andreisarbu

portbagaje Freeload

Recommended Posts

Salut,

Are cineva experinta cu aceste produse http://www.freeload.co.nz/pages/13/The-System ? In momentul de fata compania a fost preluata de Thule. Intentionez sa achizitionez unul pe care sa il utilizez impreuna cu Back Panniers-uri de la Ortlieb, totul montat pe un Grand Canyon 29er. Reviewurile imi par in ceea mai mare parte excelente, singura bariera pe care o vad la momentul actual este pretul (120-150 euro per ansamblu).

Multumesc.

A

Am mai vazut poze cu Freeloader dar nu le-am studiat cu atentie. Par cam fragile iar sistemul de prindere slabut. Aspectul in schimb e foarte reusit.

Ce primesti pentru 150 euro? Set complet fata spate?

De 150 de euro primesti un cadru si un set de panouri laterale pentru genti. Sunt doua modele, insa numai unul accepta frame-uri pentru genti. Ei zic ca se preteaza la 25kg, am citit review-uri in care utilizatorii pareau foarte incantati de rezistenta, in special in teren accidentat (nu ca mi-as dori sa fac asa ceva).

O lovitura sau o bicicleta cazuta din cauza ca nu a fost sprijinita ca la carte... si sistemul asta cu multe articulatii cedeaza.

Pentru cei extra grijulii merge :)

Intentionez sa achizitionez unul pe care sa il utilizez impreuna cu Back Panniers-uri de la Ortlieb, totul montat pe un Grand Canyon 29er. Reviewurile imi par in ceea mai mare parte excelente, singura bariera pe care o vad la momentul actual este pretul (120-150 euro per ansamblu).

Presupun ca te referi la Ortlieb Back Roller.

Sistemul de prindere e dupa parerea me un fel de "accident de constructie".

Sper ca esti constient de faptul ca partea de jos a gentilor n-o poti fixa decit cu "imptovizatii improvizate" ca sa eviti o balanganeala deranjanta:

freeload_ohne_untere_haken.JPG

freeload_mit_unterem_haken.JPG

freeload_mit_unterem_haken_und_tasche.JP

Mai multe gasesti AICI – in partea de jos a paginii.

Cu "panourile laterale" (pannier frame):

freeload-3.jpg

s-ar pute sa functioneze "mai elegant".

In timp ce in portbagaj bine gindit are nevoie de 4 - 6 suruburi aceasta constructie cu foarte multe elemente de plastic are nevoie de 26 de bucati (zic unii). Un singur avantaj al acestui produs vad eu in momentul de fata faptul ca se poate monta - demonta fara scule sau cu o mini-scula.

• Upvote 1

Da, vroiam sa zic Back Roller. Nu m-am gandit la utilizare fara "panouri", desi improvizatia aceea imi pare tentanta :). In alta ordinde de idei, pe mine ma incanta nu atat aspectele care tin de montare/demontare, cat faptul ca suporta greutati mari pe un utilaj care nu este dotat cu traditionalele gauri de portbagaj.

Streamliner Pro Tour INOX si Tubus Cosmo (tot INOX) sint investitii pentru o viata intreaga.

O sa incerc sa vad cum poate fi montat Streamliner-ul, pare senzational (la prima vedere nu imi este foarte clar).

Nu stiu ce sa zic de butucii care sunt pe ax gros... hmmm. Este posibil sa nu mearga, trebuie vazut.