Traveller

Turism cu trenul si bicicleta

Recommended Posts

Intrebari: Cine a mers cu trenul la vagonul de dormit si cu husele cu bicicletele, a reusit sa bage husele usor in compartiment sau au fost probleme?

Nasul a comentat la dimensiunile bagajului sau nu a spus nimic?

Cred ca în vagonul de dormit poți băga și un mort și nu zice nimic. E compartiment cu doua locuri, poți muta și mobilă Nu glumesc!

Ce am observat e faptul ca nici în tren de Sofia nu sunt locuri de bicla. Trenul l-am luat din Ruse astfel încât sa evitam o zona periculoasa.

Update la bilete : Au mai trecut câteva zile și am mers din nou la gara pentru alte bilete, cat și pentru cele de bicicleta de la personalele la care nu am putut lua bilete. Pentru IR am luat și bilete de bicicleta, pentru Regio nu am putut lua bilete. Am nimerit și peste un Regio care nu circula în zile de sărbătoare. (15 august Sighișoara Brașov) Singura mea speranța este sa incerc sa iau biletele de bicicleta pe la gările din drum sau sa ma inteleg/cert cu nasu.

@Nexus

Varianta achizitionarii biletelor online (inclusiv pentru bicicleta cand trenul are vagon special) la CFR Calatori ai folosit-o?

Asta ca sa nu te mai deplasezi pana la gara. Plus 5% reducere la orice bilet cumparat.

Din postarea ta anterioara, n-am inteles daca ti-ai luat deja bilet (pentru om) pentru trenul Regio.

In cazul in care ai luat deja biletul, nu iti vei mai putea lua din gara bilet strict pentru bicicleta pentru ca biletul de bicicleta trebuie sa fie imperecheat cu un bilet pentru om.

Biletul de bicicleta are rubrica speciala in care este scrisa seria biletului pentru om.

Cu nasul te vei intelege, nu cred sa fie probleme. Cel putin io n-am avut niciodata probleme, nici in trenurile Regio nici in IR.

Ca sugestie, pentru a avea un argument in plus in fata nasului, fie scoti roata fata de la bicicleta, fie slabesti putin suruburile de la pipa astfel incat sa aliniezi ghidonul paralel cu cadrul.

In felul asta bicicleta va ocupa mai putin loc si va fi mai usor de manevrat prin tren (personal prefer varianta slabirii suruburilor de la pipa).

Bafta.

@gibonu
Am luat toate biletele pentru oameni. La cele regio nu mi-au dat bilete, la IR am primit bilete de bicicleta . În excursia de anu trecut, am luat biletele la care nu exista bilet pentru bicicleta și le-am dat la tanti de la gara din Brașov și am primit bilete de bicicleta la toate. Cu toate ca în Iași mi s-a spus ca locurile de bicicleta au fost depășite la toate. Am dat acel update pentru ca tot de pe aici aflasem ca în nu știu care perioada a lunii la închideri de linie parca, nu mai pot fi eliberate bilete pentru bicicleta de la o anumita gara. (gara aleasa aleator) Am luat bilete pe vreo 6 personale unele aveau anticipație de 30 de zile și fix din prima zi nu mai sunt locuri. Online nu cred ca pot lua bilete de bicicleta la Regio.

On 20.07.2017 at 11:00, Nexus said:

Online nu cred ca pot lua bilete de bicicleta la Regio.

Corect. Nici io nu stiu sa existe posibilitatea de achizitionare online (la CFR Calatori) a biletului de bicicleta.

Bafta.

La IR exista, Regio nu.

Salutare. A mers cineva recent cu  IR1631 si a luat si bicicleta cu el? Bilet de la casa, sau la nas in tren? Merge rezervare online, sau deplasare la gara dupa bilete?

@FlorinCristian

Am mers de multe ori cu IR 1631, insa niciodata cu bicicleta dupa mine.

Iti poti lua bilet online la trenul asta fara probleme, de pe site-ul https://www.cfrcalatori.ro/. Plus ca la biletul online ai 5% reducere.

Cat despre bicicleta te intelegi cu nasu, insa acum fiind sezon de pedalat, s-ar putea sa fiti multi biciclisti in tren.

Mai ai varianta unui tren de la RegioTrans (aici nu sunt probleme cu bicicleta) care pleaca din Bucuresti Nord la ora 08:50:

http://www.regiotrans.ro/mersul-trenurilor/#/ruta/74/Brasov.R--Bucuresti-Nord

L.E. Mai exista si trenul de la Softrans (TGV-ul oltenesc) ca un numar limitat de 4 biciclete:

http://www.softrans.ro/mersul-trenurilor.html

Bafta.

1631, daca intri in contul de pe website ca sa cumperi bilet, observi ca nu (mai) are vagon de biciclete.

Era o optiune buna, rapida, pentru ture catre Valea Prahovei/Brasov. L-am folosit, dar nu recent, ci acum 2-3 ani.

Pe atunci avea vagon de bicle. Parerea mea e sa te orientezi spre alt tren.

@gibonu, @Traveller Multam, am consultat si eu site-urile, dar cum am observat ca sunt neoncordante in ce se afiseaza acolo si realitate, am zis sa cer o parere, pe incercate pe proprie piele.