ciclism

Eduard Carol Novak este noul preşedinte al Federaţiei Române de Ciclism

Recommended Posts

Campionul paralimpic de la Londra 2012 Eduard Carol Novak s-a impus din nou, de data aceasta nu pe şosea sau pe velodrom, ci în alegerile pentru poziţia de Preşedinte al Federaţiei Române de Ciclism. Eduard Carol Novak a fost ales astăzi, 15 martie 2013, în cadrul Adunării Generale de Alegeri de la sediul Ministerului Tineretului şi Sportului [...]

Citește articolul în întregime

• Upvote 2

Sper ca prin prisma a ceea ce va urma, azi a fost o zi istorica. Ciclismul amator a luat mare avant, iar pe scena competitionala sunt prezente echipe noi anul asta. Era nevoie de asta ca de aer.

Va putea sa scape de Selejean? Dacă o face si p'asta mă fac cui!

Pai nu presedintele federatiei numeste secretarul general?

De ce nebun am scapat.... Vivat! :)

Felicitări pentru filmare Vlad. Ocazia perfectă pentru cei care nu înțeleg ce cloacă este acolo să vadă diferența de discurs.

Cand s-a votat ultima data, Ulise s-a intors sa vada cine voteaza pentru ridicarea suspendarii, si vazandu-l pe fiul lui selejan ca nu ridica mana i-a transmis acestuia: "sa-ti fie rusine". La care copilu' lui taticutu a raspuns: "tu iti vezi de treaba ta si eu de a mea". In felul acesta au gandit toti bosorogii comunisti, si tinerii "bugetari".

Felicitări pentru filmare Vlad. Ocazia perfectă pentru cei care nu înțeleg ce cloacă este acolo să vadă diferența de discurs.

Nu eu am filmat. Am gasit si eu intamplator filmarea si mi s-a parut necesar sa o postez. 

LATER EDIT:

Pana la urma s-a ridicat suspendarea? Ca n-am prea inteles... Totusi exista nevoie de concurenta la curse.

Ce dinozauri comunisti stau acolo pe bani publici !

• Upvote 1

De acuma unele competiții ar putea să fie organizate în colaborare cu FRC și promovate de ciclism.ro sau încă nu se ridică restricția?

Nu voi promova nici o competiție organizată cu FRC atâta timp cât sistemul nu va fi restructurat și cât timp Vasile Selejean va fi Secretar General

@Vlad

Nu a fost ridicată suspendarea. Din câte am înțeles au fost mulți care s-au abținut pentru că erau căcați pe ei de frică. Ce să faci, oameni fără coloană vertebrală.

Interesantă este noua imagine a website-ului FRC:)

frciclism.jpg
  • Upvote 3

Eu cred ca toti impreuna putem imbunatati miscarea ciclistica din Romania. Amatori sau elite, sosea sau mtb, pentru ca dupa cum a spus si Tibi: TOTI facem asta pentru ca ne place ! 

• Upvote 2

Corect! Să sperăm că Ede va avea maturitatea necesară și va fi capabil să mobilizeze lumea în direcția corectă.

La ora actuală eu aștept prima mișcare pe care trebuie să o facă, să renunțe rapid la Vasile Selejan Dacă nu face acest lucru atunci vorbim vorbe goale.

• Upvote 3

I-am vazut si eu pentru prima data in clipul de mai sus pe burtosii care conduc destinele ciclismului romanesc. ... No comment ...

Tibi a fost extraordinar. RESPECT !. Omul calm pe care-l stiu de ani de zile si pe care nu l-am vazut vreodata nervos sau radicand tonul si-a spus oful pe care il are in suflet de atata amar de vreme. Si cu argumente logice.

Sa dispara Vasile, ca altfel ne agitam degeaba. E inca Secretar General.

Sper din tot sufletul ca noua conducere sa faca o schimbare.

Mie mi-ar plăcea ca Federația să fie prezentă și în policy making, cu consiliere pentru autorități și organele legislative. Gen, să-l tragă de urechi un pic pe Oprescu.

Discursul lui Ede a fost senzational, pacat ca nu l-a "curentat" mai bine pe selejan. Ar fi fost multe de spus.

