omrimitza

Problema butuc cu viteze integrate

Recommended Posts

Solutia tuturor problemelor :

Poate chiar nu e gresat.... Trimite-i-l lui Lucian să ţi-l facă.

Trimite-i-l lui Lucian să ţi-l refacă.

Da serios - eu n-am găsit încă pe nimeni altcineva care să aibă măcar pretenţia că ştie să repare butuci cu viteze.

CristiC, Radu, credeti-ma ca l-as trimite instantaneu. Dar trebuie sa trimit roata cu totul, ca daca il scot, dau jos, poate risc sa il fac praf cand il montez la loc. Ca sa nu mai zic de timpul pierdut pe curieri si banii dati la ei. 

Lucian, toti te iubim, si ca tine nu gasim :) 

CristiC, Radu, credeti-ma ca l-as trimite instantaneu. Dar trebuie sa trimit roata cu totul, ca daca il scot, dau jos, poate risc sa il fac praf cand il montez la loc. Ca sa nu mai zic de timpul pierdut pe curieri si banii dati la ei. 

Lucian, toti te iubim, si ca tine nu gasim :)

Pai vad ca esti din Bucuresti, vezi ca pe topicul cu donatii se aduna chestii care vor fi trimise lui Lucian, inclusiv roti, poate te lipesti si tu acolo cu trimisul. Inapoi nu stiu cum primesti roata, dar te descurci :D

Deja a inceput sa-mi placa sa demontez/montez Nexusuri. Saptamana asta am primit 3 comenzi de servisare. Unul l-am facut, unul abia a venit si unul e pe drum. In curand o sa reusesc sa le montez cu ochii inchisi.

Stiu un mare mecanic de la un mare magazin dintr-un mare oras, ce a spus ca nici prin cap nu-i trece sa repare vreun gearhub. Si nici piese de schimb nu vinde. S-a stricat, gata! altul nou. 5-6 milioane + manopera, pentru un Nexus 7.

Eu primesc orice butuc cu una, doua, noua sau chiar paişpe viteze. Puteti trimite roata intreaga, poate  e nevoie si de o centrare sau o pana ceva. Trimiteti cu incredere prin Posta intr-o cutie de carton bine captusita. Inapoi trimit tot prin Posta cu plata ramburs.

Atentie! Nu prea am piese de schimb. Doar demontez complet, curat, inspectez, gresez si reglez. Unde se poate repar, unde nu, trebuie piese de schimb. Piese care nu prea se gasesc in România.

• Upvote 1

Salutare. Am un butuc Nexus inter7 pe care l-am desfacut si curatat minutios,acum la ansamblare urmeaza gresarea. Cu ce ar trebuii sa-l gresez? vaselina sau ulei?

Cu vaselina! Nexus 7 nu e sigilat si uleiul o sa iasa repede. Se poate baga si ceva ulei, dar bilele trebuie unse neaparat cu vaselina.

Imi spune si mie cineva va rog ce tip de vaselina se foloseste la inter nexus7?

multumesc!

Se foloseste ce se gaseste. Nu e un butuc pretentios si consuma fara mofturi aproape orice.

Buna ....am un butuc Nexus 4 si dupa cum schimba pare a fi ceva in neregula,cred ,cand schimb parca ar sari 2 trepte...

intrebarea este cum se regleaza corect...la Nexus 7 e usor,dar cum se procedeaza la Nexus 4?ca si la ala am vazut punctulet

galben...daca stie cineva sa ma lamureasca....Ms.

Salutare.

Acum vre-o 7 ani mi-am luat un Nirve, care are butucul din spate un Nexus 3. De când am luat-o a avut câteva hibe, uruia frâna şi butucul zgomotos. La un an după ce am luat-o, am mers cu ea la revizie, cum mi-au recomandat (şi gratis fiind), iar de atunci a început cea mai nasoală problemă. Imediat după ce am reintrat în posesia ei, la vre-o lună, am început să simt nisip în butuc. Am dat roata jos, şi am constatat, că acea garnitură conică, era pusă invers, practic se observa spaţiu între granitură şi cămaşa butucului. Astfel, l-am desfăcut după o documentare prealabilă şi întradevăr era plin de vasilină cu praf-nisip. Am curăţat, am refăcut, toate bune până anul următor, când un amic a căzut cu bicla şi mi-a zăpăcit-o, iar din lipsă de timp, am dus-o la un service, de unde am preluat-o cu altă problemă... în treapta 1 îmi sărea dacă apăsam mai tare în pedală (eu plecarea de acasă o fac în pantă). Îmi fac timp şi desfac butucul pentru inspecţie şi constat următorul lucru, că unul din clicheţii responsabili cu treapta 1, lipseşte. Tristeţe mare! În rest butucul e impecabil, nu prezintă urme de uzură pe conuri, bilele sunt întregi şi nici urme de la cum sărea în treapta 1 nu sunt. Acum folosesc doar vitezele 2 şi 3, şi foarte rar 1. Vreau să readuc la viaţă butucul complet, şi întreb, cumva are cineva un butuc nexus 3 stricat, sau piese din el, sau cunoştinţe cu piese din butuc nexus 3?

