bogdanell.xc

Shimano Deore XT RD-M772 sau Shimano XTR M971 model 2007

Recommended Posts

Ma bogdanele, io n-am atributele alea, Mladen le are.

Pe mine ma acreste intrebarea, realmente tampita, daca merita ceva, atata vreme cat nu este foarte detaliat scopul si diferenta de competenta(nu a sculei ci a ta) in atingera scopului.

Iar legat de luat nuj ce pentru ca am gasit ieftin, e ca si cum ai zice "Am consoarata excelenta, dar am gasit una mai ieftina si care cred ca drege ciorba mai bine, merita?"

Dupa asumare si verificare, numai tu poti spune daca merita.

Altfel nu este decat un transfer de asumare, si daca nu vei fi pe deplin multumit, toti cei care au spus ca "merita" sunt niste boi carora le vorbeste gura fara ei.

Zi tu ca sunt simpatic! Merita sa fiu simpatic?

• Upvote 1

"Am consoarata excelenta, dar am gasit una mai ieftina si care cred ca drege ciorba mai bine, merita?"

Dupa asumare si verificare, numai tu poti spune daca merita.

Mebe..sunt ferm convins ca daca in cazul XTR-ului, daca dupa verificare decizi ca nu merita, te poti intoarce la XT, in cazul consoartei nu e valabil..

...] in cazul consoartei nu e valabil..

Sa mori tu?

Ai vazut vreun avocat de divorturi sa fie muritor de foame?

Cum schimbi piesa asa schimbi si "piesa" daca nu e fit to groupset. :D

• Upvote 2

Eu am avut timp de 2 ani XTR M 971. Merge perfect, dar si XT ul face la fel. Eu l-am luat,pt. ca mi-a placut ,enorm,design ul.

La manete, in schimb, cred ca XTR e superior,fata de XT.

Mai, sa-l folosesti sanatos si sa te bucuri de el. Simt totusi nevoia nevoia sa spun ceva:

Nu degeaba sunt facute/vandute pe categorii si chiar si pentru un diletant diferenta se simte. Se simte la lucratura si la prezentare ptr inceput dar... daca nu esti un sportiv de performanta care speculeaza fiecare zecime in minus la schimbare (apropo cica sram este mai rapid) inafara de optiunea "volan cu trei spite in loc de patru" de la o masina ptr care mai dai niste bani in plus nu obtii nimic. Bucuria Mono Jacks

Sa il folosesti sanatos!

Acum daca tot le ai pe ambele si eu am ales xtr-ul as vrea sa-mi spui avantaje/dezavantaje.

Multumesc.

stima,

Radu

Merci, radu. Despre XTR inca nu-ti pot spune inca nimic, ca nu l-am montant, doar cand da caldura, ca nu-mi place sa ma dau pe frig orice echipament as avea, insa despre XT nu-ti pot spune decat ca pana acum s-a comportat excelent, schimba foarte fin, nu l-am reglat deloc de cand am bicla(august 2011, cumparata SH), si ca sta fix la locul lui, nu se balangane deloc.

Eventual, daca ai apucat sa te dai cu XTR-ul, spune-mi si mie niste pareri, sa il folosesti sanatos si tu.

Multumesc,

La mine a fost trecerea de la alivio (modelul vechi) la acest xtr, diferenta e enorma, cu niste manete Deore se misca exemplar, am fost zilele astea si cand au fost -20grade si nu am avut decat un mic lag din cauza frigului, dar la peste -10 grade merge foarte bine si sta la locul lui.

Cum am zis, puteam sa-mi iau si eu xt-ul shadow (ca si al tau), dar am ales xtr-ul. Probabil am gresit, probabil nu, dar ambele erau la acelasi pret.

stima,

Radu

Vei vedea si vei simti pe pielea ta aceasta diferenta!Sa-l stapanesti sanatos si ne spui feedback-ul!

Majoritatea ar prefera un XT Shadow decat un XTR nonshadow.

Eu as alege XT Shadow pentru ca are arcul mai tare dacat XTR nonshadow si asta e un avantaj zic eu mare .

a avut numai shimano deci nici macar nu stie ce e ala un arc tare... da trebuie sa faca si el 100 posturi cumva.

• Upvote 1

Am avut shimano xt dar nu modelul shadow insa m-am dat si pe xtr nonshadow si pe xt shadow , parerea mea este ca xt shadow este mai rigid. Pinkbike m-am dat si pe bike de dh echipat cu XO si am vazut cum e sa ai arc tare . Nu mai urmaresc sa fac 100 de posturi , mi-am dat si eu propria parere de aceea este forum nu ?

