Traveller

Turism cu trenul si bicicleta

Recommended Posts

Vezi să nu nimereşti o închidere de linie... că dacă nimereşti aşa ceva, ori o să stea trenul vreo 2 - 3 ore în Daneş, Copşa Mică, Câmpu Libertăţii (staţia asta se va desfiinţa, dar deocamdată încă are IDM şi birou de mişcare) sau vreun Hm. de la mama naibii (doar nu era să stea într-o staţie mare ca Sighişoara sau Mediaş, pe unde mai găseşti o cafea sau un covrig, nu?), ori o să te transbordeze cu autobuzul pe o porţiune şi, cu noroc (că cei care au mers acum o săptămână cu R2026 nu l-au avut), o să prinzi trenul mai departe.

voi ce le faceti mai baieti la trenurile astea acolo la MT? e chiar asa de greu sa va faceti treaba? ce va lipseste sa oferiti un serviciu de transport normal? ce lipseste? auzi exprimare, plm, "sa nimeresti o inchidere de linie"? jucati bingo acolo? e la bulan asta, inchiderea de linie? iau trenu' la bulan? "o să te transbordeze cu autobuzul pe o porţiune şi, cu noroc [...] o să prinzi trenul mai departe" - montati pacanele in compartimente? alo gara??? trezirea!

nu stiu cati stiu ca (HG 12/1998) "transportul feroviar public constituie prin natura sa un sector strategic de interes naţional reprezintă un serviciu public esenţial pentru societate contribuie la libera circulaţie la rezolvarea unor interese majore ale economiei la deplasarea persoanelor mărfurilor şi a altor bunuri în interiorul ţării şi în trafic internaţional cu un grad înalt de siguranţă în condiţii ecologice eficiente"

alo MT? ar trebui sa va arestati singuri ba. sunteti in afara legii! ba nesimtitilor, ba. sa va fie rusine!

• Upvote 1

alo MT? ar trebui sa va arestati singuri ba. sunteti in afara legii! ba nesimtitilor, ba. sa va fie rusine!

Băi nesimţitule, ia pune tu mâna şi citeşte HG 581/1998 cu modificările şi completările ulterioare şi HG 584/1998 cu modificările şi completările ulterioare ca să vezi exact cum funcţionează administratorul de infrastructură CNCF ,,C.F.R." S.A. şi operatorul feroviar SNTFC ,,C.F.R. Călători". Acestea sunt societăţi comerciale, nu regii autonome, toată responsabilitatea e exclusiv a lor pentru orice problemă apărută. Piaţa feroviară este liberalizată, iar implicarea vreunei autorităţi publice în modul de lucru al unor societăţi - fie ele şi cu capital 100% de stat - este ilegală... şi dacă cu legile noastre poţi să te mai joci, cu cele europene nu poţi... deja avem infringement pentru că AFER e în subordinea MT şi ăia de la Bruxelles consideră că nu e independentă din cauza asta.

Mai citeşte HG nr. 24/2013 cu modificările şi completările ulterioare.

Ministerul Transporturilor are atribuţii de reglementare, elaborează acte normative, nu face mersul trenurilor şi nu stabileşte când trebuie CFR S.A. să facă lucrări care necesită închiderea liniei şi cum trebuie procedat cu trenurile pe perioada aia. Până în 1998, pe vremea SNCFR-ului da, MT era direct responsabil de toată calea ferată. Dar de atunci vremurile s-au schimbat.

Prin urmare, potrivit legislaţiei în vigoare, dacă pierzi un tren din vina operatorului său (şi dacă ai bilet cumpărat înainte să fii anunţat că trenul nu circulă cum ai tu treabă), ai dreptul să primeşti înapoi banii pentru parcursul neefectuat sau să ceri să fii dus înapoi în staţia de plecare. Pentru orice altă pretenţie (inclusiv gen ,,am întârziat la muncă şi şeful m-a concediat pentru absenţă nemotivată" sau ,,mi-au degerat picioarele de frig cât am mers pe jos de la tren la şosea") există Justiţia.

