ovidiu

2013.05.12 - Prima Evadare - București - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

ca tot vorbim de pozitii de start, etc, eu am fost curios sa vad de unde au plecat cei de la categoria mea: cupluri. 

si ia uite ce am gasit: 

Recunoasteti personajele? 

971381_10151397385597761_290781445_n.jpg

Shine, scrie FRC pe fruntea lor (ca mentalitate si nu numai). Ce raspuns vrei ?

Interesanta tactica celor de la "Giant Team Romania"  de a calca toul in picioare pentru mai nimic, locurile pe care au venit sunt slabute.

Mare pacat ca acest eveniment care trebuia sa uneasca intr-o zi, la o anumita ora, un imens val de oameni pe o bicicleta oarecare, sa-si depaseasca limitele fizice si psihice, intr-un mediu total diferit fata de cel care merg zilnic la serviciu, si sa povesteasca saptamani intregi la colegi, prieteni, cunostinte amintiri de neuitat, despre noaptea nedormita dinaintea evenimentului, acomodarea cu aerul care te inconjoara inaintea startului, marea numaratoare 3,2,1 start, pedalatul prin padure, frunze, baltoci, noroi, cacarezi de oaie, transpiratia care parca te suge de energie, punctele de realimentare  adevarate oaze in desert, pedaland, pedaland si iar pedaland, intr-un final vezi FINISH si parca te incearca un sentiment ba de bucurie ca s-a terminat si ai reusit sa faci tura vietii tale, ba de tristete ca s-a terminat, intr-un camp de razboi in care fiecare vine cu arme care mai decare mai sofisticate, cu tactici de razboi de a calca totul in picioare, pentru ce, ca sa aiba cei care au venit de pe alte meleaguri din afara tarii noastre sa aiba inca un subiect de discutie, pe langa sutele deja existente, privind "oamenii" care locuiesc in aceasta tara si cum inteleg ei un eveniment sportiv de asemenea avengura, si care a ajuns deabia la editia cu numarul 5, cum o sa fie la editia cu numarul 10 sau 20?

• Upvote 2

bah nene, sunt mahmur, dar nu cred ca d-asta nu inteleg aceasta mare cautare de oameni rai. Vaaaai...au calcat linia, vaaaai aia au fost bulangii pe traseu, vaaaai...

noroc cu sopinel ca a venit cu "numa in Romania" ca deja ma ingrijoram

stiti cum zic chinejii? Glow the fuck up pipil

• Upvote 3

Permite-mi sa cred ca n-ai inteles care-i treaba... 

cei de la giant au fost la categoria swingers ... distanta de max 5m intre ei (conform regulamentului) ... de aici si problemele.

shine: permite-mi sa cred ca ai dreptate. n-am inteles problema.  si permite-mi sa cred ca justitiarii de computer sunt cea mai proasta specie umana. 

ai probleme cu unu ca s-a bagat in fata: ii zici atunci, eventual ii anunti pe organizatori. Tu ai plecat de la 800 si ala cu numaru 1700 a plecat de la 300: inseamna ca nu v-ati intersectat pe traseu, deci, e cam ca  pisica austriacului - in esenta e gresit, dar poate nu, deci ce atata stres?

• Upvote 1

@Muttley

Apreciez umorul si curajul celor care nu se jeneaza sa trateze event-ul PE cu neseriozitatea cuvenita si sa si exprime asta atit de amuzant precum ai reusit tu s-o faci ;))   :-bd .

• Upvote 1

Cam asa ceva. In afara de baietii de la Elite si de o mana de amatori capabili sa scoata sub 2h 30min la PE, carora le inteleg spiritul de competitie si chiar inversunarea, toti ceilalti ar trebui sa fim capabili sa facem un pas inapoi si sa privim tabloul de ansamblu : ce este PE si care e scopul acestui eveniment. 

Nu e Geiger, nu e IBO, 3 munti sau ceva "foarte tare", la care sa te ambalezi la maxim.

