Rubyca

2013.06.01 - Măcin XC - Greci, Tulcea

Recommended Posts

se circula si mai devreme de 2.06, doar ca alternativ, pe un singur sens.

Podul de la Giurgeni - Vadul Oii are cate 2 benzi pe sens. Daca inchid un sens inseamna ca se va circula in ambele sensuri dar doar pe cate o banda.

Drumurile din Dobrogea I-ti ofera surprize, nu experimentati in dimineata concursului. Am facut acum vreo 4 ani 1(una) ora pe ~10 km DJ223A intre Slava Rusa si Babadag.

Pot sa confirm, am info de la un coleg din Tulcea care a fost acolo (LE: acasa in orasul Tulcea) de Paste: varianta pe Cernavoda este OK. DJ-urile sunt bune, cu cateva portiuni peticite/valurite unde se merge cu maxim 80km/h.

Dupa sensul giratoriu de la Cernavoda - unde se intra pe drumul vechi de mare - se face stanga apoi dupa aprox 1.5km dreapta si se intra in oras. Apoi iesiti pe DJ223 spre Seimenii Mici - Seimeni - Dunarea - Capidava -  Topalu - Tichilesti - se traverseaza E60 - Horia - Closca - ajungeti in DN22A dreapta spre Saraiu - Topolog.

De aici varianta mai scurta ar fi pe DJ222B daca sunt confirmari ca este ok. Altfel pe DN22D  Horia - Mircea Voda--......Greci.

Varianta prin Cernavoda - Saraiu apoi DN22D - 296km - 3h:27 (google maps)

Varianta prin Giurgeni - Saraiu apoi DN22D - 280km - 3h:25

Varianta prin Braila - 250km - 3h:25

Slashu din pacate nu pot vedea poza cu traseul pana la start. O poti afisa altcumva? Multumesc.

Intra pe site-ul de concurs si la butonul "informatii" (dupa ce dai putin scroll) gasesti harta bikemap cu drumul "al bun", pe pod, exact cum doresti ;)

SUPER AFISH!!!!! =D> =D>

Multumesc Stefan, noaptea trecuta a fost un "sfatuitor" bun <):)  probabil din cauza furtunii :))

• Upvote 1

Mai bine zii bre că ești huhurez ,si că numai noaptea poți sa te desfășori... Vreo probă de noapte la Macin XC ?

Frumos traseu. Doar testoasele supravetuiesc pe-acolo.  Acu-nteleg si eu de ce pentru cel  la inventat,   traseul de la Iasi  e doar la vale:))

BRAVO si mult bafta participantilor. M i-as dori mult s-ajung si eu pe-acolo....

Mai bine zii bre că ești huhurez ,si că numai noaptea poți sa te desfășori... Vreo probă de noapte la Macin XC ?

poate editia viitoare... dar de sosea, pe la Nifon pe acolo :D

Dar sa trecem la treburi serioase, Duminica 26 mai se va face recunoasterea oficiala a traseului.

Despre programul zilei si ce trebuie sa faceti daca vreti sa participati, gasiti mai multe detalii in articolul de pe site-ul de concurs:

http://clubciclism.ro/index.php/61-recunoastere-traseu

Frumos traseu. Doar testoasele supravetuiesc pe-acolo.  Acu-nteleg si eu de ce pentru cel  la inventat,   traseul de la Iasi  e doar la vale:))

BRAVO si mult bafta participantilor. M i-as dori mult s-ajung si eu pe-acolo....

Fratii nostri intru sange si simtiri sunt bineveniti intotdeauna!

Daca este cineva care doreste sa mearga dar nu are cu ce, sau pur si simplu vrea sa mai scuteasca din cheltuielile de transport mergand mai multi impreuna din Bucuresti sa ma anunte :)

A fost o iesire pe cinste, pacat ca nu am putut veni si eu!!!! Oricum ne vedem sambata cu mic cu mare!!!

Sa aveti spor!!!!

multzam! sa fie!

Cum se prezintă traseul? Spinos? Noroios? :)

Sper sa fie uscat pana sâmbăta, cel puțin vremea, conform previziunilor, o sa fie frumoasa zilele următoare iar sâmbăta va fi soare cu 29 grade si vânt pana in 5 km/h.

Totul e sa nu mai ploua.

sfaturi pentru ruta Constanta-Greci? pe Babadag sau prin munti :) pe Slava Cercheza? Ideea e sa nu fie a doua ruta blocata, stricata etc. Merci

Cum se prezintă traseul? Spinos? Noroios? :)

Sper sa fie uscat pana sâmbăta, cel puțin vremea, conform previziunilor, o sa fie frumoasa zilele următoare iar sâmbăta va fi soare cu 29 grade si vânt pana in 5 km/h.

Totul e sa nu mai ploua.

traseul diminica (la doua zile dupa ploaie) se prezenta 100% ciclabil... doar daca voiai noroi gaseai pe prima portiune niste sleauri in care mai baltea apa, insa aveai loc sa ocolesti slava-domnului...

Macinul e recunoscut pentru caldura, nu pentru ploi :) veniti hidratati bine (si nu cu bere) caci va fi vreme de plaja...

sfaturi pentru ruta Constanta-Greci? pe Babadag sau prin munti :) pe Slava Cercheza? Ideea e sa nu fie a doua ruta blocata, stricata etc. Merci

mergi pe Slava Cercheza - I.C.Bratianu - Cerna fara probleme... in afara de ocazionalele gropitze drumul e bun si frumos, nu prea mult trafic.

mergi pe Slava Cercheza - I.C.Bratianu - Cerna fara probleme... in afara de ocazionalele gropitze drumul e bun si frumos, nu prea mult trafic.

asa fac, merci

Salut muntos, h3x0r,

Stiu ca e cam din scurt, vroiam sa va intreb daca mai aveti un loc in masina (din Bucuresti sunt). Avusesem pe cineva cu care sa merg, 2 pers de fapt, dar s-au razgandit pe rand.

Am un suport thule 591, trebuie doar bare transversale ca sa-l prind.

mersi

Salut creox, eu cu h3x0r (2 persoane) si cu inca o persoana ne-am adunat intr-o singura masina, deci am fi 4 din pacate. Daca totusi a 4-a persoana se razgandeste te anunt.

Mersi muntos.

Intretimp, @all, mai e cineva care pleaca din Bucuresti si mai are un loc pe si in masina?

...eu as avea dar merg doar dus, ca dupa cursa o iau spre mare :-(

Ar fi fost f bine daca n-ar trebui sa ma intorc la servici dupa ;)

Inca mai sper poate apare cineva. Nu cred ca as putea sa-mi returneze banii oricum (sau macar tricoul de ciclism cu MacinXC pe el :P).

Te poate lasa in cernavoda/constanta de unde poti lua trenul spre bucuresti.