Închiderile de linie planificate sunt prevăzute într-un plan anual şi luate în calcul la stabilirea traselor. Dar asta nu înseamnă că acel plan nu se poate modifica pe parcurs, mai ales că mersul trenurilor se face cu minim 6 luni înainte de intrarea în vigoare. Din câte ştiu, pentru trasele care străbat porţiunile aflate în reparaţii e chiar prevăzut că se pot modifica în funcţie de evoluţia lucrărilor.

• Upvote 3

inainte de toate presupun ca @@Dr2005 lucreaza la MT, adica este functionar la stat, bugetar adica platit din bugetul statului, la care contribuie fiecare romanas, adica platit si de noi.

buun.

de partea celalalta sunt eu, contribuabil, angajat in sistemul privat, care isi doreste un serviciu de transport feriovar decent si previzibil.

Acum, functionarul MT ma trimite sa citesc niste HG-uri emise tot de MT prin care el incearca sa justifice imcompetenta intregului minister cum ca nu ar avea parghiile necesare sa "elaborează şi implementează strategii, politici şi programe de dezvoltare în domeniul infrastructurii de transport", sa "elaborează politici pentru dezvoltarea transporturilor multimodale şi a transportului combinat, care fac parte integrantă din sistemul naţional de transport,", sa "exercită drepturile şi obligaţiile statului ca acţionar la companiile naţionale, societăţile naţionale şi societăţile comerciale aflate sub autoritatea sa", sa "elaborează şi promovează cadrul legal în vederea stimulării investiţiilor în domeniul său de activitate", sa "avizează şi urmăreşte realizarea programelor şi proiectelor de construcţii şi infrastructuri, inclusiv din punct de vedere al protecţiei mediului", sa "asigură administrarea, dezvoltarea şi gestionarea infrastructurilor de transport aparţinând domeniului public şi ale echipamentelor de interes naţional din sistemul naţional de transport", sa "îndeplineşte funcţia de autoritate de implementare a proiectelor de infrastructură din domeniul transporturilor", sa "coordonează programele de asistenţă tehnică acordate de Uniunea Europeană şi de alte organisme internaţionale", sa "planifică, pregăteşte, atribuie, negociază, implementează şi urmăreşte derularea contractelor de parteneriat public-privat şi a celor de concesiune de servicii şi lucrări publice din domeniul său de activitate, în condiţiile legii" ...

citate din atributiile MT : http://www.mt.ro/web14/despre-noi/despre-noi-atributii/organ-de-specialitate

Deci MT are painea si cutitul dar se plange ca nu poate urmari si, la nevoie, sanctiona diversi operatori privati in activitatile lor, de la transport de persoane la construirea de intrastructura feroviara. In tot acest timp, operatorii privati primesc subventii de la bugetul de stat pentru ca transportul feroviar de persoane este considerat serviciu strategic de interes national.

Situatia pe scurt:

- infrastructura praf (cine e vinovat? natrua evident)

- operatori privati care nu pot furniza un serviciu de calitate dar care primesc subventii de la bugetul de stat

- un minister impotent care nu poate coordona activitatea feroviara si nu poate aplica legea (facuta in parte tot de minister prin hg-uri) in vederea furnizarii unui serviciu decent, indispensabil polulatiei

Aici vorbim ori de incompetenta ori de rea vointa, ca, dupa 25 de ani s-a inregistrat doar regres in domeniul feroviar romanesc. In ambele cazuri mt-ul ar trebui desfiintat si inlocuit cu ceva ce merge.

Deci prietenas, te rog eu, nu ma mai trimite sa citesc HG-uri. alea sunt pentru voi si pt cei care activeaza in domeniul transporturilor. Eu, ca simplu contribuabil vrea doar as pot folosi trenul ca mijloc de transport.

PS: In timp ce scriam acest mesaj ma suna un coleg sa-mi spuna ca nu ajunge azi ca e inzapezit trenul la buzau. :)

PPS: undeva prin judetul sibiu sau brasov, timo de vreo 2-3 ani, un pod de cale ferata a fost rupt. In tot acest timp, trenul sibiu - bucuresti facea 8-10 ore. repet, timp de 2-3 ani.