E ceva unde in primul rand, daca te duci sa concurezi, o faci cu tine, contratimp. Aaa, ca mai ai 2000 de incepatori pe care trebuie sa-i depasesti pe traseu daca vrei sa mergi "la medie" - asta e, alea sunt conditiile, e un eveniment de masa, nu concurs UCI.

Inchei cu aceeasi rugaminte : mai putina inversunare!

• Upvote 1

Si cum ii inveti tu pe aia 2000 de oameni care nu se dau la "Geiger, nu e IBO, 3 munti" sa respecte regulile, daca astia care se dau la concursurile astea le fac terfelita? 

Nu sunt lupul moralist, dar daca nea` Gheorghe il vede pe ala cu nr 1000 in tarcul cu numere de la 100, el de ce sa nu se bage. Si uite-asa se ajunge la accidentari, asezare incorecta, etc.  

Eu cred ca la cupluri clasamentul e alterat. Daca perechea de pe locul 2 statea la locul ei, cu siguranta era depasita de perechea de pe locul 3 care a venit cu un minut dupa ei, dar a avut de depasit cateva sute de oameni. 

Vorbim de corectitudine si moralitate. Mie unul imi pare rau ca unii au inceput sa faca tot ce le sta in putinta pentru 100 de lei si 2 cauciucuri. Si cand zic "tot ce le sta in putinta" ma refer la tot felul de cacaturi si incalcari de bun simt. 

@ animaloo, stai bre linistit, ca daca trebuie sa fac ceva, atunci o fac. Eu am adresat strict o intrebare, pe baza unor fotografii descoperite intamplator.

Vorbim de corectitudine si moralitate. Mie unul imi pare rau ca unii au inceput sa faca tot ce le sta in putinta pentru 100 de lei si 2 cauciucuri. Si cand zic "tot ce le sta in putinta" ma refer la tot felul de cacaturi si incalcari de bun simt. 

Mai e si prestigiul de a fi pe podium la cel mai mare concurs de biciclete din europa de est

:D ... scuzati dar nu ma mai pot opri din ras

Si cum ii inveti tu pe aia 2000 de oameni care nu se dau la "Geiger, nu e IBO, 3 munti" sa respecte regulile, daca astia care se dau la concursurile astea le fac terfelita? 

Nu sunt lupul moralist, dar daca nea` Gheorghe il vede pe ala cu nr 1000 in tarcul cu numere de la 100, el de ce sa nu se bage. Si uite-asa se ajunge la accidentari, asezare incorecta, etc.  

Eu cred ca la cupluri clasamentul e alterat. Daca perechea de pe locul 2 statea la locul ei, cu siguranta era depasita de perechea de pe locul 3 care a venit cu un minut dupa ei, dar a avut de depasit cateva sute de oameni. 

@ animaloo, stai bre linistit, ca daca trebuie sa fac ceva, atunci o fac. Eu am adresat strict o intrebare, pe baza unor fotografii descoperite intamplator.

Nu este sala de curs nici asezamant de reeducare.

Este un concurs, bun rau, asa se intituleaza.

Comisarii de cursa trebuie sa verifice cine si unde se afla, foavorizati si de intervalele de decalaj in start.

Practic nu se poate da startul daca cineva se afla intr-un loc nepotrivit. Nu vorbim de multimea participanta ci de zonele selectionate si marcate.

Nu au facut asta e greseala organizatorului, nu a oportunistului care a speculat o lipsa.

Cam asa trebuiesc vazute lucrurile.

Moralitate in vremurile noastre a determinat doar Maica Tereza, Papa Ioan Paul al II-lea, si inca putini cativa.

Ei au pierit si incet incet moralitatea a disparut. Moralitatea nu exista de la sine in gloata in care te poti ascunde. Moralitatea tine de repere, de temeri, nu de conveniente.

Acum m-am prins si eu, e greseala organizatorului nu nesimtirea unora. Pai atunci ma fac si eu "oportunist" pentru ca vad ca oportunistilor le merge bine, triseaza, iau "premii", "prestigiu", "renume mondial" etc. si apoi sunt si aplaudati pentru ca s-au descurcat.Bravo lor si bravo si voua!

