Traveller

Turism cu trenul si bicicleta

Recommended Posts

eu cred ca tu nu stii cum s-o dai intoarsa. ca raspunzi in dodii. eu am zis clar ce cred si despre MT si despre ce ai postat. Tu, in schimb, nu prea bagi foarte multe detalii, rezumandu-te la "presupuneri" vagi.

Dar nu dau exemple că se ia @@Frank de mine, c-o dăm în politică ;))

In cazul tau imi permit sa fac o exceptie - in fata articolului 14 toti sintem egali - numai unii sint mai egali (exceptie).

Fara traducere:

Egal?

Illegal?

Scheißegal ... :)>-

(...) e nasoala situatia cu fondurile europene, ca nu se dau inainte ci dupa. (...)

Pai la cum se "castiga" licitatiile in Romania, cred ca e normal ca banii europeni sa vina "dupa".

Cateva linkuri mai vechi dar inca de actualitate:

Consiliul Concurentei suspecteaza trucarea licitatiilor pentru drumurile din Bucuresti

Iată contractul de 110 milioane de euro, oferit cu dedicaţie de Primăria lui Negoiţă

UE anchetează un contract de 110 mil. € al Primăriei Sectorului 3 cu Tehnologica Radion

Conform celor de la ZF, una din firmele abonate la contractele pe bani publici este controlata de directoarea Administratiei Strazilor sector 6! :)) Cum fum fara foc nu iese... Oricum, e clar ca nu este singurul lup paznic la oi! :)

Cred ca toate ministerele, secretariatele, regiile, agentiile nationale/locale, spitale de stat etc, au directori/sefi serviciu cu cate un SRL (pe numele unui nepot sau var) ce castiga licitatii in propria ograda: ca e vorba de asfaltari, casari vagoane, achizitionare mobilier sau furculite, mentenanta instalatii electrice, echipamente telecom, spatii verzi, inchiriere "gadibarzi" etc. MT-ul sunt convins ca nu face exceptie!

..., au directori/sefi serviciu cu cate un SRL (pe numele unui nepot sau var) ce castiga licitatii in propria ograda ...

Ce e gresit in asta?

Doar n-om lasa strainii sa cistige licitatiile – putina “mindrie nationala” sa avem si noi. Asa sprijinim economia nationala si banul ramine-n tara – mai bine zis, in famile :-bd .

• Upvote 1

Famiglie, s-avem pardon.

later edit:

#nasol-acum-miam-dat-seama-cam-pus-botu-la-trolling

gata cu offtopicu' 

vă rog respectuos.

Banii pe proiecte europene se pot da si inainte, hai sa zicem ca poti avea 90% din ei undeva pe la jumatatea perioadei fara probleme daca exista o relatie bine construita cu ofiterul de proiect. 

Oricum, comisia europeana are dreptul sa te controleze 5 ani dupa finalizarea proiectului si sa te oblige sa-i dai inapoi daca e ceva in neregula. Stiu cazuri in care pe unii i-au prins cu deconturi de benzina pe masini pe motorina si s-a taiat in carne vie, s-a lasat cu oameni dati afara si sute de mii de euro returnate.

Am lucrat in viata mea la firme de stat, la firme private care lucrau cu statul, la firme private care lucrau pentru privati, la firme private care lucrau pentru UE (un fel de stat mai mare). Nicaieri n-am frecat menta mai mult decat pe proiectele europene! Acolo se cheltuie de 10 ori mai mult decat ar fi normal, se executa 90% lucruri care nu intereseaza pe nimeni si calitatea e 10% fata de un caz similar la privati. Cu toate astea romanii sunt ultimii la atragerea de fonduri europene. Da, pentru ca una este sa freci menta alta este sa furi, iar romanul vrea sa fure. Ei, asta nu merge. Te-ai angajat sa faci o balarie plicticoasa nascuta moarta, asta e, trebuie sa o duci la capat. Vine "comisarul" si te intreaba, unde sunt facturile de la banii pe care ai zis ca ii vei cheltui pe X, unde e prostioara de software open-source pe care ai zis ca ti-o instaleaza un expert cu 1000 de oiro, daca nu sunt ,,, jale, toti partenerii de pe proiect nu-si mai iau banii din cauza unuia care "fura". 

Habar n-aveti cate nume de localitati pot sa dau in care primariile s-au retras din proiecte desi primeau bani moca si trebuiau doar cheltuiti. 

Romanul e harnic, vrednic cand e vorba de furat. Apoi pe locul doi in top e statul degeaba. Cheltuitul banilor e complicat si cu bataie de cap. Si frecatul mentei necesita oarece munca si obiective finalizate. 

L.E. nu am inteles de ce au fost mutate postarile legate de MT tocmai aici pe un topic chiar despre biciclete. 

• Upvote 1

Da, pentru ca una este sa freci menta alta este sa furi, iar romanul vrea sa fure. Ei, asta nu merge.

