Sign in to follow this  
Traveller

Starea DJ din judeţul Salaj

Recommended Posts

Reţeaua de drumuri judeţene din judeţul SĂLAJ

1 DJ 103N Limita Jud. Cluj - Halta Jebucu - Jebucu - Sfăraşu - DN 1G 

2 DJ 108A Limita Jud. Cluj - Huta - Bogdana - Buciumi - Bodia - Agrij - Păuşa - Românaşi - Chichişa - Romita - Creaca - Jibou - Someş Odorhei

- Inău - Aluniş - Benesat - Limita Jud. Maramureş

3 DJ 108B DN 1H (Surduc) - Brâglez - Fabrica - Gârbou - Cernuc - Limita Jud. Cluj

4 DJ 108D DN 1H (Crişeni) - Cristur Crişeni - Sâncraiu Silvaniei - Bulgari - Sălăţig - Cehu Silvaniei - Limita Jud. Maramureş

5 DJ 108E DJ 108A - Someş Guruslău - Traniş - Năpradea - Cheud - Limita Jud. Maramureş

6 DJ 108F Şimleu Silvaniei (DN 1H) - Cehei - Uileacu Şimleului - Măerişte - Moiad - Sărmăşag - Chieşd - Limita Jud. Satu Mare

Asfalt de proasta calitate, plin de valuri si cratere (2012)

7 DJ 108G DJ 108A - Cizer - Plesca - Crasna - Vârşolţ 

8 DJ 108N Limita Jud. Cluj - Petrindu - Tămaşa - Cuzăplac - Almaşu - Băbiu - Mesteacănu - DJ 108A

Drum recent asfaltat intre Almasu - Mesteacanu (aug 2012).

9 DJ 108R DN 1F - Treznea - Bozna - Agrij (DJ 108A) 

10 DJ 108S DN 1C - Rus - Şimişna - Hăşmaş - Ceaca - Ciureni - Zalha - Vârteşca - Bezdead - Cernuc (DJ 108B)

11 DJ 108T Limita Jud. Maramureş - Ulciug - Cehu Silvaniei (DJ 108D)

12 DJ 109 Limita Jud. Cluj - Dragu - Hida (DN 1G)

13 DJ 109A Limita Jud. Cluj - Hăşmaş 

14 DJ 109E Limita Jud. Cluj - Dobrocina - Fodora - Chizeni - Rus - Buzaş - Negreni - Cormeniş - Valea Leşului - Lozna - Cliţ - DN 1H

(Halta Ciocmani)

15 DJ 109F Fodora (DJ 109E) - Bârsău Mare - DN 1C - Gâlgău - Poiana Blenchii - Limita Jud. Maramureş

16 DJ 109P DN 1H - Hălmaşd - Cerişa - Cosniciu de Sus - Cosniciu de Jos - Ip - Zăuan Văi - Camăr - Limita Jud. Satu Mare

Drum neasfaltat (macadam) in aug. 2012

17 DJ 109R DN 1G (Chendrea) - Gălpâia - Romita (DJ 108A) 0+000 8+600 8,600 Km

18 DJ 110 Măierişte (DJ 108F) - Doh - Dumuslău - Carastelec - DJ 108F (Halta Ghiurtelecu)

19 DJ 110A DN 1F - Guruslău - Coşeiu - Limita Jud. Satu Mare 

20 DJ 110B Şimleu Silvaniei (DN 1H) - Ilişua - Lompirt - DN 1F - Sărmăşag - Derşida - Bobota - Zalnoc - Camăr (DJ 109P)

Reasfaltat din 2011,calitate buna.

21 DJ 110C Ileanda (DN 1C) - Dolheni - Limita Jud. Maramureş 

22 DJ 110D Surduc (DN 1H) - Cristolţel - Cristolţ (DC 48) 

23 DJ 110E Nuşfalău (DN 1H) - Plopiş - Făgetu - Limita Jud. Bihor

24 DJ 161 Limita Jud. Cluj - Voivodeni - Dragu (DJ 109) 

25 DJ 191C Nuşfalău (DJ 191D) - Huseni - Ratin - Crasna - Mesenii de Jos - Aghireş - Zalău - Moigrad - Brebi - Creaca (DJ 108A)

Portiunea Nusfalau - Crasna - drum pietruit si gropi multe. Atentie la satele Huseni si Ratin, sint pline de "indieni" plictisiti ce cauta rapid un motiv de agitatie. Portiunea Crasna - Zalau drum de asfalt, stare buna.

