ovidiu

2013.05.12 - Prima Evadare - București - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Io mai mult imi faceam griji pentru echipa din coada plutonului (umeziti si innamoliti)

Daca nu ajung in 24 de ore vor trebui trimise echipe de salvatori dupa ei sau niste caini de rasa saint bernard.

Dacă e mocirlă, de frustrare vom bea berea mai repede, și apoi n-o să ne mai pese. Lasă salvatorii, trimiteți provizii de bere.

Va fi senzatie daca la ora concursului ar ramane nivelul lacului crescut ca in poza de mai jos :D

Cyclocross style:

DSC_0034.JPG

se poate ocoli. pur si simplu se merge inainte inca 50-100 m si apoi dreapta spre traseul original, paralel cu sinele de tren.

noi am sarit , nu eram sigur daca merge ocolit, plus ca am incercat sa vad daca apa mai curata ceva noroi de pe bicla :)

Io mai mult imi faceam griji pentru echipa din coada plutonului (umeziti si innamoliti)

Daca nu ajung in 24 de ore vor trebui trimise echipe de salvatori dupa ei sau niste caini de rasa saint bernard.

coane, daca au rom in butoias la gat, trimiteti cat mai multi

Am pierdut azi la carciuma de la palatul Ghica un computer SIGMA, din cate imi aduc aminte modelul BC 1009 wireless.Daca l-a gasit cineva as aprecia daca mi-l poate returna. Multumesc anticipat.

Iar ai baut pana nu ai mai stiut de tine si de ceas:)

Ceva poze de la recunoastere astazi ? Daca unii tot n-am putut veni, macar sa vedem ce-am pierdut  :) 

Eu am fost prima data azi cu cyclocrossul, cu cauciucuri de 30 .. si mi-a parut rau :) in a doua parte a traseului am crezut ca se rupe bicicleta,  ca sa nu mai zic de mainile mele sau de fund ..era arat rau pe unele portiuni, abia se putea merge.  Nu stiu daca sa mai repet experienta, deci m-am inscirs la categoria cyclocross. Ma gandesc sa imi iau un mtb pana atunci sau cel putin sa imi pun cauciucuri mai mari

Am pierdut azi la carciuma de la palatul Ghica un computer SIGMA, din cate imi aduc aminte modelul BC 1009 wireless.Daca l-a gasit cineva as aprecia daca mi-l poate returna. Multumesc anticipat.

Un om bun cu suflet bun si cu credinta in D-zeu mi-a returnat ciclocomputerul. Multe multumiri si multe beri cu prima ocazie. 

• Upvote 3

La recunoastere nu am fost, ca aveam treaba in alta parte. Dar te-am recunoscut pe tine, domnu vecin, cand ieseai dimineata cu bicla :P. Noroc! 

Astazi mi-am curatat bicicleta dupa tura de recunoastere de ieri (mentionez ca m-am intors tot pe bicicleta, pe sosea, pana in Bucuresti).

Cand imi spalam constiinctios cauciucul fata vad ceva (ce nu se ducea la insistentele mele) ce credeam ca sunt niste fire de iarba cu namol/clei de pe marginea ogoarelor de la PE (eu vedeam doar baza spinului el fiind integral infipt la baza unui crampon lateral).

M-am intors cei ~ 40 km de la complex Astoria pana in Bucuresti fara nici o problema. Nu am pierdut presiune pana cand nu l-am scos "la dus" :D  .

A se vedea minunea:

• Upvote 1

Eu m-am intepat in palma intr-un nemernic d-asta la traversarea ultimului sant care nu putea fi trecut pe bicicleta. Bine ca am solutie anti pana, ca era naspa sa pierd presiune pana la final :D

Eu am fost prima data azi cu cyclocrossul, cu cauciucuri de 30 .. si mi-a parut rau :) in a doua parte a traseului am crezut ca se rupe bicicleta,  ca sa nu mai zic de mainile mele sau de fund ..era arat rau pe unele portiuni, abia se putea merge.  Nu stiu daca sa mai repet experienta

eu ti-am spus ca nu el, dar tu: batman, batman.

sa-i f*t in gura pe astia de nu au ce face, decat sa are potecile, le-as face ce facea Tepes pe vremuri, pe acolo s pe mtb e crima si pedeapsa, dar e bine ca ai incercat, ai vazut cu e, data viitoare bagi caucioce mai groase si mai putina presiune si o sa vezi ca merge mai bine.

