Traveller

Conversie MTB 26" in 27.5"

Recommended Posts

Dacă se folosește în mod frecvent cauciuc de 26 cu 2.2 sau 2.4 lățime pe drumuri de munte, poteci cu rădăcini sau în alte condiții mai dificile, de ce să nu îmi fac o pereche de roți de 27.5 cu gume de 1.9, 2.0 sau chiar mai subțiri pentru drumuri rapide gen Prima Evadare? Ce geometrie se schimbă? Doar se mărește garda la sol nesemnificativ.

Dacă diametrul exterior va rămâne aproximativ acelaşi şi geometria bicicletei va rămâne aceaşi.

Dar asta nu inseamna ca 27.5 nu merge mai bine ca un 26.

Deacord, dar la capitolele unde 27,5 este mai bun ca 26, 29 este mai bun ca 27,5.

Şi invers, la capitolele unde 27,5 este mai bun ca 29, 26 este mai bun ca 27,5.

Teoretic 27,5 ar fi bună la toate, practic nu va fi la fel de agilă ca 26 şi nici nu va rula ca un 29er.

In contextul in care "inghesuim" 2 roti de diametru mai mare in acelasi cadru si aceeasi furca, distanta dintre butuci (si proiectia ei la sol=wheelbase) ramane desigur aceeasi. :)

In ceea ce priveste inaltarea BB cu 25 mm, se poate profita de ea punand niste brate ale angrenajului cu 25 mm mai lungi, ceea ce poate fi benefic pe trasee de viteza si pe urcari lungi si drepte.

• Upvote 1

25 mm inseamna doi centimetri jumatate... Pentru pedalier e enorm, iti dai cu genunchii-n gura :D

• Upvote 2

O remarca: ampatamentul reprezinta distanta dintre axele rotilor. Orice modificare a diametrului rotilor nu modifica absolut deloc ampatamentul biclei.

Corect, in cazul actual in care cadrul se pastreaza, ampatamentul nu se modifica. Greseala mea si multumesc pt atentionare!

Corect si cu diferentele intre 26 27.5 si 29 dar pt mine si pt nivelul la care ma dau eu (amator care sare 3 radacini :)) 27.5 nu ma limiteaza fata de 26. Am mers pe acelasi traseu cu cele 3 biciclete si pt all mountain 27.5 mi-a placut cel mai mult. Ca timp total, urcare plus coborare, 29 este cel mai eficient, iar daca urc cu masina si cobor pe bicicleta as alege 26.

:-B look pretty well like an April fools joke  :))

Dar ati vazut video-ul postat de pe traseu? practic e jumatate DH si jumatate XC asa ca normal ca a castigat tipul cu bicicleta de trail. Acesta e defapt si motivul pentru care in competitiile enduro nu se masoara timpul pe urcari ci numai pe coborari; daca s-ar masura si urcarile atunci toate competitiile de enduro ar fi castigate de rideri de xc pe biciclete de xc.

http://www.pinkbike.com/video/305359/

normal ca a castigat tipul cu bicicleta de trail

Dar de ce doar primul loc a fost pe bicicleta de trail si nu tot podiumul?

Daca imi cumpar si eu bicicleta ca a lui, la anu' castig si eu cursa asta?

etc.

"The Fontana downhill course has a great deal of pedaling at the bottom, but riders usually find riding a trailbike is too much of a trade-off for the gnarly, rock descents midway through the course. "

Deci nu e chiar 50% XC.

Brb, ma duc sa imi fac o opinie pe baza unei filmari first-person a traseului (ca vad ca pe pinkbike e la moda).

Omul stie sa se dea si a facut calculul corect, in balanta cat pierde pe prima parte si cat castiga pe ultima. A folosit un 29 pt eficienta sau pt marketing, Specialized fiind mari sustinatori ai acestei dimensiuni. Chiar au scos si un enduro de 29....

Deci acolo am ajuns ca trebuie sa pun prefata la fiecare post cum ca nu bicicleta ci riderul e cel care face diferenta?  Nu stiu cat de multa era partea de pedalat motiv pentru care am aruncat numai ceva numere acolo. De altfel simplul fapt ca era un tip in top10 pe bicicleta de trail imi zice ca acel traseu nu era de DH pur lucru care se vede clar si in video-ul acela.

