yesyesyesyo

pozitia de pe bicicleta - prea aplecat

Recommended Posts

Sper ca nu s-a mai discutat subiectul asta, eu am facut niste search-uri dar nu am gasit nimic.

Mi-am cumparat saptamana trecuta pentru recreere bicicleta asta, saua este la 5-6 cm de limita de jos dar mi se pare ca-s mai aplecat decat ar trebui. Adica dupa o plimbare de vreo 20 de km simt ca pun prea multa greutate pe maini si ma gandeam ca mi-ar fi mai bine daca as putea inalta ghidonul in vreun fel.

Inainte aveam o bicicleta pliabila unde inaltam saua si ghidonul dupa bunul plac, nu era problema. La asta am impresia ca nu e la fel de simplu :) Am vazut ca exista pipe reglabile si este singura solutie pe care o vad, sa trag pipa spre mine, s-o inalt din articulatie.

Se mai poate si altfel, mai simplu?

Va multumesc.

in primul rand ce inaltime ai?ce marime e bicicleta? daca esti prea mic ,iar bicicleta iti este prea mare,nu prea te rezolva pipa.

in al doilea rand daca mergi peste 20 km de ce nu ti ai luat o cursiera?

In cazul in care bicicleta e potrivita cu dimensiunile tale (inaltime, lungime picioare, lungime maini), atunci inseamna ca nu esti tu obisnuit cu pozitia.

Venind de la o pliabila, n-ar fi surprinzator. Evident ca pe un MTB nu mai poti sta ca pe o astfel de bicicleta de oras, "ca in fotoliu".

1. Ai putea si sa dai saua un pic mai in fata. Incepe cu asta si apoi testeaza mai departe cu rabdare.

2. Ai putea sa iei o pipa mai scurta (eventual cu unghi fata de orizontala mai mare).

3. La asta se poate adauga un ghidon drept (ti-ar aduce capetele ghidonului mai aproape).

In orice caz nu te poti astepta sa ajungi in pozitia pe care o cunosti tu de pe pliabila, dar poti sa imbunatatesti confortul.

Deci sa ma orientez spre o pipa mai scurta, nu pliabila?

Saua cum sa o dau mai in fata, din prinderea in tija? Ca din alta parte nu cred ca se poate :)

Nu vreau sa ajung la pozitia de pe pliabila, imi dau seama ca n-am cum, ma gandeam doar s-o mai ameliorez putin, am senzatia ca vin in maini.

Mda, e cam la limita, adica un pic cam mare. Cand stai in picioare incalecat deasupra cadrului, ar trebui sa-ti ramana un spatiu liber de minim 5 cm. Incearca sa faci cele mentionate mai sus : saua mai in fata, o pipa de 40-50 mm, un ghidon drept.

Ideal ar fi sa mergi la magazin sa-ti schimbe bicicleta cu una marime mai mica, dar nu stiu daca se mai poate. 

Atunci esti in situatia de a incepe diversele permutari de adaptare a geometriei bicicletei la dimensiunile tale :)

Aa, sa nu uit : vezi sa ai niste mansoane bune si o pereche de manusi, contribuie si ele la amortizare.

Spor la treaba si sa ne tii la curent !

A mai venit cu niste coarne dar mi se par destul de scurte, cam 10 cm. Ma gandeam sa intorc coarnele spre mine, mai castig si asa putin.

Multumesc!

E si o componenta de obisnuinta aici. E posibil sa se amelioreze problema, pe parcurs.

Ar ajuta daca ai pune o poza cu tine pe bicicleta, din profil, in mers.

In nici un caz sa nu intorci acele cornite spre tine pentru ca in caz de accident pot fi mortale. Incearca pri data sa duci saua in fata dupa care sa schimbi pipa cu alta reglabila. Daca nici asa nu gasesti o pozitie convenabila ramane sa schimbi bita cu totul.

Nu pipa reglabila, aia cedeaza mai devreme sau mai tarziu.

Una mai scurta

9961_1.jpg

sau scurta si ridicata :

10793_1.jpg

Aia cu intoarcerea coarnelor spre tine sa n-o faci, ca nu castigi nimic.

Asa cum spune Traveller,saua mai in fata,o pipa mai scurta si mai "sculata" si cum bine zice otsdr,un ghidon cu rise,care poate fi low rise sau high rise.Coroboreaza toate aceste elemente si daca nu ajungi la un rezultat satisfacator atunci trebuie musai sa schimbi cadrul sau bicicleta.