Din pacate nu l-am mai recuperat, deci anuntul inca mai este valabil. 

Dupa concurs m-am intors la locul unde am agatat niste crengi si unde credeam ca l-am pierdut, dar a fost de negasit. Filmarea mi-a confirmat ca acela era locul.

Ca in fiecare an se vor pierde multe lucruri pe traseu. Pe site avem sectiunea Obiecte Pierdute http://primaevadare.ro/obiecte-pierdute-2/ . 

Mai ramane ca cei care gasesc lucruri sa dea dovada de bunavointa si sa le returneze organizatorilor.

eu ti-am spus ca nu el, dar tu: batman, batman.

sa-i f*t in gura pe astia de nu au ce face, decat sa are potecile, le-as face ce facea Tepes pe vremuri, pe acolo s pe mtb e crima si pedeapsa, dar e bine ca ai incercat, ai vazut cu e, data viitoare bagi caucioce mai groase si mai putina presiune si o sa vezi ca merge mai bine.

Da, nu credeam ca se poate chiar asa :) 

Imi caut cauciucuri mai mari.

Nu stiu daca sa imi iau asta : http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=10715

sau asta :  http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=9856

Am inteles ca  al doilea e mai bun, dar e doar de 35, si eu ma gandeam sa fie cat mai mare .. la aratura care e pe final

Ai grija aici, ca primul e pentru teren uscat, al doilea pentru noroi ! Cu primul poti sa rulezi linistit si pe asfalt, e bun ca "all-rounder". Insa daca ploua, nu te mai ajuta deloc.  

Eu zic ca vibratiile date de terenul arat le simti si pe un MTB HT, deci oricat de groase pui cauciucurile, cam tot acolo iesi. Balon de 35 e suficient.

Ai grija aici, ca primul e pentru teren uscat, al doilea pentru noroi ! Cu primul poti sa rulezi linistit si pe asfalt, e bun ca "all-rounder". Insa daca ploua, nu te mai ajuta deloc.  

Eu zic ca vibratiile date de terenul arat le simti si pe un MTB HT, deci oricat de groase pui cauciucurile, cam tot acolo iesi. Balon de 35 e suficient.

Mersi de sfat,  pe cel de 35 de noroi o sa il iau si las presiunea mai mica si imi pun doua bazoane :)  

eu cu 35 merg f bine, dar las si presiunea mai mica, cat sa simt un pic cauciucul moale la mana.

daca ma intorc pe sosea, mai dau niste pompe in ele si sunt bun de fuga.

Nu stiu de voi, dar pe mine m-a rupt ultima bucata de 10km cu ciclocrosul :) Poate am ajuns si eu prea obosit acolo, dar oricum s-a mai stricat de anul trecut. Mai degraba decat arat, defrisarile isi spun cuvantul :) Ceea ce este mult mai grav.

Exact ultima bucata am resimtit-o si eu cel mai dur, ca nu prea mai aveam puterea si inpiratia sa mai gasesc drumul optim .. sa ma mai ridic din sa .. mergeam ca vita prin toate santurile si asteptam finalul care nu mai venea .. ii tot intrebam pe aia de ma depaseau daca mai e mult :)

Exact ultima bucata am resimtit-o si eu cel mai dur, ca nu prea mai aveam puterea si inpiratia sa mai gasesc drumul optim .. sa ma mai ridic din sa .. mergeam ca vita prin toate santurile si asteptam finalul care nu mai venea .. ii tot intrebam pe aia de ma depaseau daca mai e mult :)

Nu iti face probleme... eu care am avut puterea sa stau ridicat de pe sa pe acele portiuni teribile am avut dureri/amorteli de gambe/laba piciorului.

Deci daca nu ai un FS portiunile acelea sunt criminale.