ovidiu

2013.05.12 - Prima Evadare - București - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Oare ce au inteles copii astia dintr-un astfel de concurs? Ca prima evadare inseamna o plimbare la pas prin padure???

Hai ca nu a fost asa, filmarea are 300 de metri(i-ul asta e in plus). Eu vroiam sa arat altceva, cat de perfect incolonati erau pe poteca, nu se miscau un milimetru de langa ea. Eu am vut sa arat ca se poate si pe bike cat mai incet posibil, foaie mica si pinion mare, 7 la ora maxim.

Edited by MBZ
edit
  • Upvote 1

Am vorbit cu Cleppe care mi-a spus ca baietii nu l-au tratat prea ortodox. N-am intrat in detalii....

Am uitat sa felicit cel mai tare stand, DK Bike unde s-a baut BERE GRATIS!!!

visule, sa fie primita :)) A fost strategia Drink Team-ului sa primeasca toata lumea beer!

Aaa Viorel ai vz si tu cum e sa pleci din spate? :)

Am inchis traseul la multe maratoane, nu la o plimbare, stiu mai bine ca multi cum este in spate.

Am vorbit cu Cleppe care mi-a spus ca baietii nu l-au tratat prea ortodox. N-am intrat in detalii....

Au intrat alții. Ce s-a întâmplat acolo unii o vor numi strategie, alții doar atitudine neaoșă tipică. Iar de aici înainte se vor naște două tabere, fiecare după preferințe. Oricum, probabil că ăsta va fi subiectul fierbinte în următoarea perioadă pe acest thread.

• Upvote 1

Eu vb flamanda si el mi-a spus ca baietii au fost "bolangees".

Buna asta! :) Oricum , in toate pozele aparea primul. L-au pus ceva la munca.

Acum, sa ne bucuram ca a castigat un baiat de-al nostru care mai este si tanar pe deasupra :) Bravo Luci!

Inca o data, organizatorii la un mare mare nivel! Felicitari!

Asa e,nu i-au mai dus trena ca apoi sa atace pe ultima zona

• Upvote 2

Cum poti afirma ca PE e "practic"o cursa de sosea?

Fiind foarte mult plat se ruleaza cu viteze mari deci conteaza exponential trena, evadarile... te poate ajuta echipa enorm.

Si in plus de asta,in orice cursa conteaza foarte mult strategia fie ca esti singur sau ai o echipa,pe sosea sau pe offroad.

Strategia de echipa conteaza mai mult la sosea, si in mai mica masura cea individuala la cursele scurte gen xc (dozarea efortului anaerob etc). Dar un maraton adevarat e de fapt o cursa de contratimp, nu te poate ajuta echipa mai deloc, in orice cursa de 4-5 ore toata lumea merge la limita aeroba si aia e, care are plamanul mai mare ajunge primul. N-am zis=o eu, am luat-o din documentarul despre Leadville 100 (editia castigata de Lance), imi scapa numele acuma.

La marea mocirleala Boierule si-a dus singur trena. Abia anul trecut i-au facut trenulet ca nu erau organizati. Da ca si in Spania, in doi ani romanul se "pune pe roate" :D

• Upvote 2

Normal ca conteaza echipa , uitati-va umpic cum s-a luat startul :)) .

9 "Geigeri" , un "Petrache" si 2 de la merida in extremitati .

Cleppe nu trebuia sa plece primul , fiind castigatorul editiei anterioare ? 

417942_480095648729481_1786844709_n.jpg

Cred ca pe Logigan l-a adiat vantul doar pe podium .

• Upvote 2

La marea mocirleala Boierule si-a dus singur trena. Abia anul trecut i-au facut trenulet ca nu erau organizati. Da ca si in Spania, in doi ani romanul se "pune pe roate" :D

S-a pus Romanu pe roate de a terminat primu cu 9 minute mai tarziu decat terminase Cleppe anu trecut .

Ma bucur ca a castigat un roman , dar parca simt ceva necurat la mijloc .

• Upvote 1

Nu prea imi place poza de mai sus, unde este fairplay-ul?

Cum a zis si Cristi, Cleppe nu trebuia sa plece din primul rand, fiind castigatorul editiei anterioare?

Probabil la fata locului sa creeat o echipa noua: Romania Vs Cleppe :)

S-a pus Romanu pe roate de a terminat primu cu 9 minute mai tarziu decat terminase Cleppe anu trecut .

Ma bucur ca a castigat un roman , dar parca simt ceva necurat la mijloc .

Traseul a fost mai lung cu 3 km. Media lui Logigan a fost mai mare decat a lui Cleppe anul trecut.

• Upvote 1

Mai bine sa vorbim de organizare, atmosfera, premii, tombola, probleme pe traseu, obiecte pierdute/gasit decat ce a patit un concurent anume. Asa a fost sa fie. In 2014 fie va adopta o alta strategie, fie va sta acasa. :-<

Nota 10 pe toate planurile. O mobilizare de forte exemplara. De la an la an din ce in ce mai bine.

Nu ar fi drept sa ne plangem de imbulzeala de pe traseu. Toti stiam de un bun inceput in ce ne bagam si ca vor fi greu de facut depasiri.

Felicitari invingatorilor, celor care au reusit sa termine de parcurs traseul, participantilor, voluntarilor, sponsorilor si nu in ultimul rand echipei NoMad.

Acum va astept cu pozeeee :).

Atmosfera de mare sarbatoare! Plecand din partea a doua a multimii de la start, am experimentat cum e sa fii "agatat" de doua ori de acceasi tipă. Pe prima porțiune de macadam, în pădure, în plin fuleu, strig " stânga", mă bag pe jumate și ea, ascultătoare, face stânga. Trosc, julit mână, belit genunchi, crapat cască, pierdut trusă scule, trei minute să mă dezmeticesc! Reiau fuga, și, după vreo 10 minute, aceeași fătucă, reușeste să mă mai trântească odată, superficial acum, însă am mai luat cu mine vreo doi oameni...;) Primesc un "sorry" atât de candid că uit de toate alea și îi dau bice, cu un singur regret: că nu am rămas cu echipa veselă la coadă :) În rest, distracție și voie bună! Efort organizatoric uriaș și o treabă bine făcută până la capăt!

Adevarul e mereu la mijloc...

Adica au si fost bulangii dar a mers si mai slab ca in alte curse. (?) 

O problemutza in legatura cu organizarea...Sa va fereasca Sfantu' sa patiti ceva... Cel putin salvarea de la sosire era doar vopsita. Am adus cu masina un ciclist  care cazuse pe sosea in apropiere si isi dizlocase umarul si avea si o costitza rupta ( am zis ca la un asa eveniment tre' sa fie  vreo salvare competenta). L-au tinut pur si simplu fara sa-i faca nimic, nici macar pt durere sa-i fi dat ceva. Au avut insa o solutie: au chemat salvarea (!!). Pana a venit smurd-u ...i sa racit si umar si tot, am pierdut o ora si ceva; mai bine il duceam direct la Buc....

Stiu ca nu este o vina directa a organizatorilor dar poate pe viitor vor plati si ei un serviciu competent de salvare, ca bani cred ca au ,Slava-Domnului; sa mai ia de la bere , de undeva si sa puna la sanatate - e un sport in care in primul rand se cade. Si cand ai atatia participanti ai sanse mari sa ai si victime.

"Parerea mea"..

• Upvote 5