Sign in to follow this  
Traveller

Starea DJ din judeţul Mures

Recommended Posts

Reţeaua de drumuri judeţene din judeţul MUREŞ

1 DJ 106 Limita Jud. Sibiu - Apold - Şaeş - Sighişoara (DN 13)

2 DJ 107 Limita Jud. Alba - Corneşti - Adămuş - Dâmbău - Târnăveni (DN 14A)

3 DJ 107D Limita Jud. Alba - Herepea - Crăieşti - Corneşti - Adămuş 

4 DJ 107G Limita Jud. Alba - Botez - Cecălaca - Aţintiş - Luduş (DN 15) 

5 DJ 133 DN 13 (Mureni) - Archita - Limita Jud. Harghita

6 DJ 134 Fântânele (DN 13A) - Bordoşiu - Sălaşuri - Veţca - Jacodu - Limita Jud. Harghita

7 DJ 135 Târgu-Mureş - Livezeni - Ivăneşti - Sânişor - Lăureni - Şardu Nirajului - Tâmpa - Miercurea Nirajului - Bereni - Măgherani - Sărăţeni -

Limita Jud. Harghita

De la Tg. Mures pana la Magherani foarte bun (cursiera); pe alocuri se mai lucreaza (2012)

8 DJ 135A Viforoasa (DN 13A) - Vădaş - Neaua - Sânsimion - Rigmani - Miercurea Nirajului - Valea - Vărgata - Mitreşti - Hodoşa -

Sâmbriaş - DJ 153

Pana in Miercurea Niraj foarte bun - exceptie doua sau trei poduri - apoi bun (se poate si cursiera) (2012)

9 DJ 135B Târgu-Mureş (DN 13) - Sâncraiu de Mureş 

10 DJ 136 Sângeorgiu de Pădure (DN 13A) - Bezid - Limita Jud. Harghita

11 DJ 136A DJ 136 - Bezidu Nou - Limita Jud. Harghita 

12 DJ 137 Limita Jud. Harghita - Vânători (DN 13) 

13 DJ 142 Târnăveni (DN 14A) - Găneşti - Abuş - Mica - Căpâlna de Sus - Idrifaia - Suplac - Odrihei - Coroisânmartin - Coroi -

Bălăuşeri (DN 13)

Asfalt mediocru (nu recomand cursiera) (2012)

14 DJ 142A Găneşti (DJ 142) - Băgaciu - Limita Jud. Sibiu 

15 DJ 142C Limita Jud. Sibiu - Viişoara - Zagăr - Coroisânmartin (DJ 142) 

16 DJ 142D Botorca (DN 14A) - Deleni - Băgaciu (DJ 142A) 

17 DJ 143 Daneş (DN 14) - Criş - Limita Jud. Sibiu 

Asfalt in curs de refacere (2012)

18 DJ 151 Luduş (DN 15) - Roşiori - Avrămeşti - Tăureni - Gaura Sângerului - Zau de Câmpie - Bujor - Miheşu de Câmpie - Balda - Sărmaşu -

Sărmăşel - Sărmăşel Gară - Limita Jud. Bistriţa-Năsăud

Asfalt mediocru , recomandabil la limita pentru cursiere.

19 DJ 151A DJ 151 (Bujor) - Şăulia - Grebenişu de Câmpie - Mărăşeşti - Band (DJ 152A)

20 DJ 151B Ungheni (DN 15) - Cerghizel - Cerghid - Căpâlna de Sus - Idrifaia - Bahnea - Gogan - Cund - Limita Jud. Sibiu

Asfalt mediocru spre rau (recomand MTB) posibil sa nu fie asfaltat de la Bahnea

21 DJ 151C Zau de Câmpie (DJ 151) - Valea Largă - Limita Jud. Cluj 

22 DJ 151D Ungheni (DJ 151) - Leordeni - Gheorghe Doja - Ilieni - Crăciuneşti - Stejeriş - Acăţari - Murgeşti - Păsăreni - Bolintineni - Găleşti -  

Tâmpa (DJ 135)

Pana in Acatari drum mediocru spre bun (se poate parcurge si pe cursiera), apoi pana la Tampa foarte bun.