Mai sunt niste aspecte:inaltimea gatului furcii,te poate ajuta sa fi mai sus,un gat mai lung sau daca este prea scurt,te tine aplecat.Bunaoara,eu nu pot folosi o furca cu gat mai scurt de 20cm sau ar fi trebuit sa folosesc o pipa,nu de 5-6 grade cum am ,ci de 25-30 grade si tot nu stiu cum ar fi fost.

Sper ca ai inteles ideea cum trebuie sa jonglezi,asta in masura posibilului,oricum te asteptam cu noutati.

O sa revin cu noutati imediat ce imi permite vremea de afara. 

M-am uitat la sa si am vazut ca intr-adevar se poate da mai in fata, am cautat si o pipa scurta sau ridicata dar mi se par foarte mari preturile.. cam de la 50 de lei in sus. Cu unele exceptii, cum ar fi aici

Va multumesc inca o data.

Desi personal nu agreez solutia exista un prelungitor pentru tija furcii (steering tube), destul de solid... Practic n-a avut nici o neplacere din cauza ei.
Sunt pe telefon si-mi este greu s-o caut, insa cred ca trebuia precizata si solutia asta daca tot am facut o trecere in revista a posiblitatilor.

LE: l-am gasit arata cam asa

"Se mai poate si altfel, mai simplu?"

Probabil că da, dar numai pentru cine nu ţine cu tot dinadinsul la încadrarea bicicletei într-o categorie cu nume fix...

... adică poza asta

11j0upu.jpg,

Revin cu detalii dupa inca vreo 60km, am dat saua in fata si nu mi se mai pare asa incomod. S-ar putea sa nu fiu nici obisnuit cu pozitia. In viitor iau in considerare si o pipa scurta, momentan am alte prioritati (ochelari si antifurt mai serios)

Am eu o pipa scurta pentru furca oversize si ghidon normal:

IMG_2646.JPG

O sa caut o pipa reglabila, sa pot s-o trag spre mine si in sus. Cum este de exemplu Promax MA-580-8.

Ma mai gandeam ca atunci cand o sa se strice furca (Suntour SF13-M3020, cursa 75 mm) sa-mi iau una mai inalta, ridic si asa pozitia.

Pana acum, dupa 500 km am dureri lombare de care vad ca nu scap.

Nu iti recomand sa iti schimbi furca cu una cu o cursa mai mare deoarece geometria cadrului e cel mai probabil sa fie facuta pe cursa respectiva. Sunt sanse sa deformezi/fisurezi/rupi cadrul.

Daca schimbi furca ai grija cum o alegi ca poti strica si cadrul si durerile pot persista.Trebuie sa iei masuri urgente daca la doar 500 km au inceput sa persiste durerile.Eu as schimba pipa in locul tau sau as gasii macar un streering tube.

si schimbatul furcii ridica probleme in viitor, pentru ca are gatul de 1 inch, nu 1 si 1/8, cum sunt astea contemporane...

iar pipa trebuie sa fie in primul rand foarte scurta.

Totuşi ar trebui mai întâi de toate să faci o verificare a "compatibilităţii",vis-a-vis de înălţime vs mărime cadru. Ca atare,

http://m.competitivecyclist.com/fit-calculator/

şi spune-ne cum a ieşit, urmând apoi să investesti în componente.

si schimbatul furcii ridica probleme in viitor, pentru ca are gatul de 1 inch, nu 1 si 1/8, cum sunt astea contemporane...

iar pipa trebuie sa fie in primul rand foarte scurta.

De unde stii ca-i de 1 si nu de 1-1/8?

O sa masor mai tarziu cu rigla, momentan sunt la birou si cautam pipe , dar toate care imi plac sunt pentru furca de 1-1/8, iar pipele reglabile cu adaptor sunt pentru ghidon subtire (imi trebuie gros)

Am dat si eu o cautare pe net si vad ca scrie ca-i de-aia de 1-1/8 (aici)

Bun atunci. Deci cel putin aici o imbunatatire e posibila usor. Sa ne zici cum merge dupa ce pui pipa mai scurta/mai inalta. Din cate am vazut pipele astea reglabile nu-s prea scurte. Te orientezi la fata locului, cand o iei. Util ar fi sa ai bicicleta cu tine, faci intai o proba "virtuala".