Traveller

Turism cu trenul si bicicleta

Recommended Posts

Ce porcarie ! Le urez faliment placut, sa scoata sina de tren si sa faca piste de biciclete in locul ei.

Decizia a venit după ce 46 de biciclişti au îndrăznit să meargă cu acelaşi tren. Directoarea comercială de atunci a dispus măsurile ce se impun pentru ca acest lucru să nu se mai întâmple. Din fericire, directoare respectivă a fost înlocuită. Din păcate, dispoziţia a rămas încă în vigoare (să vedem cât timp).

Nu cred ca exista vagon din ala dedicat, de la tamponu din fata pana in spate, nici in afara. :) (...)

Pai se pare ca exista: vagon Boston (3 poze); fixezi bicla intr-un suport si te asezi linistit pe bancheta de langa. Facilitatea in cauza se regaseste de-a lungul unui intreg vagon, dedicat transportului de bicle. Un astfel de vagon cred ca ar fi extrem de util pe relatia Buc - Valea Prahovei in zilele de uichend din sezon, in Transilvania, Bucovina si alte zone ce prezinta interes turistic.

(...) Dar nu vagoanele sunt problema, ci atitudinea prestatorului de servicii. (...)

Cat timp consumatorul accepta servicii de doi lei si o atitudine de rahat, atitudinea deplasata a prestatorului de servicii nu se va schimba.

Haidem că se poate!

Reclamație:

From: Dan [....]
Sent: Monday, July 14, 2014 1:35 PM
To: CALATORI, RelPublic
Subject: refuzul de a elibera bilete pt. biciclete si pt. rute ocolitoare

Bună ziua,

Mă numesc [...] Dan, domiciliat în [...] CNP [...] și aș dori să reclam calitatea proastă a serviciilor și hărțuirea practicate de angajații CFR Călători din Galați. Concret, sunt 2 probleme cu care m-am confruntat recent:

1.  În data de 12-07-2014, în jurul orei 20, m-am prezentat la casa de bilete a gării Galați și am cerut pentru a doua zi bilete cu destinația Lacu Sărat la tren Regio pentru 2 persoane și o bicicletă nedemontabilă. Conform relementărilor publicate pe situl dvs. ( http://www.cfrcalatori.ro/216 )

". La trenurile Regio se pot transporta biciclete nedemontabile, la clasa a 2-a,  pentru care se va achita la casele de bilete un tarif de 5 lei .
Atenţie! Călătoria fără bilet pentru bicicletă presupune plata în tren a unui tarif/kg/zonă km (o bicicleta se considera 15 kg) mai mare decat tariful de la casa de bilete ! "

Cu toate acestea dna casier a refuzat să-mi elibereze bilet pt. bicicletă dintr-un motiv pe care nu l-am înțeles (nu are voie) și m-a îndemnat să-l procur de la conductorul de tren.

Având în vedere prevederile de mai sus și cunoscând din experiențele anterioare că voi fi întrebat de controlor de ce nu am bilet pt. bicicletă și taxat la tarif de tren, m-am văzut silit a renunța cu totul la călătorie.

2. [...]

Solicit respectuos luarea măsurilor care se impun pentru prevenirea pe viitor a astfel de probleme și să-mi precizați

a) cum pot să-mi procur în mod legal bilet pt. bicicletă nedemontabilă la tarif de casă și nu la tarif de tren

b) cum pot să-mi procur un singur bilet pt. o rută ocolitoare de genul celei menționate mai sus.

Mulțumesc,

Dan [...]

Răspuns:

Stimate Client,

CFR Călători răspunde petenţilor în conformitate cu prevederile Legii 233/2002  şi ale Ordonanţei nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, cu modificările şi completările ulterioare.

Urmare mesajului dumneavoastră, transmis prin poşta electronică la SNTFC „CFR Călători” SA, ne-am adresat serviciului de specialitate şi suntem în măsură să vă comunicăm următoarele:

Referitor la pct.1

Pentru a analiza cele prezentate de dumneavoastră s-a efectuat cercetarea casierei care a fost de serviciu în data de 12.07.2014 în staţia Galaţi.

