ciclism

Cremele pentru bazon

Recommended Posts

Toti ciclistii seriosi folosesc in competitii si antrenamente pantaloni cu bazon. Despre acestia am scris intr-un articol anterior, acum voi face o scurta prezentare cremelor pentru bazon. Sunt putini ciclistii ce au auzit de acest produs si inca si mai putini cei ce il folosesc. La noi in tara inca nu i s-a facut reclama [...]

Citește articolul în întregime

Xenofit Second skin - 5 euro pentru un an fără iritaţii la scutec :D

Dupa cum scrie pe Xenofit, " Cream it , Feel it " :)))

700421xenofitsecondskin.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Xenofit Second skin - 5 euro pentru un an fără iritaţii la scutec

Recomandat si de revista TrekkingBike (2008)

http://www.trekkingbike.com/tbo/trekkingbike_artikel//show.php3?id=713&subnav=2&nodeid=110

Rezultate test

Direct pe bazon se aplica crema atunci cind bazoanele erau din piele - in ziua de azi e suficienta aplicarea direct pe piele.

• Upvote 1

Intreb si io ca prostu' care n-a purtat bazon in viata lui: muncitoreasca si clasica pudra de talc nu e buna ?

Intreb si io ca prostu' care n-a purtat bazon in viata lui: muncitoreasca si clasica pudra de talc nu e buna ?

Pudra de talc e bună în papuci, dar în bazon unde presiunea e foarte mare, şi combinată cu frecare, mie mi-a făcut probleme. Oricum după ce încerci o cremă gen Xenofit n-o să mai vrei să auzi de pudră de talc sau alte tratamente.

Nu stiu ce fac marii ciclisti dar cam de trei ani incoace, asa cam de cand verile sunt mai mult decat toride, m-am trezit ca daca nu folosesc o crema special pentru asta, imi ia foc ... si la propriu si la figurat, pana la producerea de rani. Desigur este vorba de turele mai mari de 50 km sosea.

Stiu ca sunt doua specte care trebuie combatute: umezirea pielii rezolvata de ungerea cu o grasime, de preferabil care se indeparteaza greu (ex. seu de cerb, nu radeti ca exista chiar pentru ciclism), eventual aditivi care sa neutralizeze diferitele enzime nocive: ureaze, proteaze.

Intr-un context al lipsei ofertei pe piata din Cluj am luat un produs echivalent destinat pentru o alta categorie de varsta.

Sunt curios sa aflu daca ati avut nevoie de astfel de produse, ce ati folosit si cat de eficiente vi s-au parut.

Poti sa folosesti orice crema anti-iritatii datorate frictiunii, cum ar fi sanosan nu stiu cum cu zinc pentru copii (in teorie) eu am luat odata ceva mai scump de pe bike24 si flaconul era cam mic pentru banii dati

Eu am luat in vara o cutie de Assos, care cred ca e printre cele mai scumpe, o folosesc sa ma dau in zona pantalonilor si la alergat, deci foarte des, si inca mai am juma' de cutie, tine mult. O sa incerc si una de bebelusi, Bepanthene, cred ca face acelasi lucru la un pret mai bun. Oricum, dupa crema de bazon, ciclismul e un alt sport...

seu de cerb are la baza si xenofit second skin

In link-ul postat mai sus (Rezultate test) la produsul Xenofit este specificat "Hirschtalg".

Hirschtalg = seu de cerb 

Stie care unde gasesc xenofit second skin in Cluj ? Nu as da comanda din Germania pentru 1-2 tuburi. Cam la cate aplicatii ajunge un tub ?

Pe mine mă ţine cam un an. Nu este în Cluj, da te anunţ dacă facem comandă de pe undeva.

Oki Radu , astept un semn cand se da vreo comanda, mersi

Am luat pana la urma crema xenofit si este GENIALA .is la fel de incantat de ea ca de saua smp hybrid

• Upvote 1

In germania , a venit timpu si pentru schimbat transmisia si am dat comanda de dincolo , 5 E cutia .

virusule am vazut si la noi pe siteuri in 2 locuri unu e mosion roata si celalalt imi scapa acum si pretul e 30 si 20 lei deci undeva tor pe acolo pe la aia 5 euro si transportul e mai iefti

In Timisoara, magazin paralpin e cel la 20ron.

Am gasit si site-ul lor unde au afisati distribuitorii: xenofit.ro.

Pretul recomandat este 21 ron.

Tzutzi si eu am vazut la noi, dar transportul era mai scump ca si din germania (pentru ca am dat mai multi comanda si am impartit 10 euro la mai multi )

Rares in cazul tau mi-am dat seama ca asa s-a intamplat eu ii spuneam virusului ca gaseste si la noi, iar daca e interesat sau daca mai sunt din cluj interesati rezolv eu cu transportul ca vreau sa imi comand si eu. Luni o sa trimit pe cineva sa imi cumpere deci eventualii doritori din Cluj sa ma anunte pana Duminica seara.