ovidiu

2013.05.12 - Prima Evadare - București - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Sunt curios de ce a disparut postul lui ciprian_m...

Cel mai probabil ca sa nu se mai (re)incinga spiritele. Toata lumea este rugata in continuare sa se limiteze la comentarea Primei Evadari, nu la conflicte create artificial. Prima Evadare e postul lui Muttley si alte povesti asemenea, nu senzationalisme pseudo-jurnalistice.

• Upvote 1

După toate discuțiile de mai sus, cred că oamenii de aici meritau să afle poziția fiecăruia dintre cei implicați direct în pseudo-scandalul ăsta. În fond, era vorba strict de niște comunicate, fără alte intepretări.  În fine, regulile casei, noi să fim sănătoși. 

legat de puterea fiecaruia, eu zic ca daca te tinea bulanul, depaseai si nu aveai niciun stres. Ptr mine cel mai bun exemplu este colegul de echipa, Jerry aici pe forum. Ptr ca nu a mai fost niciodata la PE (din varii motive) a luat un numar la intamplare 1300 si ceva. 

A plecat in rand cu mine (aproximativ 800 de oameni in fata) si a depasit, a depasit, pana a ajuns la final in top 100 (sub 80 ca sa fiu mai corect). 

Hai ca ai exagerat un pic. M-am uita la lista primilor 80 si apar doar doi tipi cu numere de 1300 si ceva si au timpi comparabili cu ceilalti la primul CP. (diferenta de maxim un minut fata de media celor clasati pe langa ei) si apoi au mers la fel ca ceilalti (+/- 30secunde). Daca prietenul tau pleca undeva pe locul 800 si a ajuns la un minut de plutonul lui valoric la primul CP atunci it garantez eu ca termina cu 10 minute inaintea lui Logican.

Daca te referi la nr 636 atunci timpul este aproape identic cu ceilalti de pe langa el la toate CP-urile asa ca logica este aceeasi. Eu as zice ca a plecat undeva in primii 200, cel mult 250....

• Upvote 2

Comunicatul celor de la Procycling și poziția lui Wouter Cleppe și a lui Alex Ciocan

http://www.ciclism.ro/2013/05/procycling-vs-wouter-cleppe-adevarul-spus-de-partile-implicate/

În acest moment, pentru că știm punctul de vedere al tuturor părților implicate, se poate discuta cu argumente pe marginea subiectului!

@mtbr: Bine punctat! Ca intotdeauna, exista aceste posturi care raman scrise si induc in eroare. Discutam si cu alti colegi si ne intrebam de ce oare aceasta lipsa de interes a unora (multi) vis-a-vis de locul pe care se claseaza. Adicatelea, ei nu vin sa participe la un Concurs, ci mai mult la o plimbare asa, la aer curat, cu alai sa promovam impreuna miscarea in aer liber. Plimbarile astea sunt intr-adevar excelente, imi plac si mie, dar se pot face in orice alta zi, cu riscuri aproape inexistente, fara aglomeratie, praf, accidente, si fara sa dai nici un ban. PE este totusi o competitie sportiva, deci o intrecere, pt care unii muncesc luni de zile, se antreneaza, sa mai urce un pic in clasament, sa se autodepaseasca. Ca asa e sportul! Da, exista multa patima si ambitii, orgolii, etc. Cand nu te apasa pasiunea in felul asta normal ca ai impresia ca "ofticosii" urla a pustiu pt cateva locuri mai sus.

• Upvote 1

Se putea ajunge in prima 100 daca plecai si de pe locul 500, dar cu conditia sa tragi f tare pe asfalt si sa intri in padure in primii 200.

Eu am facut pana in Baneasa si am facut un calcul eram cam pe locul 750 cand am iesit la centura.

Mai mult de top 200 n-am reusit.

Am plecat cam pe locul 600, am tras tare pe asfalt și am ajuns pe locul 114 după o căzătură senzațională.

Se poate ajunge în primii 100 dar pierzi enorm în prima parte a traseului.

Se putea ajunge in prima 100 daca plecai si de pe locul 500, dar cu conditia sa tragi f tare pe asfalt si sa intri in padure in primii 200.

Eu am facut pana in Baneasa si am facut un calcul eram cam pe locul 750 cand am iesit la centura.

Mai mult de top 200 n-am reusit.

