by.ebis

Remorca cu o singura roata

Recommended Posts

deschid acest topic pentru ca vreau sa-mi fac si eu o remorca cu o singura roata, iar in urma "sapaturilor" am gasit mai multe modele, fiecare cu avantajele si dezavantajele lor... asa ca voi supune spre dezbatere fiecare model pe rand(sper sa comentati modelul prezentat si nu un altul, pentru a putea mentine o anumita continuitate a topicului)

Am avut Extrawheel, modelul vechi, si l-am folosit la cateva ture scurte. E trailerul care mi-a placut cel mai putin.

vechea generatie "Extrawheel" :

Imagine postată

Imagine postată

nu am mai gasit greutatea proprie a acestui model, dar daca tin bine minte era mai greu dar nu cu mult decat noul model(e nou de cativa ani deja...)

Avantaje:

- greutatea redusa(pana in 5Kg)

- roata care poate fi folosita ca roata de rezerva pentru bicicleta(pot fi montate roti de 26",27" si 28")

- sistemul de prindere se poate desface singur in cazul unei situati care ar putea duce la rasturnarea bicicleteiImagine postată

Dezavantaje:

- gentiile sunt prinse cu ajutorul unei plase, nu cred ca ofera o fixare buna si foarte stabila

- gentiile trebuiesc incarcate egal pentru a nu dezechilibra remorca si mai departe bicicleta

in postarea de mai sus (pt cei care nu au chef sa citeasca tot articolul, desi nu e lung) e o remorca din vechea generatie modificata pentru a se putea monta genti "de porbagaj normale", proprietarul a demontat aparatoarea care acoperea cam o treime din roata, a montat o aripa normala si a sudat de cadru doua "trapeze" pentru genti

Imagine postată

un filmulet de prezentare

Noul model(nu mai stiu in ce an a aparut dar are deja ceva vechime)

Imagine postată

cu gentiile montate

Imagine postată

Greutate: - furca si cadrul 2.15kg

- aparatoarea 0.3kg

- QR 0.24 - 0.26KG (130 - 155mm, 155 - 210mm)

- roata depinde de cea pentru care optati 1.5 - 2.5kg

- gentiile in functie de model

Cam aceleasi avantaje si dezavantaje ca si modelul mai vechi(mai putin chestia cu plasele de ancorare)

Nou versus vechi

Imagine postată

Exista mai nou si posibilitatea atasari dupa o bicicleta 29", folosind o furca mai lunga decat cea standard cu 12mm

Am uitat sa mentionez capacitatea de incarcare recomandata de producator pentru ambele modele e de 35kg

unde se gasesc de cumparat la noi si care ar fi greutatea maxima suportata (se pot prinde si la cadre de carbon)

multumesc

gasesti si pe la noi, dar Topeak. cauta Topeak Journey Trailer. preturile sunt la fel.

se poate monta pe orice tip de cadru(nu vine nici o piesa in contact direct cu cadru), singura schimbare necesara este inlocuirea QR cu cel potrivit 130 - 155mm sau 155 - 210mm(remorca se prinde de acest QR special), e mai sus in al patrulea post o poza(a treia) cu un prim-plan pe QR

de montat clar se poate monta, acum trebuie vazut insa daca cadrul respectiv poate rezista insa si la torsiunea suplimentara care poate aparea

despre Topeak Journey si alte astfel de remorci, voi posta peste cateva zile mai detaliat

asa cum am scris la inceputul acestui topic vreau sa-mi construiesc o remorca  cu o singura roata, asadar experienta mea  e ZERO... sau tinde la zero, am folosit pana acum doar doua modele de remorca, insa cu doua roti, una cu prindere pe lateral de cadru si una cu prindere pe teava de la sa

Sunt curios daca cineva a construit asa ceva. Eu am construit structura uneia pe doua roti, perfect functionala. Unii spun ca nu e de aratat.

Din ce material? Aluminiu, otel, sudura de care?

Merita efortul?

LucianTheOne a realizat chiar mai multe, pe care le-a si prezentat pe forum(trebuie rascolit caci nu mai stiu unde anume)

de meritat vede fiecare in parte daca merita, Extrawheel Voyager costa intre 269 si 330$, asa ca eu unul cred ca merita sa incerc sa fac una

Una din remorci am folosit-o timp de 4 ani la transportat marfa, cumparaturi si turism. Am vandut-o unui client care o foloseste in continuare.

Alta remorca am folosit-o 2 ani la cicloturism, apoi i-am vandut-o lui Anton Duma care a strabatut toata Europa cu ea.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/1789-mi-am-facut-trailer/

la noi in tara nu stiu daca ar rezista sistemul acesta de prindere la cate denivelari, gropi si cratere sunt pe soselele noastre.

misto ideea si nici greutate mare nu are tot utilajul

da nu prea sunt fiabile 

la noi in tara nu stiu daca ar rezista sistemul acesta de prindere la cate denivelari, gropi si cratere sunt pe soselele noastre.

… la ei sistemul a rezistat si rezista …

da nu prea sunt fiabile 

... si s-a dovedit fiabil.

Kare o fi jmekeria?!?

Frank: acum doi ani in Budapesta m-am intalnist cu niste cicloturisti englezi, care au avut mari probleme cu sistemul de la extrawheel. Pe de alta parte au avut probleme si cu cadrul de la tandem, deci poate era si de la ei :)

Eu, din pacate, nu am prea folosit-o.

Conditii in care “ei” au testat

5780718.jpg

Incearca sa intelegi discutia asta din 2007.

P.S. La inceputul acestui an am avut ocazia sa intrebam pe unul din protagonistii din link-ul de mai sus despre diferenta intre Extrawheel si BOB, avantaje, dezavantaje, ...

Nu vreau sa faca reclama pentru acest produs dar tema "carucioare" ma intereseaza si fascineaza de ani de zile X_X .