ovidiu

2013.05.12 - Prima Evadare - București - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Si super naspa pentru aia de la "cuplu", cu insotitoare pe HT, fara experienta si cu jante din cutii de bere.

Compensăm lipsa arcurilor prin voia bună de la coadă ;)

[...]  pe cel de 35 de noroi o sa il iau si las presiunea mai mica si imi pun doua bazoane :)

Grijă mare la cât de mică lăsaţi presiunea! Vedeţi ce zice 'basso' la capitolul acesta: presiune mică şi rulaj decent dar şi pericol de pană sau presiune mare şi alergătură? Varianta a doua numai dacă mâncaţi acelaşi menu ca el ;) (mii de km, normal!)

Cu MAXXIS RAZE 35C nu am făcut pană nici în 2011, nici în 2012 cu presiune de 4,5 bar, măsurat cu manometrul. Cu CONTINENTAL CYCLO-X-KING umflat la 5 bari din max. recomandat de 6 bari, mi se pare putin cam tare pentru uscat si denivelat, voi încerca să cobor la 4 sau 4,5 bar.

SPOR!

iese cineva maine sau vineri pe traseu ?

De ce am fost nevoit azi sa car bicla-n brate peste aproape 20 de copaci maturi, taiati pe marginea drumului, cazuti transversal pe drum pentru a-l bloca?

Evenimentul asta, in mod clar nu este dorit de unii. Da' cu ardoare, nu asa.

Eu m-am inscris deja, si am platit deja. Voi veni, asta-i situatia. Da' v-o spun cu toata convingerea, daca nu-s dorit, plec. Oricine ar fi ala de nu vrea biciclete pe tarlaua lui, eu nu ma complic la editiile viitoare.

M-a cam dezamagit faza...

De ce am fost nevoit azi sa car bicla-n brate peste aproape 20 de copaci maturi, taiati pe marginea drumului, cazuti transversal pe drum pentru a-l bloca?

Eu m-am inscris deja, si am platit deja. Voi veni, asta-i situatia. Da' v-o spun cu toata convingerea, daca nu-s dorit, plec. Oricine ar fi ala de nu vrea biciclete pe tarlaua lui, eu nu ma complic la editiile viitoare.

Lasa ca si la traseul de la Cernica ( concursul ala care nu e agreat de nimeni pe aici) sunt unii care au distrus marcajul zilele trecute si nu numai ca au scos panglicile dar au taiat nesimtitii coaja copacului pe care erau desenate cu spray sagetile.....adica hai sa taiem si sa stricam niste copaci doar ca putem si suntem noi mai smecheri...

Mie mi-a placut portiunea aia, a fost ca o provocare. Cand toti se gandeau ce sa faca sau sa planga ca ce nedoriti sunt ei pe traseu, eu m-am gandit la cursele de ciclocros si am agatat repede atelajul si l-am carat peste obstacole. Asta-i viata. Mereu in zona aia ni se pregateste cate-o bucurie. Cert e ca toti participantii au acelasi traseu si se confrunta cu aceleasi obstacole. Chiar daca nu sunt dorit, ma doare la basca. N-o trai padurarul ala jegos cat lumea :D

• Upvote 1

Cert e ca toti participantii au acelasi traseu si se confrunta cu aceleasi obstacole.

Ma mira ca zici asta.

Toti romanii se confrunta cu rosiile de import, hotii de fier vechi, cu Gigi Becali si Maruta, asa ca atunci cand tragi linie, suntem bine?

Uana vine din Africa special la concursul asta. Nu vine la Pasti da' vine la Prima Evadare. Am vazut azi ca vine la copaci taiati peste drum, portiuni arate, gunoaie, miros de hoit... In fine, m-oi fi plangand eu prea mult.

Apropo', vezi ca poti participa ca voluntar. Poti da si tu o secure de ajutor daca nu ti se pare in regula ceva. Cum nu ai miros, poti baga si cainele ala-ntr-o punga si sa-l duci pana la un tomberon :D

Nu uitati ca organizatorii garanteaza doar in ziua concursului toata tarasenia. In rest, suntem oaspeti in padure, nu e nimic amenajat oficial acolo. Sunt drumeti, cautatori de ciuperci, alergatori, paduari, hoti etc.

Romanism clasic.

Sunt curios daca in alte tari te confrunti cu asa ceva - si ma gandesc aici la ce se intampla chiar zilele acestea in Thassos. Pun pariu ca NU!

Asta ar fi motiv de plangere daca se intampla in ziua concursului. Organizatorii nu sunt firma de paza sa pazeasca traseul tot anul, nici proprietari pe terenurile respective. Daca se asfalta azi la Academie, tot organizatorii erau de vina ? 

Nici in ziua concursului n-ar fi o problema. Traseul e pt toti la fel. Nu e velodrom. Asta e, vor fi timpi mai mari ca anu' trecut, oboseala mai mare. Eu zic ca e un lucru bun ca se mai schimba datele problemei de la an la an. Oricum, la cum ii stim pe organizatori, se vor ocupa pana in ziua cu pricina si vor mai cosmetiza pe ici pe colo. Daca ploua se mai ingroasa gluma.

Ma gandeam daca la maratonu' ala din africa de sud o sta cineva sa adune starvurile de animale de pe linga traseu ( se ocupa hienele :) ).

