silviusm

America de Sud (Argentina si Chile)

Recommended Posts

Multumesc.

Nu ma lasa sa mai adaug un bagaj pe ruta Bucuresti - Buenos Aires: Excess baggage cannot be purchased for this journey

In sens invers pot sa iau, chiar si 10 bagaje. 

@silviusm

Poate mi-a scapat ceva, insa n-am vazut care este pretul biletului de avion (dus - intors, cu tot cu biciclete).

La fel, nu prea am inteles cum este cu adaugarea bagajului de ruta de dus.

In rest, o noapte in Londra nu cred ca este o mare tragedie.

Banuiesc ca transportul public catre Heathrow merge bine, cat sa va permita o bere in oras si un salut adresat amiralului Nelson.

Bafta.

Nu am scris, scuze.

Biletul a fost 3300 lei (British Airways), dar mai trebuie platit inca un bagaj la cala (bicicletele): 110-150 lire. La dus nu ma lasa sa aleg inca un bagaj, dar am sunat la ei si au zis ca il pot plati direct la aeroport (cu vreo 10-20lire mai mult).

Si o noaptea in Londra nu ne deranjeaza cu nimic :).

• Upvote 1

Cateva update-uri:

-am cumparat cate 2 seturi de pinioane si 2 seturi de lant (un set o sa fie nou pe bicla si restu le luam dupa noi)

-monobloc xtr care vine pe bicla + deore de rezerva in geanta

-foi noi pentru angrenaj (eu am luat tot angrenajul nou)

-cheie pentru monobloc si cheie lant noua

-portbagaje furca suspensie Zefal (180 lei/bucata)

-cauciucuri marathon plus tour 

-2 cauciucuri folosite 7000km marathon mondial de rezerva (650g/bucata)

-gps garmin dakota 20 (daca stie cineva de unde putem lua harti pentru America SUD...)

-placute de frana 2 seturi noi pe bicicleta plus 2 seturi rezerva

-cristi si-a facut roti noi cu butuci novatec si jante de la rmrx (brake disc parca)

-razvan a pastrat jantele vechi si si-a pus butuci noi novatec

-razvan a renuntat la franele hidraulice pentru frane mecanice bb7

- eu mi-am facut doar roata spate: butuc novatec si janta rmrx jumbo d.capsata

- am facut vaccinul de febra galbena (150l consultatia + 250l vaccinul)

-cumparat o baterie suplimentara pentru laptop

- cumparat un dus solar mic de 10L (sea to summit)

- cristi si razvan si-au luat portbagaje spate topeak tourist pentru disc + suporti de sticla 1.5-2L

- Andrei i-a facut lui Cristi geanta de ghidon: https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/981289_520273034675129_1955697429_o.jpg , iar mie interiorul pentru geanta Ortlieb: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/q75/s720x720/972280_526003790768720_1270369648_n.jpg

Avem probleme cu viza de Bolivia. Eu stiam ca ambasada era la Viena si dura maxim 2-3 sapt pentru obtinerea vizei (curierul inclus in timpul asta), dar acum este in Germania la Berlin, iar cei de acolo mi-au raspuns ca dureaza 3-6 saptamani + curier.... I-am intrebat daca exista vreo taxa de urgenta si nu au mai zis nimic.

Interiorul ala, pentru geanta, ce rost are ?

In primul rand, iti ocupa spatiu vital pentru alte lucruri apoi, e o greutate in plus.

Organizarea in interiorul genti se poate face, foarte bine, pe verticala.

Pentru aparatul foto.

Greutate in plus? :) Da.. vreo 200 grame.

• Upvote 1

Silviu, pentru harti vezi aici.

N-am instalat-o sa vad cat de detaliata e, dar facand o paralela cu calitatea celor pentru Europa e posibil sa fie ok.

Pentru aparatul foto.

Greutate in plus? :) Da.. vreo 200 grame.

Pai aparatul nu-l pui in geanta de bicicleta.

Aparatul se tine pe corp, intr-o gentuta, cu atit mai mult daca e dslr.

Stiu ce zici cu tinutul pe corp, dar nu voi merge juma de an cu o borseta pe mine si sa fiu transpirat acolo continuu. 

DSLR-ul este foarte rezistent la socuri, obiectivele sunt mai sensibile. Pana acum numai asa l-am tinut. Poate atunci cand o sa fie terenul foarte accidentat si vom merge cu viteza mai mare (coborare) o sa il mut in alta parte.

