Sign in to follow this  
Drysna

Aerobars folosite la trekking

Recommended Posts

Ce parere aveti despre aerobars folosite la trekking?

Ar urma ca eu sa le pun pe un tandem mtb si sa ma folosesc de ele cand rulez pe asfalt. Ghidonul e unul cu rise si de 72 cm

Din putina experienta mi se pare ca pozitia  ar fi una foarte eficienta pt pedalat si nu numai dpdv aerodinamic.

In Olanda am vazut foarte multi navetisti pe distante mai lungi (>15km, chiar am schimbat cateva vorbe cu unul la semafor) care aveau aerobaruri montate pe bicicletele de trekking. N-am avut niciodata, insa anul trecut in vara intr-o tura de ~ trei saptamani pe celebrul EuroVelo6 mi-as fi dorit sa am unele pe MTB-ul meu.

Asta ii inca una din chestile pe care vreau sa le incerc.

Inca un detaliu mic... pe furca fata am si 2 coburi mici. Pe un drum drept insa, fara trafic intens, nu ar trebui sa ma incurce cu nimic, nu?

Am avut portiuni in care am mers tinandu-mi coatele pe end-bar-uri si geanta de ghidon intre palme. Trebuie spus ca daca ai genti pe fata e bine sa le incarci cat mai echilibrat dpdv al greutatii altfel va vira in directia celei mai grele, insa n-am avut probleme in a pastra directia chiat si pe macadam.

Trebuie incercat io cred ca o sa-mi placa, insa adesea practica se poate sa infirme.

PS: Din pacate n-am gasit o poza in care sa am postura asta, insa deplasamentul meu arata cam asa:
2012.07.04-20.33.18_vintila.jpg

Trebuie spus ca daca ai genti pe fata e bine sa le incarci cat mai echilibrat dpdv al greutatii altfel va vira in directia celei mai grele

Trebuie sa te contrazic! Eu personal am pus odata 7 litri de apa intr-un cobur de pe portbagajul faţă, in timp ce celalalt era gol. Am mers fara sa simt diferenta.

Ba chiar am vazut recent la NAHBS o bicla de touring cu furca doar cu un brat si cu portbagaj si geanta prinsa de acel brat.

Ghidonul aero e poate pune fara nici un risc pe aproape orice bicla, am vazut multe de touring echipate astfel. Eu insa l-as testa inainte sa-l cumpar.

Ghidonul aero e poate pune fara nici un risc pe aproape orice bicla, am vazut multe de touring echipate astfel.

Corect; dar sint putini cei care pun pret pe astfel de constructii: 

DSCN0079.JPG

DSCF0397.jpg

DSCF0398.jpg

show-image_org-11010821427235.jpg

Nici mie nu-mi prea convine ca trebuie sa ma contrazici, da' na... Daca-i musai? Cu placere! :))

Acuma la modul serios afirmatia mea se bazeaza pe o observatie personala si anume aceea ca in momentul in care am coburi pe fata nu mai pot merge fara maini, bicicleta avand o tendinta destul de evidenta de a trage in partea coburului mai greu.
Posibil sa existe si un mod in care il/le poti aranja in asa fel incat prezenta si/sau greutatea lor sa nu influenteze directia, o sa studiez problema cu proxima ocazie.

In mod normal imbunatatesc inaintarea (prin scaderea rezistentei aerului, datorita pozitiei aero) pe orice bicicleta. De altfel, e suficient pe MTB sa pui mainile aproape de centrul ghidonului si sa te apleci cu barbia la 10-15 cm de acelasi centru, pentru a sesiza efectul. Daca iti bate si un vant de 15-20 km/h din fatza, lucrurile sunt si mai evidente.

Am luat azi din Decathlon modelul acesta:

http://www.decathlon.ro/p/8324326_ghidon-triathlon-500.html

ghidon-triathlon-500.jpg

3w4lGrM.jpg

boWnquF.jpg

boWnquF.jpg

XZIRN1c.jpg

Doream modelul mai ieftin (seria 300) dar nu e de găsit pe nicăieri.

Acesta e modelul Hendlebar Triathlon 500. Pare solid, construit cu atenție la detalii și din materiale de foarte bună calitate. La prețul lor era frumos să vină și cu manșoane pentru partea din față, unde stau palmele (are ca accesorii doar elbow-pad-urile demontabile, lavabile și adaptoare pentru ghidoanele mai subțiri, de 25,4 mm). Cântăresc doar 475 de grame. Rămâne de văzut cum se îmbină cu ghidonul trekking-ului meu.