@ Vlad - la votarea pentru ridicarea suspendarii au fost 11 voturi pentru, 8 abtineri si 7 impotriva(in aceasta ordine s-a votat). Din 26 de voturi trebuiau sa fie jumatate +1, adica 14. Regulamentul spune ca trebuie sa fie o majoritate simpla, si nu una absoluta. De altfel, au fost discutii contradictorii si pe seama acestei majoritati.

Cand s-a ajuns la discutiile legate de suspendarile cluburilor, selejan a citit lista si a spus motivul pentru care au fost dictate suspendarile, si doar in cazul Geiger a simtit nevoia sa aduca argumente. Au fost mai multe cluburi la care s-a votat ridicarea suspendarii in unanimitate, Geiger fiind singura la care nu s-a ridicat suspendarea in urma votului. Au mai fost si cluburi care nu au contestat decizia federatiei si nu s-a mai votat ridicarea suspendarii in cazul acestora.

A fost un circ ieftin marca selejan & co.

Daca trebuie sa ne intoarcem inapoi douazeci de ani ca sa putem merge inainte, atunci nu avem altceva de facut.

Atata vreme cat federatia nu exista ca organ consultativ, institutie care sa programeze dezvoltarea ramurilor ciclismului, sa organizeze varful selectiei in ramura la nivel national si sa aibe reprezentativitate publica si sportiva, nu va putea din postura de factor de opresiune, nici sa aiba expresie in policy making si nici in creearea sau utilizarea bazei de selectie.

Din pacate nu-i usoara calea si nici suficienta schimbarea.

Trebuie asa cum a zis si Tibi sa se creeze un arbitraj serios, cum a spus si Ede, sa se contureze o colaborare cu cluburile indiferent din ce zona de finantare vin, si sa se creeze modele.

Copii, tinerii se indreapta spre un sport daca exista modele. Lumea ciclismului nu trece printr-o perioada prea fasta, ciclismul nu este deloc un sport usor si nici macar rezonabil ca si costuri.

Din cei ce vin, putini raman, si mai putini fac performanta si extrem de putini ajung sa aiba acces la podium.

Cei 16 ani pierduti au aceeasi regula ca si pentru orice ciclist care stie ca o luna fara bicicleta se recupereaza in trei luni, numai pe bicicleta.

Mi-e teama ca 4 sau 8 ani nu vor putea indrepta raul facut in acesti 16, si mai rau de cat atat, vom pierde o parte si din oamenii care au apucat sa faca ciclism acum 20-30 de ani.

Sunt cumva circumspect, prentru ca doar prostii si nebunii se bucura de schimbarea unui rege.

Ede oricum nu va putea face singur nimic, decat daca va coagula in jurul sau pe cei care vad si afacerea ciclism si spiritul sportiv si de competitie al ciclismului, mediindu-i in echilibru.

Acum insa sunt intruniste niste conditii, favorabile, si cei care au fost in rezistenta sa treaca toti la treaba. Ca sa vedem ceva realizari peste cinci (5) ani.

• Upvote 2

Tot respectul pentru reținerea de care a dat dovadă Ede în discursul său, la toate întreruperile lui Selejean! Cineva mai agresiv ar fi putut cere consemnarea în procesul verbal a întreruperii vorbitorului și avertizarea că la a doua încălcare a disciplinei ședinței se va cere evacuarea din sală.

Cât o fi de ghimpe-n coastă, cel mai bun lucru acum ar fi să-l țină în poziție (dar cu o lesă scurtă) până la finalizarea unui audit financiar independent, pentru a-l trage la răspundere pentru eventuale afaceri necurate demonstrate negru pe alb.

• Upvote 2

Nu e joaca de copii sa dai afara dinozaurii. Parerea mea e ca conditionarea suportului nostru in schimbul acestui lucru seamana putin cu pusul carului inaintea boilor.

Mai mult decat oricand Ede are nevoie de sprijinul neconditionat al comunitatii. Putina incredere oarba  ar schimba foarte mult abordarea problemelor.

• Upvote 4

The Next Step ? Astazi este 19.

Vasile este Secretarul General al FRC (Director General ca sa traduc), cel cu functia de executie.
Daca aud ca este nevoie de timp (luni, ani), imi pun bicicletele la vanzare si ma intorc la meseria mea de baza, software.