S-a constatat că personalul de cale ferată este vinovat (casiera). S-au aplicat sancţiuni în conformitate cu prevederile din  Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii

De asemenea s-au luat măsuri de reinstruire a personalului de la casele de bilete din staţia Galaţi, privind îndeplinirea atribuţiilor de serviciu şi modul de comportare în relaţia cu publicul călător.

Referitor la pct.2

[...]

Vă asigurăm de toată consideraţia noastră şi ne cerem scuze pentru neplăcerile avute, rămânând în continuare receptivi la sesizările publicului călător, care ne sunt de un real folos pentru eliminarea aspectelor negative.

Cu stimă,

SNTFC CFR Călători SA

Compartimentul Relaţii cu Publicul

Următoarea dată când am cerut de la casă bilet pt. bicicletă n-am mai avut probleme.

De asemenea, eu am mai mers și cu Transferoviar, am plătit la naș 4.5lei și mi-a tăiat bilet de bicicletă fără alte discuții suplimentare.

Petițiile se pot face și individual și în grup. Cred însă că dacă am face în grup, măcar noi, cei de pe forumul acesta, am avea șanse de reușită. Pe lângă petiții putem recurge și la alte mijloace... Dacă s-a ieșit în stradă pt. piste (ca o paranteză, eu pot număra pe degetele de la o mână de câte ori am folosit o pistă din aceea, în rest circul pe șușa, ca toate vehiculele), nu văd de ce nu s-ar ieși în stradă și pt. dreptul de a transporta bicicleta în tren.

Pe lângă problemele relatate aici, eu aș mai menționa și altele:

- ce te faci dacă orașul din care pleci sau unde vrei să ajungi nu e București și prin urmare trebuie să schimbi mai multe trenuri? Trebuie să plătești bilet pt. fiecare tren în parte ceea ce nu mi se pare corect pt. că practic ești taxat de mai multe ori pt. același lucru.

- ce te faci dacă vrei să faci naveta cu bicicleta din simplu motiv că trenul are stația undeva în câmp și tu trebuie să mai mergi câțiva km buni? Tot tu ești taxat. Și nu numai atât, dar plătești mai mult pt. bicicletă decât pt. biletul propriu-zis, ceea ce, la fel, nu mi se pare corect. În Germania, de ex, am văzut parcări de biciclete în gări, a.î. să nu mai fie nevoie să o urci în tren ci să o poți lăsa acolo și tot acolo s-o găsești la întoarcere.

• Upvote 6

În Germania, de ex, am văzut parcări de biciclete în gări, a.î. să nu mai fie nevoie să o urci în tren ci să o poți lăsa acolo și tot acolo s-o găsești la întoarcere.

Asta e marea problema la noi, ca n-o mai gasesti la intoarcere.

Anul asta am vrut sa vin la Prima evadare cu bicicleta in tren de la Pitesti la Bucuresti.

Dar cand am intrebat la gara Pitesti daca se poate se uitau la mine de parca vorbeam in alta limba @-)

• Upvote 1

@alex_r

Foarte tare.

Bine ca ai gasit pe cineva la CFR care a avut bunavointa sa iti raspunda la e-mail.

Cat despre biletul pentru bicicleta, probabil ca doamna casiera nu avea chef sau nu stia sa butoneze computerul pentru a emite biletul pentru bicicleta.

Am patit si eu prin alte gari unde am primit raspunsul sec "nu se poate".

De fiecare fata i-am dat nasului 5 lei si n-au fost probleme.

De asemenea, am avut parte si de reactia inversa a casierei (gara Orsova, luna asta) cand cu juma de gura am intrebat-o daca imi poate da bilet pentru bicicleta (tren Regio).

Raspunsul doamnei casiere, cu tot cu zambet: "Bineinteles".

