Rubyca

2013.06.01 - Măcin XC - Greci, Tulcea

Recommended Posts

Foarte Tare!! E prima mea experienta , de acest gen, si sunt foarte incantat pt ca am facut, oarecum, fata. Adica nu am ...cazut pe pietroaie si alte locuri tare "miscatoare" :)) . Urcarile acele pe carari de piatra au fost ceva de nedescris si cu haul din stanga sau dreapta... O mica ezitare si ... "bicla prindea aripi si tu pe ea" :)). Inafara ca m-am incurcat de TREI ori , pe traseu, gps -ul meu inregistrand la final vreo 48.51 km fata de 43-45 km cati erau initial, din cauza marcajelor " sustrase subit de sateni, poate, nu am intampinat alte probleme. Oricum raman cu niste amintiri foarte frumoase si ceea ce este mai important , cu experienta, o buna experienta. Felicitari organizatorilor si participantilor!! Si asteptam clasamentul si pt noi , astia mai amarati, de dupa locurile 5-6/ elite.:) 

P.s. Pt. Alexandru ( din partea organizatorilor). Acum nu imi pare rau pt ca m-am schimat de la traseul pt amatori la cel elite. M-am tinut bine in pedale si sunt foarte "intreg" :)) Multumesc si la mai multe!!

Plusuri- zona, traseul, ideea, intentiile si dorinta si pana la urma tot ceea ce s-a intamplat.

Minusuri- tricourile de ciclism- eu am avut un L. Imi vine pana la buric. I l-am dat lui fiu-meu care are 10 ani. Cred ca il poate purta inca un an, maxim doi. Are 37 de kg....

Totusi, le multumesc organizatorilor pentru o zi frumoasa de sambata pe care ne-au oferit-o. Eu cel putin vin si la anul!

O zi superba azi in Macin, soarele sus, si noi printre eoliene sositi la start.

Putintica lume la Elite, dar...lume care si-a ales cu grija categoria astfel incat nu au fost accidentari. Mi-au placut foarte tare coborarile, foarte tehnice, ca si urcarile, pe care nu le-am prea iubit. Neantrenat, am alergat  ratacind traseul de cateva ori, fie neatentie, fie marcaje mai distantate. Intoarcerea de 180 grade dupa prima coborare, era foarte greu de vazut cand veneai.

Ultima urcare pe bolovani mi-a pus capac, am ramas aproape ultimul pe acolo, si n-am mai ajuns pe nimeni. Elitele au fost chiar elite. Invocam fripturi si mici cu mainile spre cer, si ma consolam cu energizant si batoane pana la final. Pana la final, cand (sa de dumnezeu sanatate cui a fost cu ideea), am primit tochitura si am mai spart si niste mici pe acolo. Si vin. Si tot ce-am mai prins de-ale gurii. Si fursecurile din pachetul de concurs care mi-au placut foarte mult.

Am ramas foarte placut impresionat de ospitalitatea oamenilor, si sper ca traditia sa continue si sa avem o editie si anul viitor de Macin XC.

Toate cele bune!

Intoarcerea de 180 grade dupa prima coborare, era foarte greu de vazut cand veneai.

Trebuia sa fie 2 crocodili acolo la directionare...Am ajuns primul acolo si am ramas blocat si șocat cand am vazut ca nu e nimeni acolo... "Meseriasii' care trebuiau sa fie acolo erau prin tranșee pe coborâre ... 

Altfel a fost placut .Lume putina ,dar de calitate :) Cand ma apucat foamea   am bagat 2 tochituri  si un paharel cu vin  ca sa intre sange in instalatie...Azi  gata - la dezintoxicare :)

Pai da! Crocodilii erau cu vreo 300-400 m  inainte de acea intoarcere la 180 grade, pe o coborare i-am inalnit, . Ei ne  "incurajau" ...:)) Pai asa am ajuns primul la star/finish!!! Ma gandeam ca or fi ture ... Noroc ca am putut sa revenim relativ repede pe traseu.

