ovidiu

2013.05.12 - Prima Evadare - București - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Din lipsa de timp nu am reusit sa parcurg tot ce s-a scris aici, insa mi-a atras atentia textul de mai jos

"PE nu este concurs MTB, este un eveniment de masa cu axa centrala pusa pe cu totul altceva decat pe ciclat"

Mai spuneau niste unii acelasi lucru dupa editia din 2012, iar in 2013 s-a aratat multa implicare in a ajunge pe podium. Dar ce stiu eu...

Cred ca fiecare ar trebui sa isi vada de pasiunile lui.

Se pare ca a ta este fotografiatul. :)

Evident ca eu nu-s vreo autoritate in materie, dar daca o sa citesti de cateva ori acea fraza o sa intelegi ce contine. Sper. :)

• Upvote 1

P.S. Fa un concurs de Cross, 10 km, si discutam dupa despre experienta salvarii.

Daca as avea de facut un concurs de mtb, as apela la experienta celor de la PE, ar fi cel mai sigur si as salva multe costuri. I-as lasa sa faca tot, mai putin controlul la start/pozitionarea in functie de reguli  si contractul cu serviciul de ambulanta de care m-as ocupa personal.

Eu zic ca organizatorii de concursuri sa dea niste teste personalului de pe Ambulante la start. Sa ne asiguram domne ca stiu baietii cu ce se mananca treaba...

Eu zic ca organizatorii de concursuri sa dea niste teste personalului de pe Ambulante la start. Sa ne asiguram domne ca stiu baietii cu ce se mananca treaba...

Hai ca esti haios, nebunule! Doamne-fereste sa te-nbolnavesti de deces ca in loc sa fie medic in salvare sa fie Tociu si Palade, cum ar fi? Pana nu o patesti n-ai cum sa sti cum e! :)

Hai sa-ti zic ca sa stii si tu: salvarile aste sunt de mai multe feluri. Daca platesti un pic mai mult, hop, apare si personal  "ca lumea", adica si medic. Nu-i tocmai ieftin dar merita! Mmm-ai inteles? :)

Oameni buni. Asa se procedeaza peste tot. Sunt cateva ambulante de primire. Nu poti sa le lasi sa plece. ce faci daca in timpul cat ele sunt plecate se intampla o nenorocire? Cu mine consider ca au procedat ok. M-au bagat in salvarea de primire, m-a pus pe targa si mi-au spus sa astept pana vine o alta abulanta care ma va duce cel mai probabil la Floreasca. Ceea ce sa- si intamplat. Nu stiu ce ar fi trebuit sa se intample mai mult.

Cred ca fiecare ar trebui sa isi vada de pasiunile lui.

Se pare ca a ta este fotografiatul. :)

Evident ca eu nu-s vreo autoritate in materie, dar daca o sa citesti de cateva ori acea fraza o sa intelegi ce contine. Sper. :)

Oau, ma simt flatat! Doar o vorba sa-ti mai spun, referitor la pasiuni ca te vad ca le ai cu pedalatul, cel putin scriptic, sa te mai plimbi prin parcuri, in special prin cel din apropierea Pietei Unirea.

Nu doresc declansarea unui flame, si sper ca intelegi asta din prima, fara sa citesti de mai multe ori.

Spor la antrenamente! ;)

In link-urile de mai jos, gasiti 2480 de fotografii facute de Cristian Dutan la Prima Evadare.
Pozele sunt aprox. in ordinea sosirii la ultimul km. Au fost surprinsi in poze majoritatea concurentilor.

Set.1 - 1001 poze - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151662989495990.1073741878.342735720989&type=3
Set.2 - 1001 poze - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151663034525990.1073741880.342735720989&type=3
Set.3 - 1000 poze - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151663550210990.1073741881.342735720989&type=3
Set.4 - 208 poze - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151663618265990.1073741882.342735720989&type=3

• Upvote 3

In link-urile de mai jos, gasiti 2480 de fotografii facute de Cristian Dutan la Prima Evadare.

Pozele sunt aprox. in ordinea sosirii la ultimul km. Au fost surprinsi in poze majoritatea concurentilor.

