Rubyca

2013.06.01 - Măcin XC - Greci, Tulcea

Recommended Posts

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, clasamentele concursului:

http://clubciclism.ro/index.php/65-clasamente

Cat despre tricouri... stim, ne pare rau de situatie, va dati seama ca noi vrem sa fie purtate, nu sa stea printr-un dulap pe undeva :| insa nu aveam cum sa facem previziuni in ce le priveste, iar sa facem o comanda "inainte" ne golea buzunarele si asa saracacioase.

Pentru ca am sa intru in discutii (prelungite probabil) cu frunizorul si pentru ca se previzioneaza inca o comanda de tricouri cu aceeasi grafica, am rugamintea sa-mi spuneti daca va pricepeti, cum ar fi marimile normale...

de ex. marimea "L" este "M" de fapt? XL este "L" ? sau cum... de ex. mie M-ul imi vine f. bine... marimile mari au fost cu probleme...

La mine XL este foarte mic în condițiile în care mai am 2 tricouri de ciclism XL care îmi vin bine..Deci XL ar fi cam L

Prima cursa marca "maus" la care am venit a fost GXC anul trecut. Erau atatea sanse de ploaie, de ma mir cum am scapat. Sau stiu cum....am facut incantatii ca Moise, sa nu ploua. Asa vreau si anul asta.

Da doamne vreme buna,

Sa mearga treaba struna,

Vreme buna si bon ton,

Ca eu n-am decat Hutchinson Pyton.

hex, se pare ca ti-ai iesit incantatiile :D sa mai faci, eventual vorbim, poate deschidem un serviciu profesional... :))

Referitor la tricouri eu zic ca XL este un L de fapt dar problema cea mai mare este ca-i scurt rau chiar si pentru un L.

Oricum nu va faceti griji ca producatori cu renume au tipare cat mai ciudate.

Eu am tricouri de la L la XXL care sunt identice ca tipar...

Am avut parte de vreme buna astazi la Macin, contrar asteptarilor: Bun vinul, adevarat! La organizare asteptam mai mult din partea lor. Traseul la tura scurta prost si insuficient marcat, iar oamenii de pe traseu nu stiau ce au de facut! Frumos insa traseul, coborarile dementiale, o zona cu un relief de poveste. Daca sunt concurenti care au comandat tricoul de ciclism prea mare pentru ei, dau la schimb un tricou marimea M( in realitate este un S) pe unul L sau XL. 

Felicitari Mouse pentru alegerea traseului, la anul ne revedem cu siguranta intr-o dobroge atat de frumoasa!

Din pacate am avut mari probleme cu marcajul, dimineata la 6.00 cand am plecat in recunoastere si "completare" (speram noi) am descoperit kilometri de marcake lipsa, dupa primele canioane pana in creasta... urmele de caruta ne indica localnici draguti ca faptasi (de ce, nu ne intrebati). Aceeasi problema am avut-o si in sat, dimineata planificasem sa marcam zona (tocmai ca sa nu dispara) insa la 10-15min. dupa marcare o zona era demarcata... Deja ma gandeam la sabotaj! S-a incercat refacerea marcajului, cu un atv, cu o masina prin sat, insa nu poti sa repari in 2 ore ce strica altii in o zi... Incercam sa vorbim cu autoritatile, poate facem un proiect sa-l marcam permanent, insa si asa mi-e ca o sa taie satenii copacii marcati...

Se paote oare ceva pancarte cu sageti/ semne de intoarcere pe traseu...sau e probabil sa se fure? Daca nu trebe voluntari care sa stea in soare. Si la anul panglici rosii, ca batea soarele in frunze pe teren deschis si in zona cu gunoaie dinainte primei urcari, se cam confundau panglicile alea.

asta s-a intamplat... crocodilii cautau un semn cu "PC 1", care a fost pus  pe stejarul din varful intoarcerii la 180 si care dimineata a fost subtilizat si el... ne-am gandit ca la anul sa facem satenilor cadou o rola de banda de marcaj, sa se mumifieze cu ea, poate asa le trece mancarimile din palma cu care smulg marcajul de pe traseu...

cat despre banda rosie - nici aceea nu se vede prea bine, am folosit la alt concurs, e semi-transparenta si in jocurile de lumini soare-umbra nu se vede

Silviu, ce inseamna tricoul ala de hartie din sacosa de premiere, ca nu-mi dau seama.

A meritat drumul pana in Macin. Felicitari organizatorilor si voluntarilor pt. munca depusa!

Plus:

- peisajul unic in tara;

- traseul frumos ( la anul fac traseul lung );

- atmosfera de serbare campeneasca (cand am trecut eu finishul, la boxe se auzea muzica populara de petrecere :)) )

- mesele instalate de organizatori; puteam sa mancam si stand pe iarba, dar asta arata ca s-au straduit ca toata lumea sa se simta bine;

- tricou, medalie, diploma.

Minus:

- marcajul mi s-a parut cam greu de observat. Benzile albe nu sunt vizibile cand bate soarele;

- in padurea n-am avut puncte de reper. S-a intamplat sa nu stiu care este pozitia mea pe traseu; (aici poate e vina mea ca nu m-am orientat mai bine);

- cred ca trebuia sa luati mai multe tricouri pt. a le vinde la fata locului. Daca mai comandati as vrea si eu unul;

- minus pt. cei care ambalau motoarele in zona de start finish si ridicau praful; 

Si un mic amanunt: n-am observat ambulanta in zona de start/finish.