• Upvote 1

Ii rog pe toti sa o lase mai moale cu dihotomia angajat la stat vs angajat la privat. E incorect sa afirmi ca unul il plateste pe celalalt. Poate ca ala de la stat lucreaza in servicii si il platesc direct toti cetatenii consumand acel serviciu public iar angajatul la privat pastreaza munca platita pentru un patron care are chiar un contract cu statul. Distinctia se face intre antreprenori si salariati nu intre salariatii cu contracte de munca.

• Upvote 1

Nu prea inteleg si nici nu cred ca ar conta prea mult daca as intelege ce ai vrut sa spui.

Ce vreau eu sa zic e simplu. statul trebuie sa isi faca treaba. specific MT-ului in romania nu avem autostrazi si nu avem un serviciu de transport feroviar. nu poti veni sa spui ca e vina societatilor comerciale private ca nu avem nimic. statul ar trebui sa fie ca zanul camatar din clipul asta:

https://www.youtube.com/watch?v=v8mn6jqGjqs#t=30

Si nu inteleg ce il opreste sa fie. In schimb el vine si ne poveste aici pe forumuri de ce timp de 25 in romania nu s-a facut nimic. nici la autostrazi nici la cai ferate... ca eu daca timp de 25 de ani faceam, ca privat, un brand de bicicleta de kko pe care nu o cumpara nimeni, nu venea nimeni sa ma mangaie pe crestet si sa ma ajute si cu bani. eventual sa-mi cumpere si o flota de touarege, ca saracul de mine nu imi pot vinde bicicletele...

sunt insa optimist, probabil o sa fie angajati niste camatari din astia dar ca sa-i supravegheze pe diversi prin diverse ministere. cum intarzie un tren ... bang. un deget ... sa vedem atunci cine mai vrea sa lucreze la stat...

Eu m-am referit la replica ta destul de personala legata de angajatii de la MT.

De ce merge prost treaba? Pentru ca nu s-a reformat sistemul ca sa fie furat in continuare. Pentru ca romanii vor sa plateasca preturi comuniste pentru servicii capitaliste, ba si mai mult, prefera sa mearga cu nasul. Pentru ca tot cetatenii sunt aia care vor parcari si nu transport public (am mai zis de citeva ori asta). Pentru ca nu a existat o strategie nationala, transformata intr-un plan cu buget. Pentru ca nu sunt impozitate pe masura corporatiile care proceseaza resursele de energie/carburanti. As mai putea insira zeci de motive, dar primul dintre toate este lipsa banilor.

• Upvote 5

Pentru ca tot cetatenii sunt aia care vor parcari si nu transport public

Țintit și lovit !!!!

foarte corect ce zici. dar cine trebuie sa enforce-ze toate astea - pretul, mersul cu nasul, parcari sau trenuri? eu? care bag la privat si da bani la bugetul de stat? sau statul prin angajatii pe care ii are?

la privat e foarte simplu: nu esti competitiv? atunci n-ai ce cauta in piata. si asta se aplica atat pentru antreprenor cat si pentru fiecare angajat al lui.

la stat, in schimb, e restul, sau majoritatea.

cum ziceam, nu trebuie sa intram in detalii. avem 25 de ani post comunism si inca nu putem merge cu trenul.

Țintit și lovit !!!!

deci au fost intrebati cetatenii ce vor? parcari sau transport public? si ei au raspuns ca vor parcari si, in consecinta, MT-ul face doar parcari? lol

,,Subvenţia" (se numeşte compensaţie, de fapt) se aplică tuturor operatorilor şi are aceeaşi valoare pentru toţi.

Ai spus mai sus de autostrăzi. Contrar părerii publice, autostrăzile NU sunt gestionate de MT. E o aberaţie marca Ponta... autostrăzile şi DN-urile sunt administrate de CNADNR, care se află sub autoritatea Departamentului pentru Proiecte de Infrastructură, Investiții Străine, Parteneriat Public-Privat și Promovarea Exporturilor - http://dpiis.gov.ro/new_dpiis/

Investiţiile statului - în infrastructură sau în orice altceva - sunt, întâi de toate, ,,filtrate" de Ministerul Finanţelor Publice, că ăia ţin banii. Şi, în ultimii ani, cam tot ce s-a propus în buget pentru căi ferate s-a tăiat frumos cu pixul de către cei de la MFP şi s-a dat la CNADNR, mai ales după ce CNADNR a plecat de la MT. Cum s-au cheltuit banii ăia probabil e în atribuţia Gărzii Financiare să afle.