Se paote oare ceva pancarte cu sageti/ semne de intoarcere pe traseu...sau e probabil sa se fure? Daca nu trebe voluntari care sa stea in soare. Si la anul panglici rosii, ca batea soarele in frunze pe teren deschis si in zona cu gunoaie dinainte primei urcari, se cam confundau panglicile alea.

Ai rabdare, lasa oamenii sa se odihneasca, duminica e libera, de luni incolo.

Un concurs senzational! O zona cu un relief deosebit, superb! Traseul a fost desenat excelent, felicitari pentru acest lucru. Cu siguranta voi ma veni aici. Dobrogea ramane o zona care ma bucura la fiecare vizita. Am fost inscris la traseul mare, singura problema a fost lipsa persoanelor din acel punt cheie cu intoarcere la 180 grade, fapt ce m-a facut si pe mine sa ma trezesc din nou in portile de start.  :)) M-am enervat nitel atunci, dar dupa revenire si o pana pe urcare, m-am destins; apoi... zonele de padure, coborarile placute, urcarea dura.... m-au bucurat asa de mult, de-am uitat ca sunt intr-o cursa !

Felicitari tuturor !  

Deci de-aia nu m-ai recunoscut cand ai plecat.

Nu-mi aduc aminte sa ma fi simtit asa bine la vreun concurs, din toate punctele de vedere:fizic in competitie, socializare ,pretini noi....

Felicitari echipei organizatoare.

Scuze Dane, nu a fost cu intentie... dar ma bucur ca ai castigat la categoria ta de varsta.

PS. Astazi degustam o sticla din vinul de ieri (o nebunie de vin)

Am o rugaminte către băiatul cu specialized -ul stuntjumper de carbon ce avea o camera go pro fixata pe tija sea, daca este membru al forumului, daca se poate sa pună filmarea pe iutub.

Eu sunt cel cu stuntjumper-ul rosu ce ne-am convorbit o perioada pe traseu, si ai filmat exact pe coborari iar eu rămas in spate, as vrea sa vad cât de "meserias" sunt :))

Traseu lung frumos, cu coborari mai usoare pe pamant si tehnice pe pietre. Ceva probleme de marcaje la 45 de km , am ratacit traseul de 4-5 ori. Mare parte l-am urcat pe bicla, mai putin ultima urcare, destul de abrupta si cu pietre. Numeroase puncte de alimentare, plasate exact cand aveai nevoie, oameni de treaba. Un pic de noroi prin padure dar nimic sa deranjeze semnificativ.

Am o rugaminte către băiatul cu specialized -ul stuntjumper de carbon ce avea o camera go pro fixata pe tija sea, daca este membru al forumului, daca se poate sa pună filmarea pe iutub.

Eu sunt cel cu stuntjumper-ul rosu ce ne-am convorbit o perioada pe traseu, si ai filmat exact pe coborari iar eu rămas in spate, as vrea sa vad cât de "meserias" sunt :))

Da, e cristian.bisca. O sa-i transmit, dar era cam plina de noroi lentila :D

Salut,

O sa pun filmuletul de indata ce apuc sa il editez putin. Inca nu l-am descarcat, sper sa se vada ceva, abia mai tarziu am realizat ca am uitat sa ii curat din cand in cand sticla. Mi s-a si terminat bateria undeva la 2 treimi din traseu :)

Un concurs reusit, traseu placut prin padure si o coborare foarte faina si tehnica pe alocuri. Felicitari organizatorilor, la mai multe editii!

• Upvote 1

Salut,

O sa pun filmuletul de indata ce apuc sa il editez putin. Inca nu l-am descarcat, sper sa se vada ceva, abia mai tarziu am realizat ca am uitat sa ii curat din cand in cand sticla. Mi s-a si terminat bateria undeva la 2 treimi din traseu :)

Un concurs reusit, traseu placut prin padure si o coborare foarte faina si tehnica pe alocuri. Felicitari organizatorilor, la mai multe editii!

Merci!