Parerea mea este ca primul avantaj este ca la revindere XTR-ul are sanse mai mari sa obtina un pret bun decat XT-ul fie el shadow sau nu , apoi nu a spus nimeni ca un XT shadow nu merita fara de unul non-shadow , dar mai depinde si la ce sunt folosite , ca nu toti ajungem in situatii in care sa le facem praf , apoi acea tehnologie sa spunem ca diminueaza cu vre-o 20% sansa de a agata ceva . Eu daca as fi in situatia sa aleg dintre cele 2 la acelasi pret si neaparat unul trebuie sa aleg , tot XTR-ul as alege , dar eu merg mult pe sosea , nu prin padure , apoi ma incanta design-ul , greutatea si calitatea XTR-ului . Eu am avut un LX mult timp , dar era unul fiabil si destul de robust , fata de ce se gaseste acum pe piata .

Pac - din cate stiu eu , click-ul il face doar maneta , nu si schimbatorul , care doar se misca in 2 planuri .

Eu am avut un LX mult timp , dar era unul fiabil si destul de robust , fata de ce se gaseste acum pe piata .

Nu cred ca LX-ul tau de acum "x" ani este mai bun per total decat un SLX sa spunem.

Nici eu nu cred asta , dar fata de Deore-le actual chiar isi facea bine treaba . Apoi SLX-ul se claseaza unde fata de XT ? Am inteles ca ar fi mai mult de sosea decat de munte , mai mult trekking nu ? Si Saint-ul o fi numai de fite ?

Nu inteleg de ce ai spus "Eu am avut un LX mult timp , dar era unul fiabil si destul de robust , fata de ce se gaseste acum pe piata ." ca si cum ce se fabrica acum este inferior fata de ce se fabrica pe vremea LX-ului tau.

SLX-ul este sub XT si este de munte cum ii spui tu, Saint-ul este pentru downhill.

Nu cred ca Deore-ul 2012 este mai slab decat orice LX (din ce stiu eu la LX varianta de XC s-a renuntat de 3-4 ani), gandeste-te ca in fiecare an generatiile s-au upgradat. http://singletrackworld.com/2011/03/new-2012-shimano-deore-and-slx/

Pac - din cate stiu eu , click-ul il face doar maneta , nu si schimbatorul , care doar se misca in 2 planuri .

multumesc de informare, acum totul se leaga, am trait atatia ani in bezna necunoasterii!

as vrea sa stiu ce diferenta sesizati intre un schimbator deore si un xt,xtr, etc., ambele bine reglate - ma refer doar la functionare nu design, 'shadow', greutate si alte cele, asta pentru ca se tot vorbeste de ala-i sub ala s.a.m.d.

btw slx-ul e inlocuitorul vechiului lx din gama pentru mtb. lx-ul actual din cate stiu e pentru trekking/touring.

andrei - eu am vazut multe Deore-uri , dar 2010 - 2011 si sincer nu mi-au lasat o impresie prea placuta , dar asta e parerea mea . Intr-adevar acel LX avea 3-4 ani .

Diferentele dintre Deore si celelalte sunt mari si la calitatea pieselor / a finisarilor , dar si a fiabilitatii si tehnologiei incorporate . Tocmai aceste mici "atentii" la detalii fac diferenta dintre ele , tehnologia si materialele folosite . Cat timp toate au aceeasi functie , nu se poate decat unele sa fie mai usoare si rezistente , mai rapide si usoare , altfel ce sa le mai faca ? Restul nu este decat strategie de marketing ... ca exemplu Deore foloseste mai mult plastic , nefinisat extraordinar , cam orice atingi e plastic la manete si nu foarte rezistent la socuri , XT-ul arata mult mai bine , la atingere calitatea , designul si precizia se observa , iar XTR-ul le are pe toate , ultimele tehnologii , ultimele materiale descoperite ca fiind usoare si rezistente . Fizic la mersul pe bicla XT-ul si XTR-ul schimba aproape la fel de rapid , dar senzatia si precizia schimbarilor este ca diferenta de la condusul unui Golf la al unui M3 . Sper sa nu te fi suparat raspunsul , dar asta am simtit eu cand le-am testat anul trecut , eu avand linie XT pe a mea .

Aseara tocmai am vazut cum arata si ce face ultimul XTR fata de XT , iar prin noua tehnologie de reglare a arcului de la patina deja ajunge din urma STRAM-ul care exact cu asta se lauda , ca nu face zgomot si nu topaie atat de tare ca XTR-ul .

Practic sunt si eu convins ca nu o sa simt vreo diferenta intre XT si XTR-ul ce tocmai l-am achizitionat, insa mai mult e piticul ala de pe creier ce "se simte mai bine" daca am si R-ul ala din coada acolo.

dar acu' recunoaşte şi tu că erai hotărăt 100% să-l iei înainte să faci topicul.

:)

Mda, am avut dreptate.

Topicul va fi închis (pentru a se preveni vânătoarea de posturi).

Dacă cineva are un motiv bun pentru redeschidere să-mi trimită un PM.

diferenta de pret este de 20 ron in plus XTR .Voi ce ati alege? Am un  XT model vechi 2003 indoit  9 viteze.