silviusm

America de Sud (Argentina si Chile)

Recommended Posts

Adica plecati in 2013 octombrie.....unde v-ati gandit ca o sa faceti revelionu???

De curiozitate....credeti ca terminati in mai putin de 6 luni....ma gandesc ca nu puteti sa mergeti zilnic.....

Oau!

Ati studiat si problema sigurantei personale?

Ca provocare personala, obiective turistice si lucruri de vazut in general, cred ca e culmea unei ture cicliste, insa eu mi-as face griji pentru cat de sigure vor fi anumite zone pe care le-as traversa. Bine cel putin ca nu treceti prin Columbia, insa pot aparea surprize si in rest, cred ca asta e zona de studiat cel mai temeinic.

Succes la pregatiri!

De vis!

Un prieten de al meu a plecat in Europa cu bicicleta si la Marsilia i-au furat-o. A mers pe jos 2500 km pana in Portugalia dupa care a luat un autocar pana in Romania.

Va urez succes maxim si asteptam vesti!

Adica plecati in 2013 octombrie.....unde v-ati gandit ca o sa faceti revelionu???

Nu ne-am gandit unde o sa facem revelionul. Unde ne prinde :).

Undeva pe Carretera Austral, sau in Santiago de Chile, probabil.

Probabil :).

De curiozitate....credeti ca terminati in mai putin de 6 luni....ma gandesc ca nu puteti sa mergeti zilnic.....

Biletele cred ca le vom lua pe o durata de 6 luni. In caz ca dureaza mai mult putem sa schimbam biletul de intoarcere.

Oau!

Ati studiat si problema sigurantei personale?

Ca provocare personala, obiective turistice si lucruri de vazut in general, cred ca e culmea unei ture cicliste, insa eu mi-as face griji pentru cat de sigure vor fi anumite zone pe care le-as traversa. Bine cel putin ca nu treceti prin Columbia, insa pot aparea surprize si in rest, cred ca asta e zona de studiat cel mai temeinic.

Succes la pregatiri!

Nu cred sa fie vreo problema cu siguranta personala. Am citit despre mai multe ture prin zona si nu a patit nimeni nimic.

Problemele pot aparea prin orase si cartiere marginase, dar nu prea o sa avem treaba cu orasele.

Mult succes!

Aviz de ceea ce zicea VladG, eu aș avea grijă mai ales prin Brazilia. Gurile rele zic că dacă mergi pe stradă și ai lanț sau o brățară la mână ești vizat...

O sa avem grija.

@ silviusm

Foarte tare ideea voastra de tura.

Ca altceva, orice as spune ar fi aiurea.

In masura in care este posibil, te rog, ne poti da niste detalii organizatorice, cum ar fi:

- detalii legate de zborul Romania - Buenos Aires (banuiesc ca va duceti cu avionul);

- cat costa transportul bicicletelor din RO la Buenos Aires;

- cum rezolvati problema vizei pentru Bolivia (din ce am vazut pe mae.ro, pare a fi singura tara in care aveti nevoie de viza);

- care este (cu aproximatie) bugetul turei;

Multumesc.

Bafta la planificare.

Ma bucur enorm cand aud de asemenea ture, sunt sigur ca in 2-3 ani vom vedea romani pedaland prin toate zonele lumii.

Nu e deloc imposibil ca firmele sa vrea sa sponsorizeze asemenea ture, as fi incantat sa aud parerea unui om de marketing viz-a-viz de acest subiect.

Asta daca nu suntem complet offtopic, ma rog.

In masura in care este posibil, te rog, ne poti da niste detalii organizatorice, cum ar fi:

- detalii legate de zborul Romania - Buenos Aires (banuiesc ca va duceti cu avionul);

- cat costa transportul bicicletelor din RO la Buenos Aires;

- cum rezolvati problema vizei pentru Bolivia (din ce am vazut pe mae.ro, pare a fi singura tara in care aveti nevoie de viza);

- care este (cu aproximatie) bugetul turei;

Detalii despre zbor nu am prea multe. Inca ma documentez.

Viza pentru Bolivia o putem lua din Viena (se trimite pasaportul prin dhl la ei si intr-o saptamana este inapoi) sau din Peru. Acum ma interesez daca putem lua viza din Argentina sau Chile.

Bugetul ar fi de ~2000euro, fara biletul de avion.

Un „proiect“ grandios – pentru mine citiva ani prea devreme – mult, mult succes :-bd.

Poate va ajuta

http://www.panamerica.ch/home.htm

http://www.crazyguyonabike.com/doc/?o=1&doc_id=5025&v=ZZ

Doi baieti de pe alt forum

http://gerbennopanamericana.webgarden.com/

Multumesc pentru linkuri, le voi studia.

