Traveller

Conversie MTB 26" in 27.5"

Recommended Posts

Am pedalat duminică vreo 100km pe un 27,5 pe coclauri pe care le-am străbătut destul de des cu 26 şi 29. Se pune?

Evident ca se pune :)

Ce vreau eu sa zic e ca cel mai bine e sa testezi tu si sa-ti dai seama ce iti place daca ai posibilitatea.

Am intrebat si eu incoace si incolo care e treaba cu 26er, cu 29er. Mai lamurit ca atunci cand am testat nu am reusit sa fiu.

Va multumesc tuturor de raspunsuri.

MLADEN: da, bicicleta mea e foarte buna si sunt tare multumit de ea (ca echipare, e toata XT, mai putin pedalierul care e Hollowtec, si are furca Reba, model 2013), ma simt bine pe ea si se misca bine. E drept ca, parca, m-ar tenta un full dar, la o echipare cu adevarat faina, full-urile costa cat o masina rezonabila la mana a doua si, sincer, daca esti doar un ciclist de hobby si banii ii obtii prin munca (chiar si daca munca ta e bine platita), parca nu se merita sa bagi atat intr-o bicicleta. Varianta sh nu ma atrage pt ca, din tot ce am gasit pe net de vanzare, am constatat ca biclele sh au preturi mult mai mari decat merita.

Andreibelcic: Saua din poza este mai jos decat o utilizez, poza era facuta cand mi-a sosit bicicleta, asa o scosesem din cutie. Eu am 1,80 m. Cadrul este de 18 inch/46 cm si simt ca mi-e bun asa, poate ar mai fi loc de maxim 2 cm in plus.

De fapt, utilizez saua la inaltimea care se se vede in poza din link-ul asta: https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1240583_10151874252429771_1320943307_n.jpg

Si, desigur, daca sunt pe aici oameni care poseda 27.5, ar fi interesant sa ne povesteasca, mai in detaliu, impresiile lor comparative, 27.5 vs 26.

Cele bune,

Matteo

Eu in iarna ,daca ma ajuta mos craciun, vreau sa-mi iau un set de roti 27.5 cu anvelope pe stada. Din cate am masurat ar incapea pe cadru si furca de 26"

Anul asta am avut ocazia sa testez doua bike-uri identice ca echipare. diferenta era ca unul avea roti de 26, altul de 27.5

Eu n-am observat nici o diferenta. 

In schimb atat intre 26 sau 27.5 si 29 am simtit. 

Brandul bike-ului era la fel, echiparea la fel, dupa cum am spus, setarile la fel. Am testat ambele modele in aceeasi zi la diferenta de o ora una de alta. 

In concluzie oricum faci cum vrei tu.

• Upvote 2

Anul asta am avut ocazia sa testez doua bike-uri identice ca echipare. diferenta era ca unul avea roti de 26, altul de 27.5

Eu n-am observat nici o diferenta. 

Tu esti nesimtit - pardon, n-ai simt pentru un bob de mazare ;) .

Eu nu am testat nici 27.5 și nici 29, sar sunt convins ca cine nu simte diferența intre 26 și 27.5 nu are cum sa o simtă intre 27.5 și 29, orice altceva este placebo. Accept însă ca poate sa simtă diferența la saltul direct intre 26 și 29. :).

Tu esti nesimtit - pardon, n-ai simt pentru un bob de mazare ;) .

Eu nu-s ca printesa din povestea aia :)

@@akebono

Nu e placebo, acolo diferentele sunt mai, la roti, la geometrie. E adevarat, accelereaza mai greu dar odata ce ai o viteza o mentii mai usor :)

@@vlad, pastrand acelasi raport si aceeasi cadenta, viteza creste cu cat circumferinta rotii e mai mare, deci practic diferente eu cred ca au fost dar, poate nu le-ai observat pentru ca nu ai masurat.

Pe MTB?

da, intra roti de 622 cu anvelope de cursiera, nu stiu daca la orice MTB dar, la al meu intra si chiar am vazut  @@danbistri.  Poti masura ca sa te asiguri.

Greu de tot sa poata sa faca cineva un review pertinent 26 vs 27.5 .

Diferenta e minima intre cele doua diametre , astfel incat e posibil doar un lant neuns , un rulment uzat , o presiune diferita in cauciucuri , reglaje diferite ale pipei/seii sau alte probleme de genu asta sa afecteze decisiv parerea ta noastra despre bicicleta respectiva . Nu mai vorbim ca biclele trebuie sa aiba exact aceiasi echipare , ciclistul trebuie sa fie la fel de odihnit , alimentat si cu aceasi motivatie si chef .

Sunt curios care o fi diferenta intre o roata de 27.5" , care are un cauciuc de viteza cu crampoane scurte(python , race king ...etc) si o roata de 26" cu un cauciuc cu crampoane inalte(nevegal , nobby nic ...etc) .

