Rubyca

2013.06.01 - Măcin XC - Greci, Tulcea

Recommended Posts

Te poate lasa in cernavoda/constanta de unde poti lua trenul spre bucuresti.

Tocmai am verificat ce trenuri sunt, si pe ambele rute cernavoda-bucuresti si constanta-bucuresti e cate un singur tren de biciclete pe la 5-6 dimineata. Deci nu prea merge...

Tocmai am verificat ce trenuri sunt, si pe ambele rute cernavoda-bucuresti si constanta-bucuresti e cate un singur tren de biciclete pe la 5-6 dimineata. Deci nu prea merge...

Daca scoti rotile bicicletei, deci e demontabila, se considera bagaj voluminos in cuantum de 10 kg fix orice bicla  demontata. Poti sa o pui asa si pe suportul de bagaj in compartiment. 10 kg bagaj voluminos ct-buc e in jur de 5 lei, sub 10 oricum. iar daca nu deranjezi vreun pasager, nu are cine ce sa iti reproseze. Gasesti informatiile astea si pe site-ul CFR - si aici pe forum. Eu nici nu ma mai interesez daca e tren de bicle cand iau trenul ca oricum sunt rare. Daca are loc in capatul trenului la ultimul vagon, si mai bine. Si de obicei are.

Ok, am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa iau un tren spre Braila, bac, si dupa pe jos pana in Greci.

Mersi ptr ajutor

traseul diminica (la doua zile dupa ploaie) se prezenta 100% ciclabil... doar daca voiai noroi gaseai pe prima portiune niste sleauri in care mai baltea apa, insa aveai loc sa ocolesti slava-domnului...

Macinul e recunoscut pentru caldura, nu pentru ploi :) veniti hidratati bine (si nu cu bere) caci va fi vreme de plaja...

Venim hidratati cu bere ca inteleg sa in Macin e seceta :-

În mai  e seceta.Din iunie se baga irigații...

Acu' ploua? Ca-n Bucale rupe! :)

Hai cu noroaiele :))

Nu nu ploua,dar am auzit si io la meteo...

PS Mai bine ploua acum si se oprea dimineata...

Lăsa, cum ne-o fi norocu' , de distrat oricum ne vom distra!

Prima cursa marca "maus" la care am venit a fost GXC anul trecut. Erau atatea sanse de ploaie, de ma mir cum am scapat. Sau stiu cum....am facut incantatii ca Moise, sa nu ploua. Asa vreau si anul asta.

Da doamne vreme buna,

Sa mearga treaba struna,

Vreme buna si bon ton,

Ca eu n-am decat Hutchinson Pyton.

• Upvote 1

Pyton e un cauciuc bun si versatil asa ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. L-am folosit constant in ultimii 4 ani  si incă tronează  pe roata față de 26.

Se pare ca nu ai fost la primul gxc ... :)

PS Ieri sau cam terminat de marcat traseele  ,a ramas de marcat doar trecerea prin sat...   

Ok, am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa iau un tren spre Braila, bac, si dupa pe jos pana in Greci.

Mersi ptr ajutor

Din Braila te pot lua eu.

A plouat sanatos azi noapte in jur de ora unu, prognoza arata bine daca scapam si azi pana in 12 neplouati.

Poluție nocturnă a fost si la Galati... :)

Mari probleme nu-mi fac dc am coborat la Azuga pe valea Tunului cu SB8 pe ploaie pe spate,dar python e cam cauciuc de uscat. Il vedem acum.

Pai ce se putea intampla din toamna si pana acum? E slab circulat si cu asfalt nou de 1-2 ani. Mai ales ca pe acolo nu s-a auzit de radar.

Mai ales ca pe acolo nu s-a auzit de radar.

din cauza ca nu au radar, devin foarte inventivi. pe mine m-a oprit odata pe ruta aia ca am calcat (deci doar calcat, nu depasit alta masina) linia continua. i-am spus ca ma consider jignit sa ma opreasca pentru atat, eu pot mult mai mult :)

• Upvote 1

Pai ce se putea intampla din toamna si pana acum? E slab circulat si cu asfalt nou de 1-2 ani. Mai ales ca pe acolo nu s-a auzit de radar.

Se putea strica din cauza zapezilor. Pe Streetview arata bine. Il vad maine.

Drumul prin Harsova este super ok plus peisaje faine :)

Cer senin si uscat!

Va fi o cursa pe cinste ;)

Noapte buna, ne vedem maine! m/

Frumos concurs, toată stima pt organizatori, traseu exceptional cu de toate.

Am reușit sa urc aproape in totalitate pe bicicleta plantele cu excepția cazaturilor ( doua ) si a trei ambuteiaje, asta fiind un record pt mine :) . Cât despre coborari, orgasm :))

PS. Salutare încă o data lui Mouse si felicitări!

Foarte bun vinul de la sponsor, un vin aparte (ma cam luat de cap!).

Felicitari organizatorilor pentru concurs.

Foarte bun vinul de la sponsor, un vin aparte (ma cam luat de cap!).

Deci de-aia nu m-ai recunoscut cand ai plecat.

Nu-mi aduc aminte sa ma fi simtit asa bine la vreun concurs, din toate punctele de vedere:fizic in competitie, socializare ,pretini noi....

Felicitari echipei organizatoare.

• Upvote 1

Am avut parte de vreme buna astazi la Macin, contrar asteptarilor: Bun vinul, adevarat! La organizare asteptam mai mult din partea lor. Traseul la tura scurta prost si insuficient marcat, iar oamenii de pe traseu nu stiau ce au de facut! Frumos insa traseul, coborarile dementiale, o zona cu un relief de poveste. Daca sunt concurenti care au comandat tricoul de ciclism prea mare pentru ei, dau la schimb un tricou marimea M( in realitate este un S) pe unul L sau XL. 

Felicitari Mouse pentru alegerea traseului, la anul ne revedem cu siguranta intr-o dobroge atat de frumoasa!