bogdanell.xc

Shimano Deore XT RD-M772 sau Shimano XTR M971 model 2007

Recommended Posts

Salut, am vazut XTR-ul ala pe maros la 240 lei...stiu ca e un model din 2007, insa schimbatorul e nou si banuiesc ca este inca foarte performant, mai ales la banii astia. Chestia care ma "macina" pe mine, e daca are sens sa trec de la XT RD-M772 la XTR-ul de mai jos.

Pe mine unul m-ar tenta, voi ce ziceti?

http://www.marosbike.ro/preturi_PIESE_-_Schimbatoare_spate/Schimbator_spate_Shimano_XTR_M971-763.html

Sunt noi, logic ! Iar pretul e foarte bun ! Intre XT772 si XTR971 as lua XTR

daca atunci cand actionezi maneta xt-ul tau face click si schimba viteza nu prea merita upgrade-ul la xtr. si ala va face acelasi lucru, doar ca scrie pe el xtr si e mai usor cu x grame care din nou nu te ajuta deloc.

daca te incanta cu ceva ca ai xtr pe bicicleta iti poate oferi un usor avantaj psihologic (pe care-l vei simti mai mult sau mai putin).

Intre XT772 si XTR971 as lua XTR

Numai ca el are deja RD-M772. In aceasta situatie, achizitia derailleur-ului RD-M971 nu se justifica.

Si-l poate lua sa-l aiba de "rezerva" sau pe cand XT-ul isi da obstescul sfarsit... ocazia tot ocazie este. Dezavantaj eu nu vad, dar asta e doar punctul meu de vedere

@bogdanell.xc:daca vei putea obtine pe al tau la vanzare un 150,160lei,vei ramane cu paguba cam 80,90lei,dar cu un schimbator xtr nou nout.Daca socotesti ca te avantajaza treaba asta,atunci fa-o!

Orice intrebare de acest fel, al carei enunt contine "merita", chiar nu merita un raspuns...

Parca v-a lovit ciomagul in occipital.

Eu, de exemplu am XT Shadow si,sincer, e impecabil. Dar daca iti place si "i-ai pus gand rau", ia-l!. Cum s-a mai spus si mai sus, pretul e ok.

Daca mai ai o bicicleta care o folosesti in principal la plimbari usoare, daca ai bani de ce nu? Dar ca sa inlocuiesti XT-ul de pe bicicleta nu se merita. Motivul e ca nu are tehnologie shadow si oricum, XT-ul e deja destul de performant.

(parerea mea :) )

Avand XT shadow deja nu merita ,dar daca ai avea de ales intre cele 2 (fara sa ai nici unul) atunci,da merita sa iei XTR-ul la banii astia fata de un XT

Majoritatea ar prefera un XT Shadow decat un XTR nonshadow.

eu nu :))

am mers pe xt non-shadow multa vreme si merge la fel de bine.

shadow nu face nimic, marketing de duzina.

Eu zic chiar ca se "desira" cam mult si agata toate crengile...

eu n-am reusit sa agat nimic... daca e sa agati, agati oricum intai cu pedala cam orice bat care sta pe loc. sau daca prinzi un bat pe care ti-l arunca roata fata, poti sa ai si mama shadow ca oricum se baga pana la spite.

Cum au zis si altii mai sus , cred ca e o investitie inutila si destul de costisitoare .

"Shadow" în sensul că nu joacă aşa de mult la denivelări.

Dacă făcea Shimano mai demult Shadow-ul, nu aş mai fi trecut pe Sram.

Dacă făcea Shimano mai demult Shadow-ul, nu aş mai fi trecut pe Sram.

Asta io unul n-o mai cred...

"Shadow" în sensul că nu joacă aşa de mult la denivelări.

Cu toata mama lui de shadow tot balangane ca mataranga de magarus fata de SRAM.

Tocmai de accea, pentru ca, fiindca si intrucat balanganea au adus acea imbunatatire cu blocaj, momentan doar pe XTR.

Deci, prin urmare, asadar, SRAM la capitolul "stat-launloc" e mama lor. :D

PS nu ling in dos pe SRAM ca io merg pe Shimano, dar realitatea asta e care se afla pe persoana fizica schimbator spate.

• Upvote 2

Asa e... Balangane ca toti dracii XT-ul shadow. Are el alte plusuri dar nu asta.

Asta io unul n-o mai cred...

Cu toata mama lui de shadow tot balangane ca mataranga de magarus fata de SRAM.

Tocmai de accea, pentru ca, fiindca si intrucat balanganea au adus acea imbunatatire cu blocaj, momentan doar pe XTR.

Deci, prin urmare, asadar, SRAM la capitolul "stat-launloc" e mama lor. :D

PS nu ling in dos pe SRAM ca io merg pe Shimano, dar realitatea asta e care se afla pe persoana fizica schimbator spate.

Atunci îmi pare bine că am trecut pe Sram. :D

Am avut si eu nevoie sa fac aceasta alegere, ambele erau la 240lei si am ales xtr-ul, desi versiune mai veche, a fost candva de top:) Eu nu cred ca modelul shadow m-ar ajuta mai mult, pentru ca pe pinioanele mici, este iesit in afara intregul schimbator, doar pe cele low ar fi mai protejat.

stima,

Radu

Merci baieti, o sa tin cont de parerile voastre, proabil il voi achizitiona(nu de alta, dar mi s-a pus pata pe el).

@MBZ si MLADEN: Sunteti tare destepti, ăăă, pardon, simpatici.

Noi recunoaştem, dar acu' recunoaşte şi tu că erai hotărăt 100% să-l iei înainte să faci topicul.

:)