Romanul e harnic, vrednic cand e vorba de furat. Apoi pe locul doi in top e statul degeaba. Cheltuitul banilor e complicat si cu bataie de cap. Si frecatul mentei necesita oarece munca si obiective finalizate. 

X_X  X_X Incerc sa-mi imaginez "pe viu" racnetele de indignare si orgiile de sters posturi (invocind articolul 14) daca aceste idei ar fi fost "vehiculate de vestici" X_X  X_X

Famiglie, s-avem pardon.

M-am abtinut cu intentie sa folosesc termenul "famiglia" ca sa nu ma trezesc ca-mi sare unul la beregata "penca iam fkut neamu mafiot" *-:) .

Ce e gresit in asta?

Doar n-om lasa strainii sa cistige licitatiile – putina “mindrie nationala” sa avem si noi. Asa sprijinim economia nationala si banul ramine-n tara – mai bine zis, in famile :-bd .

Mi-ai adus aminte de celebrul slogan de la inceputul anilor '90: "Noi nu ne vindem tara!". Corect si complet era "Noi nu ne vindem tara... caci vrem sa o furam!". :)) Desigur, asta e valabil doar pt cei ce i-au manipulat pe cei din strada, din diverse interese personale sau de gasca.

Opinie: Noi nu ne vindem tara!

Famiglie, s-avem pardon.

later edit:

#nasol-acum-miam-dat-seama-cam-pus-botu-la-trolling

gata cu offtopicu' 

vă rog respectuos.

Trolingu' rulz si e sanatos pe vreme friguroasa, master Yoda! :)>-

Mi-ai adus aminte de celebrul slogan de la inceputul anilor '90: "Noi nu ne vindem tara!". Corect si complet era "Noi nu ne vindem tara... caci vrem sa o furam!"

Cind citesc ceea ce se posteaza pe acest topic si eu imi aduc aminte de multe lucruri - privat, de stat, licitat, furat, inselat, descurcat,...

Sint convins ca o sa le dregeti - vorbesc serios si ma rog pentru voi [-O<  [-O<  [-O< . 

Posă viu și io acolo la tine, să ne rugăm împreună? 

Accept orice job.

și nu, nu e ironie...

Se pare ca CFR Calatori va recupera ceva din banii "investiti" in SRL-urile de casa... ;) Poate avem noroc si cumpara vagoane cu mai mult de 6 locuri pt bicle! Evident, daca nu intervin alte SRL-uri... :D

Anchetatorii au descoperit că firmele deţinute de ei derulau contracte păguboase sau chiar fictive cu CFR Marfă şi cu CNADNR.

Percheziţii la CFR Călători şi la firme.

Schema prin care banii de la stat s-ar fi "transformat" in vacante si vile

Saptamana trecuta am dat o fuga la o drumetie scurta pe la munte cu niste prieteni. Duminica.

De dimineata, pe IR-ul 1637 (cu plecare la ora 7 AM din Bucuresti), am ramas mut sa vad vreo 3 vagoane pentru biciclete. Evident, goale. Si nu, nu bausem nimic.

Cel mai probabil sunt puse pentru "schiori". Rezulta ca "schiorii" ce impanzesc partiile de pe "mirifica" vale a Prahovei, stand la baza lor spargand seminte si sugand un vin fiert la supra-pret in timp ce-si asteapta "printesele", genereaza mai multi bani pentru toata lumea daca merg cu schiurile lor...sau ceva.. nu? Caci na, platesc cazari scumpe chiar langa partii (caci e stupid in prezent sa mergi pe jos si 50 de metri fara sa iti pui curu' gras si celulos in vreo masina), deci bani in  turism domne! Plus ca platesc nitel si pentru caratul echipamentului, deci na.

Ori poate s-au anuntat vreo 60 de biciclisti pentru o tura (caci na, la CFR, intr-un vagon cu 8 locuri la rastel intra si vreo 16 bicle, caci "sarantocii" se descurca, da-i dracu'), ori cineva este CRUNT DE RETARD in compunerea garniturilor din moment ce vara ai surpriza sa platesti bilet pentru bicicleta pe IR si sa nu fie pus vagon.

Si tinand cont ca si IR 1745 si IR 1582 au teoretic in compunere vagon de biciclete, nu m-ar mira ca oamenii care au calatorit cu ele sa fi constatat ca n-au niciunul  :-

Mda, o sa-i dea 2-3 ani, o sa scrie si el o carte in parnaie despre reproducerea gandacilor de Colorado, reducandu-si astfel pedeapsa pe la un an juma', din care o sa faca doar 7-8 luni pt buna purtare. Banii recuperati acum de la el sunt doar cei pe numele sau si al sotiei, insa, mai are si el ceva rude si pretenari unde probabil a pompat ceva. De pilda, copila respectivului functionar public, dupa ce si-a terminat studiile in Franta, a acumulat si ea ceva banuti, ce nu-s de neglijat. Dar probabil ii are de la sot, nimeni altul decat Hrebe Jr., aflat si el in parnaie pt ciordeala din bani publici! :)) Familia Puscarie! :)) Cam asta-i soarta tuturor afacerilor de stat, parazitate chiar de cei ce ar trebui sa le administreze in folosul societatii...

