martindorodici

Remorca bicicleta pentru transportat copiii

Recommended Posts

Salutare,

Personal, am amintiri deosebit de frumoase privind folosirea timp de 3 ani a unei astfel de remorci. Mi-am carat copii pe sute de km, pe asflat, drumuri forestiere, oras, la cumparaturi etc. Are marele avantaj ca pustii se simt f. confortabil datorita suspensiei, pot dormi in liniste atunci cand li se face somn, poti acoperi remorcuta cu prelata atunci cand ploua sa bate vantul si sunt feriti 100% din acest puncte de vedere.

In plus, are si loc de bagaje, unde am putut sa imi pun rucsacul, sticlele de apa, plasa cu mancare si haine de schimb ptr cei mici sau plasele cu cumparaturile facute.

Astept ideile si parerile voastre, cred ca poate fi un topic interesant pe acest forum...

post-14980-0-19874300-1363756839_thumb.jpg

post-14980-0-15328600-1363756849_thumb.jpg

post-14980-0-23161500-1363756862_thumb.jpg

post-14980-0-22306100-1363756881_thumb.jpg

post-14980-0-63317700-1363756881_thumb.jpg

Sincer şi pe mine m-a bătut gândul, dar nu sunt foarte convins cât e de sigură pe şoselele noastre... Mă gândesc mai ales că, fiind mai lată decât bicicleta, e mai expusă.

In Bucuresti nu e foarte practica, din pacate. Multi ghilobani si dementi la propriu in trafic, trafic aglomerat, l ipsa pistelor amenajate sau unde sunt, sunt de proasta calitate, doar au furat banii publici: se termina in cabine de ratb, trebuie sa sari bordurile lui Videanu de 40 cm, te alearga cainii, masini parcate sau pietoni care nu iti fac loc.

Fara a preaslavi Ardealul, dar acolo e cu totul altceva, sunt piste amenajate, soferi mai disciplinati, mai putin trafic, mai mult spatiu pe trotuare, mai multe strazi putin circulate.

Am stat 3 ani in Brasov si am folosit f mult o astfel de remorca si nu am avut vreodata sentimentul de nesiguranta rutiera. Adevarul e ca sunt trotuare largi si libere, relativ si multe piste special amenajate. In plus de aceasta, plimbarile pe drumurile forestiere sunt un adevarat deliciu, la fel si plimbarile prin sate.

Intre localitati, se poate merge normal pe acostament sau chiar pe carosabil, bineinteles nu pe sosele tranzitate de tiruri gen dn2 sau dn1

Chiar daca a trecut mai bine de un an ... ce firme in afara de Thule produc asa ceva si in Romania de unde le putem cumpara?

Eu am luat-o la mâna a doua de la bykeservice.com...