@mihaibad69

Nu mai este nevoie sa intrebi la gara cand deja informatia exista pe site-ul CFR Calatori:

http://www.cfrcalatori.ro/6020

Data viitoare cand vrei sa vi la Bucuresti cu bicicleta, poti merge cu trenul Regiotrans (oricum merge mai bine decat CFR-ul):

http://www.regiotrans.ro/mersul-trenurilor-bucuresti-nord-pitesti-curtea-de-arges

Iar bicicleta tot 5 lei costa (fara alte discutii la casa de bilete sau cu nasul in tren).

http://www.regiotrans.ro/tarife/tarife-diverse.pdf

la CFR

CFR Calatori, in cazul de faţa.

Mai egzista (inca) CFR Marfa si CFR SA, care este. Mi se pare bine de precizat, pentru ca nu toata lumea stie....

Gările sunt ale CFR S.A. ... şi ăia nu o să amenajeze nimic în ele, mai ales că CFR Călători a fost, multă vreme, dator vândut pentru taxa de utilizare a infrastructurii şi alte taxe şi tarife (acum e aproape la zi... deci se poate).

CFR Călători e o instituţie în care dictează sindicatele şi în care angajaţii nu sunt întotdeauna cei mai instruiţi în relaţia cu clienţii. Exprimarea unui mare şef când l-am întrebat de ce angajaţii lui nu sunt ca cei de la Regiotrans sau Softrans: ,,ştiu situaţia, da' n-am ce să le fac".

Legat de biletele pentru biciclete, acum vreo câteva luni au mers 46 de biciclişti cu nişte trenuri... directoarea de marketing de atunci a sărit ca arsă (mai ales că un alt şef de la altă direcţie asigurase câte un vagon în plus şi chiar fusese felicitat de conducere pentru încasări) şi a dat dispoziţie să nu se mai dea bilete de bicicletă decât la trenurile cu vagoane dedicate, în limita numărului de scaune din compartimentul imediat următor zonei pentru biciclete. Aşa se face că un vagon în care intră şi 10 biciclete lejer (84-83) poate primi doar 2 bilete, că atâtea scaune sunt acolo... celelalte vagoane au 5 sau 6 locuri. Cum toată dispoziţia s-a făcut cu Serivicul Vagoane, ăia habar nu aveau că Desiro are, din construcţie, loc pentru biciclete, aşa că nu se vând bilete de biciclete la Desiro... pentru că Desiro ţin de Serviciul Automotoare.

Evident, dispoziţia cu pricina e o tâmpenie, pe care nu înţeleg de ce nu o remediază nimeni. Probabil nu vor să facă bani? E drept, şi-au redus pierderile mult, dar ar putea să ajungă pe profit fără mari eforturi.

ce te faci dacă vrei să faci naveta cu bicicleta din simplu motiv că trenul are stația undeva în câmp și tu trebuie să mai mergi câțiva km buni? Tot tu ești taxat. Și nu numai atât, dar plătești mai mult pt. bicicletă decât pt. biletul propriu-zis, ceea ce, la fel, nu mi se pare corect.

Ăsta e un OMT de acum câţiva ani... care preciza că toţi operatorii trebuie să se integreze în sistemul electronic de emitere a biletelor (xSell), produs de S.C. Informatică Feroviară S.A., filială a CFR Călători. Şi ca să se poată şti câţi bani revin fiecăruia, s-a decis să se taxeze fiecare tren separat. A ieşit o mare tâmpenie, pentru că operatorii au aplicat prevederea şi pentru trenurile lor, când normal ar fi fost să se aplice doar la călătoria cu mai mulţi operatori... Nu mai zic că operatorii privaţi nu s-au integrat deloc, doar TFC a ales să folosească xSell (şi nu vinde bilete pentru CFR şi nici CFR nu vinde bilete pentru TFC), în vreme ce Regiotrans şi InterRegional au achiziţionat un alt soft produs de o firmă din Braşov (şi rulat inclusiv de pe nişte tablete cu care umblă naşul prin tren, ceea ce face ca biletele să poată fi comandate şi pe site şi plătite on-line, fără liste nominale şi 12 ore avans ca la CFR Călători), iar Softrans are şi el propriul sistem. Dar nu ştiu, sincer, cum s-ar putea modifica acest OMT... fie prin câteva mii de petiţii (puţin probabil), fie printr-o solicitare de la CFR Călători (care nu are niciun interes ca oamenii să plătească mai puţin).