Nimeni nu sta sa faca calcule cand pedaleaza. Testele s-au efectuat pe acelasi traseu, presiunea din roti si furca era la fel, conditiile meteo, tot. Si ca sa ma repet: bike-urile erau acelasi brand, aceleasi anvelope, aceeasi transmisie, etc. Practic au fost identice, fiind diferita DOAR dimensiunea rotilor.

Personal sustin parerea lui Radu -> marketing

Ce zicea in film: 27.5 is in the middle but if you get a good 29er what's the point?........  it will always be a matter of personal choice and style of riding

Foarte tare linku !

Dacă sare careva să-ţi spună că momentan campionul mondial de XC se dă pe 27.5, eu zic că ar fi ieşit campion şi pe 26 şi pe 29 şi probabil şi pe o biclă de copiii dacă aia i-o dădeau sponsorii...

Vezi atasat parerea celor de la Scott visavis de Nino, eu unul nu cred ca ar fi iesit campion pe 29er, pentru ca pur si simplu ii era prea mare.

post-16070-0-91603300-1381942567_thumb.jpg

Merci vlad, eu sunt in cautarea unui bike de enduro si am probat mai multe marimi/modele, dar nu am avut posibilitatea sa testez un 27.5 asa ca m-am apucat sa caut pe net.

Dintre toate review-urile cel de pe pinkbike mi sa parut cel mai relevant si interesant ca parere generala. Asa am decis sa raman pe 26.

Pe 29 mi-a placut ca merge bine peste pietre, stanci etc dar pierzi din fun-ul trailului. 

Restul depinde de fiecare ce vrea sa faca si de stilul de dat.

Bafta in alegerea unei roti potrivite ;)

Pt Enduro n-are rost roata mai mare de 26. Problemele se pun la XC.

Marketingul are dreptate, 27,5 nu este la fel de agilă ca 26 şi nici nu rulează la fel de uşor ca 29. Deci compromite perfect. ;)

Din cate am citit, 27.5 a aparut ca o alternativa la 29 full-suspension (care impune o limitare a cursei cadrului, rezolvabila prin micsorarea rotii la 27.5). Pentru hardtail nu cred ca baietii de la marketing au argumente pe bune. :)

Cam tot ce poate fi spus cu simt al realitatii.

27.5 este o gaselnita de compromis, aplicabila doar la FS. 

Oriunde in alta parte, asa vrea sponsorul (sa vanda).

• Upvote 2

Pt Enduro n-are rost roata mai mare de 26. Problemele se pun la XC.

Vouilloz merge pe Lapierre de 27", Barel merge pe Canyon de 27" (dinainte sa fie disponibil la vanzare, deci nu e pt marketing)...  dar ca de obicei tu stii mai bine. :))

• Upvote 6

Steve Smith a mers la DH cu 27.5

s780_RSA_n3x0798.jpg?1377793114

Mitch Repelato a mers la DH cu 29er single crown. 

p4pb9391690.jpg

Deci sa ii dau dreptate lu' @@pinkbike ??

Oricum eu raman la parerea: fiecare cu ce-i place si cu ce i se potriveste.

h3x0re, daca tie iti plac fulcrumurile si 26le lasa-ne pe noi cu 29ere si roti handmade ! Sau ai niste argumente cu care sa ne convingi?

religia.jpg?w=450

• Upvote 1

Indiferent de parerile altora, tinand cont ca:

- picicleta actuala imi place nevoie mare, ca mi-am facut-o singurel asa cum am vrut eu;

- 26" mi se par mici, iar 29" mi se pari mari;

- 27'5" incap in cadru si furca...

...abia astept sa dau comanda cand apar XT-urile pe saiturile din ioropa 8->

Edit: Zbou, le-am gasit si-n ioropa! Mai astept cateva saptamani sa le injumatateasca pretul si sar pe ele! :D

rotile de 27.5 se pot pune pe un cadru care a fost conceput pentru roti de 26?

Este topic separat cu asta. La unele merge, la altele nu. Da' in mintea mea, acel 1cm in plus pe raza de care zicea radu_vadan, la Specia mea nu pune probleme.

Aia de se dau la Enduro n-au nici cea mai mica idee ce le trebuie, la fel si unu' de la Santa Cruz, nehotarat, a indesat roti de 27.5" pe un cadru amarat de carton si uite ce-a patit... :- :-

839082d1381781838-fail-bronson-frame-bre

Si sa fiu macar un pic la subiect, sau in topic, cum i-o mai zice: producatorul si vanzatorul e cel mai fericit daca schimbi modelul de 2013 cu ala de 2014. Din punctul de vedere al buzunarului e o mutare foarte proasta, pentru o diferenta tehnica foarte mica, neschimband nici macar regimul in care vrei s-o folosesti.

• Upvote 2

Eu cand zic DH ma gandesc la Danny Hart, la fratii Atherton. Astia au 26.

Ma gandesc ca o suspensie de 150,nu mai are nevoie de rulare mai usoara,si oricum terenul cere capacitate viratoare.

In fine, am inteles ideea lui Vlad,desi 29er de carbon cu roti custom au fix cat numeri pe degetele de la o mana