Nu e deloc imposibil ca firmele sa vrea sa sponsorizeze asemenea ture, as fi incantat sa aud parerea unui om de marketing viz-a-viz de acest subiect.

Sponsorizarea incepe de regula atunci cind ti-ai facut deja „un nume“ oarecare.

Dat fiind faptul ca astfel de ture in ziua de azi nu mai sint neaparat ceva deosebit devine greu sa obtii o sponsorizare (nu m-as baza pe sponsori).   

Ca sa-ti faci o imagine cam ce fel de “firme” ar putea avea un interes, trei exemple:

http://www.mountainbike-expedition-team.de/stuff/sponsors.html

http://new.tilmann.com/index.php?option=com_content&task=view&id=7&Itemid=8〈=de

http://pedalum.wordpress.com/

(vezi Main Sponsor)

Nu cred ca o firma de tip “Apa, Gaze & Rahat” va fi interesata sa sponsorizeze o asemenea tura fiindca n-ai cum sa faci “reclama” pentru produsele lor. O modalitate de a recupera o parte din banii investiti (sau mult mai mult) este:

•  prezentarea reusita a turei / turelor intr-un multivisionshow (trebuie invsetit in laptop, beamer, etc. si sa dispui de talent pentru a prezenta cit mai “fascinant”). Pentru asta trebuie inchiriata o sala in orase unde exista o clientela interesata.

http://www.mountainbike-expedition-team.de/stuff/vortrag.html

• publicarea de carti si DVD-uri

http://www.mountainbike-expedition-team.de/stuff/books.html

http://www.mountainbike-expedition-team.de/stuff/dvd.html

• participarea la astfel de evenimente

http://new.tilmann.com/index.php?option=com_content&task=view&id=694&Itemid=1

Fabulos, proiectul vostru, va doresc sa-l duceti la bun sfarsit. 

Mie dificultatea mare mi se pare ca sta in distanta foarte mare, pe alocuri, intre asezarile umane, in zonele pustii ( Patagonia, Atacama ) de unde necesitatea de a avea cantitati mari de provizii, apa ( in desert ), chiar piese de schimb pentru biciclete, etc. Nu e imposibil dar cred ca trebuie o planificare riguroasa si nici ceva experienta in ture cu autonomie mare n-ar strica. Ma gandesc aici la ceva in genul expeditiei clujenilor in Islanda, fata de care oricum aventura voastra e mult mai dificila si mai lunga.

Atat in titlu cat si in descrierea din primul post inteleg ca mergeti din Bolivia in Peru si mai apoi in Paraguay, ori ultimile doua nu au granita comuna, presupun ca va intoarceti din Peru in Bolivia si intrati in Paraguay.

Nu mi-as face griji foarte mari in privinta localnicilor, care sunt in marea majoritate de o ospitalitate si omenie extraordinare, cum doar in America de S. gasesti. Doar reguli de bun simt, pe care le stie oricine si sunt valabile cam peste tot, gen fara expus ostentativ portofelul cu verzisori, DSLR-uri, telefoane scumpe, etc in orasele mari. Cu bijuteriile nu-mi fac griji, ca nici acasa nu pedalam cu ghiul, bratara si lant de aur, daca nu ne chema Vali Vijelie :D

Imi permit sa spun lucrurile astea pentru ca am ajuns in America de S., mai exact in Columbia, Venezuela, Brazilia si Uruguay. Culmea e ca cel mai bine m-am simtit in primele trei, renumite ca "tari periculoase" :))

Logistica e mai complicata decat la tura ta in Maroc? Va descurcati doar cu genti si coburi sau aveti nevoie de remorca?

Faina tura! Sunt convins ca nu veti avea probleme de siguranta (ma rog, nu mai multe ca la noi sau in Europa). Nu trebuie sa credem tot ce spune site-ul MAE sau stirile protv.

Ca curiozitate: 2 frati Oradeni sunt intr-o calatorie in America de Sud, o tura ultra-low cost, cu biciclete facute pe loc din piese si cob-uri homemade din bidoane de masline :)

Poza este facuta in Ianuarie 2013, undeva in Chile: http://bit.ly/14SxRfN

• Upvote 1

Atat in titlu cat si in descrierea din primul post inteleg ca mergeti din Bolivia in Peru si mai apoi in Paraguay, ori ultimile doua nu au granita comuna, presupun ca va intoarceti din Peru in Bolivia si intrati in Paraguay.