Am vrut să cumpăr 5 bilete. Mi s-a spus că nu se poate şi mi s-a arătat dispoziţia scrisă...

Singura soluţie pentru emiterea mai multor bilete este comanda manuală

Noi am circulat (prin judetul Sibiu) cate 9 - 10 si am luat fiecare bilet in parte. N-a fost nici o problema.

Era vorba de tren IR şi de un minigrup de 5. Că altfel puteam încerca să luăm 5 bilete de la 5 case diferite, mai ales că unele casiere nu citesc toate dispoziţiile pentru care semnează. Dar, dacă cineva vinde bilet de bicicletă la un tren IR care nu are vagoane şi e identificat, suportă din salariu contravaloarea biletului de bicicletă respectiv. Chiar şi casiera care mi-a vândut mie biletul de minigrup, cu comandă specială de la conducere, a avut apoi control şi a trebuit să facă raport de ce a vândut 5 bilete de bicicletă la un tren cu doar 2 locuri pentru biciclete, chiar dacă ea era acoperită prin comanda înscrisă în registru.

• Upvote 1

La faza cu bicicletele in tren eu am o singura alegere: Regiotrans - preturi mai mici si personal mai amabil.

Da... dar nu merg peste tot :(

Mâine o să mergem mai mulţi pe Transfăgărăşan. Fiind făcut eveniment pe Facebook şi luându-se decizia să mergem de la Bucureşti la Curtea de Argeş cu trenul celor de la Regiotrans, organizatorul a fost contactat (!) pe Facebook (!!) de directorul general de la Regiotrans care l-a întrebat câţi oameni sunt ca să ştie dacă e nevoie sau nu să suplimenteze trenul! Oare om vedea vreodată aşa ceva la CFR Călători?

• Upvote 5

ai uitat 3 de ! dupa directorul general Regiotrans. 

Uau!

Jos palaria (cu cele 3 !!!). Iar aceasta interactiune pe FB nu este singulara, cei de la TFC procedeaza la fel.  

CFR in schimba a bagat filtre anti-spam pe mersul trenurilor online. Ca sa poti vedea detalii despre mersul unui tren trebuie sa apesi butoane cu poze, sa bagi coduri... 

E bine, zic.  :-

Se pare ca si la CFR mai misca unii angajati...

"Ni s-a aprobat solicitarea vagoanelor suplimentare. Dar numai cate unul la dus, unul la intors. Dar, in intregime ale noastre! Unde au intrat 94 de biciclisti cu tot cu biciclete acum 2 luni, vor intra si acum 60-70. Asa ca, va rog, sa veniti pe la 05.45 in Gara de Nord, pentru a avea timp sa asezam bicicletele cu grija..."

"A revenit cel de la dispeceratul SNCFR si mi-a precizat ca la trenul spre Campina, avem rezervat primul vagon de dupa locomotiva, model 2616, etajat, dar fara spatiu pentru biciclete. Vom aseza toate bicicletele la parter, iar noi vom sta la etaj. Asa ca, va rog, inca de pe acum, ca fiecare dupa ce a "scapat" de bicicleta sa isi gaseasca un loc la etaj pentru a putea avea spatiu de manipulare pentru biciclete la parter. Trenul va avea si acel vagon cu spatiu pentru biciclete, insa acela va ramane pentru alti biciclisti. care vor merge sambata pe Valea Prahovei. Si uite asa, nu vor mai exista "carcoteli" de genul ca "altii nu au loc de noi"
Va reveni cu precizari si pentru vagonul atasat trenului cu care ne intoarcem..."

Grupul se pare ca va fi de cam 70 de suflete - sursa informatiei aici.