Noapteş ăsta parcă a fost director la CFR Călători, în vremea când UE nu se prinsese că CFR Călători e favorizată. Banii veneau toţi de la bugetul de stat deci, practic, paguba acolo. Însă acum satul, nici să vrea, nu mai poate da acei bani către CFR Călători, se consideră ajutor de stat.

La fel faci și de la București la Cluj. :P

4093 stă 3 ore în Jibou... de aia face 7 ore. Celelalte 2 trenuri directe fac 4 ore.

R Tren Operator Statia plecare Plecare Statia sosire Sosire Km Durata

R 4092 CALATORI Cluj Napoca 18:22 Baia Mare 22:32 193 4h10min.

IR 1745 CALATORI Cluj Napoca 15:56 Baia Mare 20:07 193 4h11min.

Interesant că trenul R face cu 1 minut mai puţin (!) decât cel IR. Acel R a fost accelerat până acum câţiva ani, da' între timp a ajuns R din lipsă de muşterii. Dar tot e de râsul cailor să faci peste 4 ore pe nici 200 km fără să opreşti în toate staţiile.

De la Bucureşti la Cluj se fac 10 ore (+ 30...60 minute întârziere, care vara devine 120...180 minute).

Oricum, efectul e ca nu poti merge cu trenul in excursie din Cluj in Baia Mare. Ca cele care fac 4 ore nu sunt dimineata. Intr-o tara civilizata ar fi normal sa poti merge cu trenul in excursie, si sa stai vreo 4 ore in oras, dintr-o resedinta de judet in resedintele judetelor adiacente. Din Cluj singura resedinta de judet in care poti sa mergi astfel cu trenul e Oradea.

PS: Si pretul sa nu fie triplul pretului benzinei pentru mers la munte cu masina.

Dar invers e posibil, poţi să pleci de dimineaţă din Baia Mare şi să vii înapoi seara.

Apropo de Cluj - Baia Mare, pe calea ferată sunt 193 km, pe şosea sunt 146 doar pe DN-uri şi 128 pe DJ109.

Ca unul care merg anual in Bulgaria cu bicla, si intentionand anul acesta o tura mai complexa/tare/frumoasa in Muntii Rodopi (de vis! etc) m-am interesat la gara din Ruse asupra transp cu trenu, deoarece regulile oficiale (http://bdz.bg/page.php?id=pp_bicycles) de pe saitul garii sunt ambigue si prea restrictive.
Pentru a merge cu trenul intr-o prima faza, e recomandata ruta Ruse-Plovdiv-Asenovgrad, deoarece pana la Veliko drumul e f aglomerat de tiruri. Pt aceasta am intrebat gara. Iata raspunsul ()

"Dear Sir,
The transportation of bicycles is permitted on the entrance platform of the last coach in the composition of all fast and passenger trains or in the luggage zone in electric multiple units. In case of a group of bikers, the bicycles are distributed on the entrance platforms of the other coaches in the train composition.
Best regards,

БДЖ Пътнически превози
ул."Иван Вазов" 3
София 1080
България"

Informatiil sunt foarte pretioase si petru cei care merg si la vestitul Veliko Tarnovo, Canionul Emen si alte locuri fantastice din zona, si se poticnesc de drumul infernal pana acolo. Oricum exista si rute oclotoare destul de bune.

Eventualii doritori la tura aceasta, incununata cu ajungerea la un festivalul (http://visit.guide-bulgaria.com/a/1277/transfiguration_festival.htm) ce se vrea un woodstock bulgaresc foarte tare, ma pot contacta.

Intre timp, foarte probabil va veni si Claudiu Moga. Tura de cam 1-2 saptamani!

@turnul

Link-ul catre "saitul garii" cel putin la mine nu merge.

In schimb merge asta, de pe site-ul cailor ferate bulgare (spune cam acelasi lucru cu raspunsul pe care l-ai primit):

http://bdz.bg/page.php?id=pp_bicycles

Doar am trecut odata (motorizat), cu cativa ani in urma prin Rodopi, cu o noapte de cazare la Smolyan, apoi am continuat alergarea spre Zlatograd, apoi in Grecia.

Intr-adevar, merita o tura in zona.

Multumesc de completari! Linkul se stricase din paste-uri cred.

@turnul

Link-ul catre "saitul garii" cel putin la mine nu merge.

In schimb merge asta, de pe site-ul cailor ferate bulgare (spune cam acelasi lucru cu raspunsul pe care l-ai primit):

http://bdz.bg/page.php?id=pp_bicycles

Doar am trecut odata (motorizat), cu cativa ani in urma prin Rodopi, cu o noapte de cazare la Smolyan, apoi am continuat alergarea spre Zlatograd, apoi in Grecia.

Intr-adevar, merita o tura in zona.