Pe asfalt si padure nu puteai depasi 500 de oameni. S-a mers practic roata in roata. Daca erai kamikaze as zice ca se puteau depasi maxim 50 pe asfalt si inca 50 in padure cu toate ca mi-e foarte greu sa vad cum cineva ar fi putut face asta. Nu aveai practic pe unde sa depasesti a densitatea aia de oameni.

Cum ieseai in camp liber se mai rasfirea luma si se putea depasi dar trebuia sa ai picioare si plamani pentru asta...

Ovidiu, la tine se vede ca ai plecat mai din spate. Ai 22:52 la primul CP...

Hai ca ai exagerat un pic. M-am uita la lista primilor 80 si apar doar doi tipi cu numere de 1300 si ceva si au timpi comparabili cu ceilalti la primul CP. (diferenta de maxim un minut fata de media celor clasati pe langa ei) si apoi au mers la fel ca ceilalti (+/- 30secunde). Daca prietenul tau pleca undeva pe locul 800 si a ajuns la un minut de plutonul lui valoric la primul CP atunci it garantez eu ca termina cu 10 minute inaintea lui Logican.

Daca te referi la nr 636 atunci timpul este aproape identic cu ceilalti de pe langa el la toate CP-urile asa ca logica este aceeasi. Eu as zice ca a plecat undeva in primii 200, cel mult 250....

Nu am exagerat deloc, ci am incurcat fix numarul de concurs. Este intr-adevar numarul 636. Si a plecat fix de langa mine, dupa cum ziceam, locurile 700-800. Poate gresesc aici, dar eram cam in al 20-lea rand din grupul 500-1000, inainte sa se umple spatiul dintre primii 500 si urmatorii cu inca vreo cateva zeci de oameni aparuti ad-hoc printre boscheti in spatiul liber.

O sa caut o poza cu el la start si o sa ti-o arat. Voiam doar sa zic ca daca te tinea bulanul, depaseai de-ti sareau capacele. 

Nu mai sunt timpii intermediari pe site, dar din spusele tale intuiesc ca a depasit mult pe asfalt, inainte de punctul de control numarul 1. Asta ca sa iasa calculele tale matematice cu cele ale 

P.S. Am gasit o poza concludenta: 

945550_456466951102317_1639393460_n.jpg

Eu eram pe partea cu soarele, el pe partea cu umbra, in dreptul celui de-al doilea banner cu veloteca. 

Deci se poate. 

Referitor la raspunsul lui Wouter se vede ca este un domn. Oricum e bine ca o sa mai vina si la anul....

Eu as fi vrut sa citesc documentul  in limba engleza dar merge si in romana...

• Upvote 2

MTBR, nu stiu de unde ai plecat tu, dar daca te uiti pe filmarea mea cu startul, pe la minutul 3, o sa vezi cat de liber era asfaltul. Practic, in primii 200 de oameni din grupul 500-1000, erau multi din cei care lesina pe prima urcare sau la prima linie dreapta in care se trage puternic. 

Referitor la raspunsul lui Wouter se vede ca este un domn. Oricum e bine ca o sa mai vina si la anul....

Eu as fi vrut sa citesc documentul  in limba engleza dar merge si in romana...

Sunt de aceiasi parere. Catre genul asta de civilizatie tre' sa tindem si noi.

Shine,

s-ar putea sa se mai fi rasfirat in spate si se putea depasi mai mult, eu am fost undeva intre 70 si 100 la start si era practic imposibil de depasit. S-a mers cu 40-45 km/h si aveai oameni la cativa cm atat in fata cat si in laterale. Nici nu vreau sa stiu ce s-ar fi putut intampla daca cadea cineva....

Pai de-asta zic ca au existat diferente imense intre portiuni relativ apropiate din pluton. Daca nu concuram la cupluri, probabil as fi plecat si eu mai din fata si la final mi-as fi acuzat colegul ca a luat-o prin balarii de a depasit 600 de oameni :)) Doar ca din spate, e altfel totul. 

Tu nu ai vazut cum sa depasesti pentru ca: 1) nu aveai cum - toti incercau sa castige loc. 2) nu aveai pe cine sa depasesti, pentru ca in primii 100, toti sunt (aproximativ) egali valoric. 

