contează lățimea de la jantă? 

Eu pe net am gasit ca aceste jante au latime interioara de 17.5mm. Personal nu as risca cu anvelope 2.35 pe ele numai daca as sti sigur ca acele anvelope sunt mai inguste decat o anvelopa 2.35 standard. Nici prin gand nu mi-ar trece de exemplu sa pun anvelope kenda nevegal de 2.35 pe acele jante.

Cand o termini de reconditionat sa ne arati si noua cum a iesit:). Succes!

Mai durează puțin.

Până acum am reușită să o demontez și să degresez (curățat lacrimă), să pun unde trebuie vaselină nouă și să reglez: butuci față și spate, cuvetele, caseta de pineoane, foile și furca și am centrat roțile.

Am achiziționat urechea de cadru merida (merci de sfat Ferkov), manetele Alivio, cablurile Fibrax și cauciucurile Kenda Kadre 2.10 cu camere Kenda.

Mai trebuie să achiziționez: schimbător spate, lanț 9v și doi clești V-brake. Dacă aveți sfaturi sau oferte aștept mesaje.

Ce părere aveți despre clești de frână Alhonga http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=10724 ? Îmi place prețul.

Ce recomandați, să-i iau pe ăștia sau să dau dublu pe shimano BR-M422?

Ce ar fi mai bun, un deraior  Shimano Alivio RD-M430 NOU sau un deore LX la mâna a doua (SH)

Când finalizez pun poze.

Cauta frane Avid SingleDigit 3 (SD3) sau echivalentul de la Shimano, iar daca LX-ul e in stare buna ia-l.

Mai am o întrebare legată de furca SR Suntour. Se poate face ceva ca să fie mai fermă? Adică să culiseze mai greu. Cum se poate completa uleiul? Trebuie ulei special de furcă, sau merge și uleiul hidraulic de servo-direcție (ATF) auto?

Pai de care suntour ? Daca e d-ala ieftin XCT/V/M nici nu are ulei in ea, doar vaselina. 

nu știu ce suntour este deoarece sticker-ul este deteriorat iar pe interiorul potcoavei scrie doar: Taiwan Magnesium și o serie FPB 078.

are pe o parte blocaj (care funcționează) iar pe cealaltă parte pe o rozeta cu indicativul + - care nu are nici un efect (probabil defect) 

Pe partea de ulei nu ai treaba, cartusul de blocaj e sigilat.

Acel +/- e preloadul care face arcul mai tare. Din pacate are un clicket de plastic care se strica destul de frecvent. Vezi daca il poti desface, s-ar putea sa ai nevoie de o cheie de suntour.

FpdmFwk.jpg

Merci pentru sfaturi.

Proiectul se apropie de finalizare (durează mai mult pentru că bugetul pentru hobby e cam mic), am achiziționat cam tot ce lipsea.

Mai am nevoie doar de clești de frână. 

După probă pun poze.

Ce părere aveți despre V-brak Tekro. Ce e mai bun Avid SD3 sau Tekro?

Merci.

Pai si Tektro sunt mai multe modele.

In general Avid e peste Tektro, dar e posibil ca modelul de varf de la Tektro sa fie mai bun decat SD3.