23 DJ 152 Târgu-Mureş - Voiniceni - Ceauşu de Câmpie - Câmpeniţa - Săbed - Râciu - Sânpetru de Câmpie - Dâmbu - DN 16 (Satu Nou)

24 DJ 152A Târgu-Mureş (DJ 152) - Sâncraiu de Mureş - Nazna - Berghia - Band - Căpuşu de Câmpie - Iclănzel - Mădărăşeni - Lechinţa -

Iernut (DN 15)

Pana in Band alterneaza asfalt bun cu zone foarte rele (recomand MTB).

25 DJ 152B Şăulia (DJ 151A) - Văleni - Deleni - Pogăceaua - Pârâul Crucii - DJ 152 (Pârâul Crucii)

26 DJ 153 Reghin (DN 15) - Beica de Jos - Nădăşa - Chiheru de Jos - Chiheru de Sus - Eremitu - Săcădata - Sovata (DN 13A)

27 DJ 153A Ernei (DN 15) - Icland - Isla - Dămieni - Mătrici - Eremitu (DJ 153) 

28 DJ 153B Dumbrăvioara (DN 15) - Glodeni - Păingeni - Poarta - Fărăgău

29 DJ 153C Reghin (DN 15) - Gurghiu - Ibăneşti - Ibăneşti Pădure - Pârâu Mare - Blidireasa - Brădeţelu - Zimţi - Lăpuşna - Limita Jud. Harghita

30 DJ 153E DN 15 - Bogata

31 DJ 153F DJ 107G - Nandra - Bichiş - Ozd 

32 DJ 153G DJ 151 - Sânger - Papiu Ilarian - Şandru - Ursoaia - Valea Iclandului - Iclandu Mare - Iclănzel (DJ 152A)

33 DJ 153H Ibăneşti (DJ 153C) - Hodac - Toaca 

34 DJ 154 Reghin (Dn 15) - Dedrad - Goreni - Batoş - Limita Jud. Bistriţa-Năsăud

35 DJ 154A Reghin (DN 15) - Ideciu de Jos - Ideciu de Sus - Lunca Mureşului - Aluniş - Ruşii Munţi - Filea - Deda (DN 15)

36 DJ 154B Vălenii de Mureş (DN 15) - Râpa de Jos - Vătava - Limita Jud. Bistriţa-Năsăud

37 DJ 154E Reghin (DN 15) - Solovăstru - Jabeniţa - Adrian - Gurghiu (DJ 153C) 

38 DJ 154F DJ 152A - Pănet 

39 DJ 154G DJ 152 - Lechincioara - Şincai

40 DJ 154H DJ 153B - Băla 

41 DJ 154J Breaza (DN 16) - Voivodeni - Glodeni (DJ 153B)

42 DJ 162A DN 16 - Tonciu - Cozma - Valea Sasului - Limita Jud. Bistriţa-Năsăud 

43 DJ 173 Limita Jud. Bistriţa-Năsăud - Crăieşti - Leniş - Râciu (DJ 152)

am incercat sa patrez tabelul tau si am complectat dupa fiecare ruta starea drumului . 

as dori ca restul care cunosc traseele de aici sa complecteze la fel astfel sa mentinem la zi starea drumurilor . am pus ca si etalon de calitate a asfaltului posibilitatea parcurgerii respectivului si cu cursiera. poti sa astragi atentia si se procedeze la fel si pt restul judeteleor din tara astfel nu vom mai fi nevoiti sa citim toate postarile.

pe masura ce voii mai parcurge drumurile din judet voi revenii cu noi informatii sau actualizsari la tabel  

7 DJ 135 Târgu-Mureş - Livezeni - Ivăneşti - Sânişor - Lăureni - Şardu Nirajului - Tâmpa - Miercurea Nirajului - Bereni - Măgherani - Sărăţeni -(SOVATA ) 
Limita Jud. Harghita-  pana la Magherani foarte bun (cursiera) pe alocuri se mai lucreaza