26 DJ 191D Nuşfalău (DN 1H) - Boghiş - Valcău de Jos - Fizeş - Şâg - Tusa - Limita Jud. Cluj

Asfalt in stare proasta pana la Valcau, ulterior drum neasfaltat (probabil macadam).

Portiunea Nusfalau - Tusa, asfalt cu portiuni de drum pavat + pietris, adica Nusfalau - Boghis - asfalt, Boghis - Fizes - asfalt + drum pavat, Fizes - Tusa - asfalt + pietris, Tusa - Vanatori (CJ) - pietris + citeva portiuni de asfalt

27 DJ 191E DJ 108G (Crasna) - Peceiu - Bănişor - Ban - Sâg (DJ 191D) 

28 DJ 196 Limita Jud. Satu Mare - Cehu Silvaniei - Horoatu Cehului - Biuşa - Benesat (DJ 108A)

Edited by Traveller

Din Almas pana in Mesteacanu e asfalt nou .In Babiu sunt case destul de vechi - 1923 cred ca e cea mai veche care sta in picioare.

Din Nusfalau e asfalt prost spre Tusa .Am fost eu in august intr'o tura - Halmasd- Nusfalau - Tusa - Ciucea - Pestis - Sinteu - Acasa. Nu mai tin minte foarte bine da' nu cred sa fie asfaltat drumul mai incolo de Valcau . Mi'au trebuit 4 ore de acasa pana in Ciucea cu semicursiera iar din Ciucea pana in Pestis 13:00 - 17:30 aprox. (ca e coborare) (tot traseul l'am facut in vreo 8 ore) . La iesire din Boghis sunt majoritari - si pe drum si si pe trotuare si in case (sau cum zice un prieten "una'ntruna ca'n Panade") . 

Din Nusfalau spre Alesd pe 1H se face drumul - se asfalteaza/reabiliteaza - (cand se termina o sa'mi iau si eu o cursiera)

Din Halmasd spre Camar via Cerisa nu e asfaltat nici aranjat deloc. 

DJ 108F - e plin de valuri si cratere 

20 DJ 110B- e asfaltat de 2 ani, ii ok 

25 DJ 191C Nuşfalău (DJ 191D) - Huseni - Ratin - Crasna - Mesenii de Jos - Aghireş - Zalău - Moigrad - Brebi - Creaca (DJ 108A)

Portiunea Nusfalau - Crasna - drum pietruit si gropi multe. Atentie la satele Huseni si Ratin, sint pline de "indieni" plictisiti ce cauta rapid un motiv de agitatie. Portiunea Crasna - Zalau drum de asfalt, stare buna.

26 DJ 191D Nuşfalău (DN 1H) - Boghiş - Valcău de Jos - Fizeş - Şâg - Tusa - Limita Jud. Cluj

Portiunea Nusfalau - Tusa, asfalt cu portiuni de drum pavat + pietris, adica Nusfalau - Boghis - asfalt, Boghis - Fizes - asfalt + drum pavat, Fizes - Tusa - asfalt + pietris, Tusa - Vanatori (CJ) - pietris + citeva portiuni de asfalt

DJ 108A Limita Jud. Cluj - Huta - Bogdana - Buciumi - Bodia - Agrij - Păuşa - Românaşi - Chichişa - Romita - Creaca - Jibou - Someş Odorhei

- Inău - Aluniş - Benesat - Limita Jud. Maramureş

Românaşi - Chichişa - Romita - Creaca - Jibou drum perfect pentru cursiera! Am fost in acest an. 

DN1H intre Jibou-pana unde intra in DN1C este deasemenea perfect pentru bicicleta. 

14 DJ 109E Limita Jud. Cluj - Dobrocina - Fodora - Chizeni - Rus - Buzaş - Negreni - Cormeniş - Valea Leşului - Lozna - Cliţ - DN 1H

(Halta Ciocmani)

Intre Rus-Valea Leşului este asfalt cam 5 km, apoi drum de pamant si pe alocuri dale vechi de beton, ff nasol pt cursiera! In schimb din Valea Lesului pana la DN1H este efectiv cel mai frumos drum pe care am fost ever cu bicicleta, asfalt brici, trafic 0, am prins si o zi frumoasa si probabil perioada perfecta a ei, a fost efectiv ca intr-un film. In dreapta Somesul, in stanga un perete de stanca care arunca umbra, frunzis proaspat pe copaci in mai 2016, pasarile cantau - feeric!

• Upvote 1