Set.1 - 1001 poze - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151662989495990.1073741878.342735720989&type=3

Set.2 - 1001 poze - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151663034525990.1073741880.342735720989&type=3

Set.3 - 1000 poze - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151663550210990.1073741881.342735720989&type=3

Set.4 - 208 poze - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151663618265990.1073741882.342735720989&type=3

Fain , in sfarsit am gasit si eu poze cu rude si prieteni de pe la locul 2000 incolo :D

Multumiri lui Cristian DUtan!

Costi si daca ma vezi si pe mine pe acolo te rog sa imi salvezi si sa imi trimiti si mie poze ;D . dezavantaj ca am facut parte din "gasca vesela" fara nr de concurs

Costi si daca ma vezi si pe mine pe acolo te rog sa imi salvezi si sa imi trimiti si mie poze ;D . dezavantaj ca am facut parte din "gasca vesela" fara nr de concurs

Pai te caut maestre, cum sa nu?

Fain , in sfarsit am gasit si eu poze cu rude si prieteni de pe la locul 2000 incolo :D

Multumiri lui Cristian DUtan!

Sper ca acum se mai potolesc acele "strigate" ca domle nu avem poze... de ce nu avem poze :P

Deja ma resemnasem cu ideea ca fotografii au pozat si filmat pe "cei ce conteaza", apoi si-au vazut de treburile lor, iar noi, aia de la cuplu, mai de la coada, trebuie sa ne multumim cu pozele personale facute cu ceasu' de mana. 

La aproape 2 saptamani dupa eveniment insa, constat cu mare surpriza si bucurie ca ies la lumina poze, si inca ce poze!!!

Pe mine unu' ma uimeste la propriu faptu' ca un fotograf oarecare a stat atatea ore cu ochii lipiti de obiectivul unui aparat de fotografiat ca sa prinda pe toti "entuziastii" in cadru. C-a facut-o benevol, ori ca altcineva (din organizatori) l-a motivat intr-un fel sau altu' sa depuna acest efort, nu ma intereseaza. Pot doar sa apreciez intentia, gestul si rezultatul, si sa va MULTUMESC c-ati facut-o!

Cu respect,

Uana si Muttley

>:D<

Am răspuns zilele trecute unui concurent nemulțumit pe aceeași problemă. Pun aici răspunsul pe care i l-am dat, poate totuși ajungem la un compromis. :)

Alex, e frustrant, știu, să vezi miliardele de poze din care tu te regăsești doar în două. În cel mai bun caz. Însă motivațiile fotografilor care vin la un astfel de eveniment sunt diferite. Unii vin pentru premiile puse în joc (în primul rând), alții pentru portofoliu propriu/imaginea proprie, alții vin doar for fun. Însă ca să fotografiezi mii de bicicliști în decurs de vreo 6 ore trebuie să ai o motivație în plus. Organizatorii au pus la bătaie, separat, premii pentru cei care surprind cel mai mare număr de participanți în pozele lor. E o motivație bună, dar insuficientă pentru mulți dintre noi. Știi, e ca la pescuitul de râu și ăla de baltă. Cei mai mulți dintre fotografi vor prefera acțiunea, vor încerca să scoată nu doar poze cu bicicliști, ci imagini cu sportivi în anumite situații. Asta presupune foarte multă mobilitate, dar și timpi morți în care sute de bicicliști trec pe lângă tine. Apropo, acum trei ani am participat și eu la concurs când am fost vreo 800 de oameni. Am avut o singură poză în final. Dar m-am bucurat că am avut-o și pe aia.

