florentin84

Sfaturi achizitionare Peugeot Izoard!

Recommended Posts

Astazi am mai parcurs cativa km prin oras, am mai urcat o pasarela sa testez raportul dintre foaia mica si pinionul mare (se pare ca nu voi avea probleme la dealuri deoarece pasarala cred ca a avut inclinatia de peste 30 grade si am parcurs-o foarte usor, pinionul mare avand foarte multi dinti, o sa ii numar sa stiu exact cati are), o tura pana in port (sunt din Giurgiu), sunt multumit de bicicleta momentan, functioneaza bine. :)

@sorin7sorin: m-am gandit si eu la asta. Ce cauciucuri imi recomanzi?

Am mai observat ca valva camerei este una foarte subtire si nu este foarte uzuala, ma gandesc ca atunci cand o sa-mi cumpar cauciucuri sa-mi cumpar si 2 camere cu o valva normala (astfel fiind mai groasa, trebuie sa maresc putin gaura din janta, spun bine?).

Eu folosesc Scwalbe Lugano si Michelin de la Decathlon, dar eu ma plimb doar duminica si lejer. E un topic dedicat pe aici cu cauciucuri de cursiere.

Pentru camere nu e nevoie sa mutilezi jantele, ci ai nevoie de camere cu valve Presta, genul asta: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5985   http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5986

Iti multumesc din nou pentru promtitudine. :)

Dupa ce m-am mai uitat si eu pe net cred ca acelas tip de valva il am si eu. Cum o sa fac rost de niste banuti o sa o incalt cum trebuie, eventual o sa-mi iau si o camera de rezerva pentru o eventuala pana, cauciucul nu cred ca este necesar unul in plus.

"pasarala cred ca a avut inclinatia de peste 30 grade si am parcurs-o foarte usor".

Si o panta de 30% (17 grade) e mare. Ma indoiesc ca ai parcurs-o foarte usor :)

Am parcurs aproximativ 100 km de miercuri pana astazi cu Peugeot-ul, dintre care si o tura la vecinii bulgari.

Pana acum mi s-a parut cam greu la deal in rest e ok.

Intentionez sa-mi cumpar in viitorul apropiat un ciclocomputer, nu vreau ceva foarte scump dar as vrea sa aibe termometru si sa fie fara fir.

Imi recomandati ceva?