Mulţumesc anticipat

Si eu am patit la fel cu primul Nexus 7. L-am demontat complet si dupa montare mergeau doar patru viteze. 

Abia dupa ce am gasit un tutorial mai detaliat pe net am reusit sa-l rezolv. La mine problema a fost acel arcusor pe care nu l-am tensionat corect.

143047.jpg

Salut Lucian ,

Mi-am bagat si eu "nasul"  intru-un astfel de butuc mai precis schimba vitezele bine dar faceaun zgomot deranjant ca urmare am tras concluzia ca nu este suficient de gresat si l-am desfacut si gresat "corespunzator" de nu mai are decat doua viteze  .

In concluzie vreau sa ti-l trimit spre tratament  ,transmite-mi te rog  adresa de livrare.

Lucian nu se mai află printre noi... a plecat într-un loc mai bun...

(a plecat în anglia) ;))

• Upvote 1

Si acolo nu are net? Are, cum sa nu aibe:-) raspunde el, cum sa nu raspunda:-) doar ca nu mai repara.

Lucian nu se mai află printre noi... a plecat într-un loc mai bun...

(a plecat în anglia) ;))

@@MLADEN, daca eram moderator iti dadeam un ''Mute'' instantaneu, glume d-astea cam morbide nu se fac ...

• Upvote 1

Sunt plecat din țară până la vară cred.

Asa am pățit și eu prima data, după montare mai mergeau doar patru viteze.

Mai încearcă. Găsești pe forumurile străine niște tutoriale mai detaliate.

@@MLADEN, daca eram moderator iti dadeam un ''Mute'' instantaneu, glume d-astea cam morbide nu se fac ...

... dar nu eşti aşa că ţi-am blocat eu contul, şi aici şi pe dirtbike. :P

Acu' serios:

Dacă ţi s-a părut deplasat postul meu de mai sus, mergi cu mouse-ul pe el şi dai click pe Report/Raportează. Valabil pentru oricine.

Şi acu' din nou neserios:

Eşti rasist? Ai ceva împotriva umorului negru?

În altă ordine de idei, încearcă să nu te gândeşti imediat la lucruri negative, fii mai pozitiv,... ca Charlie Sheen XD

• Upvote 2

@@LucianTheOne: Cum te descurci cu ghidonul pe dreapta?

Acu' serios: daca Lucian a plecat, in Romania nu mai stiu pe altcineva care sa isi bage nasul cu sanse de reusita.

Nu cred ca la Galati foloseste informatia mea, dar in vestul tarii cred ca e utila: am gasit in Szeged (Seghedin, Ungaria) un nene care repara orice butuci cu viteze incorporate. Poate fi contactat in limbile maghiara, engleza, germana, olandeza: http://www.agyvaltoszerviz.com/english/

Acu' serios: Tot respectul si consideratia pentru Lucian, dar chiar crezi ca e singurul in masura sa intretina asa ceva? Chiar ii cunosti pe toti ceilalti locuitori care au mai ramas in tara? Pe bune?

Cu tot respectul, nu am scris: "Cred ca e singurul".

Am scris "Nu mai stiu pe altcineva".

E o mica diferenta de nuanta.

Pe bune.

Inainte de a sari la jugulara, te rog sa citesti cu atentie ce a scris ala pe care il combati.

Daca stii pe altcineva, cred ca informatia ar fi binevenita. 

Eu am adus o informatie, tu ai adus doar o postare cu samanta de galceava.

Chiar ma intereseaza subiectul, pentru ca trei din cele patru biciclete ale familiei sunt cu vitezele in butuc (Alfine si Rohloff). Iar la Rohloff, chiar nu am nici cea mai vaga idee cine s-ar baga in tara. Astept informatia utila. 

Sanatate!

Dacă mai ai garanție la el și ții la ea cred că trebuie să apelezi la un service autorizat - de la Timișoara la Budapesta nu e așa mult...