Am răspuns zilele trecute unui concurent nemulțumit pe aceeași problemă. Pun aici răspunsul pe care i l-am dat, poate totuși ajungem la un compromis. :)

Alex, e frustrant, știu, să vezi miliardele de poze din care tu te regăsești doar în două. În cel mai bun caz. Însă motivațiile fotografilor care vin la un astfel de eveniment sunt diferite. Unii vin pentru premiile puse în joc (în primul rând), alții pentru portofoliu propriu/imaginea proprie, alții vin doar for fun. Însă ca să fotografiezi mii de bicicliști în decurs de vreo 6 ore trebuie să ai o motivație în plus. Organizatorii au pus la bătaie, separat, premii pentru cei care surprind cel mai mare număr de participanți în pozele lor. E o motivație bună, dar insuficientă pentru mulți dintre noi. Știi, e ca la pescuitul de râu și ăla de baltă. Cei mai mulți dintre fotografi vor prefera acțiunea, vor încerca să scoată nu doar poze cu bicicliști, ci imagini cu sportivi în anumite situații. Asta presupune foarte multă mobilitate, dar și timpi morți în care sute de bicicliști trec pe lângă tine. Apropo, acum trei ani am participat și eu la concurs când am fost vreo 800 de oameni. Am avut o singură poză în final. Dar m-am bucurat că am avut-o și pe aia.

Eu prefer amintirile traite, nimic mai mult.

Cred că Prima Evadare este singurul eveniment la care o firmă gen SPORTOGRAF ar avea șanse să vândă poze.

Anul viitor, cei care au făcut filmulețele ar putea investi în puncte fixe cu un fotograf care să facă poze la fiecare concurent, urmând să le comercializeze la un preț modic.

Probabil peste 25% dintre participanți ar da un preț modic de 20 de lei pentru un set de 10 poze. 5 fotografi plasați strategic pe traseu și plătiți cu 1.000 de lei pe concurs ar face pozele iar diferența ar fi acoperitoare pentru a tria pozele pe numere de concurs și pentru un profit bunicel pentru cei care organizează treaba.

În plus poate fi obținută o anumită sumă și de la eventuali sponsori care vor ca o poză din set să fie făcută în dreptul banner-ului lor (cum este acel banner de la Merida în pozele de mai sus)

Este doar o idee!

• Upvote 4

Da, cei de la SPORROGRAF nu prea au vrut sa vina. ZIceau ca au mai incercat prin europa de est si nu merge treaba :D

Nici noi nu am insistat prea mult caci ne place concursul foto si incercam sa-l imbunatatim la fiecare editie.

Cred ca i-rewind prefera mai mult zona video. Pentru foto probabil trebuie insistat mai mult pe foto la punct fix pentru toata lumea.

Florian nu pune la suflet ce zice MBZ ca are si el toanele lui constante. Ba ca e prea plat, ba ca se traverseaza calea ferata. La alte concursuri e prea abrupt :D Te obisnuiesti cu el :) e baiat de treaba.

Dane, macar amandoi avem o constanta, eu fac bine ca sunt consecvent, tu faci bine ca esti consecvent.

In ultimii 4 ani am spus vreodata altceva?

Nu vreau sa fiu baiat de treaba decat cand ne intalnim la un suc.

In rest vreau sa fiu cat mai obiectiv. Ce e bine, perfect, impresionant, am spus si subliniat mereu.

Ce am considerat ca e anapoda am spus la fel.

Suntem consecventi. :)

sa puneti la loc pamantul ala la intrarea in padure, nu de alta dar au inceput sa intre masinile si carutele la furat de lemne.

Acolo o sa punem o bariera. Masinile sunt venite la f...t nu la lemne :)

• Upvote 1

Wow! Cred ca e cea mai tare fotografie de la Prima Evadare! Serios, nu sunt ironic! :)

Dane, macar amandoi avem o constanta, eu fac bine ca sunt consecvent, tu faci bine ca esti consecvent.

In ultimii 4 ani am spus vreodata altceva?

Nu vreau sa fiu baiat de treaba decat cand ne intalnim la un suc.

In rest vreau sa fiu cat mai obiectiv. Ce e bine, perfect, impresionant, am spus si subliniat mereu.

Ce am considerat ca e anapoda am spus la fel.

Suntem consecventi. :)

Suntem :) dar mai avem anumite puncte de vedere diferite :) 

Si nu din contradictie se naste uneori progresul?

Altele... alea abrupte nu erau pentru mine, si de aia am intrat in conflict si cu Tibi.

Eu am coborat pe roti acolo.

Dar ala care era cu dintii in batista la rau putea fi evitat sa existe, cu putina minte, mai ales de la unul care stie, intelege, poate.

Atat.