Sa-l vedem la anu` pe colegul 636, cand o sa aiba loc in primii 100 :))

daca stiam ce evolutie o sa aiba, jur ca ii fixam lui camera pe bicla. :) dar nici eu nu ma asteptam sa aiba atata loc :)) 

E greu de conceput dar orice cursa, mai ales cele de anduranta nu se castiga in primele curbe. Cu cat esti mai tanar te vei avanta in orice bresa si vei castiga doar cateva secunde. Prima Evadare are multa umplutura, multe legaturi foarte lungi. Acolo se castiga cu o medie orara cat mai mare. Nu conteaza viteza maxima, ci viteza minima sa fie cat mai ridicata. Eu am plecat din tarcul cu cei de la 300 la 400 (unde cred ca nu eram mai mult de 25 de insi). S-au scos panglicile alea galbene si au navalit toti pana pe la 5-600. Am plecat lejer si dupa a doua curba am dat sa schimb foaia mare si a sarit lantul peste... Am tras pe dreapta cu greu, am pus lantul si am plecat pe foaia mare. Pana la prima curba am depasit vreo 50 de insi. E clar ca imparteala asta pe timpii realizati anterior e facuta cu cap... dar e bine sa se faca tarcuri din suta-n suta si sa se respecte. 

Shine,

s-ar putea sa se mai fi rasfirat in spate si se putea depasi mai mult, eu am fost undeva intre 70 si 100 la start si era practic imposibil de depasit. S-a mers cu 40-45 km/h si aveai oameni la cativa cm atat in fata cat si in laterale. Nici nu vreau sa stiu ce s-ar fi putut intampla daca cadea cineva....

Eu am plecat din prima linie a celor cu nr 100.

In padure am intrat al 4 lea. Viteza max 52,7.

Repet ca se putea dar cu anumite riscuri.

Mai stiu pe cineva care a plecat din linia 500 si a ajuns pe locul 74 la finish.

@MTBR

Vezi că la începutul citatului am atașat documentul cu textul original.

ca tot vorbim de pozitii de start, etc, eu am fost curios sa vad de unde au plecat cei de la categoria mea: cupluri. 

si ia uite ce am gasit: 

Recunoasteti personajele? 

971381_10151397385597761_290781445_n.jpg

@shine: Ai dreptate. In cazul pozitionarii tale ca si in cazul lui Ovidiu au fost niste gauri si s-a putut depasi. Dar Situatiile astea izolate nu demonstreaza ca toti care au putut au si avut pe unde depasi. Ideea este ca daca un ciclist cu valoare de top 100 (sa zicem) care nu a mai participat anul trecut ca sa poata sa fie asezat in coada la locul lui, sau nu s-a trezit dimineata ca a stat prea mult pe wc, etc, se aseaza la mama-dracu'... asta nu are sansa sa mai vina pe locul pe care il merita. Ca exemplul asta sunt multii mai ales de valoare medie. De aia trebuie facute eforturi sa se poata pleca de la Arc. Concursul asta e prea misto sa nu fie si perfect corect  din piunctul asta de vedere. Ca nu ajung bananele sau nu mai e bere  si suc nu e la fel de important.

ca tot vorbim de pozitii de start, etc, eu am fost curios sa vad de unde au plecat cei de la categoria mea: cupluri. 

si ia uite ce am gasit: 

Recunoasteti personajele? 

971381_10151397385597761_290781445_n.jpg

Facatura clar1

Fara un start cu cel putin 10 km de asfalt inainte de intrare in padure, nu facem treaba.

@MTBR

Vezi că la începutul citatului am atașat documentul cu textul original.

Super, acuma merge linkul...

As putea oare sa solicit organizatorilor sa anuleze rezultatele concurentilor de la echipa GIANT (cei din fotografiile de mai jos) pentru ca nu au respectat regulamentul ? 

601030_551798354882113_1671713191_n.jpg

181683_551798094882139_251007641_n.jpg

947255_551798041548811_350644358_n.jpg

• Upvote 7

gasisem si eu 2 poze cu numere 1000+ plecate o data cu cei de la 100 si am pus un comentariu pe site cu linkuri catre cele 2 poze dar este in continuare in moderare si deci nu cred ca se vor lua masuri.

Putem insa sa facem o lista de rusinica cu baietii destepti (pare ca avem din astia in toate domeniile)