Ogar

Planificator ture pentru slatineni

Recommended Posts

Salut, deschid acest topic cu speranta ca in acest fel comunitatea noastra de ciclisti din Slatina se va putea organiza mai bine. Asadar, incepand de astazi voi posta in acest topic iesirile noastre, in cele mai multe cazuri, pe sosea!

Maine la ora 11 ne intalnim la mag.Oltul, plecam catre Lunca Corbului, aproximativ 100 km dus -intors, cu o pauza de hidratare la hanul din localitate. Se merge pe biciclete de sosea, iar daca cineva vine cu MTB sau treking ar fi bine sa fie echipate cu anvelope de sosea. Tura se vrea a fi o incalzire pentru duminica, cand marim distanta si ridicam " strocul".

O dezmortire cu plecare de la mag.Oltul de la ora 14:30, circa 40km.

Contati pe mine tot weekend-ul, se anunta vreme frumoasa.

Cristinlu, unge lantu bine sa-ti ajunga pentru 250 km in weekend-ul asta!

Felicitari copii ! Abia astept sa ne intalnim :bici-3: :cheers:  ,poate Saru ori Caracal cum zicea colegu Cristi !

Am iesit astazi la o tura care a insumat in jur de 110 km, Slatina - Lunca Corbului, pe european, cu trafic relativ ok pentru o zi de sambata, cinci baieti si o fata, vremea superba, vant de fata pe ducere si de spate pe intoarcere. Am facut si cateva poze pe care le voi posta, sper sa ma descurc.

Maine Slatina -Caracal-Craiova -Bals-Slatina, 140 km, cu plecare de la Mag. Oltul la ora 10, speram sa ne miscam mai bine decat astazi, ca trebuie sa ajungem si pe la job-uri, unii dintre noi. Speram ca vremea sa tina cu noi!

Pe site-urile de meteo ziua de astazi e data ca fiind insorita, afara toarna cu galeata, inca speram ca la ora 10 sa fie uscat asfaltul daca nu, mai amanam cu o ora plecarea sa vedem ce are de gand vremea asta.

Se anunta 18 grade astazi in termometru, insa vremea nu va fi insorita. Sper sa se opreasca si ploaia.

In Craiova a plouat pana pe la 6 acum s-a oprit dar este inorat. Drum bun!

Ma uit pe webcam si la Caracal incepe sa se insenineze, asadar, "calutii" mei sus pe trainere, e posibil sa stam in sa cateva ore !

Am iesit astazi la o tura care a insumat in jur de 110 km, Slatina - Lunca Corbului, pe european, cu trafic relativ ok pentru o zi de sambata, cinci baieti si o fata, vremea superba, vant de fata pe ducere si de spate pe intoarcere. Am facut si cateva poze pe care le voi posta, sper sa ma descurc.

V-am salutat, pe drumul vostru de dus, eram intr-un VAN alb cu suporti de biciclete deasupra venind din sens opus... cred ca voi erati.

Da noi eram, v-am vazut cand ati trecut pe langa noi, am remarcat imediat masina ca e una echipata pentru calatorii cu bicicleta, cred ca deja va pregatiti de Giro daca nu ma insel.

Intr-un final am plecat pe tura programata, Slatina-Caracal-Craiova-Slatina, 140 km, la 10:30 pe o vreme umeda, asfalt ud, dar care dadea semne ca se va usca, promitator, numai ca dupa 5km a inceput sa ploua, ce era sa facem sa renuntam, nici gand. 

Sa oprit ploaia intr-un final dupa... 25 km, vantu si-a facut datoria ne-a uscat, a iesit soarele cand ne apropiam de Craiova si totul a intrat pe un fagas normal. La intrare in Craiova am fost asteptati, dupa care si insotiti, de doi rutieri din Bals, pe care i-am cunoscut pentru prima data, si pe care suntem extrem de incantati ca i-am intalnit.Am ajuns acasa, toti patru baieti si o fata, cu o medie bunicica pentru inceput de sezon, 27,5 km/h. 

Pentru maine ma gandesc la un Pitesti sau Valcea, dar a inceput din nou sa ploua, mai vedem pana dimineata...

Astazi la ora 11 la mag. Oltul plec pe o tura de 100km, spre Pitesti, daca sunt doritori ii astept ! Daca sunt ciclisti pentru care distanta este prea mare si vor totusi sa iasa, sa-si stabileasca un nr. de km pe care il pot duce, nu e nevoie sa parcurga distante mari pentru inceput, important este sa inceapa sa acumuleze km.

Ploua tare, stam acasa...

Da noi eram, v-am vazut cand ati trecut pe langa noi, am remarcat imediat masina ca e una echipata pentru calatorii cu bicicleta, cred ca deja va pregatiti de Giro daca nu ma insel.

;-) E mica lumea asta a noastra se pare. Frumoase dealurile de pe drumul de Pitesti, numai bune de un atrenament.

Da, ne pregatim, mai e putin pana in mai.

Vremea se indreapta, plec spre Craiova la ora 13:00 de la mag.Oltul.

Multumim baietilor din Bals pentru filmulet!

post-14985-0-62233300-1363066022_thumb.jpgpost-14985-0-16881400-1363065901_thumb.jpg

poze de la tura de duminica, Slatina - Caracal - Craiova - Slatina **==

• Upvote 1