omrimitza

Problema butuc cu viteze integrate

Recommended Posts

Salut tuturor! Am desfacut un butuc cu viteze integrate (shimano nexus 8) pentru a-l gresa , dar dupa asamblare am observat ca oricat as schimba vitezele  nu schimba deloc. Am atasat o schema cu axul butucului. Multumesc

post-14114-0-94672700-1361709550_thumb.png

Trimite-i-l lui Lucian să ţi-l refacă.

Cum l-ai desfacut? Ai demontat fiecare piesa sau doar partial? Cea mai mare problema la montare il prezinta un arc spiralat care trebui tensionat corespunzator si introdus intr-o pozitie precisa.

E vorba de reperul 174 din desenul tau.

L-am demontat partial adica fara caseta de viteze si tija aceea care vine pe ax.  Mentionez ca acea tije se roteste complet(pana unde are ea limita pe ax) la rotirea schimbatorului pana in ultima viteza.

Revin vitezele merg pana in a 4 a. De la  viteza 5 merge parca ar fi in prima, la fel se intampla si cu viteza 6 , 7 si 8.

Si eu am patit la fel cu primul Nexus 7. L-am demontat complet si dupa montare mergeau doar patru viteze. 

Abia dupa ce am gasit un tutorial mai detaliat pe net am reusit sa-l rezolv. La mine problema a fost acel arcusor pe care nu l-am tensionat corect.

143047.jpg

Si eu am patit la fel cu primul Nexus 7. L-am demontat complet si dupa montare mergeau doar patru viteze. 

Abia dupa ce am gasit un tutorial mai detaliat pe net am reusit sa-l rezolv. La mine problema a fost acel arcusor pe care nu l-am tensionat corect.

143047.jpg

Asta e puzzle-ul lui Chuck Norris!

• Upvote 2

Maaaare curaj sa desfaci asa ceva! Chuck Norris e istorie!

Nexus au in general problema cu saritul din viteză uneori sau e chestie de reglaje? Mie mi se mai întâmplă sa mai sara, de obicei cand fortez, viteza 8.

Nu e reglat bine, mai intinde putin cablul.

Am si un butuc cu 12 viteze. Deocamdata e demontat partial, dar cine stie...

12 viteze? Cine-l face? Stiu de alfine cu 11 si rohloff cu 14...

Nexus au in general problema cu saritul din viteză uneori sau e chestie de reglaje? Mie mi se mai întâmplă sa mai sara, de obicei cand fortez, viteza 8.

În a 8-a îmi mai agaţă şi mie nexusul câteodată. Dacă e reglat perfect (liniile alea două galbele sunt aliniate perfect în treapta a 4-a) sare foarte rar. Defapt cred că mai degrabă nu intră în viteză decât că sare....

Am rezolvat. Problema era dupa cum zicea Lucian acel arcusor nu era tensionat. Multumesc mult pentru ajutor Lucian. 

În a 8-a îmi mai agaţă şi mie nexusul câteodată. Dacă e reglat perfect (liniile alea două galbele sunt aliniate perfect în treapta a 4-a) sare foarte rar. Defapt cred că mai degrabă nu intră în viteză decât că sare....

Aliniate sunt liniile, dar cum ziceai si tu, se simte ciudat cand e sa schimb intre a 7 si a 8 sau invers, ba nu schimba uneori, ba imi sare.

Cineva imi zicea ca trebuie facut si un reglaj in mers...

salutare! detin si eu de curand o viva wire cu butuc nexus 8 SG-SG-8R20. butucul pare in regula (schimba toate rapoartele), doar ca in momentul cand merg si  ma opresc din pedalat (dar bicicleta merge) se aude un mic huruit (ca si cum nu ar fi gresat butucul). a mai intampinat cineva problema asta? multumesc anticipat!

Poate chiar nu e gresat.... Trimite-i-l lui Lucian să ţi-l facă.

multumesc de sfat, Radu! Lucian, imi poti da un nr de telefon sa pot lua legatura cu tine? multumesc anticipat! 

Salutare,

Am cumpărat de curând o bicicleta cu un butuc Nexus cu 7 viteze si frână roller coaster care avea un joc mare.

La desfacerea franei am găsit conul din partea franei uzat si probabil trebuie schimbat si cosul cu bile( cos cu 11 bile de mărime 3/16 inchi )

DIn specificatiile Shimano am găsit codurile celor 2 piese uzate .

Unde credeți ca pot comanda cele 2 piese?

Pe siteul Shimano scrie ca ROM Eurotrade este reprezentantul Shimano in România .

Multumesc anticipat.

e cineva prin Bucuresti care sa stie sa desfaca Butuci Nexus? 

Nu prea pot sa trimit pana la Lucian si as vrea sa mi-l desfaca cineva ptr o intretinere. Are 1 an jumate de utilizare intensiva prin intemperiile din Bucuresti si parca nu mai schimba ca la inceput :)

La bikezone mi-au zis ca le desfac. N-am fost cu el inca, tot imi mai sare din viteză.