Traseul devine f greu pe portiunea de aratura si pt ca se consuma f multa benzina pe prima jumatate a traseului si ti se inmoaie macaroanele de nu mai poti tine ghidonul in maiini.

Copacii vor disparea in ziua concursului, dintr-un motiv f simplu zic eu: au cioate, varfuri ascutite, si astfel reprezinta un pericol imens de accidentare grava in valtoarea din timpul concursului. NU imi fac probleme ca aia raman acolo, ca nu raman.

Ma intreb doar DE CE cineva a facut treaba asta. Atat. Vreau sa-nteleg.

Mi s-a făcut scârbă când am auzit că s-au tăiat copacii și s-au aruncat în drum. Asta vine la câteva zile după faza cu marcajele de la Riders Club și cu copacul jupuit ca să nu se mai vadă săgeata. Din păcate, copacii au căzut la mijloc la o dispută între (...?...) și organizatori.

Copacii vor disparea in ziua concursului, dintr-un motiv f simplu zic eu: au cioate, varfuri ascutite, si astfel reprezinta un pericol imens de accidentare grava in valtoarea din timpul concursului. NU imi fac probleme ca aia raman acolo, ca nu raman.

Ma intreb doar DE CE cineva a facut treaba asta. Atat. Vreau sa-nteleg.

Mai baieti, copacii nu au fost taiati intentionat sa optureze traseul concursului. Pur si simplu padurea este exploatata, se mai taie copaci. Asa se taie in zona de cand e lumea. Eu ieri cand am trecut pe acolo chiar m-am salutat cu niste baieti care lucrau la copacii aia; n-au nimic cu ciclistii - erau pur si simplu la munca. Ca se taie excesiv asta e altceva... Iar ca obstacole sunt chiar misto, nu-i chiar asa o mare problema. Daca repetam traseul de 3-4 ori o sa ni se para floare la ureche. :)

Pt fiecare dintre participanti este important sa obtina un loc cat mai bun. Chestiunile despre care vb acum sunt niste rahaturi. Mai bine concentrativa pe pregatirea fizica, bicicleta sa fie ok...

Mai sunt 3 copaci de sarit.Restul s-au taiat si carat.

Pana in ziua concursului nu va mai fi nici un obstacol prin acea zona.

Dupa zona copacilor taiati,cand mai sunt 23 de km de finish exista un forestier foarte foarte rau.Sleauri imense,dar exista paralel cu acesta un alt drumeag pe care-l recomand sa-l folositi chiar daca nu e foarte bine curatat.Dupa aprox.2 km se face un viraj dreapta in usoara coborare si se ajunge pe marginea lacului,apoi se sare acel sant care acum cateva zile era plin cu apa.Acum e uscat complet.

Ultimii 10 km sunt foarte rai,si ca sa-i parcurgeti cu spor va trebuie antrenament,tehnica si sa va pastrati ceva benzina pt final.

Inainte de Ghica,drumul e bine tasat,de viteza cu foarte mari sanse sa fie vant de morcov.Cam pe acolo pariez ca se vor face cartile.

I

• Upvote 1

Romanism clasic.

Sunt curios daca in alte tari te confrunti cu asa ceva - si ma gandesc aici la ce se intampla chiar zilele acestea in Thassos. Pun pariu ca NU!

"...in alte tari cred ca ie mai nasol...pe uni la un concurs ia omarat si le-a pus bomba...am vazut io la televizor si astia de la televizor nu minte..." extras din barfa populara.

cine nu poate trece in bunny hop copacii aia n-are ce cauta la prima evadare!!! inca o dovada ca traseul este de o dificultate tehnica nemaiintalnita. aviz amatorilor, mai bine stati acasa si participati de la tv.

Cipriane, avand placerea de a te cunoaste personal, si "placere" nu e termen gratuit, m-am mai uitat o data la filmul de mai jos, ca poate mi-a scapat mie ceva in tot contextul.

Nimeni nu trece de copacii aia.

Hai sa nu mai vina nimeni la concurs, ca suntem toti praf-tandari si ne-mpiedicam in niste crengi!

Da' poate-i pui de Greucean' și-o fi mâncat jăratecu' mârțoPegasului de sare ca iepurașul.

• Upvote 1

Apropo', că mi-adusei aminte de bancul cu iepurașul care se duce în vizuina vulpii (cam pe unde intri-n pădure pe traseul primei evadări) și dă doar de pui.

- Unde e mă mă-ta?

- Nu e acasă, iepurașule... S-a dus după mâncare.

- Bă, când vine acasă să-i ziceți că vreau să i-o trag.

Vine vulpea acasă.

- Mamă, a fost iepurașul pe aici și a zis că vrea să ți-o tragă.

- Fir-ar al dracu'. Îl rup.

A doua zi intră iar iepurele în vizuină. Vulpea stătea mai dosită.

I-ați zis lu' mă-ta că vreau să i-o trag? Vulpea iese si fuga după iepuraș. Fiind mai sprinten, sare printre crengile copacilor proaspăt doborâți, dar vulpea rămâne prinsă în ele. Iepurașul se oprește și o ia pe la spate. După ce termină se duce în fața ei tacticos.

- Fă, puteam sa ți-o trag și acasă dar mi-era rușine de copii...

• Upvote 4