Silviu, ce inseamna tricoul ala de hartie din sacosa de premiere, ca nu-mi dau seama.

aia era si ideea, sa ne cauti ;)

am sa te sun si vorbim

A meritat drumul pana in Macin. Felicitari organizatorilor si voluntarilor pt. munca depusa!

Plus:

- peisajul unic in tara;

- traseul frumos ( la anul fac traseul lung );

- atmosfera de serbare campeneasca (cand am trecut eu finishul, la boxe se auzea muzica populara de petrecere :)) )

- mesele instalate de organizatori; puteam sa mancam si stand pe iarba, dar asta arata ca s-au straduit ca toata lumea sa se simta bine;

- tricou, medalie, diploma.

Minus:

- marcajul mi s-a parut cam greu de observat. Benzile albe nu sunt vizibile cand bate soarele;

- in padurea n-am avut puncte de reper. S-a intamplat sa nu stiu care este pozitia mea pe traseu; (aici poate e vina mea ca nu m-am orientat mai bine);

- cred ca trebuia sa luati mai multe tricouri pt. a le vinde la fata locului. Daca mai comandati as vrea si eu unul;

- minus pt. cei care ambalau motoarele in zona de start finish si ridicau praful; 

Si un mic amanunt: n-am observat ambulanta in zona de start/finish.

cel mai probabil vom mai face o comanda de tricouri, ambulanta era postata in Greci, mai aproape de zonele periculoase din traseu... in afara de "telefonic" nici eu nu stiam exact unde sunt - undeva pe ulitele dintre urcarea Elite si coborarea comuna prin sat ziceau ei... str.Dumbrava :))

La sfarsit din pacate am sesizat nevoia de o trusa medicala la Finish, a noastra fiind cu sweeperul pe traseu iar salvarea in Greci, n-am putut ajuta un baiat care era zgariat de la o cazatura... Remediem data viitoare si acest aspect!

h3x0r, on 30 May 2013 - 23:05, said:snapback.png

Prima cursa marca "maus" la care am venit a fost GXC anul trecut. Erau atatea sanse de ploaie, de ma mir cum am scapat. Sau stiu cum....am facut incantatii ca Moise, sa nu ploua. Asa vreau si anul asta.

Da doamne vreme buna,

Sa mearga treaba struna,

Vreme buna si bon ton,

Ca eu n-am decat Hutchinson Pyton.

hex, se pare ca ti-ai iesit incantatiile :D sa mai faci, eventual vorbim, poate deschidem un serviciu profesional... :))

Ori de cat ori (GXC anul trecut si MXC anul asta ) am batut atata amar de drum pana la tata Maus in ograda, de atatea ori s-a anuntat ca vina potopul. Toti oamenii cu care ma duc , sunt speriati, imi arata prognoze in saptamana dinainte, imi zic ca nu mai mergem.

Eu le zic...have no fear...Moise is here. Sa se desparta apele, ca sa pot veni si concura linistit. :) Asa ca de cate ori o sa vin,  o sa fie fain.

Nu mai avem poze de pe traseu? Stiu ca am avut fotografi pe stanci...as vrea sa am niste poze din moment ce-a fost atat de fain traseul pe coborare. :D

Legat de marcarea traseului:

Nu stiu cat de practic e, dar s-ar putea merge cu ATV-ul in fata cursei cu 45 min, si reface marcajele unde lipsesc. Ceva gen cum aia la CM XCO, merg cu moto in fata plutonului, numai ca aici cu mica fereastra de timp mai devreme, sa fie timp sa puneti marcajele.

E doar o idee, incerc sa ma gandesc ce-ar putea ajuta, ca oricum s-au facut ture pe traseu cu ATV-ul, mai multe decat propun eu in ideea mea pt remarcare.

Am pus cap la cap niste bucati de filmare de pe traseu, camera mea si a lui vis-a-vis, daca vreti sa aruncati un ochi:

Pot sa pun si filmul intreg (90 min) daca intereseaza pe cineva. Purix?

• Upvote 1

Stop.

Cel din spate... STOP!!!

Cel si mai din spate... "...Hsmbp-n el vibreic...". Pleosc!

Unde-si baga Maus...bicicleta e clar e rost de treaba serioasa. Dar pentru ca nu doar el este "vinovat" spun asa: bravo fratilor! Sunteti vonovati de tot ceea ce a fost bun la acest frumos eveniment ciclist: traseu superb, vreme excelenta - stiu ca ati avut ceva teleconferinte cu Sfful Suprem pentru a aranja si treaba asta -, organizare buna - ca intotdeauana e loc de mai bine ;), pachetul de finish foarte bine ales. Din nou felicitari si ne vedemla anul.

Am pus cap la cap niste bucati de filmare de pe traseu, camera mea si a lui vis-a-vis, daca vreti sa aruncati un ochi:

Pot sa pun si filmul intreg (90 min) daca intereseaza pe cineva. Purix?

Yep, de la minutul 2 :) , multumesc!

Sunt fotografi care n-au fotografiat cred toti concurentii de la elite?..ca eu nu m-am regasit in nici o poza pana acum. Desi stiu ca am fost pozat. Unde sunt restul ?

Prima coborare sigur am poza(nu stiu daca Studio Croma mai are de procesat), si urcarea pe la cariera, era cineva singur pe un pietroi mare, la fel m-am pozat de vre-o 3 ori.