omrimitza

Problema butuc cu viteze integrate

Recommended Posts

@@BogdanTimisoara, cred, de fapt sunt convins, ca intentia lui @@BodoC era sa incurajeze cautarea in continuare a cuiva indemanatic care sa se bage la asa ceva, pentru ca prin mesajul tau ai cam taiat orice speranta pentru teritoriul tarii. Eu m-as baga la un Nexus si cred ca l-as dibui insa ar trebui sa fac practica pe un produs propriu si nu am asa ceva.

Iar eu incurajez pe oricine care detine informatii in acest sens, sa ni le impartaseasca fara ironii.

Nu stiu ce am taiat si cui am taiat, repet si subliniez ca eu (EU) nu stiu service-uri de incredere.

Pe un alt topic tot despre butuci cu viteze integrate, cineva s-a plans de problemele tehnice suplimentare pe care I le-a facut un service, probleme care, daca nu ma insel, s-au remediat tot apeland la Lucian.

Asa ca eu as prefera un mester popular cu experienta, decat un "autorizat" sau un "agreat" fara experienta. Dar asta este doar optica mea.

Nu am apelat niciodata (inca) la Lucian, dar dupa review-urile pozitive ale clientilor sai, nu m-as sfii sa o fac. Nici nu il cunosc, deci daca cineva crede ca am vreun motiv da il laud nejustificat sau exagerat, se inseala.

Astept in continuare informatii pertinente despre srrvice-uri (sau mesteri populari) de incredere si cu experienta in materie.

@@otsdr: multumesc de informatie, nu stiam de acest service. Intr-adevar, Budapesta e la 3 ore de Tm. Momentan nu am nicio problema nici cu Rohloff-urile, nici cu Alfine, dar e bine de stiut pentru orice eventualitate. Cu Rohloff sunt chiar foarte mici sansele sa apara necazuri, dar si astea au consumabile. Garniturile de carton am invatat sa mi le schimb singur, dar deja la simeringuri (cand va fi cazul) as prefera sa nu imi mai bag labutele.

De întreținut un gearhub poate orice.

E oleacă mai greu la demontat și foarte greu la montat. Nici eu nu cunosc pe nimeni care se ocupă de așa ceva.

Va salut in primul rand, acesta este primul meu post.

Am o bicicletă cu butuc shimano alfine 11, luata sh. De la inceput nu a functionat normal . La retrogradarea vitezelor, se ducea doua trepte la o singura apăsare. La scurt timp la o sarcina mai mare a scapat in treapta a doua. Apoi problema a devenit mai frecventa. Totusi uneori se întâmplă să tragă bine in a doua si la sarcini mari. Am inteles ca e o problemă cunoscuta la acest butuc sa scape a doua treapta. I- am pus un ulei de mecanisme fine. Ceva ieftin din tara,  de 8 lei, un ulei , pt masina de cusut , cum se mai spune. Cred ca nu i- a facut bine. Scapă uneori si in alte viteze, uleiul a curs între timp. Schimba vitezele cam aiurea. I- ar trebui o revizie de specialitate, poate si demontatare. As dori un sfat,  poate Lucian ma poate ajuta. Sincer nu as mai lua inca o data o bicicletă cu butuc automat, foarte pretențioase. Iti fac viata grea, si dupa parerea mea opun multa rezistență la înaintare. Nu mai zic ca sunt si grele. Am vrut o bicicletă robustă,  sa merg cu ea la pescuit, si r&m komfort de lux, e intradevar robustă, dar butucul nu se ridica la asteptări.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu problema pecare ai ridicat-o, se pare ca ai avut tu ghinion cu butucul, dar asta nu conduce la concluzia generala ca bicicletele cu speedhub ar fi o pacoste.

In ce priveste mitul greutatii: intr-adevar, butucul cu viteze incorporate este mult mai greu decat un butuc cu caseta.

Dar per ansamblu, daca pui in balanta:

- pe de o parte butuc cu caseta, lant cu 114 zale, deraior de pinioane, angrenaj cu 2-3 foi, deraior fata, doua shiftere plus camasile si cablurile aferente

- pe de alta parte butuc cu viteze incorporate, lant mai scurt, angrenaj singlespeed, un shifter

diferenta va deveni nesemnificativa (comparatia intre o echipare Rohloff plus toate accesoriile si o echipare XT 3x9 viteze, duce la o diferenta totala de 150 grame).

Mai sunt si alte diferente semnificative privind mentenanta si uzura componentelor, asta presupunand ca nu ai de la bun inceput necazuri tehnice. In cazul asta, in Romania e cam nasol.

În ce sens i-ai pus ulei? Alfine 11 e cu baie de ulei, uleiul nu se completează, se schimbă complet. Trebuie dus la un service de specialitate, nu e o manevră de făcut acasă decât dacă ești foarte priceput și ai o droaie de scule. Dacă scapă ulei problema e clară, e un o-ring undeva rupt.

Salutare, 

Cum Lucian pare ca s-a indragostit de tara lui Shakespeare am si eu nevoie de o recomandare pentru servisarea unui butuc Alfine 11, de preferat in Bucuresti.

Am dus bicicleta la un service unde, printre altele, au schimbat si uleiul butucului. Nu am idee ce ulei s-a folosit insa cert este ca s-a scurs tot din butuc. 

Salut baieti !

Cine imi poate spune unde pot repara un butuc Nexus 7 ?

Multumesc anticipat ! :">" alt=":">" data-emoticon="true">

Salut,

Am nevoie si eu de un sfat! detin un butuc Shimano Alfine 8 si am inpresia ca in momentul in care pedalez in spate merge greu. Este normal sau are probleme in interior? In ultima viteza -8, la pedalare rapida, angrenajul scoate un zgomot ( zici ca sunt calare pe avion) si daca iau picioarele dupa pedale,

butucul angreneaza si pedalele. Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri?

Multumesc