Silviu, pentru harti vezi aici.

N-am instalat-o sa vad cat de detaliata e, dar facand o paralela cu calitatea celor pentru Europa e posibil sa fie ok.

O iau acum. Multumesc.

Edited by silviusm

in primul rand, iti ocupa spatiu vital pentru alte lucruri apoi, e o greutate in plus.

organizarea in interiorul genti se poate face, foarte bine, pe verticala.

Sint convins ca vorbesti din proprie experienta :-bd

• Upvote 3

Ma rog... tu sti si faci ce vrei.  

Eu nu cunosc dslr foarte rezistent care sa nu fie sensibil la vibratii.

Din contra, obiectivele care au carcasa metalica sint rezistente la socuri si pot fi ascunse printre haine pentru. un plus de amortizare.

Fiecare are grija de echipament, cum il duce capu'. Asa ca, succes !

Corect. Iti zic sigur ca sunt rezistente aparatele din proprie experienta si te mai poti uita pe youtube cu dslruri chinuite (lovite, aruncate pe jos, cafea aruncata pe ele, etc) si tot merg sa faca poze.

Atat ma duce pe mine capul...

@@beberules : Am incercat sa iau harta de 2 ori si de fiecare data la final imi da o eroare...

am reusit sa iau harta

Siteul expeditiei este cumva actualizat cu traseul si alte date?  Cand plecati pana la urma ?  Cred ca nu mai e asa mult...spaniola, ceva ?

Traseul este cel de pe site, in sens invers. Nu stiu ce vom face cu Bolivia. Poate reusim la ambasada din Argentina, desi nu cred. 

8 octombrie plecarea. Nu am mai avut timp de spaniola deloc. O sa luam cu noi un ghid-dictionar (daca stie cineva unu bun).

Site-ul il vom actualiza cat vom fi plecati, atat cat vom avea acces la Internet..

Pe la pranz am vazut in aeroport la Otopeni cel putin 3 biciclete, una in cutie de carton si 2 doar cu rotile date jos, ghidon rotit si ambalate in folie de plastic. Mi-au cam facut dor de duca... :)

Spor la pregatiri! O sa va urmaresc pe site, sper sa puteti posta cat mai des.

Traseul este cel de pe site, in sens invers. Nu stiu ce vom face cu Bolivia. Poate reusim la ambasada din Argentina, desi nu cred. 

sunt sanse foarte mari sa luati viza de la o ambasada vecina. majoritatea trekkerilor asa procedeaza cu viza de bolivia, o iau de la ambasade sau consulate din Peru 

Pe la pranz am vazut in aeroport la Otopeni cel putin 3 biciclete, una in cutie de carton si 2 doar cu rotile date jos, ghidon rotit si ambalate in folie de plastic. Mi-au cam facut dor de duca... :)

Spor la pregatiri! O sa va urmaresc pe site, sper sa puteti posta cat mai des.

Multumim. Vom vedea cat de des vom reusi.

sunt sanse foarte mari sa luati viza de la o ambasada vecina. majoritatea trekkerilor asa procedeaza cu viza de bolivia, o iau de la ambasade sau consulate din Peru 

Din Peru stiu ca se ia, dar din Argentina nu cred ca vom putea..

mda...pacat pt aceasta situatie destul de apasatoare presupun...enervanta politica acestei tari, singura pt care avem nevoie de viza de intrare din zona

Numai maine nu-i poimane...

Cum stati cu pregatirile? Ati rezolvat problemele cu vizele?

Nu am rezolvat nimic cu viza din Bolivia. O sa vedem cum facem pe acolo. 

Bicicleta este aproape gata (mai am vitezometru de montat :) ) si mai am de facut bagajele maine. 

La aeroport o sa ne duca Veloteca!

Drum bun si bafta la rezolvarea ultimelor probleme ramase in aer! O sa va urmaresc cu interes.

Drum bun, sa va bucurati de excursie si sa va intoarceti intregi.

Bafta.

Hei, ati ajuns cu bine?

Cum e sa pedalezi cu capul in jos?

Inca ne obisnuim cu vantul...bate tare. Traseul l-am schimbat aici pe teren. Am mai pus poze pe facebook...este mai simplu, asta pana ne oprim intr-un camping sa avem ceva mai mult timp.

https://www.facebook.com/SudamericaRO

• Upvote 2