• Upvote 1

Nu le e frică de concurență, habar nu au ei ce e aia. O fac din obligație, dar e bine și așa, decât deloc.

Toti privatii sunt peste CFR la capitolul atitudine si comunicare cu clientii. Din pacate, ca numar de trenuri si orar de circulatie nu reprezinta peste tot o alternativa convenabila (deci nu sunt o concurenta reala). 

După mintea mea, dacă organizezi o tură cu +20 de persoane, bașca biciclete, nu pleci cu ei ca la bătut de prune, iei legaura cu transportatorul, le ceri un vagon in plus, eventual obții reduceri. Păstrăm încă obiceiul de a umbla bezmetici, aștepând să aiba Partidul grija de noi, nu facem diferența între instigator și organizator.

La chefere se merge cu nașu, într-o dimineață s-au urcat 5-6 inși + pițicletele într-un IR de dimineață, spre Câmpina, fără belet, norocul lor, supracontrol ... O avea și cheferu bube dar uneori nici clientila nu se ridică peste...

Bonus : http://www.cfrcalatori.ro/noLayout/18206

O altă facilitate pe care platforma online de vânzări bilete o oferă acum pasagerilor este aceea de a achiziționa  ONLINE şi bilete pentru transportul bicicletelor nedemontabile. De asemenea, identificarea în tren a biletului pentru bicicletă se face prin prezentarea ID-ului biletului electronic aferent, iar tariful pentru transportul bicicletei este de 10 lei la trenurile InterRegio. Pentru trenurile Regio, tarfiul este de 5 lei şi se achită numai la casele de bilete.

De curiozitate, ma uitai la franțuji  nici la ei regulile nu sunt mult diferite față de CFR, numa ca ei respecta regulile și au adaptat mai multe vagoane la nevoile cicliștilor.

• Upvote 1

Exista posibilitatea foarte reala ca 20 de biciclisti sa se intalneasca neprogramat, fiecare in tura lui (sau grupulete de 2-3-5). Atunci sa anunti operatorul nu mai e fezabil. Dar un operator intelighent invata din asta si se adapteaza la cerere. Un alt fel de operator ia masuri restrictive, precum e masura aia inca in vigoare la chefere. Calatoria cu nasu se dezvata, tot de la personalul operatorului incepe. 

Exista posibilitatea foarte reala ca 20 de biciclisti sa se intalneasca neprogramat, fiecare in tura lui (sau grupulete de 2-3-5).

Corect și din păcate aici mingea e la CFR, sunt rute pe care ar putea sa aibă bunul simț să ofere locuri pentru biciclete.

Pe de altă parte, dacă pițicliștii se străduiesc să meargă cu nașul n-o să avem argumente pentru suplimentarea locurilor pentru bicicletă ...

M-am uitat puţin pe site-ul de achiziţionat bilete al CFR Călători.... biletele de bicicletă sunt disponibile în număr de 2 (două) ... 5 (cinci) şi doar la trenurile cu pictograma corespunzătoare. Deci fix pix.

Ce dacă încap lejer 10 biciclete acolo? Ce dacă Desiro e prevăzut, din construcţie, cu loc pentru biciclete? Nu, domnule, 2 sau 5, că atâtea scaune sunt în compartimentul de lângă rastel.

Apopo de transportul in comun. N-am fost din Cluj in Sighisorara din 2010 incoace cu altceva decat cu masina. Acum in weekend vreau sa merg acasa cu trenul. Parintii ma fut la cap sa merg cu masina, de ce vreau sa merg cu trenul. Degeaba le zic ca n-am chef sa merg in ploaia/ninsoarea prognozata cu masina, si ca oricum n-am fost cu trenul demult, asa ca mi-e dor. Asa ca pana cand si altii te fut la cap sa mergi cu masina, nu prea sunt sanse sa se schimbe ceva.

Parintii ma fut la cap

Chiar dac-o fi asa, mie-mi suna tare rau....

• Upvote 1