8 DJ 135A Viforoasa (DN 13A) - Vădaş - Neaua - Sânsimion - Rigmani - Miercurea Nirajului - Valea - Vărgata - Mitreşti - Hodoşa -
Sâmbriaş - DJ 153  - pana in Miercurea Niraj foarte bun - exceptie doua sau trei poduri - apoi bun (se poate si cursiera)

13 DJ 142 Târnăveni (DN 14A) - Găneşti - Abuş - Mica - Căpâlna de Sus - Idrifaia - Suplac - Odrihei - Coroisânmartin - Coroi -
Bălăuşeri (DN 13)- mediocru (nu recomand cursiera)

17 DJ 143 Daneş (DN 14) - Criş - Limita Jud. Sibiu - anul trecut se lucra 

18 DJ 151 Luduş (DN 15) - Roşiori - Avrămeşti - Tăureni - Gaura Sângerului - Zau de Câmpie - Bujor - Miheşu de Câmpie - Balda - Sărmaşu -
Sărmăşel - Sărmăşel Gară - Limita Jud. Bistriţa-Năsăud ----- bunicel , nu prea as recomanda cursieara 

20 DJ 151B Ungheni (DN 15) - Cerghizel - Cerghid - Căpâlna de Sus - Idrifaia - Bahnea - Gogan - Cund - Limita Jud. Sibiu--  mediocru spre rau (recomand MTB) posibil sa nu fie asfaltat de la bahnea

22 DJ 151D Ungheni (DJ 151) - Leordeni - Gheorghe Doja - Ilieni - Crăciuneşti - Stejeriş - Acăţari - Murgeşti - Păsăreni - Bolintineni - Găleşti -
Tâmpa (DJ 135)- pana in Acatari drum mediocru spre bun (se poate si cu cursiera)pana la Tampa foarte bun

24 DJ 152A Târgu-Mureş (DJ 152) - Sâncraiu de Mureş - Nazna - Berghia - Band - Căpuşu de Câmpie - Iclănzel - Mădărăşeni - Lechinţa -
Iernut (DN 15)- pana in Band  bun pe alterneaza asfalt bun cu zone foarte rele (recomand MTB)

Edited by Traveller

Iti multumesc foarte mult, dar eu imi editez primul post (mai sus, in albastru) cu informatiile primite de la voi, tocmai pentru ca lumea sa nu fie nevoita sa citeasca toate posturile :)

Astfel ca am pastrat din postul tau exact drumurile cu informatii (ar fi mult mai greu sa le extrag daca lista e reprodusa in totalitate de fiecare).

De fiecare data cand revii cu noutati mentioneaza strict drumurile in cauza.

Continua asa, e foarte bine!

super fain. am incercat si eu sa editez ce am pus cu alta culoare si nu a functionat ceva dar nici rabdare nu am avut sa stau sa ma kki :D. o sa mai cer eu informatii si la altii si le traduc pe intelesul nostru apoi 

Verificate astăzi

DJ 107G: Luduș - Ațintiș - apoi până la intersecția cu DJ 153F - stare foarte bună pe aproape toată distanța, multe porțiuni asfaltate proaspăt. Câteva porțiuni scurte peticite. Traseul poate fi parcurs cu cursiera.

DJ 153F: (DJ 107G) - Bichiș - Ozd - Stare bună și foarte bună până la ieșirea din Bichiș, apoi pui cursiera jos și te sui pe MTB :)

DJ 151 Luduş (DN 15) - Roşiori - Avrămeşti - Tăureni - Gaura Sângerului - Zau de Câmpie - Bujor - Miheşu de Câmpie - Balda - Sărmaşu - Sărmăşel - Sărmăşel Gară - Limita Jud. Bistriţa-Năsăud

Verificat astăzi pe distanța Luduș - Zau de Câmpie (21 km) Porțiuni de asfalt bun alternează cu porțiuni de asfalt peticit și crăpat. Drumul e destul de îngust, nu are benzi de siguranță și e relativ circulat, inclusiv trafic greu. Ar merge pentru cursieră; ce-i drept, eu am avut cauciucuri de 35 mm și l-am parcurs cu o medie de 23 kmph.