bogdanell.xc

Shimano Deore XT RD-M772 sau Shimano XTR M971 model 2007

Recommended Posts

Daca retin bine minte este un topic pe aceasta tema : http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/12583-shimano-xtr-rd-m971-merita-sau-nu/

Eu am avut de doua ori XTR si tot trei ori XT. XT-ul, fiind shadow are arcul mai puternic. Insa isi face joc mai repede. XTR-ul are arcul mai moale, dar nu cu mult fata de modelul XT shadow si isi face joc mai greu.

Iti recomand sa mergi pe XTR.

am gasit un post  mai vechi  inchis am citit acolo mai multe pareri  scuze ca am deschis si eu (admin).multumesc pentru raspuns radu .se poate inchide.

diferenta de pret este de 20 ron in plus XTR .Voi ce ati alege? Am un  XT model vechi 2003 indoit  9 viteze.

E ca atunci cand trebuie sa alegi dintre doua Loganuri (unul mai nou sau altul mai vechi).

cn-bike, nu ai dreptate. Modelul XTR a fost candva de top, XT niciodata:)

Eu le-am incercat pe ambele cu diferite manete, Deore si XT. Asa ca XTR-ul pot spune ca e mai bun.

A fost doar un offtopic...

Sunt constient ca orice model XTR fabricat in ultimii 5-6 ani este mai fiabil si performant dacat ultimile modele de XT.

Momentan pe bicicleta mea mtb am montat un XT RD-M772( model 2012).

cn-bike, nu ai dreptate. Modelul XTR a fost candva de top, XT niciodata:)

Din moment ce se pune intrebarea din titlul topicului, nu prea ai experienta de a afirma asa ceva.

XT este un produs top, cu raport maxim calitate/pret.

XT R este evolutia modelului XT. pentru Race, usor imbunatatit ca greutate si design, evident cu un usor compromis de fiabilitate si la fel de evident cu un pret mai mare.

Daca esti asa un mare racer, este evident ca nu poti sa utilizezi XT care este pentru amatorii mediocri.

Anumite componente din gama XTR sunt intradevar mai bune decat cele din gama XT si justifica o chletuiala in plus.

Altele nu. Specific, schimbatorul nu este in acea lista de componente unde XTR este superior XT, exceptand greutatea.

Topice mixate!

Inteleg ce zici. Nu sunt eu un mare racer, din contra. Insa acel XT isi va face joc in patina foarte repede, in nici 1000 km. XTR ul are doua arcuri pt tensiunea lantului, astfel fortele sunt impartite si castigi fiabilitate + greutate.

Din moment ce le-am avut pe ambele si am tras de ambele cred ca pot raspunde.

Este o formulare generica "Daca esti asa un mare racer, este evident ca nu poti sa utilizezi XT care este pentru amatorii mediocri." si nu ma refeream la tine.

Eu unul folosesc RD XT M772 de 5 ani si nu am reusit sa-l belesc, desi nu l-am tinut deloc in batista.

Cunosc multe cazuri de XTR la care s-a mai tot ciomagit cate ceva in timpul asta. :)

Poti raspunde cu experienta de utilizator fireste, insa afirmatiile ca XTR a fost top(NU mai este?) si XT niciodata(pe ce te bazezi?) sunt usor exagerate, daca nu neconforme cu realitatea.

Este o formulare generica "Daca esti asa un mare racer, este evident ca nu poti sa utilizezi XT care este pentru amatorii mediocri." si nu ma refeream la tine.

Eu unul folosesc RD XT M772 de 5 ani si nu am reusit sa-l belesc, desi nu l-am tinut deloc in batista.

Cunosc multe cazuri de XTR la care s-a mai tot ciomagit cate ceva in timpul asta. :)

Poti raspunde cu experienta de utilizator fireste, insa afirmatiile ca XTR a fost top(NU mai este?) si XT niciodata(pe ce te bazezi?) sunt usor exagerate, daca nu neconforme cu realitatea.

Afirmatiile sunt putin exagerate, eu ma refeream ca XTR-ul ar fi topul, iat XT putin in urma. XT dupa ce isi face joc merge destul de bine si asa, insa ar fi bine sa dai jos patina si sa-i reduci jocul cu un ciocan. Pe urma mai merge la fel de mult. Insa nu poti zice ca nu are joc mare dupa atatia km.

Vis sa inteleg ca XTR Plus a rezolvat acea invidie a Shimano fan-ilor pe Sram referitor la acele probleme de stabilitate ?  

Azi mi-a sosit XTR-ul 971 si primele impresii sunt ca este mai usor decat XT-ul 771 care l-am avut pana acum 2 zile , mai robust si sincer la cum arata nu cred ca voi simti lipsa shadow-ului pe el . Daca nu am reusit sa troznesc XT-ul 770 si nici 771 , sper ca si acesta sa scape cu viata , tinand cont de faptul ca este primul deraior spate cumparat de nou . Am mai usurat bicla cu inca 50-60 gr datorita lui :D si sper sa ma inteleg bine cu el si ca el se va intelege bine cu pinioane xt , lant XTR si manete SLX . Am inteles ca se mai poate umbla putin la rotite si cage pe viitor daca doresc sa mai umblu la greutate , dar deocamdata sper ca urmatorii 2 ani sa nu am nevoie de nici o inlocuire .

O alta observatie , long cage-ul XTR 971 este foarte putin mai mare decat medium cage-ul XT si desi eram nehotarat daca sa-l cumpar sau nu din cauza asta , dupa ce am citit ca numai long-cage-ul XTR ajunge la pinionul de 32 , l-am luat si acum inteleg de ce . In nici un caz un medium cage NU ar ajunge la pinionul 32-34 , desi un medium XT ar fi mers ok cu 32 de dinti , ca l-am avut pe XT770 .

Eu am mai citit despre tehnologia XTR cum ca ar avea arcul mai tare si ca ar necesita mai multa forta din partea manetei , nu mai tin minte daca tot pe acest forum.

O alta observatie , long cage-ul XTR 971 este foarte putin mai mare decat medium cage-ul XT si desi eram nehotarat daca sa-l cumpar sau nu din cauza asta , dupa ce am citit ca numai long-cage-ul XTR ajunge la pinionul de 32 , l-am luat si acum inteleg de ce . In nici un caz un medium cage NU ar ajunge la pinionul 32-34 , desi un medium XT ar fi mers ok cu 32 de dinti , ca l-am avut pe XT770 .

Ce are sula cu prefectura?

Unde dracu ai citit că lungimea braţului are legătură nu pinionul maxim pe care poate urca schimbătorul lanţul?

• Upvote 1

Afirmatiile sunt putin exagerate, eu ma refeream ca XTR-ul ar fi topul, iat XT putin in urma. XT dupa ce isi face joc merge destul de bine si asa, insa ar fi bine sa dai jos patina si sa-i reduci jocul cu un ciocan. Pe urma mai merge la fel de mult. Insa nu poti zice ca nu are joc mare dupa atatia km.

Asta cu jocul ai concluzionat-o pe baza unui sondaj cu esantion de 1 exemplar? :))

• Upvote 2

Asta cu jocul ai concluzionat-o pe baza unui sondaj cu esantion de 1 exemplar? :))

Nu, am avut de 3 ori acest schimbator si jocul il face la patina. Daca ai unul, asa montat pe bicicleta, misca patina stanga dreapta si vei vedea ce joc are.