Referitor la proiecte, nu cred că ştii cum arată un proiect propus la finanţare europeană... câte documente trebuie să conţină, cum se verifică, cum se evaluează... nu te duci, pur şi simplu şi spui ,,vreau să repar 10 km de cale ferată, dă-mi 20 milioane de euro". Trebuie SF neapărat cu minim 2 soluţii din care s-a ales una, cu plăţile detaliate pe fiecare tip de lucrări, analiză cost-beneficiu, raport de mediu, proiect tehnic, autorizaţii de construire şi certificate de urbanism în termen de valabilitate la data depunerii proiectului (astea au valabilitate câteva luni... cât stă proiectul în evaluare expiră şi trebuie re-obţinute), cerere de finanţare, actul constitutiv al societăţii, CV-urile tuturor angajaţilor implicaţi... pentru o lucrare simplă iese un dosar de vreo 500 pagini. Pentru metroul din Drumul Taberei a ieşit o cutie cu vreo 15 dosare de câte 500 pagini. Şi, mai ales, banii de la UE nu se plătesc înainte ca la anumite ,,servicii" prestate pe Centură, ci după... adică statul dă banii de la bugetul de stat şi decontează apoi la UE facturile, ceea ce înseamnă că în bugetele anuale trebuie prinşi bani pentru asta... şi ajungem iar la lupul cel rău de la MFP, care ia pixu' şi taie sumele.

Ultima replica a lui @@abuwz e din categoria troll si mi-am permis s-o sterg direct.

In primul rand aici suntem pe un topic cu tema diferita de dezbaterile feroviare, in al doilea rand se poate rezolva in mod civilizat diferendul de idei, pe privat, daca in public iese cu scantei, mistouri si glume de autobaza.

nu e vb de niciun trollat. deci daca ei se astepta sa primeasca banii de la UE fara niciun efort si fara nicio implicare. sau ce intelegi tu din ce posteaza @@Dr2005? si care-i relaitatea in transportul feroviar?

deci poti pune linistit inapoi postul meu.

Realitatea in transportul feroviar este ca MT nu controleaza ceea ce face operatorul. 

Un operator corect poate sa rentabilizeze, in locul CFR Calatori, o sectie catastrofala - ce a facut TFC pe linia groazei, Bucuresti Titan - Oltenita, este numai un exemplu - toti platesc bilet, a crescut viteza de circulatie, numarul de trenuri si standardul de civilizatie al calatoriei. Pe majoritatea liniilor cu privati asta s-a intamplat.

Infrastructura tine de CFR Infrastructura, companie independenta. Lucrurile au o imparteala si nu e frumos din partea ta si sa arunci cu acuzatii fara sa stii procesul.

Podul ala de la Carta, dintre Brasov si Sibiu, a stat 2 ani nereparat pentru ca nu s-au alocat fonduri, desi au fost cerute. 

Nu e nici un secret ca s-a preferat decredibilizarea CFR Calatori pentru ca firmele de dube sa preia navetistii, in multe locuri din tara.

Din fericire preluarea liniilor de catre privati, prin inchiriere, a mai redus fenomenul.

Si mie imi place sa circul cu trenul in conditii civilizate. Nu cred ca aruncand cu noroi in ventilator si intorcandu-l catre MT am deconspirat marele vinovat pentru decaderea transportului feroviar la noi. E vorba de o suma de imprejurari si responsabili. N-ar fi rau sa citim (deci ma includ si pe mine, ca nu stiu) care sunt de fapt atributiile MT in Romania, ca nu mai sunt alea din 1990, cand avea in subordine una dintre cele mai bune si intinse retele feroviare din Europa.