Din diverse surse se aude ca Giant vine tare pe segmentul 650b in 2014... poate chiar si la DH ;)

Specialized fiind mari sustinatori ai acestei dimensiuni. Chiar au scos si un enduro de 29....

Specialized nu prea mai face nimic pe 26...

Giant?... Giant.. Giant... ah ăia care au vrut să readucă cuveţii de 1 1/4. ;))

Un articol interesant cu un test cu toate trei dimensiunile de roti, de la trotineta la tractor.

Va salut,

am cumparat anul acesta o bicicleta noua pe roti de 26 (Bulls Copperhead 3 2013). Sunt foarte multumit de ea dar am vazut ca apare, pentru 2014, versiunea cu roti pe 27.5.

Stau si ma gandesc: merita sa o dau pe cea de 26 si sa iau una de 27.5?

Eu nu am unde sa fac comparatie practica pt. ca nu stiu pe nimeni care sa aiba roti de 27.5. Cu 29 m-am dat, mi s-a parut prea greoaie, nu mi-a placut. 

Producatorii (marketingul) zic ca 27.5 e varianta de compromis care e mai buna, cica, si decat 26 si decat 29.

Poate cineva sa-mi spuna cum stau lucrurile in realitate? Adica merita sa ma uit spre cea de 27.5 sau e cazul sa raman la 26-le actual?

Cele bune,

Matteo

Sunt o droaie de articole pe tema asta, dar părerea mea personală e că 27.5 (care defapt e de 584mm) este MULT prea aproape de 26 ca să facă vreo diferenţă.

Ca să-ţi faci o idee clară, roţile de 27.5 sunt cu 2 cm mai mari în diametru decât cele de 26. Eu zic că e marketing 150%.

Dacă sare careva să-ţi spună că momentan campionul mondial de XC se dă pe 27.5, eu zic că ar fi ieşit campion şi pe 26 şi pe 29 şi probabil şi pe o biclă de copiii dacă aia i-o dădeau sponsorii...

Marketingul are dreptate, 27,5 nu este la fel de agilă ca 26 şi nici nu rulează la fel de uşor ca 29. Deci compromite perfect. ;)

Dacă ai deja o bicicletă căt de căt decentă de 26, nu merită trecerea la 27,5. Pe viitor când vei dori să înlocuieşti bicicleta, atunci cumpără 27,5. (dar nu pentru că ar fi mai bună, ci pentru că nu vei prea mai găsi noi de 26)

Din cate am citit, 27.5 a aparut ca o alternativa la 29 full-suspension (care impune o limitare a cursei cadrului, rezolvabila prin micsorarea rotii la 27.5). Pentru hardtail nu cred ca baietii de la marketing au argumente pe bune. :)

Eu avusesem ideea de a inlocui rotile de 26 cu 27.5 (e acelasi cadru) dar am renuntat. 

• Upvote 1

Dupa inaltimea seii din poza imi dau seama ca nu esti prea inalt. Pot spune chiar ca bicicleta actuala are cadrul prea mare pentru tine. Iar pentru persoanele mai scunde, 26'' e foarte bun. Daca ai avea 1.90 inaltime poate ar trebui sa te gandesti la un 27.5'' sau chiar 29er, altfel.... nu cred ca are rost.

Mi-ar placea sa vad mai multe pareri venite din partea celor care folosesc 27.5 si au termeni de comaparatie.

E destul de usor de spus ca e doar marketing. Nu zic ca nu e, pentru ca fara nu se poate. Dar parca imi pare mai corect sa testez inainte sa ma arunc cu afirmatii.

Eram refractar ideii de 29er pana am pus mana si am testat si am si cumparat. 

Sunt foarte curios cum se simte 27.5 si deci voi testa cand voi avea ocazia inainte sa spun ca e doar marketing si ca "nu merita"

Am pedalat duminică vreo 100km pe un 27,5 pe coclauri pe care le-am străbătut destul de des cu 26 şi 29. Se pune?

Ca să-ţi faci o idee clară, roţile de 27.5 sunt cu 2 cm mai mari în diametru decât cele de 26. Eu zic că e marketing 150%.

Cunosti „Prinsessen på ærten“?

3f90a43e44.jpg

Aia era / e basm - abilitatile princeselor au fost mostetinete de ciclisti ;) .