Tocmai s-a discutat planetar de un astfel de sportiv, considerat model, autoritate, proba a reusitei sportive, sociale, medicale, exemplu de moralitate, mentor, s.a.m.d.

Lance Armstrong pe numele lui.

Atunci? daca la nivel macro moralitatea este o spoiala crezi ca va deveni in micro un fundament?

Oricum nu-i locul unei astfel de dezbateri.

In cazul de fata este clara situatia. Greseala de organizare, comisari de cursa in incapacitate de a gestiona situatia. La o sala de examen un asistent, maxiim doi pot gestiona peste 100 persoane. Imi e greu sa cred ca la PE nu se puteau gestiona zonele foarte corect daca inregistrarile in baza de date erau corecte si echipa de comisari lucra cu fisa de start.

• Upvote 1

Organizatorii trebuiau sa se grupeze cate 2 si sa intre printre concurenti si sa le taie numarul celor care nu erau asezati corespunzator la start sau sa le ia cipul, sau se le scrie pe numar descalificat, ceva de genul asta.

Mai erau unii care stateau pe margine cu mana pe numar sa nu se vada si cand s-a dat startul presupun ca s-au bagat fara nici o jena.

Inseamna ca nu ati fost atenti... MBZ are dreptate. S-au dat numerele pe niste criterii, ok. Daca aia care le-au atribuit le-au gresit, asta e... Insa, in tarcul de 2-300 intrase un nene cu 2100 si ceva. L-a luat un comisar d-asta la intrebari si nustiu ce-a zis ca l-a mutat in tarcul 3-400. Aici l-a luat altul dupa vreo 5 minute, dar l-a lasat. E drept ca la final a iesit pe 200 si ceva parca... dar tot mi s-a parut aiurea, chiar daca m-a durut la basca. Stiu ca-n spatele elitelor mai erau si d-astia cu numere de 3-400, dar nu dau nume ca ne cunoastem :D

Ce sa mai, eu le urez schimbatoare rupte la toti care nu respecta ordinea la start :D

• Upvote 1

Dedicație concurentului de pe locul 3 filmul de mai sus!

E intuneric :))

e filmarea de pe casca lui logigan, cand l-au bagat aia in portbagaj sa-l ajute la evadare.

• Upvote 3

Tocmai s-a discutat planetar de un astfel de sportiv, considerat model, autoritate, proba a reusitei sportive, sociale, medicale, exemplu de moralitate, mentor, s.a.m.d.

Lance Armstrong pe numele lui.

Atunci? daca la nivel macro moralitatea este o spoiala crezi ca va deveni in micro un fundament?

Oricum nu-i locul unei astfel de dezbateri.

In cazul de fata este clara situatia. Greseala de organizare, comisari de cursa in incapacitate de a gestiona situatia. La o sala de examen un asistent, maxiim doi pot gestiona peste 100 persoane. Imi e greu sa cred ca la PE nu se puteau gestiona zonele foarte corect daca inregistrarile in baza de date erau corecte si echipa de comisari lucra cu fisa de start.

Asta cu moralitatea e chiar  o gluma buna. Sunt enervanti cei care se baga in fata dar e o problema care se poate rezolva ff usor. De aia ziceam eu ca decat sa consumi energie cu al 2-lea helicopter (fie el si moca, sponsorizat, cadou), mai bine ai grija respecti blazonul de CONCURS (nu mai vreau sa reamintesc problema cu salvarea care era la Sosire de forma). Astea nu sunt "scapari" ci lipsa de interes. As spune chiar ca pana la urma e lipsa de respect pt vreo 2000 de oameni care iti sustin cu entuziasm evenimentul si platesc un ban. Mai bine nu pui nici o regula de pozitionare la start si gata. 

Repet: e pacat ca rahaturi dintr-astea strica frumusete de eveniment. Ca daca era vb de alde Comana nu se mai obosea nimeni cu comentariile.

Strict la categoria cupluri nu cred ca era prevedere in regulament ca trebuie sa plece de la coada

Doar la family am vazut