O sa mut toate posturile astea intr-un loc mai potrivit, suntem off-topic rau. mutat

Habar n-am cine are dreptate. Dar in cazul liniei de cale ferate Bucuresti -Giurgiu, unde nu s-a vrut, putut, dorit reconstruirea, refacerea podului de la Gradistea_sper sa nu gresesc), astfel incat trenul ocoleste prin Videle si face aproape 3 ore pe o distanta in linie dreapta de 70 de km, cine raspunde?

• Upvote 2

O vorba numai, pana cand se vor muta aceste dezbateri: daca cineva isi inchipuie ca vreunul dintre utilizatorii acestui forum este printre cei care stabilesc politica si deciziile MT sau ale oricarui alt minister cred ca se inseala.

Cred, de asemenea, ca persoanele care o fac cu adevarat (adica stabilesc politici LE: prin interpusii lor si decid unde merg banii) pot fi mai repede gasiti printre antreprenorii la care unii dintre noi lucreaza cu mandrie, adica acel mediu privat despre care s-a vorbit mai sus.

Altfel spus isi dau cu dreapta ceea ce iau de la stanga.

• Upvote 1

Dar in cazul liniei de cale ferate Bucuresti -Giurgiu, unde nu s-a vrut, putut, dorit reconstruirea, refacerea podului de la Gradistea

Cu trenul nu duci rumânii să voteze, cu microbuzele da.

• Upvote 1

O sa mut toate posturile astea intr-un loc mai potrivit, suntem off-topic rau. mutat

Sintem off-topic sau politic?

Articolul 14 interzice "politichia" - numai pentru unii si numai pentru "anumite" teme sau cum?

P.S. "Tradare sa fie dar sa-l stim si noi" X_X  :-@

Niste chestiuni legate de functiile executive si admnistrative care au impact asupra biciclistului (cum ar fi transportul bicicletei cu trenul) pot fi dezbatute.De asemenea, o dezbatere in care putem afla, de la oameni mai informati, cum functioneaza niste procese din domenii ale infrastructurii care influenteaza biciclistul (in speta cicloturistul), e folositoare. Transportul feroviar e controlat si operat de niste companii care ar trebui sa nu aiba legatura cu politica, unde sa se afle niste profesionisti. Ca nu se intampla asta - este o dezbatere diferita, care intr-adevar nu cred ca-si mai are locul aici.

O vorba numai, pana cand se vor muta aceste dezbateri: daca cineva isi inchipuie ca vreunul dintre utilizatorii acestui forum este printre cei care stabilesc politica si deciziile MT sau ale oricarui alt minister cred ca se inseala.

Cred, de asemenea, ca persoanele care o fac cu adevarat (adica stabilesc politici LE: prin interpusii lor si decid unde merg banii) pot fi mai repede gasiti printre antreprenorii la care unii dintre noi lucreaza cu mandrie, adica acel mediu privat despre care s-a vorbit mai sus.

Altfel spus isi dau cu dreapta ceea ce iau de la stanga.

deci mediul de afaceri privat strica statul? d-aia nu poate ponta face treaba la guvern pt ca mediul privat ii corupe omaenii din ministere?

Poate nu am fost suficient de explicit; mai degraba insa mi se pare ca nu vrei sa citesti cu atentie.

Am mai citit inca o data ce ai scris si inteleg asa: tu zici ca mediul privat influenteaza directia baniilor publici,deturnandu-i spre achizitia de produse si servicii neperformante calitativ si financiar. onteleg bine?

:- Există medii private și medii private...

Hai @@abuwz, nu fii gică-contra, că știi foarte bine ce vrea să spună.

Dar nu dau exemple că se ia @@Frank de mine, c-o dăm în politică ;))

eu stiu foarte bine ce vrea sa zica.

dar cel mai grav mi se pare faptul ca i se pare normal sa fie asa. la fel cum mi se pare foarte trist si ce a zis @@Dr2005 mai sus, ca e nasoala situatia cu fondurile europene, ca nu se dau inainte ci dupa.

administrativ avem o romanie foarte slaba, care ba ma intrista, ba ma infurie ... mai scapa o supapa aici pe forum. de societatea civila nici nu mai zic.

i se pare normal sa fie asa

Asta este o presupunere, sunt din ce in ce mai sigur ca vrei sa faci atmosfera, putin. Puţin, adică.