Nu mi-as face griji foarte mari in privinta localnicilor, care sunt in marea majoritate de o ospitalitate si omenie extraordinare, cum doar in America de S. gasesti. Doar reguli de bun simt, pe care le stie oricine si sunt valabile cam peste tot, gen fara expus ostentativ portofelul cu verzisori, DSLR-uri, telefoane scumpe, etc in orasele mari. Cu bijuteriile nu-mi fac griji, ca nici acasa nu pedalam cu ghiul, bratara si lant de aur, daca nu ne chema Vali Vijelie :D

Imi permit sa spun lucrurile astea pentru ca am ajuns in America de S., mai exact in Columbia, Venezuela, Brazilia si Uruguay. Culmea e ca cel mai bine m-am simtit in primele trei, renumite ca "tari periculoase" :))

Da, din Peru ne intoarcem in Bolivia.

Eu nu imi fac griji, sunt sigur ca vom gasi oameni buni.

Logistica e mai complicata decat la tura ta in Maroc? Va descurcati doar cu genti si coburi sau aveti nevoie de remorca?

Voi avea cam acelasi echipament. Nu este nevoie de remorca.

Pe site o sa apara si lista cu tot ce vom lua la noi.

Faina tura! Sunt convins ca nu veti avea probleme de siguranta (ma rog, nu mai multe ca la noi sau in Europa). Nu trebuie sa credem tot ce spune site-ul MAE sau stirile protv.

Ca curiozitate: 2 frati Oradeni sunt intr-o calatorie in America de Sud, o tura ultra-low cost, cu biciclete facute pe loc din piese si cob-uri homemade din bidoane de masline :)

Poza este facuta in Ianuarie 2013, undeva in Chile: http://bit.ly/14SxRfN

Foarte tare.

Ai mai multe detalii despre tura lor?

Nu sunt in masura sa dau sfaturi sau sugestii. Vreau doar sa-mi exprim si eu admiratia pentru acest maret proiect.

La fel ca mine, cred ca mai toti cei care au aruncat un ochi pe acest topic citesc cu jind informatiile premergatoare aceste calatorii la capatul lumii.

Cati dintre noi n-ar fi vrut oare sa ne cheme Silviu, Cristi sau Razvan :P ?

Cu pufuleti sau floricele o sa urmaresc si eu povestea voastra.

Mie imi place numele meu! Doar ca as fi vrut sa am ceea ce au ei. 

Daca or sa se mai intoarca cu ele in pantaloni...

mie imi place numele meu!

Era doar un alt mod de a spune ca mi-as fi dorit sa fiu in locul lor :). 

Eu cred ca se vor intoarce cu ele chiar mai dihai.

Am o prietena care a stat 2X 3 luni prin America de Sud. Singura in general. N-a avut probleme cu siguranta.

Deci bafta si poze cat mai multe

Ca si sponsorizare, eu unu' as fi de acord sa particip la o "cheta forumista" in care sa dea fiecare cat poate sau il lasa sufletul.

Faceti-va o pagina de Facebook, ca mijloc de promovare, si apoi raspanditi linkul astfel incat sa afle mai multi oameni de initiativa voastra. Ca si mine, probabil ca mai sunt si altii care in clipa de fata viseaza la o aventura ca a voastra si, pana cand vor ajunge sa o faca, le-ar face placere sa-i ajute pe cei care pleaca acum.

MULTA BAFTA!

• Upvote 4

Mie imi place numele meu! Doar ca as fi vrut sa am ceea ce au ei. 

Daca or sa se mai intoarca cu ele in pantaloni...

:))

Eu zic ca oricine poate merge intr-o plimbare de genul asta. Timp si bani sa fie.

Am o prietena care a stat 2X 3 luni prin America de Sud. Singura in general. N-a avut probleme cu siguranta.

Deci bafta si poze cat mai multe

Mersi.

Poze si un film la final!

As vrea sa facem un film altfel, nu doar cu muzica pe fundal. Sa fie despre viata noastra din timpul calatoriei.

Ca si sponsorizare, eu unu' as fi de acord sa particip la o "cheta forumista" in care sa dea fiecare cat poate sau il lasa sufletul.

Faceti-va o pagina de Facebook, ca mijloc de promovare, si apoi raspanditi linkul astfel incat sa afle mai multi oameni de initiativa voastra. Ca si mine, probabil ca mai sunt si altii care in clipa de fata viseaza la o aventura ca a voastra si, pana cand vor ajunge sa o faca, le-ar face placere sa-i ajute pe cei care pleaca acum.

MULTA BAFTA!

Urmeaza sa lansam siteul si pagina de facebook, dar noi am facut asta ca sa ne poata urmari lumea mai bine si pentru sponsori mai mari (firme) daca e sa reusim cu cineva.

Despre donatiile din partea oamenilor, care viseaza la asa ceva, sunt bine venite, dar nu stiu cata lume ar face asta fara a avea un beneficiu.

Multumim.

• Upvote 1