Vin si eu din partea DrinkTeam cu ganduri frumoase despre acest concurs. Datorita lui si a celui de la Somova am descoperit cu placere acest colt de tara despre care nu banuiam sa aiba atatea zone neasteptat de frumoase si oameni atat de primitori. Organizare foarte buna, traseul bine marcat, (chiar daca la un moment dat m-am ratacit, a fost strict din vina mea),pachetul de start cuprinzator, un traseul minunat (semimaraton), pe care ploaia nu a reusit sa-l strice, puncte de alimentare cu ce era nevoie.  Felicitari tuturor concurentilor si organizatorilor si la anu' spunem prezent din nou.

• Upvote 2

Salutare, 

Nici un regret ca sambata m-am trezit la 05:00 si am facut mai mult de 500km (dus-intors) cu masina din Bucuresti, aceasta fiind partea neplacuta.

Sa trecem la partea placuta: zona superba, traseul, faptul ca nu a fost asa multa lume la concurs si m-am simtit ca intr-o comunitate, tricoul din bumbac (acum imi pare rau ca nu am optat pentru cel de ciclism), tocana de la finish si nu in ultimul rand si cea mai placuta surpriza vinul de macin. Ma gandesc serios a imi comand pentru consum.

Tocmai asta e una din partile placute ale concursurilor de MTB, faptul ca descoperi zone cu specificul lor...

Felicitari organizatorilor si raman cu speranta ca anul viitor o sa mai se organizeze acest concurs, pe mine puteti conta cu participarea.

Foarte Tare!! E prima mea experienta , de acest gen, si sunt foarte incantat pt ca am facut, oarecum, fata. Adica nu am ...cazut pe pietroaie si alte locuri tare "miscatoare" :)) . Urcarile acele pe carari de piatra au fost ceva de nedescris si cu haul din stanga sau dreapta... O mica ezitare si ... "bicla prindea aripi si tu pe ea" :)). Inafara ca m-am incurcat de TREI ori , pe traseu, gps -ul meu inregistrand la final vreo 48.51 km fata de 43-45 km cati erau initial, din cauza marcajelor " sustrase subit de sateni, poate, nu am intampinat alte probleme. Oricum raman cu niste amintiri foarte frumoase si ceea ce este mai important , cu experienta, o buna experienta. Felicitari organizatorilor si participantilor!! Si asteptam clasamentul si pt noi , astia mai amarati, de dupa locurile 5-6/ elite. :)

P.s. Pt. Alexandru ( din partea organizatorilor). Acum nu imi pare rau pt ca m-am schimat de la traseul pt amatori la cel elite. M-am tinut bine in pedale si sunt foarte "intreg" :)) Multumesc si la mai multe!!

Care Alexandru ?? :-/ :D

Foarte frumos concursul, peisaje deosebite si diferite fata de ce-am mai vazut pana acum, traseul spectaculos chiar si pe tura scurta. Motiv sa revin la anul pentru cea lunga... :)

Dezamagirea mea este legata de marimea tricourilor de ciclism, eu la XL n-am reusit nici sa-l imbrac in conditiile in care si restul tricourilor mele sunt tot XL...

Asa ca daca e cineva care are un L si vrea un XL sa spuna, macar il dau prietenie mele sa-l poarte :) (nu sper ca e cineva care are XXL si vrea XL) 

Frumos concurs, toată stima pt organizatori, traseu exceptional cu de toate.

Am reușit sa urc aproape in totalitate pe bicicleta plantele cu excepția cazaturilor ( doua ) si a trei ambuteiaje, asta fiind un record pt mine :) . Cât despre coborari, orgasm :))

PS. Salutare încă o data lui Mouse si felicitări!

Scuze ca ma bag , plantele si eu reusesc sa le urc binisor ,cu pantele stau mult mai prost  $-)

:) ignorati elul, oricum pe pante cresteau plante, deci printr-o analogie (planta creste-n panta) se poate spune ca pantele au fost urcate

Mi-a placut zona si traseul, pacat ca n-a fost un pic mai lung.

Si eu am probleme cu tricourile. In XL-ul de bumbac cred ca intra si un elefant iar cel de ciclism im vine pana la buric....

In rest numai de bine si ne vedem la anul....